kimart
09.11.12,20:42
pomôže mi niekto, čo všetko treba vybaviť ak nakupujeme tovar zo Švajčiarska?
kimart
14.11.12,08:19
Tak na môj dotaz už odpoveď mám, čo potrebujem vybaviť. No teraz je tu ďalší problém a to: faktúra je vystavená zo Švajčiarska, no dodávka je z Francúzska, čiže ide o intrakomnikatívne dodanie. S týmto žiaľ doposiaľ nemám žiadnu skúsenosť. Vedel by mi prosím niekdo pomôcť čo stým?! ako postupovať pri DPH-čke, je to to isté ako pri dodaní z IČŠ? Je rozdiel ak je na faktúre uvedené IČ DPH IČS, ID Švajčiarska?
kimart
14.11.12,08:56
nemôže sa mi nato niekto pozrieť? síííím.....:(
Tweety
14.11.12,09:09
intrakomnikatívne dodanie.

Určite také?
kimart
14.11.12,10:27
?
kimart
14.11.12,11:02
ďakujem Tweety, opravujem intrakomunitárne dodanie
kimart
14.11.12,12:33
Neviem, zadala som blbo tému, alebo sa fakt nenájde nik kto by chcel pomôcť?
kimart
21.11.12,06:47
tak ja fakt neviem, zadala som si dopyt na drsr, no moje poradové číslo ma šoklo. Prosím neviete, zakoľko mi môže prísť odpoveď
Excise Duty
21.11.12,08:14
V prvom rade si urob jasno v pojmoch„komunikatívny“ a „komunitárny“. Predpokladám, že tovar aj napriek švajčiarskej fakturácii avšak fyzicky dodaný z Francúzska bol do Francúzska dovezený zo Švajčiarska a prepustený do režimu voľný obeh, stal sa teda tovarom spoločenstva. V takom prípade ide o interkomunitárne dodanie tovaru.
kimart
22.11.12,07:32
Jasno v pojmoch mám, len som to už nevedela spätne opraviť, ale aj tak ďakujem za upozornenie
kimart
17.12.12,11:57
Prikladám vyjadrenie z DU, mohol by mi niekto vysvetliť, čo teraz? Nemôžem samozdaniť? neprechádza to cez JCD, čo s tým? Pomôže mi niekto s tým, ako to vlastne mysleli (písané červeným?)
Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Miestom dodania tovaru, ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou tovaru, je podľa § 13 ods. 1 písm. a) miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava tovaru začína uskutočňovať. Podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 a 11a zákona o DPH, pričom nadobudnutie podľa § 11 ods. 2 písm. b) zákona o DPH je splnené len vtedy, ak dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte.
Vzhľadom na to, že nepoznáme bližšie okolnosti, napr. či si dodávateľ z tretieho štátu splnil svoje daňové povinnosti v členskom štáte dodania, nie je možné zaujať kompetentné stanovisko. Vo všeobecnosti možno povedať, že dodávateľ z tretieho štátu by sa mal zaregistrovať pre DPH v členskom štáte, kde je miesto dodania a uplatniť režim oslobodenia pri dodaní tovaru do iného členského štátu. Následne by mal tuzemský odberateľ uplatniť samozdanenie podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH a toto uviesť v riadku 7 a 8 daňového priznania. Súčasne si môže uplatniť odpočítanie dane v rozsahu a za podmienok stanovených v § 49 až 51 zákona o DPH.
Z uvedeného vyplýva, že ak dodávateľ z tretieho štátu použil pri dodaní tovaru IČ DPH tretieho štátu, pričom dodanie tovaru sa začalo uskutočňovať v inom členskom štáte, potom tuzemský odberateľ na takúto dodávku nemôže uplatniť samozdanenie.

Kontaktné centrum podpory
Kompetenčné centrum finančných operácií
Banská Bystrica

Váš dopyt:

Slovenská firma registrovaná pre DPH na Slovensku, nakupuje tovar zo Švajčiarska, avšak dodávka tovaru je z Francúzska. Faktúra za daný tovar je vystavená Švajčiarskou firmou (IČ - CH).
Podľa ktorého paragrafu DPH máme postupovať, keď dodávka tovaru je z IČŠ, máme tovar samozdaniť a súčasne máme nárok aj na odpočet DPH? Ktorý riadok tlačiva DPH treba vyplniť? Potrebujeme nejaké potvrdenie zo Švajčiarska, že sú platcami dane?
KEJKA
17.12.12,15:32
podľa mňa ťa musí zaujímať postup dodávateľa - ako vysporiadal dodanie do Francuzska.
ešte je možnosť, že ty sa zaregistruješ na DPH vo FR a urobíš samozdanenie tam.....? len narýchlo som to vykonštruovala, lebo aj tak si myslím, že do FR nepôjdeš.
Tu je namieste si uvedomiť, že "dobré zmluvy robia dobrých obchodných partnerov a tiež transparentné obchody".