cejlon
08.11.12,20:27
Dobry podvecer. Som nedavno rozvedeny otec dvoch deti. Zijem a pracujem v zahranici. Nachadzam sa na mieste, kde su vysoke zivotne naklady (len najom cini vyse polovicu mojich prijmov + cestovne + vyzivne + strava a zvysi mi cca 50€ to neratam kozmetiku, pranie, ...). Aj napriek tomu sa vsak snazim platit sudom stanovene vyzivne na deti. Su moje a dufam, ze posielane peniaze su vyuzivane na ich potreby. Uz teraz som vsak mierne pred fin. hranicou, ktoru nemozem prekrocit, ak chcem prezit a zit mierne nad minimom. Moja ex-manzelka nedavno poziadala o navysenie vyzivneho o 75%. Co je pre mna neprijatelne. A ak to sud odobry, budem nuteny odist na Slovensko a ziadat o podporu.

Prosim Vas preto o radu, co mam robit, ako postupovat, ci je mozne, aby mi sud urcil sumu, ktoru nebudem schopny zvladat a co robit v takom to pripade?

Este mi len prisla postou informacia o tom, ze ex poziadala o navysenie. PS:Ospravedlnujem sa za diakritiku, ale nemam nainstalovanu SK klavesnicu)
za kazdu odpoved predom dakujem
Mila123
09.11.12,05:10
koľko majú deti rokov? koľko máš súdom učenú sumu na platenie výživného? aký má príjem ex?
cejlon
09.11.12,19:11
Dcerka ma 7 (tento rok nastupila do skoly), syn ma 5 (navstevuje skolku). Su zdrave az na zopar alergii. Sudom bola urcena suma 200€ na obe deti (80+120), ktoru platim mesacne na jej ucet. Ona ma prijem 460€. Ziada o navysenie o 150€. To znamena na vyslednu sumu 350€.
ivka70
09.11.12,19:36
a aky je mesacny prijem?
cejlon
09.11.12,20:26
moj mesacny prijem je rozny. od 800 do 1200£. ubytovanie a naklady spojene so stravou dopravou, skolou, .... cinia mesacne 900 az 1000£ (Zijem a pracujem v Londyne a moj plat nieje daleko od min. mzdy). To znamena, ze ak mam slaby mesiac, tak to potom vykryvam z rezerv, ktore vytvorim v sylnych mesiacoch. Do nakladov som zatial nezaratal vyzivne ani ziadne nepredvidane okolnosti. Napriklad cesta domov na SK (nemam ju z coho uhradit) tym padom po neprimeranom navyseni svoje deti uz neuvidim neuvidim, alebo musim opustit tuto krajinu a ist do neistoty na SK.
Mila123
09.11.12,20:35
moj mesacny prijem je rozny. od 800 do 1200£. ubytovanie a naklady spojene so stravou dopravou, skolou, .... cinia mesacne 900 az 1000£ (Zijem a pracujem v Londyne a moj plat nieje daleko od min. mzdy). To znamena, ze ak mam slaby mesiac, tak to potom vykryvam z rezerv, ktore vytvorim v sylnych mesiacoch. Do nakladov som zatial nezaratal vyzivne ani ziadne nepredvidane okolnosti. Napriklad cesta domov na SK (nemam ju z coho uhradit) tym padom po neprimeranom navyseni svoje deti uz neuvidim neuvidim, alebo musim opustit tuto krajinu a ist do neistoty na SK.
mám to chápať, tak, že ti pri práci v Londýne neostane na nič? resp., aby si tam žil i pracoval si musíš požičiavať zo železnej rezervy????
cejlon
09.11.12,21:08
Dvoj rocnou predoslou pracou v Skotsku som vytvoril rezervu, ktoru teraz postupne minam na vykryvanie tychto rezerv v pripade, ze mi moj plat nestaci. ano chapes to spravne.
cejlon
09.11.12,22:22
aby nedoslo k nedorozumeniu, ze preco tu vlastne som ... studujem tu.
Mila123
10.11.12,13:38
Dvoj rocnou predoslou pracou v Skotsku som vytvoril rezervu, ktoru teraz postupne minam na vykryvanie tychto rezerv v pripade, ze mi moj plat nestaci. ano chapes to spravne.

