palo184
06.11.12,13:29
Dobrý deň, ja mám otázku ohľadne príspevku na podnikanie z ÚP. Chcem požiadať o príspevok, a chcem ho použiť na nákup stolárskeho náradia.
Najprv si ale zisťujem ceny náradia aby som ich vedel uviesť do podnik. zámeru.
A otázka je či náradie mám kupovať v obchode s DPH alebo bez. Keď som zisťoval ceny poslali mi ceny bez DPH, preto ma to zarazilo, či nemám náhodou kupovať náradie bez DPH, keďže sú to peniaze pre mňa od štátu. Ja sa troška menej vyznám v ekonomike a v takých veciach, preto prosím o radu. Ďakujem
Emka Roman
06.11.12,12:35
Dobrý deň, ja mám otázku ohľadne príspevku na podnikanie z ÚP. Chcem požiadať o príspevok, a chcem ho použiť na nákup stolárskeho náradia.
Najprv si ale zisťujem ceny náradia aby som ich vedel uviesť do podnik. zámeru.
A otázka je či náradie mám kupovať v obchode s DPH alebo bez. Keď som zisťoval ceny poslali mi ceny bez DPH, preto ma to zarazilo, či nemám náhodou kupovať náradie bez DPH, keďže sú to peniaze pre mňa od štátu. Ja sa troška menej vyznám v ekonomike a v takých veciach, preto prosím o radu. Ďakujem
Príspevok je na celú sumu z faktúry
DPH závisí od predajcu (normálne vo väčšom všade DPHčkár dáva ceny bez

ak by ti vyšlo DPHčkárstvo (záleží aj od skladby tvojich odberateľov - mne (môj jediný povedal, že s DPH, tak som), dáš si aj ty a potom by si odpočítal DPH z náradia
ale do účta by si dával celú fa
palo184
06.11.12,14:04
Hmm trošku som mimo,....nechcem byť platcom DPH. Ani nebudem, nevykážem taký obrat aby som musel.
A to náradie potrebujem vtesnať do stanovenej ceny, a ak to budem kupovať bez DPH a v podnik. zámere uvediem aj DPH, budu mi zvyšovať peniaze ktoré nepoužijem. Tie asi nemôžem použiť ešte na kúpu niečoho čo nemám v podnik. zámere?
palo184
06.11.12,14:10
Ešte jeden dotaz, keď chcem príspevok použiť aj na platenie odvodov do zravotnej poistovne (do socialnej som oslobodený na 2 roky), musím do zámeru uviesť presne na dva roky platiť odvody, alebo môžem len na toľko použiť čo mi ostane z dotácie po nákupe náradia?
mondes
06.11.12,14:22
Hmm trošku som mimo,....nechcem byť platcom DPH. Ani nebudem, nevykážem taký obrat aby som musel.
A to náradie potrebujem vtesnať do stanovenej ceny, a ak to budem kupovať bez DPH a v podnik. zámere uvediem aj DPH, budu mi zvyšovať peniaze ktoré nepoužijem. Tie asi nemôžem použiť ešte na kúpu niečoho čo nemám v podnik. zámere?

Ty pokiaľ nebudeš platiteľom DPH, tak to náradie nakupuješ vrátane DPH, t.j. ak budeš mať došlú faktúru za náradie, tak celú preplatíš z dotácie. Nakupovať môžeš len to, čo máš v podnikat. zámere. Daj si do podnikat. zámeru viac vecí, ktoré by sa ti zišli na podnikanie (nie len do výšky dotácie), aby v prípade, že niečo pozháňaš lacnejšie a peniažky sa Ti zvýšia, aby si si mohol kúpiť za ne aj niečo iné. Inak, to, čo nemáš v podnikat. zámere, nemôžeš kupovať.
mondes
06.11.12,14:27
Ešte jeden dotaz, keď chcem príspevok použiť aj na platenie odvodov do zravotnej poistovne (do socialnej som oslobodený na 2 roky), musím do zámeru uviesť presne na dva roky platiť odvody, alebo môžem len na toľko použiť čo mi ostane z dotácie po nákupe náradia?

