b.rado
07.11.12,09:02
Dobrý deň všetkým,

rád by som sa spýtal na použitie funkcie SUMIF a INDEX v Exceli a ich vzájomnou kombináciou. Potrebujem dostať v jednej bunke súčet na základe troch podmienok - obdobie /ktoré dostanem cez index funkciu/, názov strediska a typ účtovnej triedy. Súčet pri dvoch podmienkach nie je problém, použil som toto: =SUMIF(dive!$F$4:$F$768;A60;INDEX(dive!$G$4:$BB$4; Summary!$J$4).
Takto mi zrátava súčet na základe obdobia a strediska resp. účt. triedy.
Problém je v tom, že do súčtu potrebujem pridať ďalšiu podmienku, napr. spočítaj mi v októbrových údajoch, stredisko YY v účtovej triede XX.
Neviem, či som to dostatočne dobre vysvetlil.

Budem veľmi vďačný za rady.
marjankaj
07.11.12,11:50
Ale asi tomu rozumieš iba ty.
Priložiť príloha sa nedá?:eek:

Pre viac podmienok
v exceli 2007 je funkcia SUMIFS
V exceli 2003 je možné použiť maticové vzorce.
b.rado
07.11.12,12:29
hmm..áno použil som SUMIFS, ale pre moje potreby som musel vytvoriť pomocnú údajovú tabuľku, na ktorú som potom naviazal ďalšie výpočty s funkciou INDEX na vyber obdobia...funguje to...skôr ma zaujímalo nejaké elegantnejšie riešenie, pri ktorom by nebolo treba pomocné výpočty...súbor priložiť nemôžem, je príliš komplikovaný...jednoducho mám jeden sheet, kde sú detailné údaje o výške nákladov za konkrétne účty a nákladové strediská v riadkoch a v stĺpcoch sú mesačné údaje 01/2011 až 10/2012, k tomu mám mapping table, že ktorý účet patrí ku ktorej triede a ktoré stredisku ku akej skupine...no a z tohto detailného sheet potrebujem vytiahnut v dalsom sheete prehlad za jednotlivú uctovnú skupinu, ale tak aby sa mi v tabuľke zobrazilo iba jedno konkrétne stredisko za konkrétny mesiac /na vyber strediska a mesiaca pouzivam INDEX + form controls/ :)
marjankaj
07.11.12,12:39
Keď nemôžeš, tak nemôžeš.
Ani chirurg neoperuje so zaviazanými očami.
b.rado
07.11.12,13:06
priložil som zjednoduseny vzor suboru, dole je report ktory potrebujem vypracovat podla toho co som uz pisal vyssie + aby som nezabudol - report by mal byt interaktivny t.j. automaticky prepocitavat pri zmene hodnoty vo form boxe /stredisko alebo obdobie/
marjankaj
08.11.12,11:39
..
b.rado
08.11.12,12:22
dakujem, velmi elegantne riesenie