Niran
07.11.12,09:51
Chcel by som sa opytat ci je mozne sucastne poberat ciastocny invalidny dochodok a opatrovatelske. Ak ano v akej maximalnej vyske moze byt opatrovatelske? Overuje si skutocnost USVaR pri priznani opatrovatelskeho ze ci dotycny nema aj iny prijem (v tomto pripade ciastocny ID)? Skutocnost je taka ze bolo priznane opatrovatelske a po priznani opatrovatelskeho sa dotycny (po urcitej dobe) stal ID. Vopred Dakujem za odpovede.
Xanti
07.11.12,09:01
Peňažný príspevok na opatrovanieÚčelom opatrovania je pomoc fyzickej osobe pri úkonoch sebaobsluhy, pri úkonoch starostlivosti o domácnosť a pri realizovaní sociálnych aktivít s cieľom zotrvať v prirodzenom domácom prostredí. Peňažný príspevok možno priznať pri opatrovaní fyzickej osoby s ŤZP staršej ako 6 rokov.
Opatrovanie na účely tohto zákona môže vykonávať:
● manžel, manželka, dieťa, rodič, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec, nevesta, zať, svokor, svokra, švagor, švagriná, neter, synovec,
● fyzická osoba, ktorá prevzala dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu,
● fyzická osoba, ktorú súd ustanovil za opatrovníka fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím,
● iná osoba, ktorá opatruje fyzickú osobu s ŤZP, ktorá má trvalý alebo prechodný pobyt v mieste trvalého pobytu fyzickej osoby s ŤZP alebo fyzická osoba s ŤZP má prechodný pobyt v mieste trvalého pobytu osoby, ktorá ju opatruje a s ktorou býva.
Fyzická osoba môže vykonávať opatrovanie, ak je plnoletá, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je fyzicky a psychicky schopná vykonávať opatrovanie a opatrovaná osoba jej udelila písomný súhlas s opatrovaním.
Výška peňažného príspevku na opatrovanie poskytovaná mesačne:
● pri opatrovaní 1 fyzickej osoby s ŤZP – max. 216,61 Eur,
● pri opatrovaní 2 fyzických osôb s ŤZP – max. 288,80 Eur,

● ak je opatrovateľom poberateľ starobného dôchodku, prečasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku alebo výsluhového dôchodku:
- pri opatrovaní 1 fyzickej osoby s ŤZP – 90,25 Eur,
- pri opatrovaní 2 fyzických osôb s ŤZP – 119,13 Eur,
● ak sa fyzickej osobe s ŤZP poskytuje denná sociálna služba alebo navštevuje školské zariadenie v rozsahu viac ak 20 hodín – výška peňažného príspevku je191,34 Eur,
● ak sa dvom fyzickým osobám s ŤZP poskytuje denná sociálna služba alebo navštevujú školské zariadenie v rozsahu viac ako 20 hodín – výška peňažného príspevku je 270,76 Eur,
● pri opatrovaní dvoch fyzických osôb s ŤZP, kedy sa jednej poskytuje denná sociálna služba alebo navštevuje školské zariadenie v rozsahu viac ako 20 hodín a druhej sa poskytuje denná sociálna služba alebo navštevuje školské zariadenie v rozsahu najviac 20 hodín týždenne, alebo sa jej denná sociálna služba neposkytuje ani nenavštevuje školské zariadenie – výška peňažného príspevku je 281,58 Eur.

Ak je fyzická osoba s ŤZP jedno alebo viacero nezaopatrovaných detí a fyzická osoba vykonávajúca opatrovanie nemá v čase opatrovania príjem zo závislej činnosti a nepoberá dávky dôchodkového poistenia alebo výsluhového zabezpečenia, možno peňažný príspevok na opatrovanie zvýšiť o 49,80 Eur. Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť aj v prípade, že fyzická osoba, ktorá vykonáva opatrovanie
● je zamestnaná a jej mesačný príjem nie je vyšší ako dvojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, pričom vykonávanie zamestnania nesmie byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania fyzickej osoby s ŤZP,
● si zvyšuje kvalifikáciu formou štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov alebo formou externého štúdia a v čase svojej neprítomnosti z dôvodu zvyšovania kvalifikácie zabezpečení fyzickej osobe s ŤZP opatrovanie inou osobou.

Opakované peňažné príspevky na kompenzáciu sa vyplácajú mesačne pozadu.


