svoco
06.11.12,12:51
Dobry den,

nakolko mam Elektronicky podpis a aj dokumenty k zalozeniu sro, tak som si sro zakladal sam. Vedel som aj o novom zakone o nutnosti predlozit doklad ze nemam dlh voci DU. Taktiez som sa informoval na OR ako presne postupovat a bolo mi oznamene nasledovne:

Ak je spolocnikom pravnicka osoba je potrebne potvrdenie z DU,
ak je spolocnikom FO, staci cestne vyhlasenie ze niesom dlznikom na DU.
Ak sa prevadza majoritny podiel (viac ako 51%) je potrebne potvrdenie z DU. Vo firme, ktoru zakladam som iba 5% spolocnikom...

No v namietke mi je vycitane, ze musim prilozit potvrdenie z DU. Viete mi niekto poradit? Kedze som konatelom a spolocnikom v 3 spolocnostiach to akoze si mam ist vypytat 3 potvrdenia za kazdu firmu zvlast? A vztahuje sa to na konatela, ktory to ma uhradzat, alebo na spolocnika, ktory to ma mat vsetko vporiadku...

Zjavne maju aj na registroch trochu neporiadok, nakolko som uz cital zopar protichodnych odporucani.

Dakujem za radu.
zalobaba
06.11.12,14:36
Dobry den,

nakolko mam Elektronicky podpis a aj dokumenty k zalozeniu sro, tak som si sro zakladal sam. Vedel som aj o novom zakone o nutnosti predlozit doklad ze nemam dlh voci DU. Taktiez som sa informoval na OR ako presne postupovat a bolo mi oznamene nasledovne:

Ak je spolocnikom pravnicka osoba je potrebne potvrdenie z DU,
ak je spolocnikom FO, staci cestne vyhlasenie ze niesom dlznikom na DU.
Ak sa prevadza majoritny podiel (viac ako 51%) je potrebne potvrdenie z DU. Vo firme, ktoru zakladam som iba 5% spolocnikom...

No v namietke mi je vycitane, ze musim prilozit potvrdenie z DU. Viete mi niekto poradit? Kedze som konatelom a spolocnikom v 3 spolocnostiach to akoze si mam ist vypytat 3 potvrdenia za kazdu firmu zvlast? A vztahuje sa to na konatela, ktory to ma uhradzat, alebo na spolocnika, ktory to ma mat vsetko vporiadku...

Zjavne maju aj na registroch trochu neporiadok, nakolko som uz cital zopar protichodnych odporucani.

Dakujem za radu.



Vyjadrenie, ktoré si dostal je úplne jednoznačné a zjavne v tom máš zmätok ty. Pri prvozápise spoločnosti je nutné pripájať súhlas správcu dane, príp. čestné prehlásenie (viď § 54 zákona č. 563/2009 Z. z.) pri všetkých spoločníkoch (zakladateľoch) bez ohľadu na výšku ich obchodného podielu.
svoco
06.11.12,16:29
Vyjadrenie, ktoré si dostal je úplne jednoznačné a zjavne v tom máš zmätok ty. Pri prvozápise spoločnosti je nutné pripájať súhlas správcu dane, príp. čestné prehlásenie (viď § 54 zákona č. 563/2009 Z. z.) pri všetkých spoločníkoch (zakladateľoch) bez ohľadu na výšku ich obchodného podielu.
Samozrejme ze cestne vyhlasenie som prilozil za kazdeho spolocnika. Dik za kritiku. No privital by som radsej konstruktivnu a nie len ze mam v tom zmatok.
JUDr. Pavol Kollár
06.11.12,16:57
Súdy nemajú jednotnú aplikáciu v danej problematike upravenej v § 11 ods. 2 písm. h) Vyhlášky MS SR č. 291/2012, nesprávne uvádzate § 54 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní; ja som tiež dostal neformálne vyjadrenie z registrového súdu, že pri založení spoločnosti postačuje čestné vyhlásenie zakladateľa, tak ako to je alternatívne v právnom predpise. Tiež mi bol zápis odmietnutý a musím predložiť súdu súhlas správcu dane. Takže je to na vyššom súdnom úradníkovi čo uzná, či čestné vyhlásenie zakladateľa alebo bude žiadať súhlas správcu dane podľa osobitného predpisu, ktorým je už uvedený § 54 zákona č. 563/2009 Z,z, o správe daní. Ak teda chcete predchádzať zdržaniu a problémom, vždy doložtre súhlas správcu dane, je to istota, že vyšší súdny úradník neodmietne vykonať zápis.
zalobaba
06.11.12,17:16
Súdy nemajú jednotnú aplikáciu v danej problematike upravenej v § 11 ods. 2 písm. h) Vyhlášky MS SR č. 291/2012, nesprávne uvádzate § 54 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní; ja som tiež dostal neformálne vyjadrenie z registrového súdu, že pri založení spoločnosti postačuje čestné vyhlásenie zakladateľa, tak ako to je alternatívne v právnom predpise. Tiež mi bol zápis odmietnutý a musím predložiť súdu súhlas správcu dane. Takže je to na vyššom súdnom úradníkovi čo uzná, či čestné vyhlásenie zakladateľa alebo bude žiadať súhlas správcu dane podľa osobitného predpisu, ktorým je už uvedený § 54 zákona č. 563/2009 Z,z, o správe daní. Ak teda chcete predchádzať zdržaniu a problémom, vždy doložtre súhlas správcu dane, je to istota, že vyšší súdny úradník neodmietne vykonať zápis.


