L.Nováčik
08.11.12,13:57
Dobrý deň.
Potreboval by som poradiť so situáciou,ktorá je možno úsmevná,ale pravdivá.
SZČO má v predmete podnikania upratovacie práce,maľby,nátery,stierkovanie a má z týchto činností zanedbateľný príjem.
Ten istý človek,avšak ako súkromná osoba prenajíma niekoľko malometrážych bytov a garzoniek,kde sa často menia nájomníci.Tieto výmeny nájomníkov vyžadujú relatívne časté opravy stien a maľovanie,po každom nájomníkovi a prípadných opravách a maľovaní dôkladné vyčistenie interiéru včetne okien atd.Tento človek,ako súkromná osoba toto všetko aj reálne vykonáva.
Moja otázka znie:
1.Môže SZČO Jožo Mrkvička poskytovať tieto služby Jožovi Mrkvičkovi súkromnej osobe,teda v konečnom dôsledku sám sebe a brať za to peniaze?
2.Ak áno,musí mať na to el.pokladňu,alebo stačia príjmové pokl.doklady.
Dosiahol by tým,že ako súkromná osoba by mal vyššie náklady a teda nižšiu daň z príjmu a ako SZČO by mal príjem,ktorý by bol stále tak malý,že by bol nižší ako NČZD.
kezeso
08.11.12,13:06
Jožko Mrkvička zákazník ušetrí, keď sito urobí sám.Trocha úsmevná situácia. Bol by hlúpy, SZČO, ak by si zvyšoval zisk. Nemá to logiku...
marjankaj
08.11.12,13:18
No ak by to uviedol ako príjmy, tak by to musel zdaniť. A výdavky by si nemohol uplatniť podľa §21 ods. 1i)
Smiech by ťa prešiel. Ešte by ti prišlo platiť aj ročné zúčtovanie zdravotného poistenia.:---
LeaSl
08.11.12,13:19
logiku to má, lebo ako píše JM ako SZČO má zanedbateľný príjem, takže po odrátaní NČ zrejme aj tak dan z príjmu platiť nebude, takže takto ako súkromná osoba bude mať náklady na vymaľovanie, ktoré zdokladuje faktúrou, ktorú mu vystaví JM ako SZČO a ako SZČO bude mať síce zisk,ale uplatní si paušál plus NČ a ktovie či vôbec mu vznikne daňová povinnosť,
- ale neviem či to nie je jedno z toho pohľadu, že v napokon v daňovom priznaní aj tak uvedie príjmy z prenájmu a tak či tak bude musieť zdaniť tie, to už si mohol priamo pri ich zdanení uplatniť NČZD - či pri príjme z prenájmu to nie je možné?
- a či je to legálne to netuším,
marjankaj
08.11.12,13:24
logiku to má, lebo ako píše JM ako SZČO má zanedbateľný príjem, takže po odrátaní NČ zrejme aj tak dan z príjmu platiť nebude, takže takto ako súkromná osoba bude mať náklady na vymaľovanie, ktoré zdokladuje faktúrou, ktorú mu vystaví JM ako SZČO a ako SZČO bude mať síce zisk,ale uplatní si paušál plus NČ a ktovie či vôbec mu vznikne daňová povinnosť,
- ale neviem či to nie je jedno z toho pohľadu, že v napokon v daňovom priznaní aj tak uvedie príjmy z prenájmu a tak či tak bude musieť zdaniť tie, to už si mohol priamo pri ich zdanení uplatniť NČZD - či pri príjme z prenájmu to nie je možné?
- a či je to legálne to netuším,
A načo mu tie náklady budú, keď si ich nemôže nikde uplatniť?:eek:
LeaSl
08.11.12,13:27
Ak prenajíma byty tak predsa platí zo zisku z prenájmu aj daň, a teda má príjmy z prenájmu aj výdavky na udržiavanie prenajímaných nehnuteľností, či výdavky na prenájom bytov nie je možné si odrátať z príjmu z prenájmu týchto bytov?
Katy a R
08.11.12,13:30
A načo mu tie náklady budú, keď si ich nemôže nikde uplatniť?:eek:
on si ich práveže chce uplatniť - ako skutočné výdavky pri príjme z prenájmu (ako obyčajný smrteľník prenajíma):confused:;)
L.Nováčik
08.11.12,13:32
Ďakujem vám za odpovede,ale asi som to napísal nezrozumiteľne.
1.Od 2013 pri prenájme nie je 40% a NČZD nebola už od 2011.
2.Ako súkr.osoba prenajímateľ dostane do nákladov napr. 1500€ za rôzne opravy,maľovanie a upratovanie po maľovaní - daň zaplatí o 285€ menšiu.
3.SZČO bude mať v príjmoch o 1500€ viac,ale aj s týmito 1500€ neprekročí NČZD,nevznikne daňová povinnosť a zdr.poist. aj tak už platí.
4.Otázka je,či je to tak možné a či treba el.pokladňu.
LeaSl
08.11.12,13:34
veď ja to chápem, že ako súkromník, ale pokiaľ viem a nič sa nezmenilo, tak aj súkromník zdaňuje len čístý príjem z prenájmu, pochybujem, že ak prenajíma niekoľko bytov len tak.
LeaSl
08.11.12,13:37
snáď vám niekto odpovie či je toto možné, osobne by som povedala, že áno, ale nie som tak zbehlá v zákonoch,
ak to možné je, tak to urobte cez účet, na základe faktúry,
Zita5
08.11.12,13:40
Jožko Mrkvička ako jedna osoba v jednej (i keď je SZČO ) si bude musieť prácu vykonať sám zadarmo .Alebo na práce objednať služby u Janka Hraška .
marjankaj
08.11.12,13:49
Ďakujem vám za odpovede,ale asi som to napísal nezrozumiteľne.
1.Od 2013 pri prenájme nie je 40% a NČZD nebola už od 2011.
2.Ako súkr.osoba prenajímateľ dostane do nákladov napr. 1500€ za rôzne opravy,maľovanie a upratovanie po maľovaní - daň zaplatí o 285€ menšiu.
3.SZČO bude mať v príjmoch o 1500€ viac,ale aj s týmito 1500€ neprekročí NČZD,nevznikne daňová povinnosť a zdr.poist. aj tak už platí.
4.Otázka je,či je to tak možné a či treba el.pokladňu.
A ako to zdokladuje? Faktúrou, kde je dodávateľ služby a odberateľ rovnaký?
Teda najlepšie tam dať čo najvyššiu sumu?
Ako podnikateľ dostane do príjmov 1500 €
Ako prenajímateľ do nákladov 1500 €
Základ dane sa zmení o 1500-1500=0 € Koľko je 19% z 0 €?:eek:

