tomas.t
06.11.12,20:59
Dobrý večer prajem,
chcel by som vás poprosiť o pár rád, resp. o ujasnenie, čo ma vlastne čaká.
Rodinný príslušník zakúpil chatu, plánujeme ju prerobiť a dať ju do poriadku. Všetko ide
oficiálnou cestou, teda Stavebné povolenie atď.
Keď sa chata prerobí , účelom je, že ten rodinný príslušník by mi tento objekt prenajímal za symbolickú cenu. Daný rodinný príslušník má chatu v osobnom vlastníctve ako FO. Ja by som teda jemu platil nájom a zároveň by som tento objekt prenajímal koncovým užívateľom ako víkendovú chatu. Teda bol by som nájomca a zároveň aj prenajímateľ.

No a moje otázky sú: Musím v tomto prípade zakladať s.r.o, respektíve byť živnostníkom, alebo môžem túto chatu prenajímať aj ako FO- občan?
Ak nie, je podľa vám lepšie živnosť, alebo s.r.o.? Viac ľudí mi radilo s.r.o a teda nasleduje otázka, platca či neplatca DPH? Náklady mať veľké nebudem, a ja usudzujem že neplatca by bolo pre mňa výhodnejšie. Síce by som si neodpisoval DPH z nákladov, ale chatu by som prenajímal v "plnej sume".

Ďalšia vec, keď uvažujem, že by som bol teda s.r.o- neplatca DPH. Mám nejakú povinnosť pri samotnom prenajatí chaty na víkend akejkoľvek osobe uzatvárať zmluvu o prenájme, alebo je to čisto na mne, či nejaké zmluvy budem dávať podpisovať, alebo nie?
V neposlednom rade ma zaujíma, či ako študent (19 r) "prechodom " na PO nestratím nejaké doterajšie výhody študenta. Napríklad bezplatný študentský účet (samozrejme viem, že na samotnú činnosť bude využívať účet s.r.o.- čky), alebo jednoducho iné výhody?