jm1504
07.11.12,13:38
Dobrý deň !

Chcel by som poprosiť o radu. Kúpil som akce v roku 2009 a podielové listy v investičnom fonde v roku 2006. Podľa súčasného vývoja cien na burzách, pri predaji akcií by môj príjem z predaja bol vyšší ako náklady spojené s nákupom. V prípade redemácie podielových listov by môj príjem z redemácie bol nižší ako vklad pri nákupe podielových listov. Môžem pri daňovom priznaní spočítať spolu príjmy z prevodu akcií a príjmy z redemácie a odpočítať spolu náklady na kúpu akcií a podielových listov a tak vypočítať základ dane ?
-Dana-
07.11.12,22:36
Ide o 2 rôzne druhy príjmov, pre ktoré platia aj odlišné pravidlá, takže ich nemôžeš spočítavať dokopy. Strata PL sa môže kompenzovať len so ziskom iných PL.
U akcii, ktoré boli zakúpené pred r. 2011 môžeš využiť oslobodenie vo výške 925,95 €.
jm1504
08.11.12,17:55
Ďakujem za odpoveď. Ide v oboch prípadoch o cenné papiere a bohužial ZDP zaraďuje príjem z redemácie podielových listov do príjmov z kapitálového majetku a prevod akcií zaraďuje medzi ostatné príjmy, pričom ide o aktivity majúce spoločný charakter - investovanie do CP, ale zákon je taký. Mal by som ešte jednu otázku. Môžem uplatniť nevykázanú stratu z prevodu akcií z roku 2009 (napr. so ziskom z prevodu akcií v tomto alebo v budúcom roku) a ak áno, dokedy ?
-Dana-
08.11.12,20:25
Príjem z akcii budeš mať až vtedy, ked ich v skutočnosti predáš. Ak si chceš započítať stratu z akcii so ziskom iných akcii, musíš aj tie ziskové aj stratové predať v jednom roku. Je jedno kedy to bude, či tento rok alebo o 2,3 5 rokov to je už na tvojom rozhodnutí.
Spočítaš si príjmy z akcii /predajná cena CP x počet ks/ od nich odrátaš výdaje /kúpna cena CP x počet ks + poplatky za nákup/predaj/ a potom si ešte môžeš odpočítať oslobodenie bud vo výške 925,95 €, ak boli akcie nadobudnuté pred rokom 2011 alebo len vo výške 500 €, pokial si akcie kúpil v r. 2011 a neskôr. /pokial sa zase niečo nezmení/ Výška oslobodenia teda závisí od toho, v ktorom roku boli zakúpené tie ziskové akcie.
Ak by celkovým výsledkom mala byť strata, tak tú do DP ani neuvádzaš, kedže na ňu sa neprihliada. To však neplatí pre podielové fondy, tam aj ked máš stratu do DP treba uviesť aj príjem aj výdaj /výdaj je len do výšky príjmu / Mám na mysli zahraničné PF, ktoré sa nezdaňujú zrážkovou daňou.
g.martin
08.11.12,20:54
chcel by som sa aj ja spýtať ako je to s daňovaním pri obchodovaní s akciami. Ja, ako FO, keď začnem obchodovať s akciami a napr. dnes kúpim akcie a o 3 roky ich predám so ziskom, tak musím v tom roku podať daňové priznanie ?
-Dana-
08.11.12,21:07
Áno, ak predáš akcie v r. 2015, tak budeš podávať DP za rok 2015 v prípade ak sa nezmestíš do oslobodenia /dúfajme, že ešte nejaké bude dovtedy v platnosti / Teraz platí aj možnosť, že kto má celkové príjmy nižšie ako 50% NČ nemá povnnosť podávať DP, ale či to bude platiť aj o 3 roky.....
g.martin
09.11.12,14:02
Inak ako bude vedieť daňový úrad, že ja obchodujem s akciami ? Však o tom bude vediet iba môj broker a ja nie ? :D
-Dana-
09.11.12,21:59
Možno to nebude nikdy vedieť, ale riziko tu je .Americkí brokeri vraj posielajú na DR hlásenia o výplate /zdanení/ dividend. Naši resp. českí brokeri asi zatiaľ nehlásia nič, ale človek nikdy nevie kedy sa čo môže zmeniť.
mart.