No možno by mu to pomohlo stať sa platcom DPH. Stačilo by mať takýchto kšeftíkov viac.:---
L.Nováčik
08.11.12,14:39
A ako to zdokladuje? Faktúrou, kde je dodávateľ služby a odberateľ rovnaký?
Teda najlepšie tam dať čo najvyššiu sumu?
Ako podnikateľ dostane do príjmov 1500 €
Ako prenajímateľ do nákladov 1500 €
Základ dane sa zmení o 1500-1500=0 € Koľko je 19% z 0 €?:eek:
Tak to nie je.Ako podnikateľ bude mať aj s týmto príjmom menej,ako NČZD.

No možno by mu to pomohlo stať sa platcom DPH. Stačilo by mať takýchto kšeftíkov viac.:---

Tak to nie je.Ako SZČO príjmy podľa §6 1,2 bude mať o 1500e vyššie,ale spolu neprekročia NČZD.
Ako súkr.osoba pri prenájme §6 odst 3 bude mať ZD o 1500€ nižší
Spolu zaplatí o 285€ na dani menej.
Na DP sú predsa tie príjmy a výdavky rozdelené v riadkoch,kde pre prenájom je zvlášť.
Asi bude mať pravdu Zita5,ale nie preto,že sa to účtovne neoplatí,ale že to je jedna a tá istá osoba.
marjankaj
08.11.12,15:03
Tak to nie je.Ako SZČO príjmy podľa §6 1,2 bude mať o 1500e vyššie,ale spolu neprekročia NČZD.
Ako súkr.osoba pri prenájme §6 odst 3 bude mať ZD o 1500€ nižší
Spolu zaplatí o 285€ na dani menej.
Na DP sú predsa tie príjmy a výdavky rozdelené v riadkoch,kde pre prenájom je zvlášť.
Asi bude mať pravdu Zita5,ale nie preto,že sa to účtovne neoplatí,ale že to je jedna a tá istá osoba.

Veď si skús vyplniť daňové priznanie.
Na konci sa to aj tak spočíta. Daň sa ráta z celkovej sumy.
Samozrejme, že Zitka má pravdu. Kontrola ti neuzná takú faktúru. Teda ešte by si prerobil.
Ak by ti ju aj uznala, tak tvoj zisk bude 0.
Katy a R
08.11.12,15:27
Veď si skús vyplniť daňové priznanie.
Na konci sa to aj tak spočíta. Daň sa ráta z celkovej sumy.
Samozrejme, že Zitka má pravdu. Kontrola ti neuzná takú faktúru. Teda ešte by si prerobil.
Ak by ti ju aj uznala, tak tvoj zisk bude 0.
Janko - veď jemu ide o to, že pri príjme z prenájmu si nemôže uplatniť NČZD - a už ani paušálne výdavky ..... tak preto chce tie skutočné výdavky prislúchajúce k príjmu z prenájmu navýšiť.:D Ten príjem zo živnosti je malý (nedosahuje ani zďaleka NČZD) - má tam rezervu
L.Nováčik
08.11.12,15:33
Veď si skús vyplniť daňové priznanie.
Na konci sa to aj tak spočíta. Daň sa ráta z celkovej sumy.
Samozrejme, že Zitka má pravdu. Kontrola ti neuzná takú faktúru. Teda ešte by si prerobil.
Ak by ti ju aj uznala, tak tvoj zisk bude 0.
Skúsil som a vyšlo to tak ako hovorím.Základ dane sa znižuje o NČZD len pri príjmoch §6 1,2 .pri príjme z prenájmu §6 od3 bude o 1500 nižší a daň o 285€ nižšia.
Zrejme má Zita5 pravdu,že to kontrola neuzná,ale prerobiť nemôžem,lebo aj ten zvýšený príjem SZČO by bol nižší ako NČZD.Stále hovorím o budúcnosti r.2013.
marjankaj
08.11.12,15:39
Janko - veď jemu ide o to, že pri príjme z prenájmu si nemôže uplatniť NČZD - a už ani paušálne výdavky ..... tak preto chce tie skutočné výdavky prislúchajúce k príjmu z prenájmu navýšiť.:D Ten príjem zo živnosti je malý (nedosahuje ani zďaleka NČZD) - má tam rezervu

A to mu mám radiť, aby Jožko Mrkvička fakturoval Jankovi Hraškovi? A Janko Hraško zase Jožkovi Mrkvičkovi?:eek:
Nech ide na školenie k Varehovi.
Veď som mu už písal, že sám sebe fakturovať nemôže.
Katy a R
08.11.12,15:44
- napísala som snáď niečo také ? ... :)
L.Nováčik
08.11.12,15:55
A to mu mám radiť, aby Jožko Mrkvička fakturoval Jankovi Hraškovi? A Janko Hraško zase Jožkovi Mrkvičkovi?:eek:
Nech ide na školenie k Varehovi.
Veď som mu už písal, že sám sebe fakturovať nemôže.
Veď o to mi išlo od začiatku-či môžem,alebo nie.Vy ste do toho vniesol to,že by som nič nezískal.A ja ako laik a "špekulant" tvrdím,že získal.Nevadí aspoň som sa dozvedel,že sám sebe nemôžem znížiť dane.
Pochopte,že najskôr zobrali prenajímateľom NČZD,znížili oslobodenie z 30tis.na 500€,teraz zrušili 40%,nebude nárok na daňový bonus.Všetci okolo mňa to robia načierno a ja platím a platím.Nešpekulujem,ako neplatiť,ale ako platiť menej,lebo ceny sa dvíhať nedajú.Tak ma napadlo,čo urobím a vy mi zase vynadáte.
Na konci decembra u natára zmluvou o výpožičke požičiam dcére bez príjmov moje nehnuteľnosti,zaregistruje sa ako prenajímateľ na DU a služby budem poskytovať jej.
Katy a R
08.11.12,16:14
Ale nikto ti tu nenadáva ... uvedom si jednu vec - ty sám si zodpovedný za svoje DP.
mimotemymimotemy keď už je to tu spomenuté - ževraj ten lykožrút má v sebe strašne veľa proteínov - môžno by stálo za to, ísť s kandličkou do lesa na prechádzku - a ušetríme - ani mäsko nebude treba kupovať! - a bude aj na dane!
L.Nováčik
08.11.12,16:23
Ale nikto ti tu nenadáva ... uvedom si jednu vec - ty sám si zodpovedný za svoje DP.
mimotemymimotemy keď už je to tu spomenuté - ževraj ten lykožrút má v sebe strašne veľa proteínov - môžno by stálo za to, ísť s kandličkou do lesa na prechádzku - a ušetríme - ani mäsko nebude treba kupovať! - a bude aj na dane!

