Alika82
08.11.12,09:20
Dobry den, neviem ci som zvolila vhodne temu, ale pokusim.
Materska skola chcela zaviest projekt "zdravsie pre deti" ...znamenalo to, ze rodicia by sa dohodli na noseni ovocia pre deti v skolke, kde by toto ovocie kucharky, prip. ucitelky detickam naservirovali aby mali viac, kedze jedalne listky moc v statnych skolkach takymtmito vecami neovplyvaju. Pre vsetkych rodicov to bol super napad, aj s tym suhlasili... ale... vraj je nariadenie 852/2004 podla ktoreho sa toto robit nesmie:mad::mee: nejaky "dobry rodic" zabezepcil taketo nieco na hygiene a prislo vyhlasenie ze takyto projekt nebudu moct robit.
viete mi poradit, ci by sa to nejak dalo obist? ci by pomohla peticia ostatnych rodicov, aby to mohli povolit?
Dakujem pekne za kazdy dobry napad
msa
08.11.12,08:28
ja osobne, ked je niekde akcia a kupujem domov, kúpim o kilo-dve navyše ovocia, napr. banány, jablká , hrozno.... a donesiem do škôlky, dám učiteľkám, že tu máte vitamínky, učiteľka alebo kuchárka im to umyje a nakrája a hotovo, ešte nikdy neodmietli, vždy sú radi.
Tweety
08.11.12,08:31
V škôlke, kam chodia vnučky, majú jeden deň v týždni ovocný. Rodičia donesú ovocíčko a je to. Prever to vraj nariadenie, to je podľa mňa hlúposť.
veronikasad
08.11.12,08:35
Alika82
08.11.12,08:37
vsak to , ze som pocula ze viaceri taketo nieco robia... a pripada mi to troska na hlavu od toho "dobraka" :( pretoze je to ovocie ako kazde ine ako keby to kupovali do skolky cez jedalen a dali im to v triede... a predsalen ked si vieme vystriehnut akciu, tak sa viac oplati kupit a doniest ako cez dodavatela.
skusam teraz pozerat to nariadenie ale vobec sa v tom nevyznam ako to citam...lebo vsade je pisane nieco o hospodarstve a lepsich vysledkoch a len odkaz na toto nariadenie, co som este nezistila co presne sa tam pise ... preto som aj sem pisala, ci niekto nevie poradit ohladne toho
Alika82
08.11.12,08:42
veronikasad praveze dnes rano ked som citala ten papier, tak bolo len napisane podla naradenia 852/ 2004 z 29.4.2004 ...ale bod som si ziadny tam nevsimla napisany :confused: ...este si to mozem dnes poobede skusit vypytat od zastupkyne a este raz to prejdem...ale vazne neviem ze by tam nieco bolo napisane ze podla bodu atd.
veronikasad
08.11.12,08:50
veronikasad praveze dnes rano ked som citala ten papier, tak bolo len napisane podla naradenia 852/ 2004 z 29.4.2004 ...ale bod som si ziadny tam nevsimla napisany :confused: ...este si to mozem dnes poobede skusit vypytat od zastupkyne a este raz to prejdem...ale vazne neviem ze by tam nieco bolo napisane ze podla bodu atd.
Nariadenie som ti priložila v predch.príspevku, ak sa niekto oň opiera, mal by dať podrobnejšie info.
msa
08.11.12,08:52
skús doniesť vrecko ovocia, že si to doniesla len tak z vlastnej vôle, že deťom treba a som zvedavá , či ti povedia, že to nemôžu prijať. Ved to je také niečo ako ked má dieťa narodky a donesie ostatným deťom cukríky alebo lízatka nie?
Alika82
08.11.12,09:00
veronikasad dakujem... uz sa mi to aj podarilo najst medzi casom...ale ako to citam, tak sa v tom nevyznam... robila som v gastronomiii, akoze z praxe viem, ze su nejake podmienky a pod. ale takto pisane mi to nic nehovori :-(
skusim vazne este pozriet ci som neprehliadla nieco v tych papieroch.
Alika82
08.11.12,09:04
msa ...dnes rano sa o to pokusal jeden otecko(zastupkyna uci v nasej triede) tak ta mu to nevzala, vysvetlila, ze dosiel papier, ze taketo veci podavat detom nesmu na zaklade toho, aby ked pride este aj hygiena nebodaj aby nedostali pokutu...ine ucitelky tiez nemozu, co som sa susedy pytala, ze sa tiez pokusali takto doniest.
a ked donieslo dievcatko k meninam fit tycinky...deti si ich museli dat do skrinky a zjest az doma...
Alika82
08.11.12,10:09
účtovník 007
08.11.12,10:46
Aj toto je ukážka zvrátenosti predpisov na Slovensku a celej EU. RUVZ (hygiena) je banda darebákov, vymýšľajúca množstvo nezmyselných nariadení a zákazov. Ale úradníci sú predsa dôležití. Nie je predsa možné, aby ovocie z Tesca bolo lepšie, ako ovocie zo sadu od rodiča. Iba preto, že nemá doklad pôvodu. Napiecť domácej štrudle v škôlke z domácich jabĺk, to by naši hygienici neprežili, ale kúpiť už upečenú štrúdľu z Poľska, prípadne prevezenú cez pol sveta, to už môže byť. Neskutočne ma vytáča tento systém. Každý kto podniká a mal niečo do činenia s hygienou, prešiel poriadnou skúškou nervov.
Iné nepomôže, iba sa sťažovať, písať a nedať sa odbyť. Aj na ministerstvo. Opakovane, až kým si tí hore nevšimnú, že na Slovensku skutočne blosť zakvitla.

Ale na vine všetkému sú i upejpaní rodičia, ktorí na svoje dieťa hľadia ako na bôžika a dokázali by učiteľky aj zmlátiť, keby niečo. Bežne sa na narodeniny nosili cukríky do škôlky, prípadne mamina niečo napiekla. Dnes!!! Nemožné, lebo nie sú uvedené alergény a vieš si predstaviť, že sa nejaké decko náhodou vyhádže? Jáááj, to by bol potom prieser. Takže na jednej strane úradník , na druhej rodič, ktorí spôsobujú tú nelogickosť v predpisoch.

mimotemyJa som takto chcela do domova dôchodcov venovať úplne nové i pár krát použité(ale v podstate nové) posteľné prádlo, uteráky, obliečky....ale tá tortúra, aby to mohli prevziať, niekoľko potvrdení z čistiarne, dobre že mi nerobili výter z...či som zdravá a môžem darovať domáce civilné obliečky. Tak som povedala pani riaditeľke, že to dám psovi do búdy na spanie a bude vybavené. Už nikdy viac
Katy a R
08.11.12,10:57
nasla som to stanovisko z UVZ ...neide mi skopirovat priamo link tak takto http://www.google.sk/search?client=safari&rls=en&q=jana+hamade+uvz&ie=UTF-8&oe=UTF-8&redir_esc=&ei=dpGbUJ60NIvOswblqIGoCw
je to .PDF z UVZ druhy odkaz ...

úžas :eek::eek: :eek::eek:
účtovník 007
08.11.12,11:15
úžas :eek::eek: :eek::eek:

Ja to nemôžem nájsť. :-(
dogicka
08.11.12,11:29
Aj toto je ukážka zvrátenosti predpisov na Slovensku a celej EU. RUVZ (hygiena) je banda darebákov, vymýšľajúca množstvo nezmyselných nariadení a zákazov. Ale úradníci sú predsa dôležití. Nie je predsa možné, aby ovocie z Tesca bolo lepšie, ako ovocie zo sadu od rodiča. Iba preto, že nemá doklad pôvodu. Napiecť domácej štrudle v škôlke z domácich jabĺk, to by naši hygienici neprežili, ale kúpiť už upečenú štrúdľu z Poľska, prípadne prevezenú cez pol sveta, to už môže byť. Neskutočne ma vytáča tento systém. Každý kto podniká a mal niečo do činenia s hygienou, prešiel poriadnou skúškou nervov.
Iné nepomôže, iba sa sťažovať, písať a nedať sa odbyť. Aj na ministerstvo. Opakovane, až kým si tí hore nevšimnú, že na Slovensku skutočne blosť zakvitla.

Ale na vine všetkému sú i upejpaní rodičia, ktorí na svoje dieťa hľadia ako na bôžika a dokázali by učiteľky aj zmlátiť, keby niečo. Bežne sa na narodeniny nosili cukríky do škôlky, prípadne mamina niečo napiekla. Dnes!!! Nemožné, lebo nie sú uvedené alergény a vieš si predstaviť, že sa nejaké decko náhodou vyhádže? Jáááj, to by bol potom prieser. Takže na jednej strane úradník , na druhej rodič, ktorí spôsobujú tú nelogickosť v predpisoch.

mimotemyJa som takto chcela do domova dôchodcov venovať úplne nové i pár krát použité(ale v podstate nové) posteľné prádlo, uteráky, obliečky....ale tá tortúra, aby to mohli prevziať, niekoľko potvrdení z čistiarne, dobre že mi nerobili výter z...či som zdravá a môžem darovať domáce civilné obliečky. Tak som povedala pani riaditeľke, že to dám psovi do búdy na spanie a bude vybavené. Už nikdy viac

Absolútny súhlas! U nás v škôlke majú v záhrade ovocné stromy, ktoré bohato rodia (slivky a jablká). Kedysi dávno (spomínala manželova mama) z nich kuchárky normálne pripravovali deťom jedlo, dokonca zavárali kompóty pre potreby škôlky. Teraz ich deťom nemôžu dať zjesť, tak nám ich rozdávajú domov, aby sa spotrebovali.
Moja mamina robila celý život vedúcu jaslí a ona spomína, že si sami pre jasle tlačili kyslú kapustu.
Alika82
08.11.12,11:46
Myslite, ze by sa to dalo teda obist nejakou peticiou rodicov, ze by si to vzali na vlastnu zodpovednost, ked budu oni nosit ovocie?
lebo poslednu moznost poznam s kopou papierovaciek o prispevku pre deti na ovocie, aby sa objednavalo cez jedalen...a do toho by zas mohol niekto rypat, ze sa obohacuju a nemuseli by vsetcia s tymto suhlasit... :-(
bettylou
08.11.12,12:18
čisté kocúrkovo. u nás sa to smie. dokonca v austrálii keď sme mávali stretnutia mamičiek s bábetkami a batoľatami, tak každý doniesol kus ovocia, pripravili sa spoločné misy a decká to potom spoločne zjedli.
timotej
09.11.12,07:34
ano, je pravda, ze sa to nesmie. U nas v skolke to vsak funguge super, raz v tyzdni je ovocny alebo zeleninovy den ale tak, ze su rozpisane "sluzby", my vieme, ze mame priniest vitaminy a kontrola nevie, ze je to ovocie a zenina
KatarinaNR
10.11.12,12:00
u mojej dcérky v škôlke, to bolo vlani zakázané, ale nosili sme to ako rodičia neoficiálne, tento rok sme sa zapisovali, každý rodič priniesol jeden týždeň nejaké ovocie, podotýkam veľa ovocia bolo zo záhrady, čiže zdravšie ako kupované, ale tento týždeň vidím na nástenke namiesto zoznamu, oznámenie, nemala som to čas študovať, ale pýtala som sa učiteľky, že už ani neoficiálne si to nikto na triko nezoberie, potom nosil do a zo škôlky malú manžel tak som to nemohla prečítať, ale je to škoda. Deti keď videli iné deti naučili sa jesť ovocie a nie len to, nosili sme aj mrkvičku, alebo kareláb a všetci to pokope jedli, učiteľka im to pekne nakrájala. Škoda je to, z môjho pohľadu ako rodiča. Mne sa fakt niekedy zdá, že všetko dobré a užitočné sa len zakazuje. :-(
krater
10.11.12,19:37
vo viacerych skolkach to tak s ovocim robia vacsinou su deti aj rodicia spokojni. Najhorsie je nejaky rypavy rodic ktory urobi prve posledne aby to zatrhol lebo jemu sa nieco nepozdava staci jeho neblahy vplyv a riaditelka ci ucitelka maju problemy este ked to podlozi nejakym paradnym vyhlasenim ci nariadenim ktorych este vstupom do EU pribudlo.
Ja som zazila ked malemu nasli v nose moraxelu a mamicka dala udanie na hygienu ze skolka je premnozena bacilmi...pravdepodobne mala nejake znamosti a huuuups zrazu v skolke vsetko hore nohami a hygienici to tam vsetko prekutrali...nic sa nenaslo vsetko ciste ako zo skatulky ale aj tak bola mamicka presvedcena ze to tam nie je v poriadku ked je maly stale chory :rolleyes:
taiko
13.11.12,11:15
napad dobry, ale vieme zabezpecit, aby nejaky rodic nedoniesol do skolky nejake ovocicko, ci zeleninku z vlastnej zahradecky, ktore budu mat nadlimitne hodnoty skodlivin? Kto bude kontrolovat, odkial ovocie a zelenina pochadzaju? Kto bude zodpovednou osobou? Koho budu rodicia hnat, ked im deti v skolke ochoreju? Na koho budu potom nadavat tu na porade a rozculovat sa, ze ako je to mozne? Kto bude platit pokuty, cu bude odvolavany? Treba si spokojne odpovedat na tieto otazky a potom mozno budeme vediet aj odobrat tie uvodzovky, ktore si napisala pre toho "dobreho rodica". Ja by som tomu dobremu rodicovi naopak podakoval, ze si to dal overit.
dunlop007
13.11.12,16:43
to zarucit nevies, to je pravda
taiko
13.11.12,16:50
ved prave a prave preto by som potraviny v skole nechal na niekoho, koho by som v pripade potreby mohol brat na zodpovednost.
Mozno keby rodicia zalozili nejake obcianske zdruzenie, ktore by disponovalo nejakymi poriadnymi infoskami odkial tovar pochadza, vedelo by si vybavit zlavy, ludia by obcianskemu zdruzeniu vedeli venovat 2% z platu ( a teda by ovocie neplatili zo svojich zdanenych penazi :-) ). Nuz a kuchyna by potom mohla toto ovovie odoberat od obcianskeho zdruzenia, samozrejem zadarmo. Mozno by potom aj komunikacia s hygienou inac vyzerala, lebo by vlastne nakup robila kuchyna

Proste nejaku solidnu formu tomu dat. Potom by sa to uz dalo, lebo ako hovorim, napad je to paradny.
nika.sum
13.11.12,16:51
Dobry den, neviem ci som zvolila vhodne temu, ale pokusim.
Materska skola chcela zaviest projekt "zdravsie pre deti" ...znamenalo to, ze rodicia by sa dohodli na noseni ovocia pre deti v skolke, kde by toto ovocie kucharky, prip. ucitelky detickam naservirovali aby mali viac, kedze jedalne listky moc v statnych skolkach takymtmito vecami neovplyvaju. Pre vsetkych rodicov to bol super napad, aj s tym suhlasili... ale... vraj je nariadenie 852/2004 podla ktoreho sa toto robit nesmie:mad::mee: nejaky "dobry rodic" zabezepcil taketo nieco na hygiene a prislo vyhlasenie ze takyto projekt nebudu moct robit.
viete mi poradit, ci by sa to nejak dalo obist? ci by pomohla peticia ostatnych rodicov, aby to mohli povolit?
Dakujem pekne za kazdy dobry napad

My toto v skolke praktizujeme uz asi treti rok. Rodicia sa zozbieraju vzdy na zaciatku roka napr. 5 eur a jeden ostatnými rodicmi odsuhlaseni rodic potom z tychto penazi nakupuje ovocie. Dolezite je vsak, ze musi byt ovocie kupene a s pokladnicnym dokladom a odovzdane do jedalne, pani kucharky potom detickam to ovocie serviruju. Kazda trieda to robi samostatne. Blocik je potrebny, zial nemoze to byt ovocie zo sukromnej zahrady, ktore moze byt parodoxne zdravsie ako kupene, ale predpisy su predpisy....