Nandrolon
07.11.12,08:18
Zdravím.

Ako správne postupovať pri demolácii budovy, na ktorej bude parkovisko a ktorá má ešte zostatkovú hodnotu??

Viem, že všetky práce a činnosti fakturované v súvislosti s demoláciou starej budovy vchádzajú do vstupnej ceny parkoviska, idú teda na účet 042 kde sa bude aj evidovať výstavba parkoviska, po kolaudácii sa zaradí parkovisko na 021/042 a začne daňové aj účtovné odpisovanie.....

Lenže, môžem zúčtovať zostatkovú hodnotu budovy normálne do nákladov ako pri klasickom vyradení majetku, alebo tiež prechádza na účet 042, ak prechádza, tak aký je postup účtovania...

Jednotlivé stavebné a demolačné povolenia sú mi jasné, aj deň zaradenia. Ide mi čisto o zostatkovú hodnotu budovy, či ju môžem doúčtovať normálne na 551/081 a samotné vyradenie 081/021 tak ako pri klasickej likvidácii majetku /počítača so zostatkovou hodnotou/...

- osobne by som budovu normálne vyviedol, zostatkovú hodnotu zúčtoval do nákladov a zároveň všetky faktúry súvisiace s odstránením starej budovy by som považoval za investičné faktúry ktoré budem evidovať na 042 ako aj celú následnú výstavbu parkoviska. Je tento postup správny?

Ďakujem.
marjankaj
07.11.12,07:56
§19
(3) Daňovými výdavkami sú aj

a) odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku (§ 22 až 29),
b) zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou alebo pomerná časť zostatkovej ceny vzťahujúca sa na predanú alebo likvidovanú časť majetku; zostatková cena likvidovaného stavebného objektu alebo jeho časti v súvislosti s výstavbou nového stavebného objektu alebo technickým zhodnotením stavby sa zahrnie do obstarávacej ceny, 1)
Stefan2005
07.11.12,08:07
... otázka sa týka účtovania, takže tú riešia postupy účtovania (aj keď je tu zhoda so ZoDP):

§ 36 -Účtovanie pri vyraďovaní dlhodobého majetku

(1) Dlhodobý majetok sa vyraďuje predajom, likvidáciou, vydaním alebo prevodom podľa osobitných predpisov27), darovaním, vkladom dlhodobého majetku do inej obchodnej spoločnosti alebo družstva, v dôsledku škody alebo manka, preradením z podnikania do osobného užívania a delimitáciou.

(2) Zostatková cena stavebného objektu alebo jeho časti likvidovaného v dôsledku novej stavby, vrátane nákladov na likvidáciu sa zahrnie do nákladov na novú stavbu.

(3) Pri čiastočnej likvidácii jednotlivého dlhodobého hmotného majetku sa obstarávacia cena dlhodobého hmotného majetku zníži o obstarávaciu cenu vyradenej časti majetku, pričom oprávky k vyradenej časti majetku sú vyjadrené rovnakým percentom odpisov ako oprávky k dlhodobému hmotnému majetku ako celku za predpokladu, že zostávajúca časť majetku nestratí spôsobilosť užívania. Rovnako sa postupuje pri dlhodobom nehmotnom majetku a pri vyradení časti súboru hnuteľných vecí.
Nandrolon
07.11.12,08:10
Takže:
náklady na likvidáciu budovy - 042/321
Náklady na výstavbu nového parkoviska - 042/321
Vyradenie starej budovy zo ZH - 042/081, následné vyradenie 081/021

Zaradenie nového parkoviska po jeho kolaudácii a uvedení do užívania 021/041

???? takto??

Len ten zápis 042/081 mi je trochu atypický, asi tým, že taký prípad som za 12 rokov ešte nemal.....
Stefan2005
07.11.12,08:25
... ten zápis 042/081 mi je trochu atypický, asi tým, že taký prípad som za 12 rokov ešte nemal.....

...zápis 042/081 je správny.
Nandrolon
07.11.12,08:47
díky všetkým, príjemný deň.