Áno, súdy nemali jednotnú aplikáciu počas prvých dvoch októbrových týždňov. V zásade ide o to, že každá slovenská FO (potenciálny zakladateľ SRO) sa považuje platiteľa dane (takmer každému z nás vzniká nejaká daňová povinnosť, hoci len daň z príjmu, ktorú platí každý z nás, ak obyčajný človek - nepodnikateľ v pracovnom pomere)...tzn. že snáď iba zopár výnimiek v podobe FO bez prac. pomeru, študentov a dôchodcov a pod. je oprávnených predkladať čestné prehlásenie....
svoco
06.11.12,17:39
Dakujem velmi pekne. Este je ma vsak zaujima jedna vec. Potvrdenie vydava mistne prislusny spravca dane. Kedze mam firmy na 3 DU a trvale budlisko uplne inde, kto vydava potvrdenie? Resp. potvrdenie sa tyka aj mojich pravnickych osob, alebo len FO, kedze podavam ziadost ako FO?
JUDr. Pavol Kollár
06.11.12,17:54
A z kého ustanovenia právneho predpisu vyplýva tá Vaša odpoveď? Môžete mi napísať konkrétny paragraf konkrétneho zákona?
zalobaba
06.11.12,18:04
A z kého ustanovenia právneho predpisu vyplýva tá Vaša odpoveď? Môžete mi napísať konkrétny paragraf konkrétneho zákona?

okrem skúseností a konzultácií aj toto:
zalobaba
06.11.12,18:06
Dakujem velmi pekne. Este je ma vsak zaujima jedna vec. Potvrdenie vydava mistne prislusny spravca dane. Kedze mam firmy na 3 DU a trvale budlisko uplne inde, kto vydava potvrdenie? Resp. potvrdenie sa tyka aj mojich pravnickych osob, alebo len FO, kedze podavam ziadost ako FO?

