zuzzz
24.02.06,08:47
Spoločnosť poskytla finančnú pôžičku inej spoločnosti a tejto mesačne fakturuje dohodnutý úrok /ako finančná výpomoc/. Úroky z pôžičky sú oslobodené od DPH, prosím však o radu či vstupujú alebo nevstupujú do koeficientu.
ucetni_fantozzi
24.02.06,08:52
Spoločnosť poskytla finančnú pôžičku inej spoločnosti a tejto mesačne fakturuje dohodnutý úrok /ako finančná výpomoc/. Úroky z pôžičky sú oslobodené od DPH, prosím však o radu či vstupujú alebo nevstupujú do koeficientu.

toto plnenie vstupuje do koeficientu. je vsak otazne, ci mozno hovorit o pouziti koeficientu prave v pripade takejto financnej sluzby - uplatnit by sa mal totiz iba na vstupy, ktore podla §49 ods. 3 zakona o DPH "platitel pouzije na dodavky tovarov a sluzieb, pri ktorych moze odpocitat dan, a sucasne na dodavky tovarov a sluzieb, pri ktorych nemoze odpocitat dan..." - cize zrejme len vseobecnu reziu... dost zalezi od kontextu ostatnych cinnosti...
DušanČ
25.02.06,22:05
Pri poskytnutí pôžičky a jej úročení vo väzbe na DP z DPH však hlavne treba posúdiť, či sa jedná o službu poskytnutú príležitostne podľa § 50, ods. 2/c zákona o DPH alebo je to sústavnou činnosťou. V prípade, že splňuje podmienku v zmysle § 50, ods. 2/c, koeficientovať netreba.
Jana Acsová
26.02.06,18:28
Pripínam link na posúdenie "príležitostného úroku":
http://www.porada.sk/showpost.php?p=186911&postcount=2
infoziadatel
20.07.06,06:20
Zdravím všetkých a prosím o radu. Ak firma poskytuje pôžičky za úrok. Teraz túto pôžičku postúpi. Tak tento úrok je podľa §39 oslobodený, čiže ide mi do koeficientu, lebo nemám to len príležtostne a teraz toto postúpenie sa považuje za zaplatené??,
účtujem 315a/646 546/315b ? a do koeficientu dávam iba úrok, ktorý som postúpila?

A čo keby som túto pôžičku postúpila za vyššiu sumu? Čo s tým ziskom? Je to zdaniteľné plnenie?Lebo v zákone bolo písané ale to bol ešte poradca 10/2004, že príjem, ktorý platiteľ dane dosiahol z odkúpenej pohľadávky, nie je podľa tohto zákona považovaný za poskytnunie služby?

Dˇakujem moc krát Zuzula