mojkokolja
11.11.12,13:06
Chcem Vas poziadat o pomoc. Som na materskej a robim torty. zatial len pre rodinu. Ale rozmyslam, zeby som zacala robit aj na objednavky. Takze by som to mala nejak zlegalizovat. Hygienu nato nepotrebujem lebo nebudem dodavat do retazacov Len pre sukromne osoby. Lenze nemam vyucenie v cukrarstve. Tak som sa zmierila s tym, ze budem nadalej robit torty len pre rodiny. Lenze dnes mi bolo povedane, ze kludne mozem robit torty ak nepresiahnem nejaku sumu rocne aze sa to vola volna zivnost. Vete mi poradit ci je to mozne?Dakujem
arizona
11.11.12,12:39
blavaciko
11.11.12,12:41
Chcem Vas poziadat o pomoc. Som na materskej a robim torty. zatial len pre rodinu. Ale rozmyslam, zeby som zacala robit aj na objednavky. Takze by som to mala nejak zlegalizovat. Hygienu nato nepotrebujem lebo nebudem dodavat do retazacov Len pre sukromne osoby. Lenze nemam vyucenie v cukrarstve. Tak som sa zmierila s tym, ze budem nadalej robit torty len pre rodiny. Lenze dnes mi bolo povedane, ze kludne mozem robit torty ak nepresiahnem nejaku sumu rocne aze sa to vola volna zivnost. Vete mi poradit ci je to mozne?Dakujem
Samozrejme ze potrebujes hygienu, to kto ti povedal taku hlupost ???
mojkokolja
11.11.12,17:12
Povedali mi to priamo na hygiene
marjankaj
11.11.12,17:19
Chcem Vas poziadat o pomoc. Som na materskej a robim torty. zatial len pre rodinu. Ale rozmyslam, zeby som zacala robit aj na objednavky. Takze by som to mala nejak zlegalizovat. Hygienu nato nepotrebujem lebo nebudem dodavat do retazacov Len pre sukromne osoby. Lenze nemam vyucenie v cukrarstve. Tak som sa zmierila s tym, ze budem nadalej robit torty len pre rodiny. Lenze dnes mi bolo povedane, ze kludne mozem robit torty ak nepresiahnem nejaku sumu rocne aze sa to vola volna zivnost. Vete mi poradit ci je to mozne?Dakujem
A akú sumu ti povedali? :eek: A oni úradujú aj v nedeľu?
mojkokolja
11.11.12,17:30
Povedali mi to cez tyzden, takze v nedelu neuraduju. Ziadnu sumu nepovedali. Povedali ze hygienu nepotrebujem ked nebudem davat do obchodov, atd
blavaciko
11.11.12,21:10
Povedali mi to cez tyzden, takze v nedelu neuraduju. Ziadnu sumu nepovedali. Povedali ze hygienu nepotrebujem ked nebudem davat do obchodov, atd

WOW! To kde su take ustretove panie hygienicky? Si si ista, ze si nevolala s vratnikom?
Potrebujes urcite zivnost, aj keby si predala jednu tortu rocne, jedna sa o podnikanie (sustavne, opakovane, za ucelom zisku, bla bla bla ...)
A urcite to nemozes robit doma a urcite budes potrebovat povolenie od hygieny, kedze pracujes s jedlom... k tomu sa viaze aj zdravotny preukaz pracovnika v potravinarstve, ktory vydava vseobecny lekar + osvedcenie o sposobilosti vykonavania epidemiologicky zavaznych cinnosti od RUVZ (hygien. minimum)

pokial chces realne informacie, kontaktuj prislusne oddelenia hygieny, zivnostenskeho uradu, miestneho uradu a pod (idealne pisomne, lebo ak ti povedia ze nepotrebujes od nich povolenie, lebo nedodavas do retazcov, tak maju fakt dobry matroš)
marjankaj
12.11.12,11:53
A čo jej mala povedať tá "hygienička", keď to chcela robiť iba pre rodinu?:eek: Veď rodiny by si mali pomáhať. A aj to tak robia.:confused:
blavaciko
12.11.12,13:30
A čo jej mala povedať tá "hygienička", keď to chcela robiť iba pre rodinu?:eek: Veď rodiny by si mali pomáhať. A aj to tak robia.:confused:

doteraz to robi pre rodinu a to je podla mna uplne v poriadku, ved rodina je zaklad vsetkeho, ale teraz chce na objednavky (pod tym si predstavujem "pre cudzich") a tam potrebuje normalne klasika zivnost, hygiena, setko....
korela
12.11.12,13:55
Ešte by sa dalo vyhnúť možno podmienkam hygieny tým, že budeš pracovať na objednávku u zákazníka v jeho priestoroch. Podľa toho, aký budeš spočiatku mať objem objednávok. Nikto by to nemal zistiť.
Ale spomínam to v podstate preto, lebo som už dávno čítala článok o žene v BA, ktorá si vymyslela činnosť podnikania - pripraviť kompletný obed, večeru u zákazníka, teda v rodine, pre iks hostí, oslavy, návštevy a pod. Rozbehla sa rýchlejšie, ako predpokladala. Bol v tom zahrnutý aj nákup a dovoz surovín a všetko čo s tým súvisí.
Keď sa rozbehneš, budeš mať už svoju klientelu a aj na prenájom priestorov, keby ich vyžadovali.
marjankaj
12.11.12,14:02
Len ktovie či to všetko povedala aj hygieničke. A hygienička zase nemusí ovládať všetku problematiku. Možno myslela, že do určitej sumy nemusí podávať daňové priznanie.
kukučka
12.11.12,14:06
Slušne požiadala o pomoc, načo tie posmešky?
Zahryznite si radšej do jazyka...
blavaciko
12.11.12,15:10
neviem na koho narazas, ale podla mna vsetky prispevky su k teme, narozdiel od toho tvojho, takze neviem kto si ma kam zahryznut
blavaciko
12.11.12,15:11
mno to je pravda...
marjankaj
12.11.12,19:24
Slušne požiadala o pomoc, načo tie posmešky?
Zahryznite si radšej do jazyka...
A kto sa jej posmieva?
Nakoniec si to môže naštudovať v živnostenskom zákone.
Alebo ty máš lepšiu radu?
marjankaj
12.11.12,21:15
No ak je tá torta cukrárenský výrobok(a podľa mňa asi je, teda ak ich nevyrábaš napríklad z moduritu), tak to nie je voľná živnosť, ale remeselná. Je uvedená v prílohe č.1 živnostenského zákona. A zrejme ti takú živnosť nepovolia, ak nespĺňaš predpoklady.


Diel 1
Remeselné živnosti
§ 20
Remeselné živnosti sú živnosti uvedené v prílohe č. 1 zákona.

Preukazovanie odbornej spôsobilosti
§ 21

Odborná spôsobilosť sa preukazuje výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príslušného učebného odboru alebo príslušného študijného odboru.
ewita888
12.11.12,21:23
môže to robiť aj doma, pokiaľ na to bude mať vyčlenené a hygienou schválené priestory..
marjankaj
12.11.12,21:40
Živnostenský zákon

Živnosť
§ 2
Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
Obchodný zákonník

§ 2
Podnikanie

(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.
Zákon o dani z príjmov.

§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä
a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
No možno sa niekomu podarí preukázať, že nejde o sústavnú činnosť, ale iba o príležitostnú. Veď človek musí aj spať, nevydrží sústavne iba podnikať. Teda sústavné to nebude. Ani jednorazové, to sa v zákone nepíše. Iba príležitostné, veď príležitosť može byť aj 367 krát do roka.:---
Potom by živnostníci mohli zrušiť živnostenské oprávnenia a zdaňovať iba podľa §8. A z toho sa zatiaľ odvody do SP neplatia. A ani hygiena by sa asi nerealizovala.
Ale to by asi dlho nevydržalo, veď zákony sa vedia meniť pomaly aj sústavne.:eek:
dansulik
06.01.13,22:13
... a čo tak sprostredkovanie služieb?...
blavaciko
06.01.13,23:35
... a čo tak sprostredkovanie služieb?...

chce to robit legalne! teda ake sprostredkovanie sluzieb?
miska31
14.01.13,08:01
Dobrý deň. Známy má voľnú živnosť :Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu. Má strednú školu Potravinársku - odbor mliekárstvo. Teraz chce robiť lángoše (priamo vymiesiť zo surovín cesto a tak ich piecť). Stačí mu na to tá stredná škola? alebo musí zmeniť živnosť na remeselnú? prosíme o radu. Ďakujem