saguaro
07.11.12,15:42
Pred vyse 2ma rokmi sme vypilili strom pred domom teda dali si ho spilit dosla plosina vypilila a teraz ma nahana kriminalka kvoli tomu mam ist spisat zapisnicu strom sa vypil tak ze zostal cca 4 metrovy pen zneho co som mal info ze tak mozem spilit strom bez povolenia...neviem co s tym teraz?mate niekto skusenost ?codat do zapisnice aby z toho neboly zbytocne opletacky?dik

strom bol velky ohrozoval hlavne nasu a susedovu stavbu
misoft
07.11.12,14:49
No spíliť strom bez povolenia :eek: - hovorí sa tomu i Žiadosť o vypílenie drevín - udeľuje samospráva - inak je to poškodzovanie životného prostredia. Ak nemáš žiadne lajstro (povolenie) - no neviem, neviem - bude z toho v tom lepšom prípade mastná pokuta. A ešte - kde je drevná hmota? Speňažila sa, alebo ako?
saguaro
07.11.12,15:00
drevo zobral znamy co by som s nim robil ono to nebol nejaky super strom kriva breza necelych 40 rokov stara
Braňo
07.11.12,15:09
neznalosť zákona a predpisov ťa neospravedlňuje.
Braňo
07.11.12,15:13
ak mala priemer kmeňa cez 50 cm, tak sa môže jednať až o trestný čin.
saguaro
07.11.12,15:16
no ona ma pen ok zostalo z toho stromu cca4 metre
Jarka 1
07.11.12,15:18
No tak to sa asi nevypílil, ale neodborne orezal.
Oliwa
07.11.12,15:23
Asi máš smolu, že nepatríš k minorite... Tá rúbe Slovenský raj rovno od pása a žiadna kriminálka ich nenaháňa... Nepíšeš, či ten strom pred domom stál na Tvojom pozemku alebo na obecnom/mestskom... My sme si museli dať takto z plošiny /kvôli elektrickým káblom/ spíliť dva vysoké, staré a choré stromy vo vlastnej predzáhradke, ale bolo to s povolením. Nikdy totiž nevieš, aký dobrák pôjde okolo... Ale zostatky kmeňov aj s koreňmi manžel vykopal a zasadili sme vedľa iné dreviny.
saguaro
07.11.12,15:47
strom stal pred domom na mestskom pozemku vypilenie mi robila partia z plosiny ktora za mestom pilila stromy videl som ich pilit siel som za nimi popytal sa co a ako oni mi vravely ze takyto vyrub je ok so zakonom prisly jednu sobotu a bolo to mna ten strom stal len peniaze
wagner
07.11.12,15:53
strom stal pred domom na mestskom pozemku vypilenie mi robila partia z plosiny ktora za mestom pilila stromy videl som ich pilit siel som za nimi popytal sa co a ako oni mi vravely ze takyto vyrub je ok so zakonom prisly jednu sobotu a bolo to mna ten strom stal len peniaze
To sa ani nečuduj - vypílil si strom, ktorý nebol Tvoj ale mestský bez toho, že by si bol požiadal mesto o súhlas resp. vypílenie. Keby bol na Tvojej záhrade to by sa Ti prepieklo s pokutou, ale toto je krádež - teda tresný čin. Povedať môžeš iba pravdu, tam nič nenaklameš. Ani svätená voda Ti nepomôže.:eek:
Jarka 1
07.11.12,16:07
strom stal pred domom na mestskom pozemku vypilenie mi robila partia z plosiny ktora za mestom pilila stromy videl som ich pilit siel som za nimi popytal sa co a ako oni mi vravely ze takyto vyrub je ok so zakonom prisly jednu sobotu a bolo to mna ten strom stal len peniaze

Presne takúto situáciu som zažila pekných pár rokov dozadu. Jeden zo susedov v činžiaku zavolal partiu s plošinou, ktorá robila orezy stromov pre mesto v inej časti mesta. Tiež skonštatovali, že to nie je problém. Lenže ten nastal, keď sa to inému susedovi nepáčilo a začal sa sťažovať. Strom už bol dole. Najprv sa robilo bububu, ale keďže by vlastne museli potrestať zamestnancov firmy, ktorá robila údržbu zelene pre mesto, tak sa to skončilo do stratena. Zostalo ticho a dodnes si myslím, že nikto nebol potrestaný.
bettylou
07.11.12,16:12
veď aj on je mesto
wagner
07.11.12,16:12
On ho nevypílil !!!

