jakubos
10.11.12,17:02
Ahojte, neviem sa dopátrať jednotnej odpovede na môj prípad:
Prevádzkujem web stránku, kde mi môžu užívatelia dobrovoľne zaslať finančný príspevok. Ten má byť rozdelený nasledovne:
1/3 na pokrytie nákladov spojených s funkciou webu
1/3 na vylepšovanie užívateľskej bezpečnosti a spoľahlivosti stránky (napr. bezpečnostný certifikát)
1/3 na charitu (Dobrý Anjel).

Mám na to zriadený samostaný účet ako fyzická osoba. Opakujem, príspevky sú dobrovoľné a nie sú použité na vytváranie zisku.

Je potrebné z týchto príjmov platiť daň? Ak áno, kedy a v akej výške?

Ďakujem veľmi pekne
ivka70
10.11.12,16:21
Ake povolenie mas na take prijimanie dobrovolnych prispevkov?
blavaciko
10.11.12,16:22
slovo "dobrovolne" nema ziadny vyznam, aj v tescu platim dobrovolne
jakubos
10.11.12,16:24
No praveze nemam ziadne povolenie, nic som ohladom toho neriesil.
Naozaj potrebujem nejake povolenie na to aby mi niekto mohol dobrovolne poslat peniaze? Ved to je akoby mi kamarat poslal 10€ na ucet nie?

Edit: Dobrovolne som zvyraznil len preto, aby bolo jasne ze sa nehodlam obohacovat a vytvarat zisky z tychto smiesnych prispevkov.
marjankaj
10.11.12,16:32
Ahojte, neviem sa dopátrať jednotnej odpovede na môj prípad:
Prevádzkujem web stránku, kde mi môžu užívatelia dobrovoľne zaslať finančný príspevok. Ten má byť rozdelený nasledovne:
1/3 na pokrytie nákladov spojených s funkciou webu
1/3 na vylepšovanie užívateľskej bezpečnosti a spoľahlivosti stránky (napr. bezpečnostný certifikát)
1/3 na charitu (Dobrý Anjel).

Mám na to zriadený samostaný účet ako fyzická osoba. Opakujem, príspevky sú dobrovoľné a nie sú použité na vytváranie zisku.

Je potrebné z týchto príjmov platiť daň? Ak áno, kedy a v akej výške?

Ďakujem veľmi pekne
A nemôžu tí "dobrovoľníci" sami prispieť 1/3 priamo na tú charitu?
Načo majú sponzorovať ten tvoj WEB?:eek:
A aj ty budeš môcť využiť svoj čas efektívnejšie.:cool:
jakubos
11.11.12,08:57
zmenilo by to nieco ohladom platenia dane? :)

Predpokladajme ze uzivatelia maju realne dovod podporit web, ale tu ciastku si jednoducho nechcem nechat celu. Navyse by nemali cas a chut prispiet samostatne na charitu, takto ked to bude zaratane "v cene", tak to bude po prve motivacne, ze na nieco dobre prispeju, po druhe casovo efektivne, kedze nebudu musite samostatne priespiet aj na charitu, a po tretie bude lepsie, ak nakoniec odvediem povedzme 100€ ja jednorazovo, akoby mal kazdy odviest po 50centov.

Vratme sa ale k otazke ohladom dane :)
marjankaj
11.11.12,09:44
Myslím, že tie príjmy by si mal zdaniť 19% podľa §8.
Ešte je aj otázka, či nejde o nedovolené podnikanie.
jakubos
11.11.12,09:55
Myslím, že tie príjmy by si mal zdaniť 19% podľa §8.
Ešte je aj otázka, či nejde o nedovolené podnikanie.

Preco myslis, ze je nedovolene? A uz vobec to nie je podnikanie :) Sakra vobec sa v tom nevyznam. Jedna uctovnicka vravela ze ak rocne zarobim do 2000€ (celkovo vratane prispevkov), nemusm to zdanovat. Druha vravela ze je to prijem z inej ako zavislej cinnosti a tak sa dani. Tretia sa tiez priklana k zdanovaniu, ale ja si to stale prirovnavam k tomu, akoby mi napr rodicia poslali "vreckove". Ci som uplne mimo? :)
marjankaj
11.11.12,10:07
Preco myslis, ze je nedovolene? A uz vobec to nie je podnikanie :) Sakra vobec sa v tom nevyznam. Jedna uctovnicka vravela ze ak rocne zarobim do 2000€ (celkovo vratane prispevkov), nemusm to zdanovat. Druha vravela ze je to prijem z inej ako zavislej cinnosti a tak sa dani. Tretia sa tiez priklana k zdanovaniu, ale ja si to stale prirovnavam k tomu, akoby mi napr rodicia poslali "vreckove". Ci som uplne mimo? :)
Ty máš príjem za celý rok pod 2000 €? A z toho vyžiješ?:eek:

http://www.porada.sk/t65530-zivnost-na-prevadzkovanie-webovych-stranok.html
jakubos
11.11.12,10:15
jasne ze nemam, preto sa pytam ako toto poriesit. Jedine a najjednoduchsie riesenie by asi bolo cely rok vyzbieravat prispevky, na konci podat danove priznanie a odviest dan z tychto prispevkov (teda okrem tej casti pre charitu, ta sa tusim nezdanuje). Pravda?
marjankaj
11.11.12,10:39
jasne ze nemam, preto sa pytam ako toto poriesit. Jedine a najjednoduchsie riesenie by asi bolo cely rok vyzbieravat prispevky, na konci podat danove priznanie a odviest dan z tychto prispevkov (teda okrem tej casti pre charitu, ta sa tusim nezdanuje). Pravda?
Je to tvoj príjem, tak zdaňuješ aj to. Že to ty dávaš na charitu nič neznamená.
Podstatné je to, že vykonávaš túto činnosť sústavne, teda potrebuješ na to živnostenské oprávnenie.

Ty si študent? Koľko máš rokov?