Povinnosť predkladať súhlas správcu dane, resp. čestné prehlásenie sa týka zakladateľov. tvoje zadanie témy je formulované tak, že z neho nie je zrejmé, kto a koľko je zakladateľov.
svoco
06.11.12,19:23
Povinnosť predkladať súhlas správcu dane, resp. čestné prehlásenie sa týka zakladateľov. tvoje zadanie témy je formulované tak, že z neho nie je zrejmé, kto a koľko je zakladateľov.
Zakaldatelia su 3ja (2*FO a 1*PO). Za PO som dal suhlas spravcu dane a za obe FO som prilozil splnomocnenie. V zdovodneni odmietnutia bol spomenuty § 54 zákona č. 563/2009 Z,z. Teda je zjavne ze musim dolozit suhlas aj za obe FO. Po precitani tvojho pdf je mi to uz jasne. Dakujem velmi pekne obom diskutujucim za komentare.
JUDr. Pavol Kollár
07.11.12,07:29
Ale informácia predsa nie je právny predpis, to si zase vykladajú zákony tak aby odstránil "nedostatky narýchlo upečených zákonov".
sushka
07.11.12,07:48
Chcela by som upozorniť na skutočnosť, že Obchodný zákonník (a nadväzne Daňový poriadok) nehovorí o nedoplatkoch voči DÚ, ale voči správcovi dane.
Ja som mala od VSÚ námietku napriek tomu, že súhlas daňového úradu bol doložený, a musela som dodatočne dožiadať aj súhlas colného úradu.
A jednalo sa o zakladateľa-fyzickú osobu, ktorá nikdy nepodnikala.
Nie je to pravidlo, ako vyššie píšete a niekde stačí aj súhlas daňového úradu, ale je to subjektívne...
Economic
07.11.12,10:23
Ja napíšem snáď len toľko, že pri prvozápise spoločnosti do OR, kde je spoločníkom či slovenská právnická alebo slovenská fyzická osoba, alebo zahraničná fyzická osoba sú povinní títo spoločníci vyžiadať si Súhlas správcu dane so založením sro. Tento súhlas DÚ vydá, ak spoločník (či PO, alebo FO) nemá nedoplatok na dani vyšší ako 170.- Eur.
Takto to funguje na OR v rámci celej SR. Či som mala už v praxi spoločníkov FO našich či cudzincov, či PO dokladali sme Súhlas správcu dane a bolo všetko O.K. a spoločnosti sú zapísané a podnikajú.
Nenaháda sa s nimi nik. Ja robím tak, že čo sa odo mňa požaduje doložiť, jednoducho doložím. Spoločníci mi Súhlasy predkladajú pred spísaním potrebných dokumentov k založeniu sro.
Nemala som zatiaľ prípad, že by niekto bol mal nedoplatok a nedostal súhlas.
Podmienka je, na Dú žiadosť o vydanie Súhlasu riadne formulovať.... aby vydali potrebný súhlas a nie niečo iné.

A ako píše vyššie sushka KE si žiada nad rámec doloženého súhlasu správcu dane aj súhlas Colného úradu, bohužiaľ.... Zatiaľ je toto jediný registrový súd, ktorý žiada aj CÚ.
zalobaba
07.11.12,11:07
Ale informácia predsa nie je právny predpis, to si zase vykladajú zákony tak aby odstránil "nedostatky narýchlo upečených zákonov".


....to už nie je náš problém, buď sa prispôsobíš alebo nevybavíš nič....čo sme si zvolili to máme....
zalobaba
07.11.12,11:11
Chcela by som upozorniť na skutočnosť, že Obchodný zákonník (a nadväzne Daňový poriadok) nehovorí o nedoplatkoch voči DÚ, ale voči správcovi dane.
Ja som mala od VSÚ námietku napriek tomu, že súhlas daňového úradu bol doložený, a musela som dodatočne dožiadať aj súhlas colného úradu.
A jednalo sa o zakladateľa-fyzickú osobu, ktorá nikdy nepodnikala.
Nie je to pravidlo, ako vyššie píšete a niekde stačí aj súhlas daňového úradu, ale je to subjektívne...



...toto je ten nesúlad v postupe jednotlivých OR v rámci SR, ktorý nastal po 01.10.2012....

Predpokladám, že tieto nedostatky sú už odstránené. od 01.11.2012 bol DRSR vydaný interný predpis, ktorý upravuje spôsob vydávania súhlasov správcu dane. Podľa znenia tohto IP, ak daňovník požiada o vydanie súhlasu správcu dane (DU), tento si v rámci svojich interných "kanálov" preverí existenciu nedoplatkov aj na CÚ a aj prípadnú exitenciu postúpených pohľadávok, a na základe toho vydá alebo nevydá súhlas správcu dane.
Economic
07.11.12,11:13
Ale informácia predsa nie je právny predpis, to si zase vykladajú zákony tak aby odstránil "nedostatky narýchlo upečených zákonov".

