Janka7777
06.11.12,10:03
Dobry den,
chcela by som poprosit o radu, resp.nazor.
K 31.08.2012 bol so mnou rozviazany PP z organizacnych dovodov (u zamestnavatela som pracovala nepretrzite celych 16 rokov bez jedinej PN). Od 01.09.2012 som zaevidovana na urade prace (podpora mi bola priznana do 28.02.2013). Zacala som si hladat pracu, a momentalne cakam na vyjadrenie od dvoch zamestnavatelov (po druhom kole) ci maju o mna zaujem. Nastup by bol 01.12.2012, resp.01.01.2013. "Problem" ale je,ze som zistila ze som tehotna. Po 1,5 rocnom snazeni a niekolkych problemoch sa to podarilo prave teraz. Ak by to tentokrat vyslo (uz jeden potrat bol),termin porodu by bol nikedy zaciatkom jula 2013. Ide o moje prve dieta.
Kedze ide o velmi skore tehotensto, stat sa moze cokolvek. No nechcem sa zachovat "chrapunsky" k novemu zamestnavatelovi a zamlcat to. Cize ak ostanem evidovana do konca februara 2013 na urade prace, a najskorsi termin nastupu na matersku by bol 6tt pred porodom (dajme tomu k 01.06.2013), budem mat na nieco narok v obdobi od 01.03.do 31.05.? Ak by som nedajboze musela na rizikove tehotenstvo, pripadne na PN, mala by som narok na nejake davky? Ak ano, v akej vyske? Je moznost si nieco dobrovolne platit uz teraz, alebo sa to neoplati podla noveho zakona?
Viem,ze na matersku narok mat nebudem, kedze nie som zdravotne poistena ako evidovana na urade prace.
Budem vdacna za kazdu radu. Dakujem.
Mila123
06.11.12,09:14
tebe predsa plynie OL.....

§ 32 zákona o soc. poistení 461/2003 z.z. v platnom znení.....
Ochranná lehota


(1) Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b) poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osemmesiacov.
(3) Ak poistencovi vznikne nemocenské poistenie v ochrannej lehote, počet dní ochrannej lehoty získaný z nového nemocenského poistenia sa pripočíta k nevyčerpanému počtu dní ochrannej lehoty z predchádzajúceho nemocenského poistenia. Ochranná lehota nemôže byť viac ako sedem dní.

(4) Plynutie ochrannej lehoty sa skončí, ak neuplynula skôr, dňom, v ktorom poistencovi
a) vzniklo nemocenské poistenie,
b) vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku.
Janka7777
06.11.12,09:17
Na soc. positovni mi povedali, ze kedze som v case skoncenia prac.pomeru (k 31.08.2012) tehotna nebola (otehotnela som az v oktobri), tak nie som v ochrannej lehote...
Mila123
06.11.12,09:44
ak si nebola v čase prepustenia tehotná, tak OL ti neplynie.....
máš možnosť dostať MD, popr. PN z dobrovoľného poistenia (už iba z celého balíka), túto možnosť je potrebné prepočítať......(aj preto, lebo sa mení zákon o soc, poistení)....
Janka7777
06.11.12,09:52
Takze ak ti rozumiem spravne, ak si nebudem platit dobrovolne poistenie, tak nebudem mat narok na nic, ani v pripade rizikoveho tehotenstva, pripadne PN. Skratka az do porodu, a potom len rodicovsky prispevok. Spravne?
A nemas skusenosti ci sa oplati to dobrovolne poistenie? Ja som pocula, ze to co si zaplatis sa ti potom vrati v davke? Ma to potom vobec pre niekoho vyznam? Ako dlho by sa muselo platit to dobrovolne poistenie?
Velmi pekne dakujem za odpovede!
Mila123
06.11.12,10:07
áno, správne......
Xanti
06.11.12,11:27
Takze ak ti rozumiem spravne, ak si nebudem platit dobrovolne poistenie, tak nebudem mat narok na nic, ani v pripade rizikoveho tehotenstva, pripadne PN. Skratka az do porodu, a potom len rodicovsky prispevok. Spravne?
ANO presne tak ...
A nemas skusenosti ci sa oplati to dobrovolne poistenie? No oplatí.
Ja som pocula, ze to co si zaplatis sa ti potom vrati v davke?
Už nie tak celkom. Ma to potom vobec pre niekoho vyznam? Určite áno, aj pre teba má význam platiť si dobrovolné poistenie .
Ako dlho by sa muselo platit to dobrovolne poistenie?Ak sa prihlásiš na týždeň, z minima. Teda VZ 339,89 eur, a potom to zrušíš. Tak za 7 dní zaplatiš poistné 4x7 = 28 eur. Vznikne ti nárok na nemocenské, čo by bolo vo výške cca 180 eur a na materské vo výške cca 220 eur 6 týždne pred pôrodom.
Potom by som odporúčala prihlásiť sa na balík poistení aj od januára z minima VZ 393 eur. Pn z toho by bola cca 216 eur , a materská 255 eur cca .

Je aj druhá možnosť, ak do nástupu na materskú máš viac ako 26 týždňov, tak sa môžeš prihlásiť z maxima VZ 1153,70 eur. Mesačne sa platí cca 405 eur. PN z toho by bola cca 180eur ale materská maximálna. Počas PN sa odvody neplatia.
Velmi pekne dakujem za odpovede!v texte modrým.
lara77
11.12.12,14:03
Dobrý deň,
mne skončil pracovný pomer k 30.11.2012, na urade som evidovana od 1.12.2012, pred týždnom som zistila že som tehotná, čiže ku skončeniu pracovného pomeru som bola asi v druhom týždni tehotenstva, ráta sa mi osemmesacná ochranna lehota? platí to ku dňu nástupu na materskú alebo ku dňu porodu? a čo v prípade ak by som išla na rizikové tehotenstvo mám tiež nárok aj na PN z bývalého zamestnania??
Ďakujem
Xanti
11.12.12,14:06
lara77,
ak ti lekár vydá potvrdenie, že si v čase skončenia PP bola tehotná, tak z OL budeš mať platenú aj PN ak by trebalo. Doklad o tehotnosti ku skončeniu PP treba doložiť s prípadnou PN v sociálnej poisťovni.