Ty si rozpočítaj odvody do ZP presne toľko, koľko si povinný platiť. Napr. ak začneš podnikať cca. v decembri, tak počítaj odvody do ZP od decembra 2012 do decembra 2014. Určite si to v podnikat. zámere uveď. Ak však nakúpiš náradie vo vyššej sume (to náradie musiš mať uvedené v podnik. zámere) a na odvody do ZP ti nezvýši, to nevadí. ZP budeš ďalej platiť zo zarobených peňazí. Horšie by bolo, keby si mal nakúpené náradie ktoré potrebuješ, aj ZP za celé 2 roky uhradenú a ešte by sa Ti peniaze zvýšili. To by si už musel tie peniaze vrátiť úradu práce.
ewita888
06.11.12,14:35
Ty si rozpočítaj odvody do ZP presne toľko, koľko si povinný platiť. Napr. ak začneš podnikať cca. v decembri, tak počítaj odvody do ZP od decembra 2012 do decembra 2014. Určite si to v podnikat. zámere uveď. Ak však nakúpiš náradie vo vyššej sume (to náradie musiš mať uvedené v podnik. zámere) a na odvody do ZP ti nezvýši, to nevadí. ZP budeš ďalej platiť zo zarobených peňazí. Horšie by bolo, keby si mal nakúpené náradie ktoré potrebuješ, aj ZP za celé 2 roky uhradenú a ešte by sa Ti peniaze zvýšili. To by si už musel tie peniaze vrátiť úradu práce.
Nie je to presne tak, ako píšeš.. ak si uvedie do zámeru napr. náradie za 1000 eur, môže minúť naň maximálne o 15% viac.. taká je tolerancia.. Ak by chcel počas podnikania zmeniť spôsob použitia príspevku, môže požiadať o jeho zmenu.. žiadne peniaze nemusí vrátiť, pokiaľ neprestane podnikať..
A ešte: nie je to tak, že si oslobodený 2 roky od platenia odvodov do SP..záleží na príjme, ktorý budeš uvádzať v tvojom prvom daňovom priznaní..
palo184
06.11.12,16:11
Nie je to presne tak, ako píšeš.. ak si uvedie do zámeru napr. náradie za 1000 eur, môže minúť naň maximálne o 15% viac.. taká je tolerancia.. Ak by chcel počas podnikania zmeniť spôsob použitia príspevku, môže požiadať o jeho zmenu.. žiadne peniaze nemusí vrátiť, pokiaľ neprestane podnikať..
A ešte: nie je to tak, že si oslobodený 2 roky od platenia odvodov do SP..záleží na príjme, ktorý budeš uvádzať v tvojom prvom daňovom priznaní..

Takže nemôžem ani viaceré náradie dať do zámeru? Alebo viaceré môžem dať ale nemôžem len prevýšiť cenu o tých 15%?
Len problém je vlastne v tom, že ako potom vytvorím tabuľky keď ja môžem nakúpiť hmotný majetok len do výšky 1700€ a náradie ak bude viaceré tak bude viac ako 1700€.

A odvody som už počítal, ako začiatočník nebudem mať väčší príjem ako je stanovený, po ktorého presiahnutí by som bol povinný platiť aj SP.
palo184
06.11.12,16:15
Ty si rozpočítaj odvody do ZP presne toľko, koľko si povinný platiť. Napr. ak začneš podnikať cca. v decembri, tak počítaj odvody do ZP od decembra 2012 do decembra 2014. Určite si to v podnikat. zámere uveď. Ak však nakúpiš náradie vo vyššej sume (to náradie musiš mať uvedené v podnik. zámere) a na odvody do ZP ti nezvýši, to nevadí. ZP budeš ďalej platiť zo zarobených peňazí. Horšie by bolo, keby si mal nakúpené náradie ktoré potrebuješ, aj ZP za celé 2 roky uhradenú a ešte by sa Ti peniaze zvýšili. To by si už musel tie peniaze vrátiť úradu práce.

