anna278
10.11.12,11:48
Ahojte poraďáci.
Práve si robím kurz "Základy manikúry a pedikúry" Napriek tomu, že kurz je uznaný ministerstvom školstva, po jeho ukončení potrebujem 2 ročnú prax, alebo zodpovedného zástupcu, aby som si mohla zriadiť živnosť. Neviem si predstaviť, kto si zamestná konkurenciu a s tým zástupcom mi to tiež nie je úplne jasné...Viete mi niekto poradiť, ako treba postupovať, keď chcem túto prácu vykonávať legálne, ale sama, ako živnostníčka??? A ešte jedna otázka. Ako by som mala postupovať, ak chcem napríklad navštevovať zákazníkov aj doma (staršia klientela, ktorá má problém s mobilitou)???
Vopred ďakujem za každú radu, alebo skúsenosť.
Anka
cservice
10.11.12,12:12
2 roky je potrebné pracovať vo firme, ktorá už túto činnosť dlhšie prevádzkuje resp. treba od nej získať potvrdenie o 2 ročnej praxi a potom vybaviť si živnosť.
veronikasad
10.11.12,14:49
Ahojte poraďáci.
Práve si robím kurz "Základy manikúry a pedikúry" Napriek tomu, že kurz je uznaný ministerstvom školstva, po jeho ukončení potrebujem 2 ročnú prax, alebo zodpovedného zástupcu, aby som si mohla zriadiť živnosť. Neviem si predstaviť, kto si zamestná konkurenciu a s tým zástupcom mi to tiež nie je úplne jasné...Viete mi niekto poradiť, ako treba postupovať, keď chcem túto prácu vykonávať legálne, ale sama, ako živnostníčka??? A ešte jedna otázka. Ako by som mala postupovať, ak chcem napríklad navštevovať zákazníkov aj doma (staršia klientela, ktorá má problém s mobilitou)???
Vopred ďakujem za každú radu, alebo skúsenosť.
Anka
Ak nesplňaš požadovanú prax, môžeš túto živnosť vykonávať len formou zodpovedného zástupcu, ktorý musí byť u teba v pracovnom pomere na pracovnú zmluvu (nestačí dohoda) - môže isť aj o pracovný pomer na kratší pracovný čas.
Danielle369
10.11.12,15:01
Manikúra pedikúra je práca s ludským telom,preto potrebuješ prax.
Tu si prečítaj aj požiadavky hygieny....
anna278
11.11.12,16:49
Je mi jasné, že potrebujem prax, veď pracujem s nástrojom, ktorý pri neopatrnom pohybe môže spôsobiť poranenie, ale povedz mi, kto si zamestná konkurenciu??? Predsa aj pri získavaní praxe budem používať tie isté postupy, nástroje na tom istom ľudskom tele, ako po dvoch rokoch, či nie??? Tak kde je logika? Ďakujem za študijný materiál, zíde sa pri skúškach :)
anna278
11.11.12,16:52
Veronika, prečo nestačí dohoda? Tiež je to forma pracovného pomeru...?!
veronikasad
11.11.12,18:14
Veronika, prečo nestačí dohoda? Tiež je to forma pracovného pomeru...?!
Dohody sú práce vykonávané mimo pracovný pomer - Pozri Zákonník práce

DEVIATA ČASŤ - DOHODY O PRÁCACH VYKONÁVANÝCH MIMO
PRACOVNÉHO POMERU

§ 11 Živnostenského zákona
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-01-01-2012-a.html#hore)
(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.
účtovník 007
12.11.12,06:29
Musíš počkať do konca roka, (už na tom naši poslanci pracujú) ministerstvo ustanoví inštitúcie, ktoré budú vykonávať tzv. kvalifikačné skúšky. Pred skúšobnoui komisiou budeš musieť svoje vedomosti obhájiť za poplatok. Následne po absolvovaní skúšky môžeš začať podnikať bez praxe. Ale zatiaľ treba čakať, ešte nič nezmenili.
Danielle369
12.11.12,08:08
Je mi jasné, že potrebujem prax, veď pracujem s nástrojom, ktorý pri neopatrnom pohybe môže spôsobiť poranenie, ale povedz mi, kto si zamestná konkurenciu??? Predsa aj pri získavaní praxe budem používať tie isté postupy, nástroje na tom istom ľudskom tele, ako po dvoch rokoch, či nie??? Tak kde je logika? Ďakujem za študijný materiál, zíde sa pri skúškach :)

