matej37
10.11.12,19:04
Môže vrátiť tovar do 7 dní zákazník, keď objedná cez e-shop, ale prevezme v mojej kamennej predajni? Zatiaľ nemám kamennú, iba e-shop, preto sa spytujem, aby som to vedel do budúcnosti.

Ako je to potom, keď objedná tovar cez e-shop, ale zaplatí v hotovosti v kamennej a dám mu blok z pokladne?

Môže vrátiť zo zákona o podomovom a zásielkovom predaji tovar normálne ako keby kúpil cez e-shop?
bubkoch
10.11.12,18:29
ved ked nems kamennu tak ako si to mohol kupis v kamennej ?
kupil v eshope, moze vratit do 7 dni, kde ho prevzal nie je podstatne
arizona
10.11.12,18:31
Môže vrátiť tovar do 7 dní zákazník, keď objedná cez e-shop,
ale prevezme v mojej kamennej predajni? Nemám kamennú, iba e-shop, preto sa spytujem.
Ako je to potom, keď objedná tovar cez e-shop, ale zaplatí v hotovosti v kamennej a dám mu blok z pokladne?

Môže vrátiť zo zákona o podomovom a zásielkovom predaji tovar normálne ako keby kúpil cez e-shop?
...v mojej kamennej predajni,ale kamennu nemam. Tomu nerozumiem !!
day
10.11.12,19:32
Predajna bude asi z porobetonu alebo tehly, to cele vysvetluje.
Dubak2000
10.11.12,19:39
V Cechach sa myslim vratenie tovaru mozne v tedy ak je zmluva uzatvorena na dialku alebo mimo stalej prevadzkarne... t.j. rozne predvadzacky, alebo internet, telefon a pod. Takze ak by prebratie a zaplatenie prebehlo v predajni tak by moznost byt nemala. Ale neviem ako je to presne SR.
ivka70
10.11.12,19:43
Ano moze, nezalezi totiz na sposobe prebratia tovaru ale na tom, ze pri objednavani cez internet, tovar nevidel a teda ma pravo ho vratit, ked to nebude to, co pozadoval, do 7 dni rovnako ako keby nmu to prislo napr. postou.
blavaciko
10.11.12,19:53
Nie len v cechach, ale aj na slovensku (a malo by to byt v celej EU), len na slovensku je to 7 dni, v cechach je to napriklad 14!!! co fakt nechapem, ked kupujes v kamennej predajni, tiez tam nestojis a neocumujes 14 dni...
arizona
10.11.12,19:58
precitaj si tuto temu, uz sa to tu vela krat rozoberalo http://www.porada.sk/t91716-vratenie-tovaru-do-7-dni-bez-udania-dovodu-e-shop.html
calimero1
10.11.12,20:56
Pokial zakaznik objedna tovar cez internet, ale prevezme si ho osobne v kamennej predajni, nema narok na vratenie tovaru do 7 dni, pretoze takyto nakup sa podla zakona neda klasifikovat ako podomovy alebo zasielkovy predaj.
Klasifikuje sa to ako bezny nakup v kamennej predajni, kedy ma zakaznik moznost si tovar pozriet alebo vyskusat priamo na mieste predaja.
tictac7
10.11.12,21:06
Pokial zakaznik objedna tovar cez internet, ale prevezme si ho osobne v kamennej predajni, nema narok na vratenie tovaru do 7 dni, pretoze takyto nakup sa podla zakona neda klasifikovat ako podomovy alebo zasielkovy predaj.
Klasifikuje sa to ako bezny nakup v kamennej predajni, kedy ma zakaznik moznost si tovar pozriet alebo vyskusat priamo na mieste predaja.