Keď si to vypočítam tak na odvody do ZP za 2 roky zaplatím 1141,92 € ostane mi 1505,81€ na náradie (dotáciu dostanem 2647,73€). Keď chcem použiť tých 1700€ max. (hmotný majetok max. do výšky 1700€) na to náradie tak tých zvyšných 947,73€ použijem na odvody, je to možné?
palo184
06.11.12,16:27
Ešte mám ďalšiu vec, keby som všetko náradie nakúpil v jednom obchode, tak cena by mohla byť väčšia o tých 15% z celkovej ceny alebo z každého náradia uvedeného v podnikateľskom zámere?
Lebo pri navýšení 1505,81€ (čo mi zvýši po odpočítaní ZP) o 15% je viac ako 1700€. V tom prípade by som mohol dať do zámeru celkovú cenu náradia 1505,81€ ale použiť by som mohol 1700€. Je to správne, alebo tých 15 % je na každé náradie zvlášť? Ďakujem
vulxy
06.11.12,16:42
neviem ako to teraz chodi ale ked som si to vybavoval cca 3 roky dozadu tak som dal do zameru za ovela viac (bol prispevok max 3700€).malsom tam tusim rozpis na cca 7000€ a v pohode to preslo.rozpisal som tam naradie+odvody.tie € na odvody som vobec nevyuzil a viac mi ostalo na naradie.ale mozno sa to uz zmenilo.....
veronikasad
06.11.12,17:01
Takže nemôžem ani viaceré náradie dať do zámeru? Alebo viaceré môžem dať ale nemôžem len prevýšiť cenu o tých 15%?
Len problém je vlastne v tom, že ako potom vytvorím tabuľky keď ja môžem nakúpiť hmotný majetok len do výšky 1700€ a náradie ak bude viaceré tak bude viac ako 1700€.

A odvody som už počítal, ako začiatočník nebudem mať väčší príjem ako je stanovený, po ktorého presiahnutí by som bol povinný platiť aj SP.
Do príjmu pre posúdenie povinnej registrácie v SP sa zahrňa aj časť vyčerpanej dotácie z UP.
ewita888
06.11.12,17:21
Ty si do zámeru musíš napísať každé nárade zvlášť, jedno náradie nesmie stáť viac, ako 1699 eur.. Ak by jedno náradie stálo 1699 eur, tam už nemôže byť navýšenie o 15 %.. Ak by si kupoval napríklad jedno náradie, ktoré máš v zámere ohodnotené 1000 eur, môžeš ho nakúpiť max. za 1150 eur.. Takže tvoje náradie bude v zámere dokopy napríklad za 2000 eur, ostatné môžeš dať odvody.. Presne ti to vyšpecifikujú na školení, ktoré budeš absolvovať.. Na každom Upsvar-e sú totiž iné podmienky..
mondes
06.11.12,17:54
Takže nemôžem ani viaceré náradie dať do zámeru? Alebo viaceré môžem dať ale nemôžem len prevýšiť cenu o tých 15%?
Len problém je vlastne v tom, že ako potom vytvorím tabuľky keď ja môžem nakúpiť hmotný majetok len do výšky 1700€ a náradie ak bude viaceré tak bude viac ako 1700€.

A odvody som už počítal, ako začiatočník nebudem mať väčší príjem ako je stanovený, po ktorého presiahnutí by som bol povinný platiť aj SP.

