E15
08.11.12,06:48
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako je to s odstupným a výpovednou lehotou od 1.1.2013. Ďakujem.
Tweety
08.11.12,05:50
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako je to s odstupným a výpovednou lehotou od 1.1.2013. Ďakujem.
AKo? Zas je v zákone ich súbeh. Takže aj VD aj odstupné.
areliel
08.11.12,07:47
Dobrý deň,

Mňa by zaujímalo, či dostane manžel odstupné, ak je vo firme zamestnaný cez 2 roky, ale odpracovaný čistý čas má iba rok. Maroduje totiž od minulého roku - od októbra s chrbticou, po úraze čo sa mu stal v práci. Prepúštali všetkých zamestnancov, ktorí odstupné dostali a nevieme dokedy bude on marodovať, či skončí PN tento rok alebo až na budúci. Preto by ma zaujímalo, ak skončí PN po novom roku či nárok má alebo nie. Pre úplnosť je zamestnaný od septembra 2010 a maroduje vkuse od októbra 2011.

Ďakujem pekne za odpoveď
drobeceva
08.11.12,07:51
Dobrý deň,

Mňa by zaujímalo, či dostane manžel odstupné, ak je vo firme zamestnaný cez 2 roky, ale odpracovaný čistý čas má iba rok. Maroduje totiž od minulého roku - od októbra s chrbticou, po úraze čo sa mu stal v práci. Prepúštali všetkých zamestnancov, ktorí odstupné dostali a nevieme dokedy bude on marodovať, či skončí PN tento rok alebo až na budúci. Preto by ma zaujímalo, ak skončí PN po novom roku či nárok má alebo nie. Pre úplnosť je zamestnaný od septembra 2010 a maroduje vkuse od októbra 2011.

Ďakujem pekne za odpoveď
Do doby zamestnania sa mu ráta aj čas na PN-ke. Podľa nového ZP do 2 odpracov.rokov nárok na odstupné nie je. Nad 2 odr.roky patrí odstupné 1 mesiac, v prípade dohody 2 mesiace.
areliel
09.11.12,07:18
Ďakujem pekne za odpoveď. Čiže by mal dostať v každom prípade hej? A to je po novom, že iba jeden mesiac odstupné? Lebo teda tým ostatným dávali 2 -mesačné.
Tweety
09.11.12,07:19
Ďakujem pekne za odpoveď. Čiže by mal dostať v každom prípade hej? A to je po novom, že iba jeden mesiac odstupné? Lebo teda tým ostatným dávali 2 -mesačné.
Áno, podľa zákona platného od 1.1.2013 je jednomesačné.
Eva99
09.11.12,07:39
Áno, podľa zákona platného od 1.1.2013 je jednomesačné( pri odpracovaní menej ako 2 rokov).
Pri odpracovaní menej ako 2 rokov jednomesačné???
Skôr by som povedala, že do 2 rokov nič a pri odpracovaní 2-5 rokov jednomesačné. Alebo sa mýlim?

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
areliel
09.11.12,07:47
a ak by skončil PN napr. 30.12.2012 museli by sa riadiť ešte starým zákonom, ak by ho aj vyplácali po Novom roku? Pardon za možno hlúpe otázky, ale ozaj sa v tomto vôbec nevyznám. U neho je totiž dosť zlá situácia, že teraz sa momentálne odvolal voči rozhodnutiu o posúdení invalidity, bude čakať na novú komisiu a netušíme či môže prestať marodovať pred tou komisiou alebo nie, ak žiada o ID. Ja si osobne myslím, že by to nemalo mať súvis. Veď sme bez príjmu, ja na materskej a on už bez nemocenskej. Je to strašná situácia.
veronikasad
09.11.12,07:52
a ak by skončil PN napr. 30.12.2012 museli by sa riadiť ešte starým zákonom, ak by ho aj vyplácali po Novom roku? Pardon za možno hlúpe otázky, ale ozaj sa v tomto vôbec nevyznám. U neho je totiž dosť zlá situácia, že teraz sa momentálne odvolal voči rozhodnutiu o posúdení invalidity, bude čakať na novú komisiu a netušíme či môže prestať marodovať pred tou komisiou alebo nie, ak žiada o ID. Ja si osobne myslím, že by to nemalo mať súvis. Veď sme bez príjmu, ja na materskej a on už bez nemocenskej. Je to strašná situácia.
Podstatné ktorý zákonom sa budete riadiť je deň doručenia výpovede. Ak bude do 31.12.2012, platí ZP platný do 31.12.2012
nikulik
09.11.12,08:03
Drobeceva a tweety, nejako sa vam líšia odpovede. drobeceva pise ze do dvoch rokov nie je narok na odstupne a tweety ze do dvoch rokov je jednomesačne.
areliel
09.11.12,08:13
Ja si mylím, že ak by prestal marodovať napr.30.12.2012 výpoveď by mal mať predsa hneď nadväzujúcu na tento dátum nie? lebo pracovné miesto mu zrušili a nemôže tam byť predsa hluchý deň nie? Nemá nastúpiť už vlastne kam, čiže fakt je rozhodujúci dátum doručenia domov a nie dátum aký je na výpovedi?
drobeceva
09.11.12,08:19
Drobeceva a tweety, nejako sa vam líšia odpovede. drobeceva pise ze do dvoch rokov nie je narok na odstupne a tweety ze do dvoch rokov je jednomesačne.
-ak zamestnanec odrobil menej ako 2 roky , nemá nárok na odstupné /1 mesiac v prípade, ak by šiel dohodou/
- nad 2 roky - do 5 rokov - 1 mesačné odstupné /pri dohode 2 mes./
drobeceva
09.11.12,08:23
Áno, podľa zákona platného od 1.1.2013 je jednomesačné( pri odpracovaní menej ako 2 rokov).

Maji, jednomesačné, ak odrobí menej ako 2 roky, ale odíde dohodou /ináč nemá nárok/
Mia3683
13.11.12,08:24
ahojte, ja mam trosku iny problem, ale ide o odstupne a odchodne. mali sme zamestnanca, ktory bol dlhodobo PN. potom ho doktorka uznala praceschopnym, ale on nenastupil do prace, ze ziada o inv. dochodok a chcel cerpat dovolenku. ked ale vsetku dovolenku vycerpal a nechcel nastupit do zamestnania, ukoncil sa pracovny pomer dohodou podla §60. tyzden po ukonceni pracovneho pomeru mu prislo zo soc.poist. rozhodnutie o priznani inv. dochodku. a ja teraz neviem, ci okrem odchodneho na ktore ma narok mu mam dat aj odstupne, nakolko prac.pomer skoncil dohodou. dakujem.
PS: PP skoncil dohodou, lebo majitel firmy mu bol ponukal inu pracu, ale on nemal zaujem. pre nas uz bol praceschopny podla PN-ky, ale nechcel nastupit.