momoastra
07.11.12,08:23
Dedíme po mojom otcovi majetok v hodnote 60 000€ -jedná sa o byt v ktorom bývam ja viac ako 20 rokov a môj nebohý otec tam býval svoj celý život . V dedičskom konaní sme traja ja,brat, a sestra ktorá nemá v uvedenom byte trvalý pobyt ,brat sa svojo podielu vzdal v prospech mňa a sestre budem vyplácať tretinu čiže 20 000€. Musí sestra zaplatiť s tejto sumy daň?
Tweety
07.11.12,07:23
Dedíme po mojom otcovi majetok v hodnote 60 000€ -jedná sa o byt v ktorom bývam ja viac ako 20 rokov a môj nebohý otec tam býval svoj celý život . V dedičskom konaní sme traja ja,brat, a sestra ktorá nemá v uvedenom byte trvalý pobyt ,brat sa svojo podielu vzdal v prospech mňa a sestre budem vyplácať tretinu čiže 20 000€. Musí sestra zaplatiť s tejto sumy daň?
Daň z dedičstva je už dlhšiu dobu zrušená.
Xanti
07.11.12,07:27
Dedíme po mojom otcovi majetok v hodnote 60 000€ -jedná sa o byt v ktorom bývam ja viac ako 20 rokov a môj nebohý otec tam býval svoj celý život . V dedičskom konaní sme traja ja,brat, a sestra ktorá nemá v uvedenom byte trvalý pobyt ,brat sa svojo podielu vzdal v prospech mňa a sestre budem vyplácať tretinu čiže 20 000€. Musí sestra zaplatiť s tejto sumy daň?
Nie nemusí, lebo dedí v priamom rade a otec vlastnil nehnuteľnosť viac ako 5 rokov.
momoastra
07.11.12,07:34
viem že daň z dedičstva je zrušená jedná sa mi o to že či s tej sumy ktorú jej vyplatím bude platiť daň. Ona v tom byte nebýva čiže ako keby predávala svoj podiel. Peniaze chce mimo zápisu do dedičského konania,aby nemusela platiť daň. S čím ja nesúhlasím.
Xanti
07.11.12,07:36
Nebude platiť daň z príjmu. Kludne to môže byť uvedené v konaní o dedičstve, že ju vyplatíš z podielu bytu.

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok


(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

http://www.porada.sk/t199411-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-06-2012-do-31-12-2012-a.html#9
momoastra
07.11.12,07:37
Viete mi povedať v ktorm zákone to najdem aby som jej to vedel otrepať o hlavu:)
AnitaMartinska
07.11.12,07:44
Daň z dedičstva je už dlhšiu dobu zrušená.

Dobry den, zdedeny dom a pozemky v roku 2009.Platilo aj vtedy, ze to bolo oslobodene, nemuselo sa nikde nic nahlasovat a platit?
Tweety
07.11.12,07:44
Dobry den, zdedeny dom a pozemky v roku 2009.Platilo aj vtedy, ze to bolo oslobodene, nemuselo sa nikde nic nahlasovat a platit?
Áno, už platilo.
Xanti
07.11.12,07:46
Dobry den, zdedeny dom a pozemky v roku 2009.Platilo aj vtedy, ze to bolo oslobodene, nemuselo sa nikde nic nahlasovat a platit?Daň z dedičstva v tom roku nebola, kedže nepíšeš nič bližšie tak sa nedá povedať na 100% že žiadnu daň z príjmu vo vašom prípade netrebalo platiť.

A zahlasovať po dedení, trebalo mestu obci .. na platenie dane z nehnuteľnosti.
AnitaMartinska
07.11.12,07:48
Vdaka za rychle reakcie.
Konkretne sa jedna o to, ze po zomrelom otcovi sa 2 surodenci vzdali svojho podielu, matka ma dozivotne pravo v dome a treti surodenec vsetko zdedil,teda dom aj nejake pozemky.
Jasne,ze obci sa dan plati.
Skôr sa mi jedna o to ,ci nebolo treba urobit nejake danove priznanie.
Xanti
07.11.12,07:51
Ak sa vzdali, tak nemajú z čoho platiť daň :)
A otec iste vlastnil nehnuteľnosti viac ako 5 rokov.
AnitaMartinska
07.11.12,07:57
Ak sa vzdali, tak nemajú z čoho platiť daň :)
A otec iste vlastnil nehnuteľnosti viac ako 5 rokov.
Ano otec vlastnil nehnutelnost 40 rokov, ale ten surodnec,co zdedil vsetok majetok,ci on nemusel robit danove priznanie.
Tweety
07.11.12,07:59
Ano otec vlastnil nehnutelnost 40 rokov, ale ten surodnec,co zdedil vsetok majetok,ci on nemusel robit danove priznanie.
Nie, už sme písali, že dedičstvo podľa uvedeného §9 Zákona o DzP nie je predmetom dane., resp. je od nej oslobodené.
Xanti
07.11.12,07:59
Ano otec vlastnil nehnutelnost 40 rokov, ale ten surodnec,co zdedil vsetok majetok,ci on nemusel robit danove priznanie.Nie nemusel.
AnitaMartinska
07.11.12,08:17
Tweety,Xanti vdaka.
Pekny den