majabo
06.11.12,11:51
Ahoj vďačný poraďáci.
Chcem vás poprosiť o radu. SZČO dostal od banky firemnú kreditnú kartu s úverovým rámcom 1 000,- Eur. Chcem sa spýtať ako mám takú kartu zaviesť do účtovníctva, ako nový účet??? Tiež by som chcela vedieť ako sa teraz účtujú pohyby z tejto karty, a tiež splátka inkasom ako minimálna splátka z bežného firemného účtu.
Už vopred ďakujem a dúfam, že mi pomôžete.
maska2
25.07.16,09:08
Tak tento problém by celkovo zaujímal aj mňa. Načo je dobrá kreditná karta , keď má podnikateľ peniaze a nepotrebuje úver? A celkovo toto účtovanie v JU. Našla som niečo v podvojnom, ale zaujímalo by ma ako to je v jednoduchom...tá kreditka sa používa na platbu pri zahr.služobných cestách.Ak máte niekto skúsenosť s účtovaním . poprosím .Ďakujem
KloferHladny
29.07.16,08:06
Platby sa účtujú ako čerpanie úveru, splátka kreditnej karty ako splátka úveru (krátkeho)
1. V záväzkoch zvoliť osobitný typ dokladu "kreditná karta-krátky úver" Soft by to mal vo výkaze majetku evidovať ako "úver"
2. Každú platbu evidovať ako nový záväzok
3. Splátku kreditky z bežného účtu evidovať ako splátku príslušných záväzkov
maska2
29.07.16,08:14
no zdá sa , že neviem či celkom dobre rozumiem...dajme tomu úverový rámec je na kreditke 3000 .....z toho zaplatím napr.....letenku ...phm ....ubytovanie ......a tieto platby riešim v knihe záväzkov????
a keď si prevediem peniaze z účtu na kreditku ...poriešim tieto platby?
nič takéto som ešte neúčtovala.....neviem
KloferHladny
29.07.16,08:50
1. vytvor v JU nový doklad "KR" - platby kreditkou - ako úver
2. úhradu PHM zaeviduj v záväzkoch ako nový doklad "KR160001" kde 160001 je tvoje interné číslo
3. úhradu ubytovania zaeviduj dokladom KR160002 ....

(Splatnosť týchto dokladov je dátum uvedený v zmluve o vydaní kreditky.)
4. Splátku kreditnej karty účtuj ako úhradu "záväzkov" KR160001, 160002 ....

(Po lopate: KR je akoby došlá faktúra, akurát sa má vykazovať ako úver a nie bežný záväzok)
maska2
29.07.16,09:06
Čiže ja každý jeden pohyb zaúčtujem , ako nový záväzok? no on tieto výdaje uplatňuje prostredníctvom zahr. cesťáku....takže odtiaľ ich vyjmem? a pri nahratí nového KR záväzku už ich priamo rozčlením? díky za rady idem to pozrieť a dať dokopy....dík ešte raz
KloferHladny
01.08.16,06:08
ak na zahraničnej ceste platí z podnikateľskej kreditky, potom všetky takto vzniknuté záväzky účtuj samostatne (ubytovanie, PHM, parkovanie...) a na cestovnom príkaze ich nevykazuj
maska2
02.08.16,08:41
on tu kreditku z drvivej väčšiny používa aj na súkromné účely...aj tieto pohyby treba evidovať ako záväzky?
KloferHladny
02.08.16,16:43
áno, alo zaúčtuješ úhradu kreditky z bežného účtu ? Samozrejme sú to jeho "súkromné" záväzky, t.z. výdaj neovplyvňujúci ZD (osobná spotreba)
maska2
04.08.16,05:30
No práve vidím, že je to bežný účet FO a teda súkromná kreditná karta....tak to sa potom asi tak účtovať nebude....veď podnikateľ by nemal miešať sukromné účty s podnikateľskými...alebo to pojmem tak, že to zriadil bežný účet za účelom podnikania a tú súkromnú kartu kreditnú vezmem ,že je firemná?
KloferHladny
04.08.16,08:22
To je nová otázka: "Ako účtovať firemné nákupy - platby - uskutočňované súkromnou platobnou kartou" ??
maska2
04.08.16,10:19
no ona v podstate nemusí byť ani nová. Aj bežný účet môže byť podnikateľský zdá sa, pokiaľ je nahlásený na DU a tým pádom aj tá kreditná súkromná karta k tomu účtu nieje až taká súkromná ..takže účtujem podľa Tvojich návodov pred....idem sa skúsiť na to pozrieť :)
maska2
05.08.16,08:37
KloferHladný - súkromná správa
maska2
18.10.16,09:58
ešte jedna otázočka ku kreditnej karte. Ak podnikateľ zaplatí touto kredtkou -úverom svoju došlú fa, ako to správne zaúčtovať? Tiež zaevidovať tuto fa ,ako záväzok, ale v členení NZD -bankou to dorovnám a ID vyplatím záväzok?