Kriminálka sa mu vysmeje - na čiju žiadosť pílili? Kto ich zavolal? Samozrejme že aj oni budú podľa mňa povýšení:eek:
saguaro
07.11.12,16:13
ja mam nato tiez taky nazor...ja som ich zavolal ...zaplatil samozrejme zmluvo o dielo nemam ziadnu ale je zrejme ze som si ho nemohol sam spilit...a tuto co tu pises o kradezi ked budes mat 3 metre od domu strom ktory ohrozuje tvoj majetok /dom/ tiez sa nato budes inac pozerat a nie pisat tu bubu o kradezi
saguaro
07.11.12,16:14
vies toto na ciu ziadost ked mu poviem skoc do studne a utopi sa budu ma stihat???:-DD
Jarka 1
07.11.12,16:16
No tak najlepšie by bolo skontaktovať sa s tými, čo strom vypílili. Možno budú vedieť nejako rozumne zdôvodniť, aspoň poľahčujúce okolnosti. Veď tvrdili, že to nie je problém. Ja neviem.
wagner
07.11.12,16:16
ja mam nato tiez taky nazor...ja som ich zavolal ...zaplatil samozrejme zmluvo o dielo nemam ziadnu ale je zrejme ze som si ho nemohol sam spilit...a tuto co tu pises o kradezi ked budes mat 3 metre od domu strom ktory ohrozuje tvoj majetok /dom/ tiez sa nato budes inac pozerat a nie pisat tu bubu o kradezi
Tu je problém v tom, že si mal písomne požiadať mesto o odstránenie stromu, lebo Ťa ohrozuje na majetku. A pokiaľ by mesto nekonalo určitý čas, tak to by bolo iné kafé. Ale mal by si dokjlady o tom, že si si s mestom dopisoval a nekonali. Lebo možno by boli konali. To je celý problém.
verkaz
07.11.12,16:19
Takých stromov je pred obytnými domami strašne veľa. Keď ich pred domy sadili, tak si neuvedomili, že keď vyrastú budú vadiť a to nehovorím o škode spôsobenej aj koreňmi. Teraz sa spíliť nesmie a k povoleniu je treba nie len žiadosť ale viacej papierovania a ešte zaplatiť poplatky. Životné prostredie takýto výrub vo väčšine prípadov ani nepovolí. Tvrdia, že stromy sa mali upravovať od mala. Je to začarovaný kruh.
V žiadnom prípade si však sám od seba nemal dať spíliť ten strom.
misomiso
07.11.12,16:19
Ak si ty nic osobne nepilil tak mozes pokojne spavat. Proste si sa iba opytal partie, ktora pilila na inom mieste ci by nemohli aj tento jeden.. a oni ochotne suhlasili, nic si neobjednaval, nic si neplatil... :)
Jarka 1
07.11.12,16:24
Ak si ty nic osobne nepilil tak mozes pokojne spavat. Proste si sa iba opytal partie, ktora pilila na inom mieste ci by nemohli aj tento jeden.. a oni ochotne suhlasili, nic si neobjednaval, nic si neplatil... :)

V tomto prípade, si tú partiu videl vtedy prvý aj posledný raz.
saguaro
07.11.12,16:26
no viac krat som ich vazne nevidel....tak neviem mozno uz aj sedia za nieco podobne :-DD
buchač
07.11.12,17:00
Pred vyse 2ma rokmi sme vypilili strom pred domom teda dali si ho spilit dosla plosina vypilila a teraz ma nahana kriminalka kvoli tomu mam ist spisat zapisnicu strom sa vypil tak ze zostal cca 4 metrovy pen zneho co som mal info ze tak mozem spilit strom bez povolenia...neviem co s tym teraz?mate niekto skusenost ?codat do zapisnice aby z toho neboly zbytocne opletacky?dik

strom bol velky ohrozoval hlavne nasu a susedovu stavbu

...zlé info , takže budú ( zbytočné ) opletačky ...
...takže nie pred hociakým domom , nejakým panelákom ...

strom stal pred domom na mestskom pozemku vypilenie mi robila partia z plosiny ktora za mestom pilila stromy videl som ich pilit siel som za nimi popytal sa co a ako oni mi vravely ze takyto vyrub je ok so zakonom prisly jednu sobotu a bolo to mna ten strom stal len peniaze
...partia je v tom ( povedzme ) aj nevinne ...
Im je jedno , či režú a či nie ... nie ich problém , nie sú povinní skúmať nejaké lajstrá ...maximálne ich niekto podrbe za neoprávnený príjem a neodvedenie daní ...

ja mam nato tiez taky nazor...ja som ich zavolal ...zaplatil samozrejme zmluvo o dielo nemam ziadnu ale je zrejme ze som si ho nemohol sam spilit...a tuto co tu pises o kradezi ked budes mat 3 metre od domu strom ktory ohrozuje tvoj majetok /dom/ tiez sa nato budes inac pozerat a nie pisat tu bubu o kradezi
Názor a a dumky mali byť pred výrezom stromu ...

Zaplatil si za výrub a
ZAPLATÍŠ ešte ... ale o " platbe " súd rozhodne ........
Nandrolon
07.11.12,17:32
ešte lepšie :

Nepamätá, že by ju videl.

