tadoo
05.11.12,23:18
som vlastnikom pozemkov na ktorom sa nachadzaju 2 stavby a zahrada. stavbami su prizemny bytovy dom, ktory pozostava z 2 bytov a garaz. vlastnikom oboch bytov som ja. som zapisany na LV v katastri. vlastnikom garaze je iny majitel. pozemok aj bytovy dom ziskal povodny restituent. ja som v poradi 3ti vlastnik.

pozemky boli povodne 2. jeden pod domom a druhy pod zahradou a garazou. teraz su uz 3. pozemok pod zahradou je zvlast a pozemok pod garazou je zvlast.

majitel garaze sa ale domaha, ze pozemky pod zahradou a garazou nie su moje a ze boli ziskane protipravne - doslova podvodom. odvolava sa na zakon 403/1990. garaz bola postavena v roku 1967.

§ 10 (4) Pozemok, na ktorom je umiestnená stavba, ktorá bola zriadená až po prevzatí pozemku štátom, sa nevydáva; oprávnenej osobe prislúcha peňažná náhrada

ja som ale odkupil pozemok v dobrej viere od predchadzajuceho majitela v roku 2005. Majitel garaze mi tvrdi, ze pozemok bol vydany neopravnene a ze si ho sudnou cestou ziska pre seba. tvrdi ze bol podvedeny byvalym majitelom, ktoremu sa podarilo jeho garaz podvodom vymazat z papierov a vyhlasit ju za ciernu stavbu. ale ze uz ma papiere, ze stavba je v poriadku. povodne bol pozemok 1, ale byvaly majitel ho rozdelil na 2. jeden je len pod garazou a druhy je pod zahradou.

moze pozemok spatne ziskat? ak ano, tak oba pozemky, alebo len ten pod garazou? je tam nejaka premlcacia doba? a dostanem ja od obce, alebo od niekoho ineho nahradu za pozemok ak sa majitelovi garaze podazi pozemok mi odobrat?
MarcoM
05.11.12,22:41
Tento spor je medzi bývalým vlastníkom a majiteľom garáže. On musí žalovať jeho. Ak aj bol spáchaný nejaký "podvod" tak majiteľ garáže musí preukázať, že vy Ste v čase kúpy vedeli o tomto "podvode", v prípade, že ste o ňom nevedeli Ste dobromyseľný. Samozrejme je ťažké uniesť dôkladné bremeno zo strany majiteľa garáže, priam nemožné. Keď to aj príde na súd a bude Vás žalovať, vyhľadajte advokáta a v prípade Vašeho úspechu nárokujte si trovy konania.
tadoo
08.11.12,12:05
ja som o tom nevedel. ale ked som sa na to bol teraz pozriet na katastri, zistil som ze pozemok bol povodnemu restituentovi vydany a nemal byt (opzemky na ktorych stoji stavba sa nevydavali, ale financne odskodnovali). podla zakona mal dostat restituent financnu nahradu. keby som si v case kupy prezrel cele LV a mal znalost zakona, tak som na to mohol prist. teda z etickeho hladiska musim dat majitelovi garaze za pravdu, ze bol podvedeny. nechcem byt uplna svina a chapem jeho rozhorcenie. rad by som vediet, ci ho nechat ist do sudneho sporu (ci ma sancu vyhrat), alebo sa radsej nejako pokusit dohodnut (ale vztahy mame velmi silne nastrbene. nie mojou vinou, ale vinou predchadzajuceho majitela, co mu velmi ublizil a robil mu zle - to mi povedali susedia). uvazujem aj o tom, ze by som mu za nejaku symbolicku cenu predal pozemok pod garazou (resp odkupil za prenho prijatelnu cenu garaz - aj ked o tom zatial nechce ani pocut). hlavne by som nerad prisiel o pozemok dvora.

ps: ako som zistil on nechce zalovat mna, ani predchadzaujuceho majitela. chce zalovat slovensku republiku, resp. mesto za protizakonne vydanie pozemku