Zuhaj
07.11.12,19:37
Som slobodná mamička, študentka denného štúdia na vysokej škole. Bývam s maminou a nezaopatreným bratom v jednej domácnosti. Chcem sa spýtať či nemám nárok na dávky v hmotnej núdzi alebo na príspevok na bývanie....teda či mám nárok na nejaké dávky ako matka a nezaopatrené dieťa zároveň. Ďakujem
Xanti
07.11.12,18:54
Koľko máš rokov? Koľko má tvoje dieťa?
Poberáš rodičovský príspevok? Máš súdom určenú výšku výživného od otca dieťaťa?
Mila123
07.11.12,19:09
nežiadala si školu o priznanie sociálneho štipendia?
Zuhaj
07.11.12,19:19
Mám 23 rokov dieťa sa mi má narodiť každú chvílu, nemam a nebudem mať stanovenú výšku výživného na dieťa a o sociálne štipendium som zatial nežiadala
Xanti
07.11.12,19:23
Mám 23 rokov dieťa sa mi má narodiť každú chvílu, nemam a nebudem mať stanovenú výšku výživného na dieťa a o sociálne štipendium som zatial nežiadala
OD pôrodu Ti bude patriť rodičovský príspevok vo výške 194,70 eur + prídavok na dieťa + kedže študuješ na dennej forme tak môžeš požiadať UP aby prídavok na teba vyplácal priamo tebe . Tj. dokopy 235 eur mesačne budeš mať.

A od otca výživné žiadaj, a nezabudni aj na náklady a príspevok na výživu nevydatej matke ... od otca.
AK nechce priznať otcovstvo treba ísť na súd.
Mila123
07.11.12,19:27
Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke

§ 74 zákona o rodine.....
(1) Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.
(2) Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy podľa odseku 1, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu.15) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-36#f6319316)
(3) Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.
Zuhaj
08.11.12,06:42
Ďakujem Vám veľmi pekne za užitočné rady :)