Ty v zámere budeš mať takú tabuľku, kde budeš vpisovať všetky náklady, ktoré chceš zaplatiť z dotácie, t.j. náradie + odvody. No tie náklady nemusia byť presne v tej výške, v akej dostaneš dotáciu, ale tam môžeš napísať všetko, čo si myslíš, že potrebuješ na podnikanie (na školení ti potom povedia, čo máš z toho vyškrtnúť, resp. čo z dotácie nemôžeš nakúpiť). Každé jedno náradie zapisuješ do tabuľky zvlášť a cena jedného náradia nesme presiahnuť 1699 Eur (nie všetky náradia dokopy). Ak dáš do tabuľky nákladov že si chceš kúpiť napr. pílu za 350 Eur, tak cenu môžeš prevýšiť max. o 15%, čiže tú pílu môžeš kúpiť max. za 402,50 Eur. A tak je to z každým náradím, ktoré si dáš do podnikateľského zámeru. A ako som písala, daj si do podnikat. zámeru čo najviac druhov náradia, ak by si náhodou tú pílu kúpil za 250,- Eur, tak za tú stovku si môžeš kúpiť inú vec, ktorú máš v podnikat. zámere.
mondes
06.11.12,18:02
Neviem ako u Vás, ale u nás v PO používame na vytvorenie podnikateľského zámeru šablónu, ktorá je na stránke www.upsvarpo.sk v časti "Začíname podnikať" a tam klikni na manuál. Do nej už len vpisujeme údaje. Skús si to pozrieť. Poprípade, ti môžem poslať aj vzor podnikat. zámeru, ak Ti to pomôže, len musíš poslať emailovú adresu.
vulxy
06.11.12,19:00
presne to som chcel napisat vo svojom prispevku ...sa mi to tak nepodarilo..:-)
palo184
06.11.12,19:27
Ale ja si asi idem dať vypracovať zámer.

Ja už som mal pár sedení na ÚP. Dostal som už taký papier kde je to napísane: Použitie príspevku- hmotný majetok do výšky 1700€, to nieje len na jedno náradie ale takú čiastku môžem použiť na nákup hmotného majetku.
Takže ako to mám vyriešiť, musím len do tých 1700€ náradie uviesť do zámeru?
ewita888
06.11.12,19:31
Ale ja si asi idem dať vypracovať zámer.

Ja už som mal pár sedení na ÚP. Dostal som už taký papier kde je to napísane: Použitie príspevku- hmotný majetok do výšky 1700€, to nieje len na jedno náradie ale takú čiastku môžem použiť na nákup hmotného majetku.
Takže ako to mám vyriešiť, musím len do tých 1700€ náradie uviesť do zámeru?

Zle si to pochopil, jeden kus nemôže byť drahší, ako 1699 eur.. na náradie môžeš použiť aj celú dotáciu..
palo184
06.11.12,19:35
A zabudol som dodať, že podnikať. zámer nebudeme vypracovávať na ÚP, ale máme si to vypracovať
vulxy
06.11.12,19:46
takto to asi bude vyzerat:
pokosova pila=450€
hoplovacka =1650€
pracovny stol=1000€
pasova pila =1500€
+napis tam co najviac naradia ,ktore si myslis ze budes kupovat,nevadi ked ich nekupis,nic sa nedeje....
odvody do ZP =1400€(to neviem kolko je presne na dva roky si to spocitaj)
odvody do SP=1400€ (tiez neviem )
celkom =???
hlavne aby si pri jednom ks naradia neprekrocil tu max hodnotu 1700€.....
palo184
06.11.12,19:49
Zle si to pochopil, jeden kus nemôže byť drahší, ako 1699 eur.. na náradie môžeš použiť aj celú dotáciu..

Ešte raz som to pozrel a nezdá sa mi žeby to bolo tak, podľa mňa je to len do výšky 1700€ celkovo, ináč by to tam bolo napísane, že na jedno náradie 1700€.
ewita888
06.11.12,19:51
Ešte raz som to pozrel a nezdá sa mi žeby to bolo tak, podľa mňa je to len do výšky 1700€ celkovo, ináč by to tam bolo napísane, že na jedno náradie 1700€.
Rob si ako chceš, radu som ti dala..
vulxy
06.11.12,19:53
zle si sa pozeral...kukni este raz....
mondes
06.11.12,19:54
Ešte raz som to pozrel a nezdá sa mi žeby to bolo tak, podľa mňa je to len do výšky 1700€ celkovo, ináč by to tam bolo napísane, že na jedno náradie 1700€.

