gabikka11
06.11.12,11:47
Dobry den, som na PN-ke uz dlhsiu dobu. Doktor mi vystavil prechodku, ja som ju zaniesla na Socialnu poistovnu. Dnes ma kontaktoval zamestnavatel ze preco som mu nedoniesla prechodku, vraj zaciatok mojej PN-ky ma zamestnavatel a potrebuje aj prechodku.
Preco zamestnavatel chce odo mna prechodku? Kazal mi aby som si sla vypytat naspat zo Socialnej poistovni prechodku a doniesla mu. Budem mat ja ako zamestnanec z toho nejaky postih? Poradte mi. Dakujem
Tweety
06.11.12,10:50
Dobry den, som na PN-ke uz dlhsiu dobu. Doktor mi vystavil prechodku, ja som ju zaniesla na Socialnu poistovnu. Dnes ma kontaktoval zamestnavatel ze preco som mu nedoniesla prechodku, vraj zaciatok mojej PN-ky ma zamestnavatel a potrebuje aj prechodku.
Preco zamestnavatel chce odo mna prechodku? Kazal mi aby som si sla vypytat naspat zo Socialnej poistovni prechodku a doniesla mu. Budem mat ja ako zamestnanec z toho nejaky postih? Poradte mi. DakujemZamestnáv. postupuje správne. Ak si zamestnancom, prechodku máš odovzdať jemu, a on postúpi SP. Zamestnáv. slúži ako doklad o trvaní PN. Postih určite nebude, ale poučenie pre budúcnosť áno.
Zuzy
06.11.12,10:57
Zamestnávatelia zvyknú robiť fotokópiu a originál pošlú do SP
gabikka11
06.11.12,11:09
Ďakujem Vam za opdoved, este mam malu podotazku.
Moze zamestnavatel zistit z mojej marodky, ze som tehotna.
Nejako si overit cez socialnu poistovnu a zistit co mi je.
Tweety
06.11.12,11:10
Nie, na doklade o trvaní PN nie je uvedené číslo diagnózy. Ak myslíš, že kvôli výpovedi, tak zamestnáv. počas trvania PN nemôže dať výpoveď.
Xanti
06.11.12,11:10
Ďakujem Vam za opdoved, este mam malu podotazku.
Moze zamestnavatel zistit z mojej marodky, ze som tehotna.
Nejako si overit cez socialnu poistovnu a zistit co mi je. Nie nemôže, lebo ani SP nevie z akou diagnozou si na PN. Ale môže podla PN zistiť kto ti vystavil PN, či gynekolog alebo obvodný lekár alebo v nemocnici.
gabikka11
06.11.12,11:14
Aha, to som si nevsimla. Som teraz na PN a o tyzden chcem zamestnavatelovi pisomne oznamit tehotenstvo. Zistila som ze uz namiesto mna hlada nahradu na 4 hod. tak dufam ze ma nevyhodi, aj napriek tomu ze som bola na PN-ke. Viem ze som v ochrannej dobe ako tehotna, mam PZ na dobu neurcitu.
Tweety
06.11.12,11:15
Aha, to som si nevsimla. Som teraz na PN a o tyzden chcem zamestnavatelovi pisomne oznamit tehotenstvo. Zistila som ze uz namiesto mna hlada nahradu na 4 hod. tak dufam ze ma nevyhodi, aj napriek tomu ze som bola na PN-ke. Viem ze som v ochrannej dobe ako tehotna, mam PZ na dobu neurcitu.
Písomne si mu to povinná oznámiť, je to pre tvoje dobro, budeš ako tehotná chránená pred možnou výpoveďou.
gabikka11
06.11.12,11:16
V skusobnej dobe uz nie som, pracujem vo firme 2 roky
Xanti
06.11.12,11:18
V skusobnej dobe uz nie som, pracujem vo firme 2 roky
Nejde o skúšobnú dobu, môže ťa prepustiť z rôznych dôvodov, kým mu neoznámiš tehotenstvo písomne tak nie si chránená zákazom výpovede.
Oznám mu to písomne čo najskôr. Aj počas PN , doporučeným listom napríklad.
gabikka11
06.11.12,11:19
Planujem mu to oznamit ako sa vratim z PN, myslite ze je to spravny postup? alebo by som ho mala informovat este pocas mojej marodky, ze ak sa vratim do prace, tak uz to bude vediet, zasielam mu doporuceny list do vlastnych ruk.
gabikka11
06.11.12,11:20
Moze ma vyhodit aj pocas toho ako ja marodujem, som na PN-ke?
Tweety
06.11.12,11:21
Planujem mu to oznamit ako sa vratim z PN, myslite ze je to spravny postup? alebo by som ho mala informovat este pocas mojej marodky, ze ak sa vratim do prace, tak uz to bude vediet, zasielam mu doporuceny list do vlastnych ruk.
Môžeš už teraz. Pretože môže mať plány, že po skončení PN príde výpoveď.(dnes je to už žiaľ bežné)
Tweety
06.11.12,11:22
Moze ma vyhodit aj pocas toho ako ja marodujem, som na PN-ke?
Písala som, že počas PN si pred výpoveďou chránená. Zamestnáv. nemôže dať zo zákona výpoveď, platí zákaz výpovede §64ZP.
gabikka11
06.11.12,11:26
Dakujem za radu, tak zajtra mu to poslem doporucene. Musim tam uviest aj datum na materskú? (pokial este neviem presny termin nastupu na matersku dovolenku, teda ci nastupim 6 tyzdnov pred porodom alebo 8 tyzdnov pred porodom)
Tweety
06.11.12,11:27
Dakujem za radu, tak zajtra mu to poslem doporucene. Musim tam uviest aj datum na materskú? (pokial este neviem presny termin nastupu na matersku dovolenku, teda ci nastupim 6 tyzdnov pred porodom alebo 8 tyzdnov pred porodom)
Nie, nič tam neuvádzaš, len oznamuješ svoje tehotenstvo.
§40 ZP