nechcem Ťa uraziť, ale to Ti má kto veriť,(obávam sa , že Ti nebude veriť nik, a určite cez súd neprejdeš s takýmto tvrdenímˇ) že je to tak? že pracuješ a bývaš v Británií a tým sa Ti podarí niekedy ísť pod výšku mesačného zárobku?????
aby sa Ti to nestávalo, optimalizuj svoje osobné výdavky.....
Indeed
10.11.12,14:06
moj mesacny prijem je rozny. od 800 do 1200£. ubytovanie a naklady spojene so stravou dopravou, skolou, .... cinia mesacne 900 az 1000£ (Zijem a pracujem v Londyne a moj plat nieje daleko od min. mzdy). To znamena, ze ak mam slaby mesiac, tak to potom vykryvam z rezerv, ktore vytvorim v sylnych mesiacoch. Do nakladov som zatial nezaratal vyzivne ani ziadne nepredvidane okolnosti. Napriklad cesta domov na SK (nemam ju z coho uhradit) tym padom po neprimeranom navyseni svoje deti uz neuvidim neuvidim, alebo musim opustit tuto krajinu a ist do neistoty na SK.

Ak za TIETO peniaze pracuješ v UK, tak si ****t !

Nič viac sa k tomu nedá dodať .
JankaO
10.11.12,14:29
Ak za TIETO peniaze pracuješ v UK, tak si ****t !

Nič viac sa k tomu nedá dodať .
Podľa toho, čo napísal, do UK nešiel primárne pracovať. V UK študuje a pracuje len popri štúdiu.
Mila123
10.11.12,14:31
Podľa toho, čo napísal, do UK nešiel primárne pracovať. V UK študuje a pracuje len popri štúdiu.

ak to je pravda, tak ma potom ako otec 2 detí vo veku 5 a 7 rokov udivuje.....pritom viem ako je dôležité vzdelanie......
ivka70
10.11.12,14:37
ak to je pravda, tak ma potom ako otec 2 detí vo veku 5 a 7 rokov udivuje.....pritom viem ako je dôležité vzdelanie......

Naprie dolezitosti studia je pre otca 2 deti prvorada vyzivovacia povinnost na deti, ktore sa same o seba nedokazu postarat.
A predpokladam, ze rovnako na to bude pozerat aj sud pri rozhodovani o zvyseni vyzivneho.
JankaO
10.11.12,15:03
Moja reakcia bola čiste na vulgárne zhodnotenie indeeda o tom, ze za tie peniaze pracuje v UK
cejlon
10.11.12,17:01
Vidim, ze obaja (Mila123, Indeed) mate dlhorocne skusenosti so zivotom v jednej s najhlavnejsich metropol sveta a aktualny prehlad o zivotnych nakladoch. Nepridal som tu prispevok preto, ze som bol zvedavy na nieci nazor ohladne mojho zivota. Hladal som informaciu ku konkretnemu problemu. TAKZE AK SA VIE NIEKTO ODOSOBNIT, PRECITAT SI OPYSANE FAKTY A REAGOVAT, budem velmi vdacny. Poprosil by som cloveka, ktory ma skusenosti s rodinnym pravom. Arogantni sedliaci prosim nereagujte. dakujem.
MarcoM
10.11.12,17:17
cejlon (http://www.porada.sk/member.php?u=117714): Poviem ti takto, z mojich skúseností, čo viem od kolegov, čo sa venujú rodinnému právu. Prvoradé je dieťa a to súd zaujíma. Keď súd uvidí nejaký zbytočný luxus tak to výživné jednoducho zvýši.
hena22
10.11.12,17:19
Na Slovensku je kľudne možné, že Ti stanovia výživné, ktoré nebudeš vládať platiť. Všetko záleží od sudcu. Málokedy priznajú plnú sumu, ktorú žena žiada, ale takú polovicu požiadavky jej v pohode priklepnú.
A čo máš robiť? Určite si vezmi právnika alebo sa so ženou mimosúdne dohodni.
Mila123
10.11.12,17:43
ja ako sedlák, aj vidlák ešte zareagujem......môj názor.....

traja ľudia, ex a 2 maloleté deti majú vyžiť zo 460 +200 + PnD+ DB (netuším, či vo výplate ex je započítané aj štátne dávky a DB)......

akú výšku výživného si platil vtedy keď si si dokázal našetriť (pred prácou v Londýne?) ????

prispieval si niekedy aj vyššou sumou, ktorú ti nariadil súd????
Erzebeth
10.11.12,22:35
Život ani na Slovensku nie je lacný, je preto pravdepodobné, že ti výživné zvýšia. Je samozrejme pre teba dobré, že študuješ v Londýne, ale si v prvom rade rodič. Je potrebné pokryť potreby tvojich detí, až potom potreby tvoje. Matkin príjem aj s tvojím výživným nie je veľký. keďže žiješ vo svetovej metropole určite si dokážeš nájsť lepšie platenú prácu, rozviedol si sa s manželkou, nie s deťmi. I keď po tomto ma zrejme tiež zaradíš medzi sedliakov, predsa len - poznám život v Anglicku, Španielsku aj Rakúsku. Rozdiel v životných nákladoch nie je ani tak v tom, že by na Slovensku bolo lacnejšie, nižšie sú hlavne v tom, že slovenskí občania sú neporovnateľnejšie skromnejší, ako obyvatelia západných krajín EÚ.
cejlon
11.11.12,01:43
To hanlive oslovenie som adresoval na margo arogantnych ludi. Kazdy nazor, ci uz vyhovujuci, alebo nevyhovujuci je predsa len nazor a za ten Vam dakujem. Nechapte ma zle. Ja sa nebranim navyseniu vyzivneho. SU TO PREDSA PENIAZE URCENE MOJIM DETOM!!! Precitajte si nazov prispevku! Ja sa branim LIKVIDACNEMU navyseniu. Mozno som polozil zle otazku. Takze otazka znie: Co mozem robyt v pripade, ak nebudem chopny platit stanovenu vysku vyzivneho? Mozem sa odvolat? A stalo sa uz, ze doslo k znizeniu vyzivneho? Alebo jednoducho posielat kolko mozem, nechat sa zavriet a potom neposielat nic?

Pred pracou v L. som si dokazal nasetrit z premie, ktoru som dostal po odchode z predosleho zamestnania. Vyska vyzivneho nebola od rozvodu menena. Keby si bola trochu pozorna, postrehla by si, ze som pysal, ze som sa rozviedol nedavno. Pred rozvodom som sa samozrejme podielal na rodinnov rorzpocte, teda ho skor tahal, co je normalne a to tu nebudem rozoberat.
hena22
11.11.12,06:22
Odvolať sa môžeš, ale tým nič nevyriešiš. Výživné je predbežne vykonateľné a musíš platiť, lebo riskuješ rôzne nepríjemnosti. Záleží potom na Tvojej exmanželke, či bude tolerantná alebo nie. Môže na Teba poslať exekútora, čo platenie ešte predraží.
Alebo môže na Teba dať trestné oznámenie. Alebo bude akceptovať, že Ti dlh narastá a čakať kedy sa Ti podarí doplatiť.

A či sa stalo, že znížili výživné? Stalo, ale je to omnoho menej časté ako opačný prípad.