Presne,sám som zodpovedný,mal som 5 kontrol a vždy som mal všetko ok aj keď som to robil sám pomocou 595/2003 a hlavne študovaním Porady a názorov vás účtovníkov.Preto som sa radšej opýtal tu,či to je možné.

A tiež mimo témy:
Vareha by nikdy nedosiahol takú sumu,keby nemal nejakého kamoša/šov/ na DÚ.
Zita5
08.11.12,18:09
Dobrý deň.
Potreboval by som poradiť so situáciou,ktorá je možno úsmevná,ale pravdivá.
SZČO má v predmete podnikania upratovacie práce,maľby,nátery,stierkovanie a má z týchto činností zanedbateľný príjem.
Ten istý človek,avšak ako súkromná osoba prenajíma niekoľko malometrážych bytov a garzoniek,kde sa často menia nájomníci.Tieto výmeny nájomníkov vyžadujú relatívne časté opravy stien a maľovanie,po každom nájomníkovi a prípadných opravách a maľovaní dôkladné vyčistenie interiéru včetne okien atd.Tento človek,ako súkromná osoba toto všetko aj reálne vykonáva.
Moja otázka znie:
1.Môže SZČO Jožo Mrkvička poskytovať tieto služby Jožovi Mrkvičkovi súkromnej osobe,teda v konečnom dôsledku sám sebe a brať za to peniaze?
2.Ak áno,musí mať na to el.pokladňu,alebo stačia príjmové pokl.doklady.
Dosiahol by tým,že ako súkromná osoba by mal vyššie náklady a teda nižšiu daň z príjmu a ako SZČO by mal príjem,ktorý by bol stále tak malý,že by bol nižší ako NČZD.

Ja osobne Vašu otázku považujem za úsmevnú.

Prečo je tomu tak , čo som písala v mojom predchádzajúcom príspevku č.11 vysvetlím napr. príkladom kedy by si chcel živnostník prenajímať od seba FO napr. nehnuteľnosť.

Máte napríklad aj v tomto vyjadrení z právnej stránky a cutujem nasledovné:



Som fyzická osoba podnikateľ. Kúpil som pozemok ako súkromná osoba – občan. Teraz som sa rozhodol, že tento pozemok budem využívať na vlastnú podnikateľskú činnosť. Môžem formou zmluvy o prenájme ako občan prenajímať tento pozemok sám sebe ako fyzickej osobe – živnostníkovi za účelom zriadenia skládky materiálu? Nie je to v rozpore s nejakým zákonom?

Fyzická osoba živnostník nemôže byť nájomcom seba samého ako prenajímateľa v pozícii súkromnej osoby. Išlo by o určitú schizofréniu, právne rozdvojenie jednej a tej istej fyzickej osoby, čo je neprípustné.
Podnikajúca fyzická osoba sa z hľadiska uzatvárania zmlúv nemôže diferencovať osobitne na živnostníka a na občana súkromnú osobu. Aj z hľadiska zodpovednosti (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1703&pr=0.12&w_id=11584&tstamp=1352400941&pid=817&cd=703af9718f166677ea902c958699590b&f=1) za záväzky z podnikateľskej činnosti ide len o jedinú tú istú fyzickú osobu.


viac v tomto linku zdroj etrend
http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-financie/podnikatel-prenajme-nehnutelnost-sam-sebe.html

To je presne to isté , ako keď mám ja SZČO firmu a cez deň budem v nej podnikať a večer si tam budem robiť upratovačku .Môžem upratovať bez toho , že by som si sama sebe vyplatila nejakú finančnú čiastku a nebodaj by som si ju chcela uplatniť do nákladov resp. výdavkov .
Preto som písala o Jankovi Hráškovi , keby mi na moju objednávku prišiel upratať on ako SZČO , tak mu za prácu na základe fakturácie riadne zaplatím a môžem si tento výdavok uplatniť ako výdavok ovplyvňujúci ZD.