Z môjho laického pohľadu jedno je isté. Tou novelou sem vniesli toľko zmätku a bordelu že až... Nedotiahli to do detailov... DÚ tápu, niektorí sudcovia pýtajú v rámci Obchodného zákonníka veci, ktoré vyplývajú z daňového poriadku. A pre nás je smerodajný v súvislosti s OR predsa Obchodný zákonník, nie daňový poriadok. Tu si každý úradník urobí svoj výklad zákona a potom to takto vypadá. A my chudáci sa musíme podriadiť tomu, čo od nás pýtajú... Hrôza, hrôza.... Ani sa nejdem rozčuľovať...
Economic
07.11.12,11:19
Ja by som dala do pozornosti ešte tlačovú správu Finančného riaditeľstva SR vydaného oddelením komunikačným zo dňa 16. 10. 2012, kde veľmi jednoducho vysvetlili čo a ako okolo súhlasov. Toto som použila u klienta v odvolaní.....
na margo toho, dvaja klienti dostali také papiere z DÚ, že až hrôza. Žiadny súhlas, ale iba Oznámenie, že nemôžu vydať súhlas, pretože uvedená osoba občan SR nie je registrovaný resp. evidovaný u správcu dane.
Takže čakám odmietačku, a klientovi poradím podať sťažnosť na pracovníka DÚ... Toto predsa nie je normálne. Takto ľuďom skomplikovať podnikanie. Ve´d ich to strašne brzdí v podnikaní takáto buzerácia.
zalobaba
07.11.12,15:27
Z môjho laického pohľadu jedno je isté. Tou novelou sem vniesli toľko zmätku a bordelu že až... Nedotiahli to do detailov... DÚ tápu, niektorí sudcovia pýtajú v rámci Obchodného zákonníka veci, ktoré vyplývajú z daňového poriadku. A pre nás je smerodajný v súvislosti s OR predsa Obchodný zákonník, nie daňový poriadok. Tu si každý úradník urobí svoj výklad zákona a potom to takto vypadá. A my chudáci sa musíme podriadiť tomu, čo od nás pýtajú... Hrôza, hrôza.... Ani sa nejdem rozčuľovať...



...ukáž mi jednu vec v tejto banánovej republike, ktorá je dotiahnutá do konca....:rolleyes:
Economic
07.11.12,17:35
:D Nech si trápim makovicu akokoľvek, tak nič poriadne dotiahnuté do konca ma veru nenapadá.... za to o nedostatkoch by sa dali písať romány...
bibuska86
15.11.12,09:12
ja mám tiež také skúsenosti, že OR vyžadoval potvrdenie daňového úradu o nedoplatkoch (http://podnikajme.com/pravo/zaciatok-podnikania/2012/11/13/suhlas-spravcu-dane-so-zalozenim-s.r.o-a-prevodom-obchodneho-podielu-v-praxi) aj potvrdenie colného úradu. Inak v prípade, že je zakladateľom zahraničná FO tiež treba potvrdenie oboch správcov dane?
Economic
15.11.12,09:26
ja mám tiež také skúsenosti, že OR vyžadoval potvrdenie daňového úradu o nedoplatkoch (http://podnikajme.com/pravo/zaciatok-podnikania/2012/11/13/suhlas-spravcu-dane-so-zalozenim-s.r.o-a-prevodom-obchodneho-podielu-v-praxi) aj potvrdenie colného úradu. Inak v prípade, že je zakladateľom zahraničná FO tiež treba potvrdenie oboch správcov dane?


Áno, vydáva ich DÚ Bratislava.
mbv
16.12.12,21:09
Ja napíšem snáď len toľko, že pri prvozápise spoločnosti do OR, kde je spoločníkom či slovenská právnická alebo slovenská fyzická osoba, alebo zahraničná fyzická osoba sú povinní títo spoločníci vyžiadať si Súhlas správcu dane so založením sro. Tento súhlas DÚ vydá, ak spoločník (či PO, alebo FO) nemá nedoplatok na dani vyšší ako 170.- Eur.
Takto to funguje na OR v rámci celej SR. Či som mala už v praxi spoločníkov FO našich či cudzincov, či PO dokladali sme Súhlas správcu dane a bolo všetko O.K. a spoločnosti sú zapísané a podnikajú.
Nenaháda sa s nimi nik. Ja robím tak, že čo sa odo mňa požaduje doložiť, jednoducho doložím. Spoločníci mi Súhlasy predkladajú pred spísaním potrebných dokumentov k založeniu sro.
Nemala som zatiaľ prípad, že by niekto bol mal nedoplatok a nedostal súhlas.
Podmienka je, na Dú žiadosť o vydanie Súhlasu riadne formulovať.... aby vydali potrebný súhlas a nie niečo iné.

A ako píše vyššie sushka KE si žiada nad rámec doloženého súhlasu správcu dane aj súhlas Colného úradu, bohužiaľ.... Zatiaľ je toto jediný registrový súd, ktorý žiada aj CÚ.