Nedávno som o tom čítala článok, že súdy svojimi likvidačnými rozhodnutiami vyrábajú tisíce kriminálnikov a väznice sú plné neplatičov výživného. Deťom to nepomôže, lebo potom už nedostanú vôbec nič a predtým možno slušného občana existenčne zruinujú. Dlh narastá a "kriminálnik" nemá žiadnu šancu ho splatiť, lebo kto by zamestnal človeka so záznamom v RT. Tak ak toto chceme...???
arizona
11.11.12,07:33
Pises, ze manzelka podala navrh. Takze sud este neprebehol.
Sud po zisovani potrieb vasich deti, tvojich a manzelkinych fin.moznostiach moze,ale aj nemusi uznat navrhovanu sumu. Moze rozhodnut aj tak, ze sumu navysi,ale nie v plnej vyske.
V prvom rade by ste sa mali pokusit dohovorit s ex a dohodnut sa na prijatelnej sume pre obe strany.
Ak sa nedohodnete, rozhodne za vas sud. Ci vyzivne zvysia,alebo o kolko je iba na rozhodnuti sudu,nik ti to vopred nepovie.

Vyhrazat sa tym, ze prides domov a pojdes na socialku ,alebo ze nebudes platit nic nie je najvhodnejsie riesenie. Deti sa na svet nepytali, su malolete a odkazane na svojich rodicov,aby sa obaja postarali o ich potreby.Deti rastu, ich potreby a tym padom aj vyzivne sa budu iba zvysovat. Takze sa radsej na to priprav...
Xanti
11.11.12,07:49
mimotemy Ináč mňa len prekvapuje, že súdy určujú pomerne vysoké výživné slovenským chlapom a ženám, ktorí zarábajú skôr menej alebo priemerne.
Už len z pohľadu tejto správy

Súd dnes zveril štvorročné dievčatko do starostlivosti matky a rozhodol, že otec ju môže navštevovať viackrát do týždňa a tráviť s ňou časť prázdnin. Dare Rolins však musí prispievať na dcérku výživným vo výške 5000 Kč mesačne, informoval spravodajský server iDNES.cz.

http://www.teraz.sk/magazin/sud-dary-rolins-s-otcom-jej-dcery-laur/27171-clanok.html

Pretože, určite otec Darinho dieťaťa, má oveľa vyšší príjem ako majú mnohé matky a otcovia na svk a výživné v jeho prípade je pomerne nízke, v porovnaní z jeho príjmami.