29.11.12,15:45
Dobrý deň,
plánujem niečo investovať do akcií ako FO, a preto by som predtým rád vedel, že čo všetko ma čaká, čo sa týka zdaňovania, platenia odvodov z dividend a tak...Plánujem investovať aj do zahraničných, ale aj do slovenských akcií. Viete mi niekto v krátkosti zhrnúť čo všetko budem musieť povinný robiť ? teda nejaké daň. priznania, zúčtovanie zdravotného poistenia a tak....Totiž trošku som zmateny, pretože som niekde čítal, že daň z výnosov z akcií sa neplatí pokiaľ ich držíte min. 6 mesiacov a včera mi známy povedal, že platí sa daň bez ohľadu nato koľko ich držím, tak teraz neviem. Budem rád, ak sa nájde niekto, kto mi pomože. Ďakujem
-Dana-
29.11.12,22:27
To platí v ČR, že ak akcie držíš aspoň 6 mesiacov neplatíš daň. U nás platí oslobodenie len do výšky 500 €.
O zdaňovaní je už písané niečo aj vyššie. Ak budeš mať z akcii zisk vyšší ako 500 € /predpokladám, že toto oslobodenie nebude využité pri inom príjme napr. prenájom/ budeš podávať DP v ktorom uvedieš všetky príjmy ktoré si za príslušný rok dosiahol. /zamestnanie ................/
Ročné zúčtovanie robí zdr. poisťovňa na základe podaného DP. V daňovom priznaní sa však neuvádzajú dividendy, kedže tie u nás nie sú predmetom dane. Dividendy zo slovenských akcii dostávaš nezdanené a z nich už pri výplate budeš mať strhnutý aj zdr. odvod. Zahraničné dividendy ti pravdepodobne budú prichádzať zdanené, ak sa v zahraničí daň z dividend platí a zdr. poisťovni treba hlásiť do 31.5. výšku dividend, ktorá bola vyplatená za predch. rok, kedže tu zdr. odvod nebude strhnutý pri výplate.

Inak je jedno aké akcie máš, či naše alebo zahraničné.
mart.
30.11.12,15:41
V prvom rade ďakujem za odpoveď.
Takže, ak moj výnos z predaja akcií (v tento rok) bude menej ako 50% nezdaniteľnej časti základu dane (momentálen to je 3644,74 eur ?), tak nemusím podávať za tento rok daňové priznanie ?
"Dividendy zo slovenských akcii dostávaš nezdanené a z nich už pri výplate budeš mať strhnutý aj zdr. odvod." tomuto mám rozumieť tak, že ak budem mať dividendy iba zo slov. akcií, tak nemusím vobec nič riešiť so zdravotnou poisťovňou ?
Ak budem mať dividendy zo zahraničia, tak čo musím spraviť ? Čo to presnejšie znamená, že nahlásiť zdravotnej poisťovni výšku dividend ?
Študenti nemajú nejaké úľavy, čo sa týka platenia poistenia z dividend ? :D
-Dana-
01.12.12,11:55
Reagovala som na „plánujem investovať do akcii“ a písala skôr o tom čo bude platiť od r. 2013.
Takže ak si študent a výnos z akcii by bol tvojim jediným príjmom /ešte nepracuješ, nikde si nič nevyhral ...../ potom môžeš využiť oslobodenie + 50 %NČ /do zdaniteľných príjmov sa nepočítajú príjmy od dane oslobodené/ a ak túto sumu neprekročíš nemusíš podávať DP, čo znamená že nebudeš platiť ani daň ani zdravotné odvody.
Čo sa týka dividend platí, že zdravotné odvody sa platia z dividend ktoré sú vyššie ako 329,06 € /platné pre dividendy za rok 2011/ pre dividendy za r.2012 budú zdr. odvody ak budú vyššie ako 339,89 € a pre dividendy za rok 2013 ak budú vyššie ako 393 €. Takže oznamovaciu povinnosť voči zdravotnej poisťovni by si mal, ak prekročíš tieto výšky dividend.. Ak budú dividendy nižšie nemusíš zdr. poisťovni nič hlásiť. A samozrejme, že ak sa zdravotný odvod začne vyberať formou zrážky už to so zdr. poisťovňou riešiť netreba.