Nielen KE, aj PO žiada súhlas Colného úradu... a zrejme to bude s odretými ušami v rámci 15 dňovej lehoty na podanie námietky...
sanca
12.01.13,16:26
Aj nám daňový úrad vydal len Oznámenie, že nemôžu vydať súhlas, pretože nie som registrovaný resp. evidovaný u správcu dane. ORSR nám odmietol zapísať s.r.o., podali sme odvolanie, no aj po odvolaní nám zamietli kvôli tomu zápis. Neviete poradiť ako ďalej?
Economic
12.01.13,16:49
Aj nám daňový úrad vydal len Oznámenie, že nemôžu vydať súhlas, pretože nie som registrovaný resp. evidovaný u správcu dane. ORSR nám odmietol zapísať s.r.o., podali sme odvolanie, no aj po odvolaní nám zamietli kvôli tomu zápis. Neviete poradiť ako ďalej?

A naozaj bol jediný dôvod iba ten list z DÚ ? Žiadna iná chyba ?
Ja som mala také prípady, keď som nemala súhlas iba také oznámenie aké spomínať a nebol v OR žiadny problém.
sanca
12.01.13,17:00
Áno, to bol jediný dôvod. Okrem toho listu z DÚ sme doložili aj čestné vyhlásenie s overeným podpisom. Sudca nám vytkol, že čestné vyhlásenie môže doložiť len osoba, ktorá nie je občanom SR a DÚ musí vydať súhlas, ale DÚ súhlas nevydá, nakoľko nie som evidovaná na DÚ. Je to taký začarovaný kruh, ale to sa môže stať asi len na súde v Prešove
Economic
12.01.13,17:05
Áno, to bol jediný dôvod. Okrem toho listu z DÚ sme doložili aj čestné vyhlásenie s overeným podpisom. Sudca nám vytkol, že čestné vyhlásenie môže doložiť len osoba, ktorá nie je občanom SR a DÚ musí vydať súhlas, ale DÚ súhlas nevydá, nakoľko nie som evidovaná na DÚ. Je to taký začarovaný kruh, ale to sa môže stať asi len na súde v Prešove

Teraz ešte raz. Podali ste návrh. Ten bol odmietnutý. Podali ste Námietku a aj tá bola zamietnutá, tak je ? To znamená že ešte je tu šanca sa odvolať. Spolu s odvolaním treba doložiť Súhlas správcu dane. Išla by som na DÚ osobne, pobrala všetky doklady z OR a neodišla by som odtiaľ bez vydaného súhlasu. Pohrozila by som sa tete z DÚ, že ak nevydá súhlas taký ako treba (však daňový nedoplatok nemáte) že budete žiadať náhradu súdneho poplatku od nej.

Len tak medzi nami, daňovník je každá osoba (nepodnikateľ, ktorý poberá nejaký príjem napr. mzdu) Ak Vás neevidujú na DÚ ako podnikateľa, ktorý by event. mohol mať nejaké nedoplatky, tete nič nebráni vydať súhlas so založením SRO.
sanca
12.01.13,17:17
ďakujem za radu, skúsim to ešte tak..., hoci je to zvláštne, že na niektorých súdoch akceptujú aj také oznámenie z DÚ a na iných nie.
Economic
12.01.13,17:19
Naozaj iné neostáva... ako presvedčiť pracovníčku DÚ aby vydala súhlas. Ak nepôjde podobrotky, treba naozaj pohroziť. Tá osoba ktorá je spoločník je zamestnancom ? Ak áno je aj daňovníkom... A DÚ musí vydať súhlas. Dajte vedieť ako ste dopadli. Netreba nechať SP prepadnúť. Ešte taká malá podpora. Ak spoločníka nemajú evidovaného, je teda logické, že nemôže mať nedoplatok. A pracovníčka DÚ nemôže brániť, aby spoločník sro založil. Skúste ju presvedčiť. nečítala som tému od začiatku, ale ak je spoločníkov viac, súhlas potrebuje každý Slovák, cudzinec dokladá vyhlásenie.

Vždy hovorím, že záleží aj od toho na akého blbca človek aj na súde naďabí, nielen na DÚ.
zalobaba
12.01.13,17:29
daňovníkom nemusí byť každá osoba, čo napr. študent nepoberajúci žiadnu mzdu, dôchodca nepoberajúci žiadnu mzdu, občan SR s pobytom mimo SR, a pod. .....sú takéto špecifické prípady...