EkoMax
08.11.12,14:42
Potrebovala by som poradiť. Firma kúpila pozemok s DPH. Po preštudovaní § 38 zákona o DPH som názoru, že nakoľko nejde o stavebný pozemok, mal byť predaný bez DPH. Firma ale obdržala faktúru s DPH a uplatnila si odpočet.
1. má nárok na odpočet DPH ?
Určite nejde o stavebný pozemok, to som overila.
Adiks
08.11.12,14:09
Pozor na definíciu stavebného pozemku, to nie je len pozemok, na ktorý bolo alebo v krátkom čase bude vydané stavebné povolenie alebo pozemok na ktorom stojí nejaká stavba, tá definícia stavebného pozemku je širšia. Podľa § 43 h stavebného zákona na ktorý sa § 38 zákona o DPH odvoláva, stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou. Čiže môže sa jednať aj o taký pozemok, ktorý je určený v územnom pláne na zastavanie, ale nič sa na ňom v súčasnosti nedeje a reálne sa tam môže niečo začať stavať až o desať alebo pätnásť rokov.
EkoMax
08.11.12,15:41
určite nejde o stavebný pozemok
KEJKA
08.11.12,16:21
tak musíte reklamovať faktúru.
EkoMax
08.11.12,17:32
Takže ak predávajúci DPH odviedol, nemá kupujpci nárok na odpočet DPH ? Klient si myslí, že mu predávajúci DPH nevráti.
Tweety
08.11.12,17:38
Takže ak predávajúci DPH odviedol, nemá kupujpci nárok na odpočet DPH ? Klient si myslí, že mu predávajúci DPH nevráti.
Má. Ak je voči nemu vyfakturovaná, dodáv. ju odviedol, nárok na uplatnenie odpočtu má. Ale ak ozaj nemala byť fakturovaná, treba vrátiť faktúru na prepracovanie.