smatko
07.11.12,14:31
Dobrý deň. Prosím Vás o radu: ak otvorím predajňu v štýle ľudovka, ktorá nebude mať zamestnancov, predávať bude manželka, ja sa budem starať o tovar, musím viesť účtovníctvo, ak nie tak aké doklady alebo knihy musím viesť? Z Vašich skúseností ako často v takejto predajni využívate služby účtovníčky:raz za rok pri daňovom priznaní, štvrťročne pri daňovom priznaní(vraj tak podáva platca DPH), alebo robí nejaké úkony každý mesiac a koľko približne taká externá účtovníčka stojí? Vopred ďakujem.
KEJKA
07.11.12,13:50
si v téme PU, ale nie som si istá, či ide o sro, alebo SZČO.
takže upresni, aké postavenie má manželka v sro, ked nie je zamestnanec, aké postavenie máš ty.
aký je obrat v predajni, či ide len o maloobchod, koľko dokladov a akých máš mesačne
je mi jasné, že potrebuješ stále poradenstvo - už len podľa zadania /nič v zlom/
externá účtovníčka dnes nie je iba účtovníčka, ale odborníčka na všetko /dane, právo, ............./
smatko
07.11.12,14:02
No možno som sa sekol v téme, neviem kam by sa tá otázka najlepšie hodila. Ešte nemám predajňu otvorenú, je to zatiaľ v štádiu plánovania a zháňam informácie. Išlo by o SZČO, maloobchod.Manželka by vypomáhala.
ewita888
07.11.12,14:05
Tu stačí jednoduché účtovníctvo.. A manželka by bola čo? Má nejaké iné zamestnanie, alebo je nejak inak dôchodkovo poistená?
smatko
07.11.12,14:10
Bude končiť materskú a potom by sa mala stať dobrovolne nezamestnanou a platiť si odvody sama, aby tam mohla vypomáhať a nebola to práca načierno, alebo sa mýlim?
ewita888
07.11.12,14:17
Dieťa má koľko rokov?
smatko
07.11.12,14:21
Dva, opravujem bude končiť nie materskú ale rodičovskú
ewita888
07.11.12,14:24
Ak sa bude starať o dieťa do 6 rokov jeho veku, bude dôchodkovo poistená štátom.. Ak bude dieťa chodiť do škôlky na viac, ako 4 hodiny denne, manželka si bude platiť iba zdravotné poistenie a môže ti vypomáhať aj bez zmluvy.. Ak dieťa nebude chodiť do škôlky, bude aj ZP za ňu platiť štát..
smatko
07.11.12,14:31
Ďakujem pekne. Ešte k tým dokladom, samozrejme budem mať faktúry, dodacie listy za nákup tovaru a z predaja blok z ERP a to je všetko, alebo to obnáša aj iné doklady.
ewita888
07.11.12,14:34
Ďakujem pekne. Ešte k tým dokladom, samozrejme budem mať faktúry, dodacie listy za nákup tovaru a z predaja blok z ERP a to je všetko, alebo to obnáša aj iné doklady.
Na to potrebuješ účtovníčku, je toho veľa..
smatko
07.11.12,14:37
Ďakujem.
a_je_to
07.11.12,14:56
Na to potrebuješ účtovníčku, je toho veľa..

Nevylučuje sa, že to môže robiť manželka. Pošli ju na kurz JÚ a nech sa učí pod tlakom situácie. Možno bude zo začiatku aj nejaké vytýkacie konanie, alebo pokuta, ale o to intenzívnejšie sa naučí. Určite časom ušetríš. Účtovníčku môžeš využiť na poradenstvo pri začatí. Každý raz niekde začať musí a bez chýb to nejde.
smatko
07.11.12,15:52
Skôr sa pohrávam s myšlienkou, že by som to robil ja, preto aj toľko vyzvedám. Manželku by som nechal predávať, s tým má bohaté skúsenosti ako predavačka a už by sa papierovačkám venovať nemohla naplno plus syn a domácnosť k tomu, ale ja by som na to popri zásobovaní tovarom čas mal, učil som sa aj účtovníctvo na škole, ale to už je 12 rokov, nikdy som to nerobil a stále sa niečo mení, to čo som sa učil už asi ani nie je pravda ale možno nejaké základy ak oprášim by sa dali použiť. Určite to bude chcieť účtovníčku minimálne na začiatok, len neviem, či nejaká zaučí pretože tým by vlastne prišla o klienta, lebo ak ma to naučí potom ju už nebudem potrebovať.
Mila123
07.11.12,16:00
Skôr sa pohrávam s myšlienkou, že by som to robil ja, preto aj toľko vyzvedám. Manželku by som nechal predávať, s tým má bohaté skúsenosti ako predavačka a už by sa papierovačkám venovať nemohla naplno plus syn a domácnosť k tomu, ale ja by som na to popri zásobovaní tovarom čas mal, učil som sa aj účtovníctvo na škole, ale to už je 12 rokov, nikdy som to nerobil a stále sa niečo mení, to čo som sa učil už asi ani nie je pravda ale možno nejaké základy ak oprášim by sa dali použiť. Určite to bude chcieť účtovníčku minimálne na začiatok, len neviem, či nejaká zaučí pretože tým by vlastne prišla o klienta, lebo ak ma to naučí potom ju už nebudem potrebovať.