Je to presne tak, ako píše vyššie vulxy. Nie si sám, kto ide vypracovať podnikateľský zámer. Určite tá suma 1 700 Eur nie je na všetky náklady, potom prečo by dávali dotáciu vo výške cca. 2600 Eur?
vulxy
06.11.12,19:56
este je z toho popleteny,sak aj ja som bol......
palo184
06.11.12,20:00
takto to asi bude vyzerat:
pokosova pila=450€
hoplovacka =1650€
pracovny stol=1000€
pasova pila =1500€
+napis tam co najviac naradia ,ktore si myslis ze budes kupovat,nevadi ked ich nekupis,nic sa nedeje....
odvody do ZP =1400€(to neviem kolko je presne na dva roky si to spocitaj)
odvody do SP=1400€ (tiez neviem )
celkom =???
hlavne aby si pri jednom ks naradia neprekrocil tu max hodnotu 1700€.....


Odvody do ZP na 2 roky sú 1141,92€ a od SP som 1. rok oslobodený a 2. tiež oslobodený ak nevykážem vyšší príjem ako 12 násobok hodnoty vymeriavacieho základu, tj. 339,89€ x12 nás.= 4078,68

V papieroch mám len to, že do výšky 1700€, ste si istý na 100%, že je to na ks? Nechcel by som aby mi to zamietli kedže si to mám sám vypracovať a odovzdať. Žiadne kontrolovanie ani písanie na ÚP, tam to už mám odovzdať.
Ja som si myslel tiež že použijem celý príspevok na kúpu jedného stroja, ale keď som to čítal tak to asi nemôžem.
ewita888
06.11.12,20:02
Tu ide o to, že ak by bol nakúpený majetok nad 1700 eur, oprávneným výdavkom z dotácie by boli len odpisy majetku, ktoré pripadajú za príslušné obdobie..
palo184
06.11.12,20:15
Je to tak hlúpo napísane, že keby nezaložím túto tému tak nemám šancu to zistiť, kedže nemám informácie o tom. Ani na ÚP to takto nepovedali. Ďakujem za rady.

Ale predsa len mám ešte otázku. Ak by som chcel kúpiť napr. formatovaciu pílu vo výške 4000€, je možné použiť z príspevku tých 1669€ a zvyšok z vlastných financií?
ewita888
06.11.12,20:16
Odvody do ZP na 2 roky sú 1141,92€ a od SP som 1. rok oslobodený a 2. tiež oslobodený ak nevykážem vyšší príjem ako 12 násobok hodnoty vymeriavacieho základu, tj. 339,89€ x12 nás.= 4078,68 393x12

V papieroch mám len to, že do výšky 1700€, ste si istý na 100%, že je to na ks? Nechcel by som aby mi to zamietli kedže si to mám sám vypracovať a odovzdať. Žiadne kontrolovanie ani písanie na ÚP, tam to už mám odovzdať.
Ja som si myslel tiež že použijem celý príspevok na kúpu jedného stroja, ale keď som to čítal tak to asi nemôžem.
Vôbec nie si 1.rok oslobodený, ak napr. začneš podnikať v decembri 2012 a budeš mať aj s časťou dotácie príjem nad 4716 eur, od 1.7. 2013 budeš povinným platcom..
A čo ti bráni si to overiť na úrade práce, keď neveríš??
ewita888
06.11.12,20:18
Je to tak hlúpo napísane, že keby nezaložím túto tému tak nemám šancu to zistiť, kedže nemám informácie o tom. Ani na ÚP to takto nepovedali. Ďakujem za rady.

Ale predsa len mám ešte otázku. Ak by som chcel kúpiť napr. formatovaciu pílu vo výške 4000€, je možné použiť z príspevku tých 1669€ a zvyšok z vlastných financií? nie, veď som ti napísala, že max. do 1699 eur si môžeš dať do zámeru.. a ani navýšenie 15 % v tomto prípade nie je už možné.. daj si tam iné veci, ktoré aj tak potrebuješ kúpiť
v texte
vulxy
06.11.12,20:20
Je to tak hlúpo napísane, že keby nezaložím túto tému tak nemám šancu to zistiť, kedže nemám informácie o tom. Ani na ÚP to takto nepovedali. Ďakujem za rady.