Bohužial mám pocit, že rodičia žiadajúci o výživné na svoje deti od partnerov si neuvedomujú, že aj ten druhý partner si musí platiť bývanie. Kým bývali spolu platili jeden byt, a tých peňazí bolo. Ked sa rozišli, tak musia platiť 2 byty a majú ten istý príjem k dispozícii. Takže logicky Tie peniaze chýbajú. :(
Kvaka
11.11.12,08:11
Dcerka ma 7 (tento rok nastupila do skoly), syn ma 5 (navstevuje skolku). Su zdrave az na zopar alergii. Sudom bola urcena suma 200€ na obe deti (80+120), ktoru platim mesacne na jej ucet. Ona ma prijem 460€. Ziada o navysenie o 150€. To znamena na vyslednu sumu 350€.Pravdepodobne matka tvojich detí žiada navýšenie výživného na dcérku, ak začala chodiť do školy, náklady sa jej zvýšili. Možno má aj nižší príjem. V každom prípade by bolo vhodné, aby ste sa vy rodičia, dohodli vopred o možnosti zvýšenia výživného. Ak ti súd navýši výživné a tvoje príjmy budú nižšie ako náklady, ktoré máš na nájom, cestovné, výživné a stravu, musíš uvažovať na znížení nákladov, napr. lacnejší nájom, menej cestovania, ale exmanželke to takto aj povedz, že by si nemohol tak často cestovať za deťmi. Deti sú naozaj prvoradé, ale ak sa nedohodnete, súd rozhodne, pritom bude prihliadať na potreby detí.
cejlon
18.11.12,20:50
Nerozumiem, ci tu ludia tie moje odpovede necitaju, alebo co sa tu vlastne deje...ja sa nikomu nevyhrazam!!! Myslel som to tak, ze jednoducho v pripade, ze nebudem schopny platit viac, tak budem platit kolko budem moct. Ak sa potom dostanem z toho dovodu ako neplatic plnej sumy do problemov a nasledne pojdem do vezenia, tak to mojim detom jednoznacne neprospeje, pretoze v tom pripade im nebudem schopny posielat ziadne peniaze. Dufam, ze ostatni ste to tak aj chapali. O com svedcia aj nasledujuce odpovede.
Nechcem tu trepat nezmysly, ale ved hlavne na vychodnom SK maju niektore CELE rodiny mesacny prijem len o nieco vyssi ako a mozno aj rovnaky ako 350€. A na peniazoch urcenych detom by sa v neposlednom rade mala podielat aj manzelka predsa.... samozrejme nie v rovnakej vyske ako ja, to od nej ani nokto neziada, ale dajme tomu napriklad 20-50% z mojich davok podla jej schopnosti napr. Su to aj jej deti, alebo nie? Ak by to tak bolo, tak v tom pripade uz teraz ma k dispozicii dajme tomu 250-300€ len na deti. Neviem ako Vy, ale ja si myslim, ze viac ako 9000 "Sk" len na deti nieje zase maly peniaz. Samozrejme vianoce, sviatky, narodeniny, meniny, prezdniny a pod. posielam peniaze extra.
Alebo to tu teraz v tomto state jednoducho umoznime jurisdikcii aby dala po rozvode partnerovy s detmi do ruk taku moc, aby dostal druheho ex-partnera na sikmu kolaj a uplne zrujnoval jeho zivot? Mozno len z rozmaru nezvladania vlastnych emocii(co nieje vobec opomenutelne a ani nezvycajne v tomto pripade)? Vsetci sa tu vznesene ohanate vyrazom ako "deti sa na svet nepitali, deti potrebuju peniaze, su to urcene peniaze detom....a pod."

este raz a naposledy: N-E-B-R-A-N-I-M SA NYVYSENIU. C-H-C-E-M POSIELAT VIAC PENAZI SVOJIM DETOM.pretoze viem, ze hlavne naklady mojej dcerky sa zvysili. Ale zvysili sa o 20€ ktore ex dolozila. Z vlastnej iniciatyvy som jej v auguste poslal peniaze navyse na skolske potreby. Dajme tomu, ze budu dalsie nepredvidane naklady. Tak dajme tomu navysenie o 40€ je hadam normalne. Ale nie o 150€ pre kristove rany a vznesene sa pri tom ohanat nadnesenym vyrazom ved "to je pre deti". ak toto navysenie bude 75%, tak dalsie bude kolko ... 375%...? budme normalni ludia...

samozrejme chcem svojim detom dopriat len to najlepsie a co mozno najviac, ak by som nebol nijako obmedzovany, tak im dam aj modre z neba a o peniazoch ani nehovoriac (dufam, ze to vacsina z Vas chape). ste rodicia tak ako aj ja. Tato moja RADOST sa rozvodom nezmenila.

takze este raz a naposledy Vas prosim, neireste tu mravnu, alebo moralnu otazku, ci ma pravdu ex, alebo ja. to som sa Vas nikdy nepital. moja otazka znie (uz ma nebavi opakovat sa, takze to skusam naposledy):

AKO SA MOZEM BRANIT V PRIPADE, AK NEBUDEM SCHOPNY ZVLADAT PLATENIE SUDOM STANOVENEHO VYZIVNEHO?

Ludom ako Hena, Kvaka a pod. dakujem za odpovede.
stormcatcher
18.11.12,21:25
...na slovensku musíš dostať do litrovej flaše, jeden a pól litra vody. Potom budeš správny človek ktorý si ctí a váži zákony Slovenskej republiky.