Takže ako vidíš môže občan s ID poberať opatrovateľské ale je v nižšej výške ako pre bežného občana.

http://www.upsvarpn.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=71&Itemid=130
Katy a R
07.11.12,09:11
Takže ako vidíš môže občan s ID poberať opatrovateľské ale je v nižšej výške ako pre bežného občana.

http://www.upsvarpn.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=71&Itemid=130
Gabi - ja len k tomuto dodám, že nie vždy je to pravda!;) .. Ak má ŤZP "dobrý" dôchodok (resp príjem) - tak práveže ak je "obyčajný" opatrovateľ - príspevok na opatrovanie môže byť veru nižší (aj nula). V prípade dôchodcu opatrovateľa - je vždy tých 90 eur (momentálne):) - nekráti sa!
Ale pokiaľ viem - tak pri ID musí ísť o zníženú schopnosť pracovať o viac ako 70%.
- ID 40-70% sa v tomto prípade berie ako "obyčajný" opatrovateľ.
Niran
07.11.12,15:05
Takze zhrnute ten kto pobera penazny prispevok za opatrovanie (v tomto pripade ciastocny ID) moze poberat tento prispevok vo vyske 90,25 €. Ako je to s tym co som pisal dalej tzn. co ak sa obycajny opatrovatel ktory nemal ziadny prijem pocas obdobia stane ciastocnym ID (to znamena ma prijem), musi toto nahlasit socialke alebo nie? Pytam sa z toho dovodu ze ako obycajny opatrovatel moze poberat 216,61€. Stane sa pocas doby opatrovania ciastocnym ID tzn. nikomu nic nenahlasi a moze sucastne poberat ciastocny ID plus v plnej vyske prispevok za opatrovanie tzn. 216,61 € a nie 90,25 €. A prave to ma zaujima ci si to niekto zistuje alebo ci opatrovatel musi nahlasit ze sa stal z neho ciastocny ID.

A este jedna otazka pri ID zalezi aj od % vysky znizenej schopnosti pracovat? Lebo pri ciastocnom ID je to urcite menej ako 70% inak by nebol ID ciastocny. Vopred dakujem za dalsie nazory.
Xanti
07.11.12,15:16
No podľa mňa určite by mal nahlásiť opatrovateľ zmenu pomerov. Lebo ak na to prídu o pár rokov, tak sa nedoplatí čo bude späť vracať príspevok vyplatený neoprávnene. A navyše nepíšeš koľko % ID má opatrovateľ. Viď príspevok od Katy.

Ak fyzická osoba, ktorá opatruje fyzickú osobu s ŤZP poberá:

starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok,
invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % (tzv. „plný“ invalidný dôchodok),
výsluhový dôchodok alebo invalidný výsluhový dôchodok
tak sa neskúma a nezohľadňuje príjem opatrovanej fyzickej osoby s ŤZP a suma peňažného príspevku na opatrovanie je mesačne

46,38 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu pri opatrovaní jednej fyzickej osoby s ŤZP (suma v € je uvedená v samostatnej tabuľke (http://www.employment.gov.sk/vysky-opakovanych-pp.rtf))
Takže kedže sa nepoberá plný ID tak opatrovateľský príspevok by mal ostať v pôvodnej výške.
A čo sa týka oznámenia UP tak stále trvám na tom, že je to povinnosť .

Povinnosti fyzickej osoby, ktorej sa poskytuje peňažný príspevok

Fyzická osoba, ktorej sa poskytuje peňažný príspevok na opatrovanie je tiež povinná:

preukázať skutočnosti rozhodujúce na priznanie peňažného príspevku na kompenzáciu, na jeho výšku alebo výplatu,
písomne oznámiť príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny do 8 dní zmeny v skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na peňažný príspevok na kompenzáciu, na jeho výšku, výplatu,
písomne oznámiť do ôsmich dní príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny

začatie poskytovania odľahčovacej služby,
vykonávania zamestnania,
pobytu v zdravotníckom zariadení,
zvyšovania kvalifikácie formou štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov alebo formou externého štúdia,
http://www.employment.gov.sk/pp-na-opatrovanie.html
Katy a R
07.11.12,15:24
Takze zhrnute ten kto pobera penazny prispevok za opatrovanie (v tomto pripade ciastocny ID) moze poberat tento prispevok vo vyske 90,25 €. Ako je to s tym co som pisal dalej tzn. co ak sa obycajny opatrovatel ktory nemal ziadny prijem pocas obdobia stane ciastocnym ID (to znamena ma prijem), musi toto nahlasit socialke alebo nie? Pytam sa z toho dovodu ze ako obycajny opatrovatel moze poberat 216,61€. Stane sa pocas doby opatrovania ciastocnym ID tzn. nikomu nic nenahlasi a moze sucastne poberat ciastocny ID plus v plnej vyske prispevok za opatrovanie tzn. 216,61 € a nie 90,25 €. A prave to ma zaujima ci si to niekto zistuje alebo ci opatrovatel musi nahlasit ze sa stal z neho ciastocny ID.
čiastočný ID neexistuje !
Ak poberá niekto príspevok na opatrovanie - tak má aj nejaké povinnosti - tie si treba splniť.
Ak by mal opatrovateľ ID 40-70%, tak má nárok na ten "normálny" príspevok na opatrovanie (len som písala, že niekedy môže byť krátený až na nulu - ale to závisí od príjmu ŤZP!)
Ten nižší 90 eurový príspevok dostávajú dôchodcovia (starobní, predčasní starobní a ID nad 70%) - ale ten sa na rozdiel od "normálneho" nekráti - ani keby ŤZP zarábal milióny;)
preštuduj a zariaď sa! http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447
mareko
25.11.12,17:57
Pekný večer poraďáci.
Mám otázku ohľadom ID a akceptácie lekárskej správy odborníka neurológa. Jedná sa o to, že neurologička mi do správy pre komisiu ohľadom ID napísala, že pacient je celoživotne neschopný vykonávať pracovnú činnosť spojenú s dlhším sedením, státím, práce vo vynútenej polohe atď. Dr. na posudkovej neposúdila "plný" ale iba "čiastočný" ID. Postupovala podľa tabuliek SP a nie odporúčania odborníka. Máte niekto skúsenosť, či je šanca pri odvolaní dosiahnuť plný ID na základe posudku od neurologičky? Ďakujem za názor.
Xanti
25.11.12,21:06
Odborník nie je nadriadený zákonu. A na SP by mali postupovať podľa zákona o sociálnom poistení konkretne príloha č. 4