(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.
gabikka11
06.11.12,11:31
Dakujem za upozornenie, ja som to chcela oznamit az ked sa vratim z PN, a to uz by bolo neskoro.
sanoo
16.02.13,15:31
Prosim Vas, kde je zakotvena povinnost odovzdavat prechodku zamestnavatelovi? V zakone o socialnom poisteni je napisane, ze prechodku do socialnej poistovne odovzdava poistenec, nie zamestnavatel.

Pokial ma zamestnavatel potvrdenie o zaciatku PN, tak podla mna nema preco pytat prechodky ani na ucel "potvrdenia trvania PN", ved predsa PN trva dovtedy, kym zamestnanec nepredlozi potvrdenie o jej ukonceni.
Tweety
16.02.13,15:32
Prosim Vas, kde je zakotvena povinnost odovzdavat prechodku zamestnavatelovi? V zakone o socialnom poisteni je napisane, ze prechodku do socialnej poistovne odovzdava poistenec, nie zamestnavatel.

Pokial ma zamestnavatel potvrdenie o zaciatku PN, tak podla mna nema preco pytat prechodky ani na ucel "potvrdenia trvania PN", ved predsa PN trva dovtedy, kym zamestnanec nepredlozi potvrdenie o jej ukonceni.
Mýliš sa, ak si zamestnancom, prechodku je potrebné odovzdať mzdovej učtárni, je to doklad o tom, že PN trvá.
Mila123
16.02.13,15:33
Prosim Vas, kde je zakotvena povinnost odovzdavat prechodku zamestnavatelovi? V zakone o socialnom poisteni je napisane, ze prechodku do socialnej poistovne odovzdava poistenec, nie zamestnavatel.

Pokial ma zamestnavatel potvrdenie o zaciatku PN, tak podla mna nema preco pytat prechodky ani na ucel "potvrdenia trvania PN", ved predsa PN trva dovtedy, kym zamestnanec nepredlozi potvrdenie o jej ukonceni.
keď by maródil pol roka, nepýtali by ste sa čo je s ním?
sanoo
16.02.13,15:54
Pokial PN trva a nemam vedomost o zmene stavu, ako zamestnavatel nemam preco zistovat co je so zamestnancom, pretoze je jednoducho stale na PN. Aspon z mojho pohladu. Mam znamu, ktora prechodku odovzdala dvakrat po sebe priamo do socialnej poistovne a zamestnavatel jej za to dal okamzite skoncenie pracovneho pomeru pre neospravedlnenu absenciu v praci. Co teda povazujem za absolutnu hlupost, pretoze absencia bola dolozena potvrdenim o zaciatku PN a pokial nebolo predlozene jej ukoncenie, tak samozrejme stale trva aj bez toho, aby dokladala nejaku prechodku. Ktora aj tak sluzi len na to, aby jej socialna poistovna poslala peniaze.

Takze este raz. Kde je napisane, ze treba prechodku odovzdavat zamestnavatelovi?
Xanti
16.02.13,19:39
Pokial PN trva a nemam vedomost o zmene stavu, ako zamestnavatel nemam preco zistovat co je so zamestnancom, pretoze je jednoducho stale na PN. Aspon z mojho pohladu. zlý pohľad, lebo čo ak sa zamestnanec rozhodne zmeniť miesto. Alebo čo ja viem čo, a odnesie aj ukončenie PN rovno do SP... a zamestnávateľ ho stále vedie ako zamestnanca na PN a on je niekde inde už.
Ako píšu babenky vyššie je to doklad pre zamestnávateľa , že osoba je na PN , že sa neodvôvodnene nevyhýba práci.