si jeden z takých, ktorý sa chcú poučíť a( potom aj zaplatiť penále, pokuty a pod. )z vlastných chýb.........:D
aspoň na jeden- dva roky si niekoho nájdi aby ti ukázal to základné a potom sa pusť do toho sám.....
ale odporúčam chodiť na nejaký kurz (preškolenie), na stále školenia a niekoho, dobrú dušu na telefóne mať.....a zabudla by som je potrebné študovať, študovať a študovať, nové zmeny zákonov, novelizácie vyhlášiek, nariadení a čo ja viem čo ešte musíš zvládnuť......je toho dosť......
smatko
08.11.12,14:33
Jasne že do toho nechcem skočiť rovnými nohami, najskôr sa to potrebujem naučiť, sledovať profíka priamo v akcii, preto som sa aj pýtal, koľko účtovníčka stojí, či sa jej platí paušálne každý mesiac, alebo si účtuje podľa množstva práce, ktorým ju zavalím(podľa úkonov, ktoré vykoná) alebo ako? ja neviem. Niektoré veci by som aj tak zveroval len odborníkovi napr. dane, s daňovým úradom by som sa nezahrával, ale nechcem v budúcnosti bežať za účtovníčkou s každou prkotinou, chcel by som sa naučiť aspom tie veci, ktoré sa budú opakovať ako napr. nákup a predaj tovaru, nájom, odvody do poisťovní, proste každý mesiac tie isté operácie či účtovné prípady, alebo ako sa to správne nazýva.Na začiatku je toho viac, treba nakúpiť pokladňu, auto, regále, ostatné zariadenie,(HIM) a pod. ale potom je to v podstate o tom istom.
KEJKA
08.11.12,15:00
to je síce plán, v poriadku. urobíš si časť úkonov sám, to zn. že musíš mať rovnaký program ako tebou vybraná účtovníčka.
cenu, intervaly platenia, sumu, to si všetko musíš dohodnúť s ňou.
Problém vidím v tom, že ty síce spracuješ doklady, ale DPFO, výkaazy chceš zveriť účtovníčke a ako si potom predstavuješ spoluúčasť - spoluzodpovednosť v prípade kontroly?
prípadne chceš tým ušetriť na cene?
Ak neikto, kto nespracuje účto, má urobiť DPFO a výkazy, aj tak musí prejsť všetky doklady, overiť správnosť výdavkov z hľadiska daní, vstupujú do toho priudružené problémy /obrat vs DPH, DMV, prípadne iné dane, iné povinnosti/ a práve za toto sa najviac platí.
smatko
08.11.12,17:56
Zodpovednosti sa nezbavím ani tým, že to celé zverím účtovníčke, zodpovednosť nesiem aj tak ja ako podnikateľ ja, ale čím viac sa dozvedám, tým viac sa presviedčam, že to asi celé nechám na odborníčku. Ešte mám jednu otázku, ktorá mi vrta v hlave a to či sa nemôžem zbaviť toho účtovníctva ak by som bol neplatca DPH a uplatňoval si pušálne výdavky, aj vtedy musím viesť účtovníctvo? Alebo sa to pri obchodíku ako ľudovka neoplatí a je je lepšie upaltňovať skutočné a viesť teda to účto.
KEJKA
08.11.12,20:05
jasne že sa ti neoplaatia paušálne výdavky, ved tvoje tržby mínus obstaravacia cena tovaru nie je 60%, či?
do 40% paušálnych výdavkov by sa ti musel zmestiť aj nákup tovaru a čo ešte aj osttané výdavky. pritom paušál bude od r. 2013 ešte limitovaný.........
ty sa vysporiadaj so skladovou evidenciou, tú robiť musíš, nájdi si vhodnú formu, musíš mať ERP, denné a intervalové uzávierky, musíš si sledovať, čo nakúpiš v hotovosti a čo kartou - identifikovať pohyby na bankovom účte........
a spracovanie účtovníctva prenechaj účtovníčke. Odsleduješ si aké účtovné knihy robí, aké zápisy, aké výkazy, ako zostavuje DPFO, popýtaš sa, následne ked to takto odkukáš, môpžeš sa rozhodnúť, či si to dokážeš robiť sám.
smatko
09.11.12,19:05
Ďakujem za rady a nasmerovanie, sústredil som pozornosť na účtovníctvo a povinnosť viesť skladovú evidenciu mi ušla. Už som prelúskal témy týkajúce sa tohto, ale moc som nezistil, dokola sa tam pýtajú, či ju musia viesť, ako keby nestačilo raz povedať, že áno. Ak viete poradiť, kde je to nejako polopate vysvetlené, na príkladoch ukázané, budem vďačný. Robil som síce pár rokov skladníka ale v armáde a tá je 100 rokov za opicami(všetko ručne perom, žiadny počítač) a je to iné pretože sa tam nerobí so skutočnými peniazmi, nefigurujú tam ceny, nič nekupujem ani nepredávam.Na každý druh podložky či skrutky musela byť zvlášť karta, ale ako to beží v civile? Neviem si napr. pri bižutérii predstaviť zakladať kartu na každý druh sponky, prstienka,retiazky atď.ked mám aj 100 druhov.Dá sa to dať do skupín podľa ceny napr. bižutéria 0,20 EUR ak je cena rovnaká? Napr. aj keď kúpim u číňana synovi autíčko na bločku nemám auto ale hračka, nie tričko ale textil...ako potom odpíše tovar zo skladu keď nevie čo vlastne konkrétne predal?