Olinka
24.02.06,10:10
Manžel pracuje celý rok v Českej republike, robil si české daňové priznanie a tam si uplatnil daňový bonus na deti. Možem si zároveň aj ja uplatniť daňový bonus na deti na Slovensku?

Všetky podmienky podla § 33 spĺňam, aj príjem mám väčší ako 1/2 minim.mzdy.

Dakujem Vám veľmi pekne
vladan
24.02.06,10:27
podľa mňa nemôžeš, tak ako je v našom zákone o dani z príjmov uvedené, že daňový bonus uplatňuje iba jeden rodič, tak bude pravdepodobne aj v českom zákone nejaká podobná klauzula
cepeva
24.02.06,11:50
Ja som minuly rok davala ceskemu obcanovi potvrdenie pre manzelku, ze si na dieta neuplatnuje nic. Tak asi to tak bude.
alušik
24.02.06,12:28
:) Zvlášne, ja som bola na daňovom úrade tento týždeň kvôli úplne inej veci a tam mi náhodou tá pani hovorila, že presne riešila tento problém. Pýtala si stanovisko vraj aj z riaditeľstva a dostala odpoveď, že áno môže si uplatniť daňový bonus u nás - podľa nášho zákona a aj daňový bonus v ČR - podľa ich zákona. Naša legislatíva nerieši to, čo je uplatňované v ČR a naopak. Tak vraj to možné je.
A keď si pomyslím, že som k tejto informácii prišla len tak - medzi rečou...;)
alušik
24.02.06,12:30
podľa mňa nemôžeš, tak ako je v našom zákone o dani z príjmov uvedené, že daňový bonus uplatňuje iba jeden rodič, tak bude pravdepodobne aj v českom zákone nejaká podobná klauzula

Vieš, finta bude asi v tom, že v ČR je naozaj len jediným daňovníkom, ktorý si na ich území ten bonus uplatňuje a rovnako u nás je tiež jediný daňovník, ktorý si v zmysle našich predpisov uplatňuje daňový bonus.
To, že majú výhodu, ktorá im plynie v zahraničí, podľa mňa náš zákon nerieši.;)
Olinka
24.02.06,12:40
Napísala som dopyt na túto otázku na daňové riaditeľstvo, keď mi príde odpoveď, dám Vám vedieť.
alušik
24.02.06,12:58
No bude ma to určite zaujímať. Minimálne preto, či to stanovisko nebude iné, ako dali svojej pobočke. ;)
endrju
24.02.06,14:40
Obávam sa, že existuje nejaký predpis EÚ s vyššou právnou silou ako sú zákony SR a ČR, ktorý znemožňuje takéto "výhody". :(
emily
24.02.06,14:46
Obávam sa, že existuje nejaký predpis EÚ s vyššou právnou silou ako sú zákony SR a ČR, ktorý znemožňuje takéto "výhody". :(
Viem, že je to o inom, ale keď si môže daňovník uplatniť nezdaniteľné minimum aj u nás aj v ČR, tak prečo nie daňový bonus?
endrju
24.02.06,15:16
Milka, vyslovil som iba svoju obavu, nie presvedčenie. Nemám čas študovať to more predpisov a ešte špekulovať na možnými kombináciami a rôznymi kľučkami pomedzi paragrafy.
Jarino
24.02.06,15:25
Olinka, ak má tvoj manžel trvalé bydlisko v SR a pracoval v ČR, tak musí podať daňové priznanie aj v SR. Potom si daňový bonus v SR uplatní 1 z manželov.
Olinka
27.02.06,14:12
Áno, to viem, že si na SR uplatní bonus len jeden z nás. Jedná sa mi o to, že keď si ho uplatním na SR, či si ho súčasne môžem uplatniť aj v ČR.
Olinka
27.02.06,14:20
Napísala som na slovenské aj na české daňové riaditeľstvo. Z českého mi už prišla odpoveď, písala som v mene môjho manžela:
Vážený pane,

za předpokladu, že Vaše manželka neuplatňuje daňové zvýhodnění podle § 35c zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů a pokud ve Vašem případě budou splněny veškeré zákonné podmínky pro jeho uplatnění dle citovaného zákona, pak nic nebrání tomu abyste dotčené zvýhodnění, případně daňový bonus v DAP k DPFO za r. 2005 v ČR uplatnil.

S pozdravem
Miluše Adamcová - pracovník MF