Vy ak prenajímate nehnuteľnosť - byt , tak si môžete pri vedení účtovníctva uplatniť do výdavkov čistiace potreby, resp.farbu na maľovanie , ale prácu si vykonáte sám, čiže zadarmo bez ohodnotenia .Ak sa Vám to nebude pozdávať, tak potom skutočne si objednať len Janka Hraška a ten Vám vyfakturuje prácu včetne čistiacich prostriedkov a farby a po úhrade to bude Váš preukázateľný výdavok OVZD.
L.Nováčik
08.11.12,18:55
Ďakujem.
marjankaj
08.11.12,19:33
Veď o to mi išlo od začiatku-či môžem,alebo nie.Vy ste do toho vniesol to,že by som nič nezískal.A ja ako laik a "špekulant" tvrdím,že získal.Nevadí aspoň som sa dozvedel,že sám sebe nemôžem znížiť dane.
Pochopte,že najskôr zobrali prenajímateľom NČZD,znížili oslobodenie z 30tis.na 500€,teraz zrušili 40%,nebude nárok na daňový bonus.Všetci okolo mňa to robia načierno a ja platím a platím.Nešpekulujem,ako neplatiť,ale ako platiť menej,lebo ceny sa dvíhať nedajú.Tak ma napadlo,čo urobím a vy mi zase vynadáte.
Na konci decembra u natára zmluvou o výpožičke požičiam dcére bez príjmov moje nehnuteľnosti,zaregistruje sa ako prenajímateľ na DU a služby budem poskytovať jej.

Ale asi nebude môcť uplatňovať odpisy.


§ 24

(1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14 o

a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva115) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke116) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,
c) nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva,
d) hmotnom majetku prenajatom formou finančného prenájmu,
e) hmotnom majetku a nehmotnom majetku štátu, obce alebo vyššieho územného celku, ktorý bol zverený do správy rozpočtovej organizácie, príspevkovej organizácie alebo inej právnickej osobe.116a)
Zita5
09.11.12,05:33
Veď o to mi išlo od začiatku-či môžem,alebo nie.Vy ste do toho vniesol to,že by som nič nezískal.A ja ako laik a "špekulant" tvrdím,že získal.Nevadí aspoň som sa dozvedel,že sám sebe nemôžem znížiť dane.
Pochopte,že najskôr zobrali prenajímateľom NČZD,znížili oslobodenie z 30tis.na 500€,teraz zrušili 40%,nebude nárok na daňový bonus.Všetci okolo mňa to robia načierno a ja platím a platím.Nešpekulujem,ako neplatiť,ale ako platiť menej,lebo ceny sa dvíhať nedajú.Tak ma napadlo,čo urobím a vy mi zase vynadáte.
Na konci decembra u natára zmluvou o výpožičke požičiam dcére bez príjmov moje nehnuteľnosti,zaregistruje sa ako prenajímateľ na DU a služby budem poskytovať jej.

Chcem pripomenúť , že
citujem :
Odlišne je však upravená otázka, či môže požičiavateľ alebo nájomca prenechať vec do užívania niekomu ďaľšiemu. Pri zmluve nájomnej musí byť v nej samotnej výslovne uvedené, či môže nájomca vec prenajať (resp. dať do podnájmu). Ak by nájomca dal vec do podnájmu v rozpore so zmluvou, má prenajímateľ právo od zmluvy odstúpiť. Ak však zmluva túto otázku neupravuje, má nájomca právo vec dať do podnájmu. Pri zmluve o výpožičke je to naopak, a to v tom zmysle, že § 661 ods. 2 výslovne ustanovuje, že vypožičiavateľ nesmie prenechať vec na užívanie niekomu ďaľšiemu, ak v zmluve nie je uvedené inak.


Viac sa dočítate tu http://www.tvojdom.sk/financie-pravo/zmluva-o-vypozicke-a.aspx