Ale predsa len mám ešte otázku. Ak by som chcel kúpiť napr. formatovaciu pílu vo výške 4000€, je možné použiť z príspevku tých 1669€ a zvyšok z vlastných financií?
vies kolko tyzdnov som presedel citanim PORADY ked som mal tvoj problem.....vidim ze si sa registroval iba dnes
tak necakaj za ti vsetko padne do lona hned.....
co sa tyka tej pily tak nemozes kupit za 4 tis.....max do 1700€!!!!! ale to sa da riesit inymi sposobmi ked treba....
ewita888
06.11.12,20:21
a ešte k tým odvodom do ZP: napíš si do zámeru minimálne 1500 eur, lebo sa stále zvyšujú.. od 1.1.2013 budú cca 55 eur..
mondes
06.11.12,20:24
a ešte k tým odvodom do ZP: napíš si do zámeru minimálne 1500 eur, lebo sa stále zvyšujú.. od 1.1.2013 budú cca 55 eur..

Hmm, tak to neviem, či bude môcť napísať vyššie odvody, ako momentálne sú. Ja napr. som robila podnikat. zámer v auguste, a vtedy som si mohla dať odvody do ZP max. vo výške 47,58 x 24 mesiacov.
ewita888
06.11.12,20:29
Hmm, tak to neviem, či bude môcť napísať vyššie odvody, ako momentálne sú. Ja napr. som robila podnikat. zámer v auguste, a vtedy som si mohla dať odvody do ZP max. vo výške 47,58 x 24 mesiacov.
Tak možno zase si váš upsvar dal nejaké podmienky.. na to je to školenie, aby ich oboznámili z ich podmienkami.. u nás sa napríklad dajú navýšiť..
palo184
06.11.12,20:31
Vôbec nie si 1.rok oslobodený, ak napr. začneš podnikať v decembri 2012 a budeš mať aj s časťou dotácie príjem nad 4716 eur, od 1.7. 2013 budeš povinným platcom..
A čo ti bráni si to overiť na úrade práce, keď neveríš??

Takže ak použijem celý príspevok do 1.7.2013, aká je tá časť, ktorá bude ako príjem?
Ja som začínajúci podnikateľ, je možné, že nebudem mať žiadny príjem. Je to asi nereálne, lebo to by som musel byť strašne lenivý, ale čo ak?
ewita888
06.11.12,20:33
Takže ak použijem celý príspevok do 1.7.2013, aká je tá časť, ktorá bude ako príjem?
Ja som začínajúci podnikateľ, je možné, že nebudem mať žiadny príjem. Je to asi nereálne, lebo to by som musel byť strašne lenivý, ale čo ak?
V ktorom roku koľko minieš, taká čiastka ide aj do príjmu..
Mila123
06.11.12,20:34
príjmom bude časť/ popr. celá dotácia, kt. použiješ v roku 2013.....

ak by si si chcel uplatňovať paušál. výdavky (po zmene zákona) tak zdaňuješ celú dotáciu.......
palo184
06.11.12,20:37
Hmm, tak to neviem, či bude môcť napísať vyššie odvody, ako momentálne sú. Ja napr. som robila podnikat. zámer v auguste, a vtedy som si mohla dať odvody do ZP max. vo výške 47,58 x 24 mesiacov.

To už asi nieje dôležite, kedže som sa dozvedel, že môžem použiť celú dotáciu na nákup náradia a čo mi zvýši to použijem na odvody.
tictac7
06.11.12,20:46
Hmm, tak to neviem, či bude môcť napísať vyššie odvody, ako momentálne sú. Ja napr. som robila podnikat. zámer v auguste, a vtedy som si mohla dať odvody do ZP max. vo výške 47,58 x 24 mesiacov.

