reddwarf
10.11.12,15:37
Zdravím, chcem sa opýtať, ako je to s odvodmi do soc. poisťovne, ak som mal živnosť cca 4 mesiace (v tomto roku), potom som ju zrušil keďže sa mi to neoplatilo, no teraz sa mi naskytla nádejna príležitosť, ktorá však vyžaduje opäť živnosť. Zaujímalo by ma, ako je to s platením do soc. poisťovne. Viem že prvý rok sa neplatí, no ako sa to berie ak som už živnosť mal? Bude sa mi ten jeden rok rátať od začiatku novej živnosti alebo sa zráta doba trvania prvej+druhej :confused: Vopred ďakujem za vysvetlenie.
veronikasad
10.11.12,14:46
Bude sa ti rátať celý príjem za rok 2012. Ak prekročí 12-násobok min.VZ (12*393€), od 1.7.2013 sa staneš povinným platitelom odvodov do SP.
reddwarf
10.11.12,14:51
Ráta sa zisk alebo obrat? To znamená, že ak som už na starej živnosti prekročil 12-násobok min. VZ (alebo prekročím na starej+novej do konca roka) tak sa to vzťahuje aj na novú a teda budem platiť odvody do SP od 1.7.2012. Ak tento limit neprekročím, tak odvody do SP neplatím ani ďalší rok. Pochopil som to správne?
veronikasad
10.11.12,14:53
Ráta sa zisk alebo obrat? To znamená, že ak som už na starej živnosti prekročil 12-násobok min. VZ (alebo prekročím na starej+novej do konca roka) tak sa to vzťahuje aj na novú a teda budem platiť odvody do SP od 1.7.2012. Ak tento limit neprekročím, tak odvody do SP neplatím ani ďalší rok. Pochopil som to správne?
Pre posúdenie povinnej registrácie obrat=tržby. Pre výpočet vymeriavacieho základu zisk. Ak je mesačný VZ nižší ako minimum, odvody sa platia z minima.

Ak limit do konca roka 2012 neprekročíš, povinná registrácia ti vznikne až od 1.7.2014 - ak limit prekročíš za rok 2013 (suma bude určite vyššia)
reddwarf
10.11.12,15:08
Ďakujem, presne to som potreboval vedieť :)