matus7
09.11.12,14:42
Ahojte,
som student denneho studia na VS. Zalozil som si zivnost a zvolil nulove preddavky na ZP.
Kedy by som sa stal povinnym platitelom minimalneho ZP (aky prijem musim presiahnut?)?
Ked som zacal podnikat 2.11.2012, urcuje sa ta ciastka aj nejako pomerom (napr. nesmiem presiahnut prijem 2/12 z minimalneho VZ atd...)?
Mozem podat za rok 2012 aj danove priznanie A aj B (lebo som ako student pracoval do 31.10.2012)?
V buducom roku mozem byt zamestnany ako student na dohodu o brigadnickej praci studentov?
Ako by som si v buducom roku uplatnoval nezdanitelnu ciastku ak budem pracovat aj ako SZCO a zaroven ako student na dohodu o brigradnickej praci studentov?

Je to viac otazok v jednom, tak ak viete odpoved na hociktoru z nich, prosim odpovedzte, lebo uradnici (v ZP a na danovom urade) nevedia dat konkretnu odpoved!

S pozdravom,
Matus
veronikasad
09.11.12,13:48
Poistenci štátu, teda aj študenti, nemajú už stanovený minimálny vymer.základ, z ktorého neplatia zdr.poistenie.

Preddavky z vymer.základu 0 si môžeš stanoviť do 31.12.2014, počítaj však s tým že z RZZP za rok 2012 a 2013, ktoré bude robiť prísl. zdr.poisťovňa, ti vznikne nedoplatok.

Podávaš DP typu B, do ktorého zahrnieš príjem z DOBPŠ (§5) aj zo živnosti (§6) a uplatníš si celoročnú NČZD. Príp. preddavky na daň, ktoré ti strhol zamestnávatel, si započítaš. Aj v budúcom roku môžeš byť zamestnaný na DoBPŠ, či to bude dohoda s odvodami alebo bez nich, závisí od tvojho mesačného príjmu.