mertinkova
06.11.12,15:49
Dobrý den prajem, chcela by som poprosiť o radu. Predali sme dom ktorý vlastníme menej ako 5 rokov ale bol naň úver teraz sme ho predali a tí kupujúci naň vzali znovu úver čiže našej banke predčasne splatila iná banka uver kde založne právo na naš dom preslo z jenej banky na druhu a z nás ako majitelov na iných majiteľov. Pri zostavení DPFO zdanujem rozdiel medzi kupou a predajom nehnutelnosti upravený o prípadne rekonštrukcie ale náklady na realitku alebo notara. Ale čo s tým úverom v podstate my sme kupili dom za 60 000 eur banka nam dala uver ale s úrokmi je to k dnesnemu dnu suma 85 000 eur a predajná suma nehnutelnosti bola 90 000 eur čiže peniaze čo sme skutočne videli su 5 000 eur, mám zdaniť len tých 5 000 alebo musim zdanovať 30 000 eur ? Ďakujem.
Mila123
06.11.12,14:53
príjem bude za predaj nehnuteľnosti....t.j. 90 000
a výdavky budú všetky, kt. ste dali do nehnuteľnosti......
mertinkova
06.11.12,15:03
dakujem ale nerozumiem tomu velmi moj výdavok je aj uver alebo nie ?
ivka70
06.11.12,15:07
Splatka uveru nie je vydavkom ..... nemozes si ju zapocitat .....
mertinkova
06.11.12,15:10
Hmmmmm škoda, ale aj tak dakujem krásne, velmi ste mi pomohli
majovrabel
06.11.12,15:19
Splatka uveru urcite nie... ale urokmi si nie som isty... Pri prenajimani si uroky odpocitavat ako vydavok mozem... Treba sa pytat dalej :)
Kvaka
06.11.12,15:23
dakujem ale nerozumiem tomu velmi moj výdavok je aj uver alebo nie ?
Pozri si toto http://moje.hnonline.sk/node/3718, úroky z úveru áno, citujem: Ak daňovník obstaral nehnuteľnosť z hypotekárneho úveru, môže si zaplatené úroky uplatniť ako preukázateľne vynaložené výdavky na obstaranie nehnuteľnosti v súlade s § 8 ods. 5 písm. f) zákona.
kn-alka
12.12.12,21:05
Dobrý deň,

aj ja poprosím o radu skúsenejších, ohľadne predaja nehnuteľnosti. Situácia je nasledovná:

Predávajúci býval vyše 20 rokov v byte, ktorého vlastníkom bolo stavebné bytové družstvo.
Tohto roku, teda 2012 v marci ho odkúpil od družstva do osobného vlastníctva a teraz v novembri ho
predal. Má povinnosť zdaniť príjem z predaja?

Keďže v zákone o dani z príjmov § 9 - oslobodené príjmy vypadla podmienka trvania trvalého pobytu 2 rokov, vychádza mi to tak, že áno. Už som aj pregooglila net a taktiež som našla informáciu, že áno.

Dotyčný z príjmu kúpil starší dom, do ktorého sa presťahoval a má v ňom trvalý pobyt.

Ak musí zdaniť príjem z predaja, aké sú odpočitateľné náklady? Ako vypočítam základ dane?
Kvaka
12.12.12,22:03
Dobrý deň,

aj ja poprosím o radu skúsenejších, ohľadne predaja nehnuteľnosti. Situácia je nasledovná:

Predávajúci býval vyše 20 rokov v byte, ktorého vlastníkom bolo stavebné bytové družstvo.
Tohto roku, teda 2012 v marci ho odkúpil od družstva do osobného vlastníctva a teraz v novembri ho
predal. Má povinnosť zdaniť príjem z predaja?

Keďže v zákone o dani z príjmov § 9 - oslobodené príjmy vypadla podmienka trvania trvalého pobytu 2 rokov, vychádza mi to tak, že áno. Už som aj pregooglila net a taktiež som našla informáciu, že áno.

Dotyčný z príjmu kúpil starší dom, do ktorého sa presťahoval a má v ňom trvalý pobyt.

Ak musí zdaniť príjem z predaja, aké sú odpočitateľné náklady? Ako vypočítam základ dane?Trochu si poprezeraj túto tému http://www.porada.sk/t173742-odkupeniu-bytu-od-bytoveho-druzstva-do-osobneho-vlastnictva-s-naslednym-predajom.html
Je tam aj postup, ako si môže uplatniť vlastník družstevného bytu (ak je vlastníkom menej ako 5 rokov), výdavky za celú dobu, odkedy v byte býval. Možno to pomôže. Pozri tu http://www.porada.sk/t173742-odkupeniu-bytu-od-bytoveho-druzstva-do-osobneho-vlastnictva-s-naslednym-predajom.html#post1851630
Inak, nedá mi, musím napísať, že už raz NS potvrdil, že aj hodnota členských práv sa dá uplatniť, aj keď v inom prípade, citujem: Z uvedeného podľa odvolacieho súdu (pozn.: NS SR) vyplýva, že úhradu za prevod členských práv a povinností spojených s členstvom v bytovom družstve je potrebné považovať za výdavok preukázateľne spojený s obstaraním bytu (§ 8 ods.5 písm. f) zákona č. 595/2003 Z.z.)."
Škoda, že nepredal členské práva za trhovú cenu, mal by to od dane oslobodené, ale možno dobrý právnik by sa s týmto pohral.
Je to obrovská nespravodlivosť pri predaji dlhoročne obývaného družstevného bytu, odkúpeného však až do mnohých rokoch.
Keby ho bol kúpil ako družstevný byt od iného člena družstva, napríklad vlani, zaplatil by za členské práva trhovú hodnotu bytu a keby ho následne za rovnakú cenu predal, výdavok má istý, daňová povinnosť nulová.
Ale keď ho obýva ako člen družstva 20 rokov, odkúpi a následne predá, mal by platiť daň? Myslím, že zákon o dani z príjmov je v tomto v rozpore s ústavou, lebo nezaručuje občanom rovnaké práva.
kn-alka
18.12.12,07:17
A tu mám odpoveď z DÚ:

Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov) v znení účinnom od 1.1.2011 je od dane z príjmov oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b), a to PO UPLYNUTÍ PIATICH ROKOV ODO DŇA JEJ NADOBUDNUTIA alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku.

Za predpokladu, že DAŇOVNÍK V ROKU 2012 ODKÚPI DRUŽSTEVNÝ BYT DO OSOBNÉHO VLASTNÍCTVA a v tomto roku ho aj predá, príjem z predaja predmetného bytu NIE JE OD DANE Z PRÍJMOV OSLOBODENÝ, nakoľko nie sú splnené podmienky pre oslobodenie príjmu z predaja nehnuteľnosti podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov. Príjem z predaja bytu sa považuje za zdaniteľný príjem podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov (príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti).
Podľa § 8 ods. 2 zákona o dani z príjmov sa do základu dane (čiastkového základu dane) zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Výdavky, ktoré je možné uplatniť pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti sú vymedzené v § 8 ods. 5 zákona o dani z príjmov. Predmetné výdavky sa uplatňujú v závislosti od spôsobu nadobudnutia nehnuteľnosti a v závislosti od účelu, na aký bola nehnuteľnosť používaná.
Podľa § 8 ods. 5 písm. a) zákona o dani z príjmov sa za DAŇOVÝ VÝDAVOK pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti, ktorú daňovník nadobudol kúpou, považuje kúpna cena preukázateľne zaplatená za nehnuteľnosť, t.j. CENA, KTORÚ DAŇOVNÍK VYNALOŽIL NA OBSTARANIE NEHNUTEĽNOSTI DO VLASTNÍCTVA (viď zmluva uzatvorená medzi bytovým družstvom a daňovníkom - FO).
Ako daňové výdavky pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov je možné uplatniť aj výdavky, ktoré daňovník vynaložil na technické zhodnotenie, opravu a údržbu nehnuteľnosti, ako aj výdavky, ktoré daňovník vynaložil v súvislosti s predajom nehnuteľnosti, s výnimkou osobných výdavkov daňovníka. Všetky výdavky musí daňovník preukázať platnými dokladmi.
Základom dane (čiastkovým základom dane) podľa § 8 zákona o dani z príjmov bude teda rozdiel medzi príjmom dosiahnutým z predaja nehnuteľnosti a uvedenými daňovými výdavkami.

Mgr. Bibiana Hricková
Kontaktné centrum podpory
Kompetenčné centrum finančných operácií
Banská Bystrica

Váš dopyt:

Predávajúci býval vyše 20 rokov v byte, ktorého vlastníkom bolo stavebné bytové družstvo.
Tohto roku, teda 2012 v marci ho odkúpil od družstva do osobného vlastníctva a teraz v novembri ho
predal. Má povinnosť zdaniť príjem z predaja?

Keďže v zákone o dani z príjmov § 9 - príjmy oslobodené od dane vypadla podmienka trvania trvalého pobytu 2 rokov, vychádza mi to tak, že áno.

Dotyčný z príjmu kúpil starší dom, do ktorého sa presťahoval a má v ňom trvalý pobyt.

Ak musí zdaniť príjem z predaja, aké sú odpočitateľné náklady? Ako vypočítam základ dane?

Ďakujem.