...novela bola schválená v NR SR 10.8., potom podpis prezidenta, potom vyjde v Zbierke zákonov - takže postup bol správny - oficiálne čísla ešte neboli - zákon sa stáva zákonom až po uverejnení v Zbierke....
palo184
06.11.12,20:47
Len ak by som sa potom rozhodol, že nekúpim niektoré náradie, tak to môžem nahradiť tým, že to dám do odvodov, aj keď to nemám v zámere.
Príklad: v zámere bude že kúpim viaceré náradie v celkovej hodnote 2000€ a 647,73€ dám do odvodov do ZP.
No viaceré náradie napr. kúpim v celkovej hodnote 1500€ tak ostatné môžem použiť na odvody do ZP? (s tým že budem dbať na to aby sa ceny jednotlivého náradia neodlišovali o tých 15%)
ewita888
06.11.12,20:49
...novela bola schválená v NR SR 10.8., potom podpis prezidenta, potom vyjde v Zbierke zákonov - takže postup bol správny - oficiálne čísla ešte neboli - zákon sa stáva zákonom až po uverejnení v Zbierke....
Adi, nie je to o tom.. u nás sa dá napísať koľko chceš.. je to o podmienkach, aké majú na konkrétnom upsvare..
ewita888
06.11.12,20:50
Len ak by som sa potom rozhodol, že nekúpim niektoré náradie, tak to môžem nahradiť tým, že to dám do odvodov, aj keď to nemám v zámere.
Príklad: v zámere bude že kúpim viaceré náradie v celkovej hodnote 2000€ a 647,73€ dám do odvodov do ZP.
No viaceré náradie napr. kúpim v celkovej hodnote 1500€ tak ostatné môžem použiť na odvody do ZP? (s tým že budem dbať na to aby sa ceny jednotlivého náradia neodlišovali o tých 15%)
Moc si to komplikuješ..
Ak by si to chcel urobiť musel by si požiadať o zmenu v podn. zámere.. Veď si prerátaj, koľko je 15% naviac na 647,73..
tictac7
06.11.12,20:53
....aj tu to funguje tak, že čo pobočka, to iné podmienky? No, úžasné.....
palo184
06.11.12,21:01
Moc si to komplikuješ..
Ak by si to chcel urobiť musel by si požiadať o zmenu v podn. zámere.. Veď si prerátaj, koľko je 15% naviac na 647,73..

Už asi chápem, keď by som kúpil náradie o tých 15% lacnejšie tak na odvody môžem použiť len to čo je tých 15 %, alebo toľko koľko zvýši.
napr. keď mám kúpiť vŕtačku za 220 € ale ja kúpim napr za 200€, tak tých 20€ použijem na odvody.
ewita888
06.11.12,21:03
Už asi chápem, keď by som kúpil náradie o tých 15% lacnejšie tak na odvody môžem použiť len to čo je tých 15 %, alebo toľko koľko zvýši.
napr. keď mám kúpiť vŕtačku za 220 € ale ja kúpim napr za 200€, tak tých 20€ použijem na odvody.
Áno, ale tie odvody musíš mať uvedené v zámere..
palo184
06.11.12,21:11
Áno, ale tie odvody musíš mať uvedené v zámere..

Odvody do ZP si dám napr. 1000€
A keď mi zvýši z náradia napr. tých spomínaných 20€, tak nevadí keď použijem 1020€ na odvody aj keď v zámere mám na odvody len 1000€?
ewita888
06.11.12,21:13
Odvody do ZP si dám napr. 1000€
A keď mi zvýši z náradia napr. tých spomínaných 20€, tak nevadí keď použijem 1020€ na odvody aj keď v zámere mám na odvody len 1000€?
ach jo :) áno..
palo184
06.11.12,21:25
ach jo :) áno..

Ďakujem pekne :),....aj ostatným ďakujem za rady, konečne som sa s toho vymotal
palo184
07.11.12,09:34
Môžem kúpiť z príspevku aj pracovné oblečenie?
palo184
07.11.12,09:35
neviem či viem presne čo znamená HIM a DHIM
Emka Roman
07.11.12,13:33
Môžem kúpiť z príspevku aj pracovné oblečenie?


Môžeš kúpiť všetko, čo potrebuješ k podnikaniu a máš v podn. pláne.
Tweety
07.11.12,15:09
1700 je HIM
do 1700 je DHIM

preto tá hranica na 1 ks
HIM, DHIM už dlhšiu dobu náš Zákon o účtovníctve nepozná.
Tweety
07.11.12,16:02
Až budem potrebovať presné termity, naštudujem :D .
To áno, ale ostatní ich možno potrebujú.