Ballošica
07.11.12,12:38
Môže Zc predložiť OČR na najmenšie dieťa, ak je s ním manželka na materskej? Podľa mňa by malo byť na OČR-ke potvrdené, že je manželka chorá od jej ošetrujúceho lekára alebo hospitalizovaná.
Tweety
07.11.12,11:39
Môže Zc predložiť OČR na najmenšie dieťa, ak je s ním manželka na materskej? Podľa mňa by malo byť na OČR-ke potvrdené, že je manželka chorá od jej ošetrujúceho lekára alebo hospitalizovaná.
Žiadne potvrdenie o tom, či je, alebo nie je chorá žena na MD k OČR nepotrebuješ, Treba ho rešpektovať.
veronikasad
07.11.12,11:43
Zákon o soc.poistení nestanovuje, ktorý z rodičov sa má o choré dieťa starať. zamestnanec má nárok na ošetrovné

§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-09-2012-a.html#hore)

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak osobne a celodenne

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou
Katy a R
07.11.12,11:43
Môže Zc predložiť OČR na najmenšie dieťa, ak je s ním manželka na materskej? Podľa mňa by malo byť na OČR-ke potvrdené, že je manželka chorá od jej ošetrujúceho lekára alebo hospitalizovaná.
OČR vystavuje lekár - a je v jeho kompetencii, že či on uzná, že je potreba ošetrovania toho konkrétneho člena rodiny - alebo nie je.
zdenka77
07.11.12,16:04
Ja mám osobnú skúsenosť, že pokiaľ zamestnanec donesie OČR vystavenú na dieťa a zamestnancova manželka je s týmto dieťom zároveň na MD, sociálna poisťovňa OČR zamestnancovi neuzná. V takomto prípade je potrebné mať na OČR potvrdené, že manželka sa o dieťa starať nemôže - buď je chorá alebo hospitalizovaná, tak ako píše zadávateľka.