apea99
10.11.12,06:23
Mame registrovanu domenu, zatial len registrovanu, bez aktivnej web stranky. Nie je nou nazov firmy ani meno, je to nazov rastliny, ako napriklad reishi.sk, aby ste si to vedeli predstavit.
Dostali sme upozornenie a vyhrazku sudnou žalobou, ze v rámci práv a pravidiel internetu v štátoch Európskej Únie má prednostné právo na jeho použitie /toho nazvu reishi/ Výrobca, Výhradný distribútor, alebo majitel patentovanej značky.

Je to pravda? Nie je to tak, ze kto si prvy zaregistruje nejaku domenu, tak je jeho? Opakujem, nejedna sa o ziadny nazov firmy, ani nejake konkretne meno. Dakujem za rady.
Dáša_
10.11.12,06:04
nie je tento názov chránený ochrannou známkou?
flector
10.11.12,07:22
Celkovo je to veľmi zložitá problematika.
(Paragrafy sú pokrútené, čo právnik to názor a prípadný súd tiež môže rozhodnúť všelijako.)

Ale zhruba:

Ak by si na tej doméne chcel prevádzkovať niečo čo by kolidovalo s triedami tovarov, alebo služieb na ktoré má ochrannú známku protistrana máš problém.

Inak (teoreticky) nemáš.

Tj. ak by si mal doménu apple.sk a predával by si tam jablká zo svojej záhradky, bol by si (teoreticky) v pohode. :D

Ak by si tam, ale napríklad chcel mať eshop s počítačmi, mal by si problém.
Pretože by sa jednalo o parazitovanie na Apple Inc.
misomiso
10.11.12,10:47
Ano, viem ze jsetvuje taka legislativa, hoci hodila by sa, ak by to kiekto vypatral a hodil link na priskusny zakon. Obavam sa ale, ze to nebude slovensky zakon, ale ze to prijali iba v Bruseli.
apea99
10.11.12,15:37
V podstate by eshop súvisel s daným produktom. Ale zatiaľ žiadny eshop k tomu nie je, oni sú vysadení na to, že sme im vyfúkli doménu. A ten názov nie je chránený ochrannou známkou, lebo je to všeobecný názov, je to len slovo, názov huby. A pokiaľ máme informácie, tak nikto nemôže vlastniť slovo ako také. Vravím, nemáme doménu na žiadny konkrétny produkt ani názov firmy,je to len slovo.
misomiso
10.11.12,18:06
A preverili ste ich registraciu daneho slova ako ochrannej znamky? Bohuzial ani toto nie je zjedntene. Patentove urady postupuju aj v tomto v roznych krajinach rozne. Niekde ti ako znamku zaregistruju to, co by v inej krajine odmietli. Zacal by som tym, ze by som sa pozrel na to, kde maju registrovanu to znamku a co vobec. Ak ano, tak v akej forme - ci iba slovnu, alebo graficku - v tom pripade by mali chranene hlavne vyhotovenie loga a s domenou by to nemalo vela spolocne.
apea99
10.11.12,20:26
A teraz cisto teoreticky - ak by sme zistili, ze maju ochrannu znamku na dany nazov - to im musime domenu len tak odovzdat?
misoft
10.11.12,20:45
Doména je tovar - teda by ju museli odkúpiť, lebo je zatiaľ vašim vlastníctvom.
misomiso
11.11.12,12:54
A teraz cisto teoreticky - ak by sme zistili, ze maju ochrannu znamku na dany nazov - to im musime domenu len tak odovzdat?

Nie celkom. Vo vseobecnosti plati, ze cim detailnejsie je ta registracia specifikovana tym nizsia ochrana samotneho nazvu. Ak podam registracnu ziadost na "Kava", tak mi to pravdepodobne nezaregistruju. Ak ale nakreslim slovo Kava v specialnom fonte a este aj specifikujem farbu toho pisma, tak mi to zaregistruju. V tom pripade ale ty nebudes moct pouzivat iba ten konkretny font a farbu, lebo iba pouzitie toho fontu a farby by bolo porusenim mojich prav. Nazov Kava bude moct kazdy inak pouzivat samozrejme aj nadalej.

Preto som pisal, ze by bolo dobre sa pozriet, co maju vlastne registrovane.

Na druhej strne tiez nie je pravda, ze pravo na domenu ma automaticky pravo ten, co ju prvy registruje. Vyhrali sme jeden internetovy sud, takze nieco o tom viem. My sme domenu obhajili na zaklade tychto skutocnosti 1. registrovali sme skor 2. mali sme tiez (rovnako ako podavatel zaloby) registrovanu ochrannu znamku zhodnu s domenou (kazdy z nas ju mame vo svojej krajine). 3. Domenu sme aktivne vyuzivali.

Mnohi spekulanti ale o domenu takto prisli, mozete si pozriet stovky rozsudkov, boli to pripady ked si napriklad niekto nechal registrovat Baumax.eu a pod. Samozrejme, ze o to prisiel bez nahrady, ked to Baumax napadol.
calimero1
21.03.13,20:38
Ahojte, riešim teraz takúto vec.
V rámci môjho eshopu predávam okrem iného aj výrobky jednej zahraničnej značky.
Plánujem spraviť nový eshop, v ktorom sa bude predávať len táto značka. Bude v angličtine a bude určený hlavne pre zahraničných zákazníkov. Potrebujem si ujasniť, či môže byť súčasťou domény názov tejto značky? Teda napríklad niečo ako adidas-shop.com? Stránka bude spravená vo farbách tejto značky, ale samozrejme, ako prevádzkovateľ bude uvedená moja firma, aby nedochádzalo k mylnej zámene, že stránku prevádzkuje napr. adidas.
Je vôbec niečo takéto možné, alebo sa to berie ako "parazitovanie" na značke?
arizona
21.03.13,20:47
iba so suhlasom adidas mozes pouzivatich ich obch.znacku v nazve svojho obchodu