sjuuu
07.11.12,13:03
Ahojte,

chcela by som vás poprosiť o radu, či neviete ako riešiť daný problém. Moja matka bola spolu s otcom ručiteľkou na stavebný úver matkinmu bratovi. Matka cca pred 4 rokmi zomrela, a všetky záväzky som zdedila po nej. Podotýkam že tento úver a ona ako ručiteľka nie je spomenutý v dedičskom konaní. Strýko samozrejme úver dlhodobo neplatí, v inej exekúcii prišiel aj o byt. Je dlhodobo nezamestnaný ale poberá invalidný dôchodok. Dlh je tam niečo cez 5000eur. Ja si momentálne nemôžem riešiť ani hypotéku, nakoľko v úverovom registri figurujem ako dlžník danej sumy. Viete mi poradiť či stavebná sporiteľňa môže začať exekúciu aj voči mne alebo to bude len strhávať strýkovi z dôchodku? Alebo ako ho ja môžem prinútiť aby to začal platiť? V úverovom registri už budem týmto pádom vždy evidovaná ako nespoľahlivý klient - aj keď to nie je zavinené mojou vinou?
Emka Roman
07.11.12,13:18
Ahojte,

chcela by som vás poprosiť o radu, či neviete ako riešiť daný problém. Moja matka bola spolu s otcom ručiteľkou na stavebný úver matkinmu bratovi. Matka cca pred 4 rokmi zomrela, a všetky záväzky som zdedila po nej. Podotýkam že tento úver a ona ako ručiteľka nie je spomenutý v dedičskom konaní. Strýko samozrejme úver dlhodobo neplatí, v inej exekúcii prišiel aj o byt. Je dlhodobo nezamestnaný ale poberá invalidný dôchodok. Dlh je tam niečo cez 5000eur. Ja si momentálne nemôžem riešiť ani hypotéku, nakoľko v úverovom registri figurujem ako dlžník danej sumy. Viete mi poradiť či stavebná sporiteľňa môže začať exekúciu aj voči mne alebo to bude len strhávať strýkovi z dôchodku? Alebo ako ho ja môžem prinútiť aby to začal platiť? V úverovom registri už budem týmto pádom vždy evidovaná ako nespoľahlivý klient - aj keď to nie je zavinené mojou vinou?
A otec ?
Ťažko.
(iba dávať info veriteľovi, ako som ja v podobnom prípade / len tam dlžník ešte pracoval )
pepsikova
07.11.12,13:31
..tvoj strýko má predsa dôchodok, ten vypláca sociálna poisťovňa a tak exekútor, keď skúma majetkové pomery dlžníka, dozvie sa, alebo mu daj informáciu, aký príjem má dlžník a tam sa urobia zrážky z dôchodku...ty nie si ručiteľ a teda ani dlžník...
....ak ťa už exekútor oslovil, napíš mu, aký príjem má tvoj strýko a nech si vymáha od neho..ty sama ho neprinútiš nijako, ...
sjuuu
15.11.12,11:52
otec to nemá z čoho platiť nakoľko nevlastní žiadnu nehnuteľnosť a mmt je nezamestnaný..
sjuuu
15.11.12,11:54
práveže ma exekútor ani nikto iný neoslovil ohľadne tohto...ja som kontaktovala PSS s tým ,že ručenie som zdedila a že teda by som to chcela urovnať a pokračovať v splácaní namiesto strýka, lenže v PSS mi povedali že úver je odstúpení a je tam daný návrh na dražbu. Môžu dať oni návrh na dražbu môjho majetku bez toho, aby ma niekto z PSS alebo exekúcie kontaktoval??