kitt77
05.11.12,15:13
Mám dlh voči Provident Financial z nedoplateného spotrebitelskeho uveru. Teraz to vymáha EOS KSI (zatiaľ mimosúdne). Danná spoločnosť uvádza, že pohľadávka vznikla v deň poskytnutia úveru, čiže 20.10.2008. Vraj som z celkového záväzku zaplatil iba 54,17 €, čo sú 4 splátky podľa pôvodného splátkového kalendára. Posledná úhrada je z 26.10.2009. Je už tento dlh premlčaný?, viem že premlčacia doba je 3 roky, len potrebujem vedieť presný dátum od kedy to je/bude premlčané? a čo im mám napísať, ako riešenie-zaplatiť to jednoznačne nechcem, lebo si myslím , že je to premlčané.
Za všetky odpovede vopred ďakujem.
draik
05.11.12,14:55
Závisí od toho, kedy presne ste sa dostali do omeškania so splátkou.

§103
Ak bolo dohodnuté plnenie v splátkach, začína plynúť premlčacia doba jednotlivých splátok odo dňa ich zročnosti. Ak sa pre nesplnenie niektorej zo splátok stane zročným celý dlh (§ 565), začne plynúť premlčacia doba odo dňa zročnosti nesplnenej splátky.

§565
Ak ide o plnenie v splátkach, môže veriteľ žiadať o zaplatenie celej pohľadávky pre nesplnenie niektorej splátky, len ak to bolo dohodnuté alebo v rozhodnutí určené. Toto právo však môže veriteľ použiť najneskôr do splatnosti najbližšie nasledujúcej splátky.

ešte sa hodí §53
Ak ide o plnenie zo spotrebiteľskej zmluvy, ktoré sa má vykonať v splátkach, môže dodávateľ uplatniť právo podľa § 565 najskôr po uplynutí troch mesiacov od omeškania so zaplatením splátky a keď súčasne upozornil spotrebiteľa v lehote nie kratšej ako 15 dní na uplatnenie tohto práva.
MarcoM
05.11.12,15:05
Záleží od toho, čo máte uvedené v zmluve. Ak je tam klauzula o tom, že uznávate Váš záväzok voči firme PF vo výške XY Eur,- tak tam je premlčacia doba 10 rokov odo dňa kedy k takému uznaniu záväzku došlo, pokiaľ nie je v zmluve ustanovené inak.