Logika je v tom, že pedikérka si musí povinne tie roky odštudovať, počas štúdia získava prax, je pod dohladom odborne spôsobilej osoby....ty si urobíš mesačný kurz a si majster sveta....no dakujem pekne!
anna278
15.11.12,08:04
Logika je v tom, že pedikérka si musí povinne tie roky odštudovať, počas štúdia získava prax, je pod dohladom odborne spôsobilej osoby....ty si urobíš mesačný kurz a si majster sveta....no dakujem pekne!
Nie, nie som majster sveta, ale pedikér, musí študovať, počas celej svojej praxe, nie len dva roky, pretože ani zákazník nemá obidve nohy rovnaké (každú zaťažujeme ináč, genetika, deformita z topánok a pod...) a čo zákazník to iný problém...ale ver mi, že ani v salóne nebude pri mne nikto stáť a hovoriť mi čo mám robiť, takého zamestnanca by vyhodil každý zamestnávateľ, som živnostníčka, viem o čom hovorím a taktiež mám skúsenosť, že človek, ktorý nechce robiť, nebude, hoci má aj adekvátne vzdelanie aj prax... a naopak, ak sa niekto chce seriózne venovať svojmu povolaniu a udržať si zákazníkov, bude sa vzdelávať celý život, aby vedel poskytnúť odborné ošetrenie a poradenstvo...
Ja osobne nie som odkázaná na príjem z tejto práce, ale chcem ju robiť legálne, v salóne a pomáhať ľuďom... Lenže v regióne v ktorom žijem, nemám šancu sa v tejto profesii zamestnať, hoci by som veľmi rada. Tak mi poraď, čo mám robiť???
anna278
15.11.12,08:08
Musíš počkať do konca roka, (už na tom naši poslanci pracujú) ministerstvo ustanoví inštitúcie, ktoré budú vykonávať tzv. kvalifikačné skúšky. Pred skúšobnoui komisiou budeš musieť svoje vedomosti obhájiť za poplatok. Následne po absolvovaní skúšky môžeš začať podnikať bez praxe. Ale zatiaľ treba čakať, ešte nič nezmenili.
No to by bolo myslím, konečne rozumné riešenie, aby ľudia, ktorý chcú pracovať a chcú pracovať legálne, nemuseli obchádzať zákony...Dúfam, že to schvália :)
účtovník 007
15.11.12,09:18
Na tento dodatok k zákonu čakajú aj všetky nechtové dizajnérky, lebo ani im nemôže ŽU vydať oprávnenie, nakoľko nespĺňajú požadovanú dvojročnú prax. Len mám dojem, že všetky dobré nechtárky už majú svoju klientelu, pracujú bez povolení a v dnešnej dobe sa ani hrnúť do živnosti nebudú a štát utrie hubu. A ja sa im ani nečudujem.
delfina
22.05.13,18:15
Dobry vecer, aj ja sa chcem spytat ako to vlaste funguje, pretoze mi pani, ktora robi kurzy povedala, ze ak si po kurze pedikury spravim osvedcenie o uplnej kvalifikacii, nepotrebujem ziadnu prax. No a na zivnostenskom mi tvrdia, ze potrebujem aj tu prax. Tak na co vlastne sluzi to osvedcenie o uplnej kvalifikacii, ktore si mam zaplatit 240eur? A kto ma pravdu. Pani co robi kurzy ma klame, alebo na urade nie su informovany. Dakujem za odpoved.
lujza.j
22.05.13,18:41
karlinda
25.11.13,20:41
Viete mi povedat ako je to teda v tomto roku?Treba tu 2 rocnu prax alebo netreba.resp.kde zistim tuto informaciu.Dakujem vopred za odpoved.