....a ešte mi sem, prosím §§-y napíš - lebo to to je fakt blblosť prvého stupňa - kupujem cez e-shop, chodím si priamo do jednej z kamenných predajní pre tovar - riadim sa pri reklamácii ako pri nákupe cez internet - úplne bez problémov (je úplne irelevantné, že si tovar idem vyzdvihnúť k nim na predajňu - mám to blízko a pri tom lacnejšie ako pri priamom nákupe...)
calimero1
10.11.12,21:20
Asi som sa zle vyjadril, ale bezne sa osobny odber tovaru zadany cez eshop klasifikuje ako rezervacia tovaru, a nie ako uzavretie kupnej zmluvy na dialku. K uzavretiu kupnej zmluvy dojde az na mieste predaja v okamihu vydania pokladnicneho dokladu a prevzatia tovaru. Cize bezny nakup v kamennej predajni.
arizona
10.11.12,21:38
Ak pri internetovom predaji predávajúci ponúka spotrebiteľovi spolu s inými možnosťami doručenia aj možnosť osobného odberu objednaného tovaru a spotrebiteľ túto možnosť využije, nestráca právo na odstúpenie od zmluvy v zákonnej lehote 7 pracovných dní v žiadnom prípade, t. j. ani vtedy, ak už platba za objednaný tovar prebehla, napr. platbou prostredníctvom kreditnej karty, príp. internet bankingom a pod. a ani vtedy, ak platba prebehne pri preberaní tovaru.
Zákon o podomovom predaji a zásielkovom predaji nepojednáva o tom, či je tovar, vrátený v zákonnej lehote, použitý alebo nie. Z toho vyplýva, že ak spotrebiteľ tovar rozbalí a vyskúša, teda podľa niektorých predávajúcich tovar „použije“, nestráca nárok na jeho vrátenie. Jedná sa o tovar, ktorý nie je vylúčený z možnosti vrátenia v zmysle vyššieuvedeného § 12 ods. 5 zákona o podomovom predaji a zásielkovom predaji.
Ak predávajúci odmietne v rámci zákonnej lehoty 7 pracovných dní takýto tovar prijať, koná v rozpore so zákonom a spotrebiteľ má možnosť obrátiť sa s podnetom na kontrolu na miestne príslušný inšpektorát SOI podľa sídla predávajúceho.

http://www.soi.sk/sk/Poradna/Rady-spotrebitelovi/Informacia-k-pravu-na-odstupenie-od-zmluvy-pri-kupe-tovaru-cez-internet.soi?ind
calimero1
10.11.12,21:52
No poznam pravnika, ktory uz vyhral niekolko sporov so SOI a vec, ktoru som napisal vyssie, mi poradil on. Osobne viac verim dobremu pravnikovi ako kontrolorom zo SOI, ktori casto nevedia ani kde je sever a buzeruju nad ramec zakona. V obchodnych podmienkach mam preto uvedene, ze v pripade osobneho odberu dochadza k rezervacii tovaru, cize objednavke, a k uzavretiu kupnej zmluvy dochadza az pri prevzati tovaru. V pripade osobneho odberu platby vopred neprijimam, zakaznici platia az na predajni a dostanu blocek z ERP.
blavaciko
11.11.12,06:11
No poznam pravnika, ktory uz vyhral niekolko sporov so SOI a vec, ktoru som napisal vyssie, mi poradil on. Osobne viac verim dobremu pravnikovi ako kontrolorom zo SOI, ktori casto nevedia ani kde je sever a buzeruju nad ramec zakona. V obchodnych podmienkach mam preto uvedene, ze v pripade osobneho odberu dochadza k rezervacii tovaru, cize objednavke, a k uzavretiu kupnej zmluvy dochadza az pri prevzati tovaru. V pripade osobneho odberu platby vopred neprijimam, zakaznici platia az na predajni a dostanu blocek z ERP.

Odporucam prestudovat obciansky zakonnik a vymysliet obhajobu pre pripad, ze spotrebitel sa bude domahat svojho prava na sude (nie na soi, na sude) a zaplati si skveleho advokata, ktory presvedci sud, ze i ta "objednavka" je predsa zmluva a preto je mozne od nej odstupit a tym padom moze (zdoraznujem slovo "moze") sud rozhodnut o neplatnosti kupnej zmluvy.

Samozrejme to uz sa pohybujeme v ramci pravnej teorie, ale to ze pravnik vyhral spory so SOI, to zas nie je az tak tazke, pokial porusenie zakona nenastalo.