Posudkári nemôžu určiť % nad rámec tohto zákona resp. tejto prílohy. Ak má nejaké ochorenie napr. max. 60% pre najzložitejšie problémy .. tak posudkár nemôže dať za také ochorenie 80% ... je limitovaný zákonom a prílohou.
wagner
25.11.12,21:18
Pekný večer poraďáci.
Mám otázku ohľadom ID a akceptácie lekárskej správy odborníka neurológa. Jedná sa o to, že neurologička mi do správy pre komisiu ohľadom ID napísala, že pacient je celoživotne neschopný vykonávať pracovnú činnosť spojenú s dlhším sedením, státím, práce vo vynútenej polohe atď. Dr. na posudkovej neposúdila "plný" ale iba "čiastočný" ID. Postupovala podľa tabuliek SP a nie odporúčania odborníka. Máte niekto skúsenosť, či je šanca pri odvolaní dosiahnuť plný ID na základe posudku od neurologičky? Ďakujem za názor.

Zákon určuje percentuálnu výšku ID za danú chorobu. Také vyjadrenie poznám aj ja. Dnes ale už nie je čiastočný ID, alebo plný ID. Jednoducho je to len ID a choroba určuje aké percento ID Ti prisúdia. Posudková postupovala podľa tabuliek v súlade so zákonom. Pokiaľ nebudeš mať ďalšie choroby, ktoré by Tvoj zdravotný stav zhoršili, tak Ti je odvolanie zbytočné.
mareko
26.11.12,05:32
Odborník nie je nadriadený zákonu. A na SP by mali postupovať podľa zákona o sociálnom poistení konkretne príloha č. 4

Posudkári nemôžu určiť % nad rámec tohto zákona resp. tejto prílohy. Ak má nejaké ochorenie napr. max. 60% pre najzložitejšie problémy .. tak posudkár nemôže dať za také ochorenie 80% ... je limitovaný zákonom a prílohou.
Xanti, práve že v mojom prípade je možné dať až 80%, preto mi to neurologička napísala, no použitá bola nižšia hodnota (vrátane navýšenia 10 %). Zrejme bude musieť použiť inú formuláciu, rep. presnú citáciu z tabuľky. Uvidíme, čo z toho nakoniec bude. Vďaka :-).
mareko
26.11.12,05:34
To, že to nie je čiastočný a plný je jasné (preto je to v úvodzovkách).
Xanti
26.11.12,06:13
Xanti, práve že v mojom prípade je možné dať až 80%, preto mi to neurologička napísala, no použitá bola nižšia hodnota (vrátane navýšenia 10 %). Zrejme bude musieť použiť inú formuláciu, rep. presnú citáciu z tabuľky. Uvidíme, čo z toho nakoniec bude. Vďaka :-).
No ak je to v tomto rozpätí tak potom nekonali zle posudkový lekári. Treba mať naozaj presné správy od lekárov, stačí malinký rozdiel a neuznajú vyššie % .
Luboso
06.12.12,07:22
Zdravim, chcel by som sa spytat,ci moze ten kto je uznany za invalidneho 49% ist na PN zo zamestnania+PN z DNP, alebo ci moze poberat podporu v nezamestnanosti.Dakujem.
Xanti
06.12.12,07:24
Zdravim, chcel by som sa spytat,ci moze ten kto je uznany za invalidneho 49% ist na PN zo zamestnania+PN z DNP, alebo ci moze poberat podporu v nezamestnanosti.Dakujem.
ANO môže poberať PN zo zamestnania aj PN z DNP, a aj podporu v nezamestnanosti môže poberať v prípade straty zamestnania.
Luboso
06.12.12,07:52
Ako to vyzera s tym, ze vlada chce obmedzit chranene dielne?Takyto ludia sa v beznych zamestnaniach dost tazko zamestnavaju a ked bude problem s chranenymi dielnami,tazko niekto vyzije len z ciast.inv.dochodku.
Luboso
17.12.12,09:55
Zdravim,chcel by som sa opytat ci, ked ma niekto priznany ciast.inv.dochodok napr.do 49% a pracoval by napr. v Ceskej republike alebo v inom state EU ,ci to musi zamestnavatelovi uviest.Dakujem.