A ak budú dividendy v takej výške, že sa z nich už odvody platia a zrážka zdr. odvodu nebola urobená, tak oznamovaciu povinnosť si splníš tak, že bud zájdeš do zdr. poisťovne kde si poistený a vyplníš im tam tlačivo „Potvrdenie o príjmoch“ /potvrdenú kopiu si odložíš ako doklad/ príp. vyplníš to tlačivo cez internet a potom im ho pošleš.
http://www.vszp.sk/novinky/mali-ste-roku-2011-prijmy-z-dividend-alebo-prijmy-z-vykonu-osobnej-asistencie-nezabudnite-si-splnit-oznamovaciu-povinnost-do-31-05-2012.html
mart.
02.12.12,12:45
Ďakujem
"potom môžeš využiť oslobodenie + 50 %NČ" ale prečo možem využiť iba 50% nezdaniteľnej časti na daňovníka ? Prečo nie celú nezdaniteľnú časť ? (teraz je to 3644,74 eur ??)

"A samozrejme, že ak sa zdravotný odvod začne vyberať formou zrážky už to so zdr. poisťovňou riešiť netreba."
Toto len tak - plánuje sa niečo také, že sa zdravotný odvod z dividend bude vyberať formou zrážky ?
-Dana-
02.12.12,20:40
Nezdan. čiastka sa už dá využiť len pri „aktívnych príjmoch“ - §5 a 6 /závislá činnosť, podnikanie/ U pasívnych príjmoch /§7 a 8 / ju už zrušili. Môžeš využiť maximálne len to, aby ti nevznikla povinnosť podať DP /50%NČ/ + u CP v §8 aj oslobodenie. NČ pre tento rok je tých 3644,74 €.
Áno, majú sa začať od. r.2013 vyberať zdr. odvody z dividend zrážkou pri výplate. To sa však môže týkať len slovenských dividend. Zahraničie si strhne akurát svoju daň a nebude sa starať o naše zdravotné odvody. Tie už si bude musieť potom riešiť každý sám. /ak bude riešiť./ Myslím však, že viacerí obchodujúci na burze nebudú musieť ani odvody z dividend platiť a zmestia sa do limitu, kým sa ešte odvody neplatia.
mart.
03.12.12,16:03
Super, ďakujem. Hneď ako budem mať čas, ja si ešte preštudujem tie spomínané paragrafy...
Trošku mimo témy, ale zaujíma ma Vás názor - myslíte, že prestanú naše akciovky vyplácať dividendy ? (nie len tie obchodované na burze) Pretože ja si myslím, že určite si akciovky nájdu nejakú cestu, ako vyplatiť podiel na zisku svojim akcionárom iným sposobom ako formou dividend. Alebo niekde som začítal, že možno umelo klesú ceny akcií či čo, aby sa nejako vykompenzovali tieto odovody...ale to som vobec nepochopil ako to autor myslel....
-Dana-
03.12.12,23:36
Ak si chceš spojiť súvislosti tak si musíš pozrieť podstatne viac §-ov zákona o dani z príjmu 2,3,8,9,11, 31,32
Špekulovať sa určite bude, len tie možnosti začínajú byť čím dalej tým viac obmedzené. Ja dividendy nemám, takže až tak sa o to nezaujímam.
Pri výplate dividend cena akcie vždy poklesne práve o tú vyplatenú dividendu. Neoplatí sa špekulovať napr. tak, že si kúpiš akciu v posledný rozhodný deň, ked je nárok na dividendu s tým, že ju na druhý deň predáš, lebo hned na druhý deň akcia poklesne.
-Dana-
22.01.13,11:32
Je tu stále nedostatočne opravený zákon o zdr. poistení platný od r. 2013.
Od r. 2013 sa budú platiť odvody z dividend už z vyplatenej dividendy, teda nie ak sú až vyššie ako 393 €. /pre roky 2011 a 2012 to platí po starom/ Pre zahraničné dividendy za rok 2013 oznamovacia povinnosť, nech sú vyplatené v akejkoľvek výške.
anka_p
02.04.13,07:57
Potrebovala by som poradiť. V roku 2006,2007, 2008, 2009, som nadobudla prioritné akcie. V roku 2012 som akcie predala naspäť zamestnávateľovi.
Aké oslobodenie si môžem uplatniť? 500,- Eur alebo 925,95 Eur?
anka_p
02.04.13,08:23
:confused: