allesgute
24.02.06,10:44
potreboval by som nazor respekt.skusenost z danovej kontroly ci si DPH z doslych tuzemskych faktur mozem uplatnit DPH v mesiaci kedy som fakturu dostal a zauctoval (o com hovori paragraf 49 ods.1 a paragraf 51 ods.1a), alebo musim uplatnit do danoveho obdobia podla datumu dodania na fakture aj ked mi faktura prisla az v nasledujucom mesiaci do podania danoveho priznania (paragraf 51 ods.2). vopred dik.
Tweety
24.02.06,09:51
potreboval by som nazor respekt.skusenost z danovej kontroly ci si DPH z doslych tuzemskych faktur mozem uplatnit DPH v mesiaci kedy som fakturu dostal a zauctoval (o com hovori paragraf 49 ods.1 a paragraf 51 ods.1a), alebo musim uplatnit do danoveho obdobia podla datumu dodania na fakture aj ked mi faktura prisla az v nasledujucom mesiaci do podania danoveho priznania (paragraf 51 ods.2). vopred dik. Pozri si § zo zákona o DPH:
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom


(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

(3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.

(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.

(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté.

(6) Platiteľ môže odpočítať daň aj v prípade, ak tovary a služby použije na podnikanie v zahraničí, ak by táto daň bola odpočítateľná, keby táto činnosť bola vykonávaná v tuzemsku.

(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie,
c) kúpe tovarov a služieb na účely pohostenia a zábavy,
d) kúpe vratných fliaš s výnimkou vratných fliaš, ktoré predá z tuzemska do iného členského štátu alebo vyvezie na územie tretieho štátu (§ 47),
e) prechodných položkách podľa § 22 ods. 3.

(8) Platiteľ, ktorý kupuje osobné automobily na účely ich ďalšieho predaja alebo nájmu, a kúpa a predaj osobných automobilov a nájom osobných automobilov je predmetom podnikania platiteľa, môže odpočítať daň pri ich kúpe, ako aj pri kúpe tovaru tvoriaceho ich príslušenstvo vrátane montáže.

(9) Ak platiteľ použije osobný automobil na iný účel, ako je ustanovené v odseku 8, je povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane, a to v zdaňovacom období, v ktorom osobný automobil prvýkrát použil na iný účel; ak je osobný automobil predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom.

(10) Pri prevádzkovaní podniku po vyhlásení konkurzu môže platiteľ odpočítať daň len z tovarov a služieb, ktoré použije na prevádzkovanie podniku; platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použije na udržiavanie a správu konkurznej podstaty, a z tovarov a služieb, ktoré sú hotovým výdavkom správcu konkurznej podstaty a sú pohľadávkou proti konkurznej podstate.
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

(3) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
accountant
24.02.06,10:01
Ja to zaujimava tema, ale z toho co tu Tweety uviedol to nie je dost jasne.Viem to prosim niekto tak jednoduchsie vysvetlit.Ja to riesim tak ze ked mi faktura pride nap.vo februari z januarovou dan.povinnsotou tak si to uplatnim vo faberuarovej DPH-cke.Je to spravne,alebo som to mal uplatnit este v januari.Dakujem Vam velmi pekne.
Tweety
24.02.06,10:05
Ja to zaujimava tema, ale z toho co tu Tweety uviedol to nie je dost jasne.Viem to prosim niekto tak jednoduchsie vysvetlit.Ja to riesim tak ze ked mi faktura pride nap.vo februari z januarovou dan.povinnsotou tak si to uplatnim vo faberuarovej DPH-cke.Je to spravne,alebo som to mal uplatnit este v januari.Dakujem Vam velmi pekne. Uvediem príklad: Fa dodanie 20.1.06-právo na odpočet dane. Ak ju obdržíš do dátumu na podanie DPH -odpočet si uplatníš v januári. Ak obdržíš po termíne na podanie dph(napr. 26.2.06) uplatníš svoj nárok na odpočet v nasledujúcom možnom termíne- vo februári.;):cool:
PS: nie som chlapec.:p
accountant
24.02.06,10:10
to ze nie si chlapec som si uz vsimol predtym. Si vcielka Maja :-)
a mozem sa Ta este spytat na zaklade ktoreho § mozem takto postupovat, lebo v tom § v ktory si uviedla to nie je jednoznacne takto napisane.Dakujem
allesgute
24.02.06,10:15
tweety mozes specifikovat slovo "si uplatnis". znamena to ze MUSIM alebo MOZEM uplatnit. ja som ich uplatnoval v mesiaci kedy mi prisli a danova kontrola s tym ma problem ze som si ich mal uplatnovat skor. mam z toho pocit ze chcu silou mocou vyrobit nejaku pokutu.
Tweety
24.02.06,10:33
tweety mozes specifikovat slovo "si uplatnis". znamena to ze MUSIM alebo MOZEM uplatnit. ja som ich uplatnoval v mesiaci kedy mi prisli a danova kontrola s tym ma problem ze som si ich mal uplatnovat skor. mam z toho pocit ze chcu silou mocou vyrobit nejaku pokutu.
Pozri§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

(3) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.:cool:
allesgute
24.02.06,10:50
super twetty. tie paragrafy som uviedol uz v mojej prvej otazke. potreboval by som ich aplikovanie v praxi. pretoze jeden odsek hovori mozem a druhy odsek (a aj danovacky) hovoria ze som mal povinnost uplatnit. ma niekto iny na tento problem jasny nazor (skusenost) pripadne stanovisko z danoveho uradu alebo najake usmernenie, ako sa maju tieto paragrafy aplikovat v praxi?
bendži
24.02.06,11:04
Myslím, že odst. 2 jasne definuje, kedy si mám uplatniť odpočet dane a to nepustí ani daňovú kontrolu.

Máš faktúru do podania daňového priznania za dané obdobie - zahrnieš ju tam. Príde ti faktúra neskôr, dávaš ju do dalšieho obdobia.
Tweety
24.02.06,11:33
super twetty. tie paragrafy som uviedol uz v mojej prvej otazke. potreboval by som ich aplikovanie v praxi. pretoze jeden odsek hovori mozem a druhy odsek (a aj danovacky) hovoria ze som mal povinnost uplatnit. ma niekto iny na tento problem jasny nazor (skusenost) pripadne stanovisko z danoveho uradu alebo najake usmernenie, ako sa maju tieto paragrafy aplikovat v praxi?
§ 51 odst.2- hovorí presne o tom.
Peterka
24.02.06,11:49
Máš faktúru do podania daňového priznania za dané obdobie - zahrnieš ju tam. Príde ti faktúra neskôr, dávaš ju do dalšieho obdobia.[/quote]
súhlasím ale upozorňujem do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania,t.j. do 25. dňa nasledujúceho mesiaca nie do podania daňového priznania.
accountant
24.02.06,12:00
§51 ods. 2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d);

Myslim si ze z tohto je to jasne ze mam na vyber, ze si uplatnim DPH v tom mesiaci kedy mi vzniklo pravo alebo v prvom nasledujucom zdan.odbobi.
Nehovori sa tam o tom ze to musim uplatnit v tom mesiaci v ktorom vzniklo pravo a mam do podania priznania doklad.Priklad ked dodanie bolo napr. 30.1.2006,faktura prisla 15.2.2006 tak mam na vyber ci si uplatnim za januar alebo za februar.Myslite si ze sa mylim ?
ZuzanaA
24.02.06,12:06
Toto by aj mňa zaujímalo. Proste aj ak mi príde faktúra za predchádzajúci mesiac do 25. ďalšieho mesiaca, musím ju zahrnúť do predchádzajúceho mesiaca? Ak napr. by mi tým pádom vyšiel zbytočný nadmerný odpočet, čomu sa chcem vyvarovať, tak proste ju uplatním až v ďalšom mesiaci. Je to tak ok?
Tweety
24.02.06,12:09
§51 ods. 2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d);
Myslim si ze z tohto je to jasne ze mam na vyber, ze si uplatnim DPH v tom mesiaci kedy mi vzniklo pravo alebo v prvom nasledujucom zdan.odbobi.
Nehovori sa tam o tom ze to musim uplatnit v tom mesiaci v ktorom vzniklo pravo a mam do podania priznania doklad.Priklad ked dodanie bolo napr. 30.1.2006,faktura prisla 15.2.2006 tak mam na vyber ci si uplatnim za januar alebo za februar.Myslite si ze sa mylim ? No samo, právo na odpočet je právo, nie povinnosť. Ale prečo by i si neuplatnil v januári?,vtedy máš nárok na odpočet.:cool:
Zákon Ti dáva možnosť výberu.:cool:
Jana Acsová
24.02.06,12:10
Skúste pozrieť aj:

http://www.porada.sk/t19555-kedy-uplatni-pravo-na-odpoeitanie-dane.html

A aj v najčastejších otázkach týkajúcich sa DPH. Je tam veľmi veľa príkladov.

http://www.porada.sk/t17311-najeastejie-otazky--dph.html
Jana Acsová
24.02.06,12:13
allesgute
24.02.06,12:14
dopatral som sa ku komentaru k zakonu o dani z pridanej hodnoty v DUPP 1/2005 kde sa na strane 270-271 ku komentaru k paragrafu 52 jasne hovori ze mam právo (nie povinnost) uplatnit si dph s faktury, ktora mi prisla po zdanovacom obdobi, ktore je uvedene na fakture a teda si ju mozem uplatnit aj v nasledujucom zdanovacom obdobi. je tam na to aj priklad.
Jana Acsová
24.02.06,12:15
Toto by aj mňa zaujímalo. Proste aj ak mi príde faktúra za predchádzajúci mesiac do 25. ďalšieho mesiaca, musím ju zahrnúť do predchádzajúceho mesiaca? Ak napr. by mi tým pádom vyšiel zbytočný nadmerný odpočet, čomu sa chcem vyvarovať, tak proste ju uplatním až v ďalšom mesiaci. Je to tak ok?Nemusíte ... ale môžete. Zároveň môžete aj nasledujúci mesiac. Jediná podmienka je, že právo na odpočítanie dane nemôžete uplatniť skôr, ako vznikne pri dodávke daňová povinnosť.

Dá sa týmto spôsobom legálne optimalizovať vlastná daňová povinnosť (nadmerný odpočet) daňového subjektu.
ZuzanaA
24.02.06,12:21
Nemusíte ... ale môžete. Zároveň môžete aj nasledujúci mesiac. Jediná podmienka je, že právo na odpočítanie dane nemôžete uplatniť skôr, ako vznikne pri dodávke daňová povinnosť.

Dá sa týmto spôsobom legálne optimalizovať vlastná daňová povinnosť (nadmerný odpočet) daňového subjektu.

Ďakujem, presne takto som to aj ja chápala. Len som to chcela mať potvrdené od nejakej múdrej hlavičky :D
Jana Acsová
24.02.06,12:31
Ja to zaujimava tema, ale z toho co tu Tweety uviedol to nie je dost jasne.Viem to prosim niekto tak jednoduchsie vysvetlit.Ja to riesim tak ze ked mi faktura pride nap.vo februari z januarovou dan.povinnsotou tak si to uplatnim vo faberuarovej DPH-cke.Je to spravne,alebo som to mal uplatnit este v januari.Dakujem Vam velmi pekne.Ak príde faktúrácia dodávky za január do 25.2.2006 (v prípade mesačného platiteľa dane) je možné uplatniť odpočítanie dane v dvoch zdaňovacích obdobiach:
- január alebo
- február.
Keby ste faktúru obdržali po termíne na podanie daňového priznania napr. 28.2.2006 mohli by ste uplatniť právo na odpočítanie dane iba v mesiaci, keď doklad obdržíte, v tomto prípade 02/2006 bez ďalšej možnosti voľby zdaňovacieho obdobia.
szisza
04.10.11,11:08
Ahojte,
dnes mi prišla faktúra z 10.02.2011. Môžem ho zaúčtovať do 09/2011, alebo musím spraviť dodatočné priznanie za 02/2011? Oni to majú samozrejme v 02/2011.
Dík
tinaM
04.10.11,11:25
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
Teda, ak si dostala fa. dnes a týka sa to r. 2011,môžeš daň odpočítať v ktoromkoľvek období do konca r. 2011 bez podania DDP k DPH. /ja si na ten doklad zvyknem poznačiť zdaňovacie obdobie, v ktorom som daň odpočítala/.
Dáša_
04.10.11,11:25
Ahojte,
dnes mi prišla faktúra z 10.02.2011. Môžem ho zaúčtovať do 09/2011, alebo musím spraviť dodatočné priznanie za 02/2011? Oni to majú samozrejme v 02/2011.
Dík

môžeš do 09/2011
marjankaj
04.10.11,11:39
môžeš do 09/2011

Môže ako sa rozhodne. Teda od 9/2011 do 12/2011. Skôr ani neskôr už nemôže.
szisza
04.10.11,12:27
Ďakujem!!!