Presne tak, nepamätá, že by ju videl, pretože predtým s kamarátom "vypili strom" :D

....Pred vyse 2ma rokmi sme vypilili strom pred domom teda dali si ho spilit dosla plosina vypilila a teraz ma nahana kriminalka kvoli tomu mam ist spisat zapisnicu strom sa vypil tak ze zostal cca 4 metrovy pen zneho co som mal info ze tak mozem spilit strom bez povolenia...neviem co s tym teraz?mate niekto skusenost ?codat do zapisnice aby z toho neboly zbytocne opletacky?dik
marjankaj
07.11.12,17:39
No zvykne sa to robiť aj tak, že sa strom zalieva nejakým sajrajtom, a keď vyschne, tak ani ochranári nebudú mať nič proti vypíleniu.
Tak odišli na našej ulici dve brezy. Ľudia sú všelijakí.:confused:
vratnik
07.11.12,18:37
Vy ste strom nepílili, nemáte pílu, spíliť strom vo výške 4m nie je sranda. Kto to pílil neviete, nestarali ste sa o to. Pri čine nechytili nikoho, čím menej budete hovoriť, tým lepšie. Niekto to asi vypílil, lebo sa ulakomil na brezové drevo do krbu. Vy s tým nemáte nič.
misoft
07.11.12,19:02
Tak, tak - mestský strom, mestské drevo - a kamarátovi dal - no toto! Šak on KRADOL! Preto kriminálka!
majkii
07.11.12,22:46
Vypílením stromu bez príslušného súhlasu orgánu ochrany prírody mohlo dôjsť k priestupku na úseku proti ochrane životného prostredia. Ak od skutku uplynulo viac ako dva roky, priestupok už nemožno prejednať podľa §20 zákona o priestupkoch.Problém je, že k výrubu dreviny a docudzeniu dreva došlo na cudzom pozemku a teda došlo k poškodeniu cudzej veci a teda cudzieho majetku. Tu nastáva otázka, či skutok bude posúdený ako priestupok na úseku proti majetku, v tom prípade platí, že priestupok nemožno prejednať po uplynutí dvoch rokov od spáchania priestupku.Ak však došlo výrubom a hodnote dreva k škode vyššej než 266 €, skutok môže byť posudzovaný podľa §245 TZ, poškodzovanie cudzej veci, tam je premlčacia lehota 3 roky. Obec, pokiaľ si priamo v priestupkovom alebo trestnom konaní neuplatní náhradu škody, môže si túto škodu uplaťniť v občianskoprávnom konaní.Na výrub dreviny nie je potrebný súhlas orgánu ochrany prírody v týchto prípadoch :- na stromy s obvodom kmeňa do 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou ,- ovocných drevín uskutoční do šiestich mesiacov odo dňa výrubu,- pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka, alebo značnej škody (v zmysle Trestného zákona) na majetku,- na stromy s obvodom kmeňa do 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, ak rastú v súkromných záhradách a záhradkárskych osadách.Ak by sa nezachoval kmeň s výškou 130 cm, obvod kmeňa sa počíta podľa prílohy č. 34 k vyhláške č. 24/2003 Z. z.

Ok130 = Op - (130 - Vp) . Op / 1 000,

kde Ok130 - redukovaný obvod kmeňa v mernej výške 130 cm (v cm),
Op - obvod pňa (v cm),
Vp - výška pňa (v cm),
130 - konštanta,
1 000 - konštanta.

Viac informáciíhttp://www.sopsr.sk/cinnost/prirucka.pdf
misomiso
08.11.12,15:59
Joj, keby ste vedeli, ako o nicom je tato debata. Stat ani mesta sa u nas o zelen nestaraju, o co sa nepostara priroda samorozmnozovanim, to nerastie. Zalieva tiez iba dazd, neokopava nikto, nestriha nikto, nekosi takmer nikto.

Je mi vzdy smutno, ked sa vratim na Slovensko ODKIALKOLVEK, naposledy z Ciny.

Pozrite si tieto fotky. Ide o bezne ulice, vacsinou na periferii mesta, narocky som odfotil aj uplne poslednu ulicu v meste, v priemyselnej zone, za nou su uz iba polia IMG-3515. Vsade rovnaka uroven parkovych uprav. Naprojektovane architektom, posadene, zastrihane, poliata, okopane a pokisene. Podpery pre kazdy mlady strom su samozrejmostou. Pri foteni ulic je nemozne nenarazit na pocetne zahradnicke caty, preto aj na tychto fotkach vidno aj tych, co sa o to staraju.

Este raz, ide o bezne ulice na sidliskach, ziadna zelen pred Hiltom hotelom.

Ak sa u nas bude takto stat a mesto starat o zelen, tak potom bude o com debatovat, ak nieko vypili strom, pretoze tym sposobi skodu. Aku skodu sposobim ja teraz komu, ked hoci aj hned zoberiem pilku a vypilim ktorykolvek strom v Bratislave? Myslite si, ze magistrat skutocne niekedy niekoho posle, aby ten strom (pravdepodovne naletovy, ved aky iny v BA) naozaj dosadil? Ak ano, tak potom suhlasim s tym, ze vznikla skoda.