Kazdopadne z pohladu zakaznika, ak by som ti prisiel tovar vratit a ty mi povies ze nemozem, lebo som si ho prevzal osobne, uz by som viac u teba nenakupil (i ked ja som zatial ziadny tovar nevracal)
ivka70
11.11.12,06:14
No poznam pravnika, ktory uz vyhral niekolko sporov so SOI a vec, ktoru som napisal vyssie, mi poradil on. Osobne viac verim dobremu pravnikovi ako kontrolorom zo SOI, ktori casto nevedia ani kde je sever a buzeruju nad ramec zakona. V obchodnych podmienkach mam preto uvedene, ze v pripade osobneho odberu dochadza k rezervacii tovaru, cize objednavke, a k uzavretiu kupnej zmluvy dochadza az pri prevzati tovaru. V pripade osobneho odberu platby vopred neprijimam, zakaznici platia az na predajni a dostanu blocek z ERP.

Nechce sa mi velmi verit tvojmu tvrdeniu, kedze ziadny poravnik by sa nemal dovod sporit s SOI, spor by musel prebiehat vo vztahu kupujuci, predavajuci.
calimero1
11.11.12,10:44
Odporucam prestudovat obciansky zakonnik a vymysliet obhajobu pre pripad, ze spotrebitel sa bude domahat svojho prava na sude (nie na soi, na sude) a zaplati si skveleho advokata, ktory presvedci sud, ze i ta "objednavka" je predsa zmluva a preto je mozne od nej odstupit a tym padom moze (zdoraznujem slovo "moze") sud rozhodnut o neplatnosti kupnej zmluvy.

Samozrejme to uz sa pohybujeme v ramci pravnej teorie, ale to ze pravnik vyhral spory so SOI, to zas nie je az tak tazke, pokial porusenie zakona nenastalo.

Kazdopadne z pohladu zakaznika, ak by som ti prisiel tovar vratit a ty mi povies ze nemozem, lebo som si ho prevzal osobne, uz by som viac u teba nenakupil (i ked ja som zatial ziadny tovar nevracal)

Samozrejme, je to len ako taka ochrana proti spekulantom, ktori maju tendenciu si tovar kupit a po tyzdni intenzivneho pouzivania ho bez dovodu vratit. Podnikam so sortimentom, ktory ma na sklade velmi malo predajcov a tento tovar je lakadlom pre mnohych zakaznikov, ktori si ho chcu len "pozicat", teda kupit, pouzit na jeden ucel a potom vratit. Nemam dovod ani ja, ako predajca, si kazit dobre meno a dokonca uz som niekolko krat vzal spat tovar aj zakaznikom, ktori nakupili v mojej predajni a to aj bez vytvorenia objednavky v eshope.
calimero1
11.11.12,10:46
Nechce sa mi velmi verit tvojmu tvrdeniu, kedze ziadny poravnik by sa nemal dovod sporit s SOI, spor by musel prebiehat vo vztahu kupujuci, predavajuci.

Ja sa predsa mozem nechat na sude zastupovat pravnikom.
ivka70
11.11.12,15:54
Samozrejme, ze sa mozes, ale aj tak nevedies spor s SOI. Pochopil?
calimero1
11.11.12,21:31
Chapem, ale SOI je kontrolnym organom vo vztahu k Zakonu o ochrane spotrebitela pri podomovom predaji a zasielkovom predaji. A pokial by mi udelila pokutu alobo iny postih neopravnene, sudim sa so SOI, nie zakaznikom.
zuzana cinova
24.02.13,14:25
Ahojte,mňa by zaujímalo,či si teda musíme zaobstarať ERP ak si zákazník objedná tovar u nás v e shope,ale chce si ho prísť osobne prevziať a zaplatiť v hotovosti...ostatné platby sú bezhotovostné..osobný odber je veľmi zriedka
calimero1
24.02.13,17:18
Ahojte,mňa by zaujímalo,či si teda musíme zaobstarať ERP ak si zákazník objedná tovar u nás v e shope,ale chce si ho prísť osobne prevziať a zaplatiť v hotovosti...ostatné platby sú bezhotovostné..osobný odber je veľmi zriedka

Pokiaľ zaplatí v hotovosti alebo kartou, samozrejme treba ERP.
kezeso
25.02.13,07:40
Do budúcna sa pýta...