vlado.porada
11.11.12,11:49
Dobry den. Vie mi niekto poradit? Som zivnostnik a vlastnim ako sukromna osoba dodavku, ktoru pouzivam na podnikanie. Je nahlasena na danovom urade a platim za nu dan. Uvazujem o otvoreni s.r.o. a chcem si trosku "prilepsit". Da sa to urobit legalne takto?: dodavku predam kamaratovi a po zalozeni s.r.o. ju od neho kupim, ale kupi ju uz s.r.o. Kedze auto je vyrobene v 2005-tom, cize nie je nove, odpisovat ju budem aj tak 4 roky, kedze cena auta je cca 6500. Da sa to tak?
Dakujem
Ice dive
11.11.12,11:36
tak dá sa predať aj zo živnosti na sro, a netreba do toho montovať kamaráta nakoľko právne sú sro a živnostník dve rozdielne osoby... len myslím, že bude nutné robiť znalecký posudok na auto, keďže sa jedná o investičný majetok, ktorého hodnota bude vyššia ako 10 % základného imania... (vychádzam z toho, že sro bude mať štandardné ZI vo výške 5000 €)
vlado.porada
12.11.12,18:18
tak dá sa predať aj zo živnosti na sro, a netreba do toho montovať kamaráta nakoľko právne sú sro a živnostník dve rozdielne osoby... len myslím, že bude nutné robiť znalecký posudok na auto, keďže sa jedná o investičný majetok, ktorého hodnota bude vyššia ako 10 % základného imania... (vychádzam z toho, že sro bude mať štandardné ZI vo výške 5000 €)

Tak neviem, ja ju nemôzem predat zo zivnosti na s.r.o., nakolko je v mojom osobnom vlastnictve a nie je pisana na zivnost. Len ju pouzivam na podnikanie. Takze v tomto pripade sa bude jednat o predaj clovek - s.r.o.
No a ten znalecky posudok, co asi stoji a kto mi ho urobi?
A taka podotazka: da sa prenajat auto medzi clovekom a s.r.o.? Hoci je clovek a konatel v s.r.o. jedna a ta ista osoba? V pripade ze hej, ako je to s odpoctom DPH?
Vdaka.
srska
13.11.12,01:28
Tak neviem, ja ju nemôzem predat zo zivnosti na s.r.o., nakolko je v mojom osobnom vlastnictve a nie je pisana na zivnost. Len ju pouzivam na podnikanie. Takze v tomto pripade sa bude jednat o predaj clovek - s.r.o.
No a ten znalecky posudok, co asi stoji a kto mi ho urobi?
A taka podotazka: da sa prenajat auto medzi clovekom a s.r.o.? Hoci je clovek a konatel v s.r.o. jedna a ta ista osoba? V pripade ze hej, ako je to s odpoctom DPH?
Vdaka.
prenájom - áno, dzmv platí sro

odpočet dph z prevádzkových výdavkov:
pohonné hmoty - áno
opravy a údržba - áno, ak je to zmluvne dohodnuté
poistenie mv - áno, ak je to v zmluve
bibuskala
13.11.12,06:19
Prvá variante je, že FO predá mot. vozidlo s.r.o., s tým by nemal byť žiadny problém.
Druhá varianta, je FO prenajme mot. vozidlo s.r.o., len z príjmu z prenájmu potom platí FO daň z príjmu FO, ale všetky náklady súvisiace s prevádzkou a údržbou mot. vozidla si dáva do nákladov s.r.o. + nájomné
Tretia varianta, že konať používa súkromné auto na podnikateľské účely, pričom nárok má na náhradu hot. výdavkov - benzín, opotrebovanie atď.
vlado.porada
15.11.12,18:57
Dakujem za odpovede.
pavol54
15.11.12,19:10
treba si odpovedať: aká bude výška odpisov auta vo vlastníctve sro včetne nákladov phm a údržby
treba si odpovedať: aká bude výška príjmov z cesťákov zamestnanca používajúceho vlastné auto pre potreby zamestnávateľa
treba si odpovedať : akú daň z prenájmu zaplatí fyzická osoba ak prenájme auto sro -čke a aké náklady si okrem toho vykáže sro-čka za prevádzku vozidla prenajatého
vlado.porada
16.11.12,17:40
treba si odpovedať: aká bude výška odpisov auta vo vlastníctve sro včetne nákladov phm a údržby
treba si odpovedať: aká bude výška príjmov z cesťákov zamestnanca používajúceho vlastné auto pre potreby zamestnávateľa
treba si odpovedať : akú daň z prenájmu zaplatí fyzická osoba ak prenájme auto sro -čke a aké náklady si okrem toho vykáže sro-čka za prevádzku vozidla prenajatého

Hej, porovnam si to a rozhodnem sa pre jednu z moznosti, t.j. bud predaj clovek - s.r.o. alebo prenajom zivnost - s.r.o. No skôr to vyzera tak, ze si ponecham zivnost a suma prenajmu nepresiahne nezdanitelnu polozku a s.r.o. bude produkovat zisk, teda mozno :).
pavol54
17.11.12,13:28
Hej, porovnam si to a rozhodnem sa pre jednu z moznosti, t.j. bud predaj clovek - s.r.o. alebo prenajom zivnost - s.r.o. No skôr to vyzera tak, ze si ponecham zivnost a suma prenajmu nepresiahne nezdanitelnu polozku a s.r.o. bude produkovat zisk, teda mozno :).
či je majetok na živnosť alebo sro stále je to isté len z iného vrecka