To tvoja známa tiež OCR rovno nosí do SP? Ved zamestnávateľ OCR neplatí, a tiež donesie prv OCR k nemu a zamestnávateľ si spraví kopiu aby mal dotyčný zamestnanec ospravedlnenie svojej neprítomnosti v práci. A tak isto je to z prechodkov.

Zabilo by tvoju známu keby naskenovala a poslala do roboty aspon mailom prechodku?
sanoo
17.02.13,09:54
Nejde o to ci by ju to zabilo. Ide o to, ze ideme zalovat zamestnavatela o neplatnost okamziteho skoncenia pracovneho pomeru a rad by som vedel, z coho zamestnavatel vychadza, ked povazuje nedorucenie prechodky za zavazne porusenie prac. povinnosti. V zakonniku prace nic take spomenute nie je a v zakone o socialnom poisteni je, ze prechodku odovzdava do socialky poistenec.

Keby aj zamestnanec odniesol ukoncenie PN priamo do socialky, to este predsa neznamena, ze bol ukonceny aj pracovny pomer. Na trvanie pracovneho pomeru alebo preukazanie dovodu PN to nema vplyv.

xanti, tweety, mila123, vychadzaju vase tvrdenia aj z niecoho ineho ako len zo zauzivaneho systemu v spolocnostiach, v ktorych ste doteraz posobili? Lebo jednoducho na preukazanie dovodu absencie prechodka nesluzi. Na to sluzi potvrdenie o PN, ktore sa vydava len raz na zaciatku, a potvrdenie o skonceni PN, ktore sa vydava na jej konci.
Tweety
17.02.13,10:12
Nejde o to ci by ju to zabilo. Ide o to, ze ideme zalovat zamestnavatela o neplatnost okamziteho skoncenia pracovneho pomeru a rad by som vedel, z coho zamestnavatel vychadza, ked povazuje nedorucenie prechodky za zavazne porusenie prac. povinnosti. V zakonniku prace nic take spomenute nie je a v zakone o socialnom poisteni je, ze prechodku odovzdava do socialky poistenec.

Keby aj zamestnanec odniesol ukoncenie PN priamo do socialky, to este predsa neznamena, ze bol ukonceny aj pracovny pomer. Na trvanie pracovneho pomeru alebo preukazanie dovodu PN to nema vplyv.

xanti, tweety, mila123, vychadzaju vase tvrdenia aj z niecoho ineho ako len zo zauzivaneho systemu v spolocnostiach, v ktorych ste doteraz posobili? Lebo jednoducho na preukazanie dovodu absencie prechodka nesluzi. Na to sluzi potvrdenie o PN, ktore sa vydava len raz na zaciatku, a potvrdenie o skonceni PN, ktore sa vydava na jej konci.
AK bol zamestnanec DPN, a zamestnáv. bezodkladne predložil o tom potvrdenie, zamestnáv. s ním nemôže okamžite skončiť PP. Tým, že je PN nijako neporušil PD. Ani dať výpoveď, pretože je v OD. Ale záleží aj od IS, pretože ZP prikazuje predožiť doklad o prekážke v práci bezodkladne. IS to môže upresniť bližšie.
VÍNO NITRA
17.02.13,10:48
Pre sanoo: Z praxe: Zamestnanec bolo dlhšie na PN-ke, nemal bydlisko v mieste, kde pôsobil zamestnávateľ. Raz nepredložil prechodku, tak sme zadali pri spracovaní miezd u neho PN-ku, pretože prechodky vždy dovtedy predložil. Mzdy sa vyhotovili, odoslali, uzatvoril sa mesiac a potom sa zistilo, že zamestnanec bol už v priebehu mesiaca vypísaný a jednoducho nenastúpil do práce. Čiže neospravedlnená absencia. To by Ti vedela mzdárka v takomto prípade povedať, čo je to za prácu, prepracovávať už uzatvorené mzdy a robiť opravné výkazy.
sanoo
17.02.13,20:36
dakujem. dam vediet, ako dopadla zaloba, az bude po vsetkom.
sanoo
22.04.13,13:22
Tak po podani zaloby dostala moja znama list od zamestnavatela, v ktorom tento odvolava svoj pravny ukon, ktorym mienil ukoncit pracovny pomer a vyzyva ju na nastup do prace bezprostredne po tom, ako jej skonci PN.

Dakujem vsetkym za nazor.