hnedoocka23
11.11.12,19:53
Dobrý večer ,
mám otázku môže zamestnanec odpracovať za mesiac až 60hod nadčasov? pri fonde prac. času
alebo koľko môže odpracovať nadčas. hodín za mesiac ,príp. za týždeň, ďakujem
Indeed
11.11.12,19:05
Dobrý večer,

MOŽE ,

60 hodín nadčasov mesačne to je trochu "nad normu" ale poznám aj zamestnanca,ktorý pravidelne odpracuje 80 hodin nadčasov
ako to má platené neviem presne , nevidel som jeho výplatnú pásku,len poviem,že je to viac ako 1000 eur v čistom

30 hodín nadčasov by som stanovil ako povinnosť pre každého zamestnanca vo výrobnej sfére.
danushka
11.11.12,19:23
Najvyšší limit pre nariadené nadčasy je 150 hodín ročne. Ďalších 250 hodín nadčasov si zamestnanec a firma môžu iba dohodnúť. Čiže ročne môže zamestnanec nadčasov odpracovať maximálne 400 hodín.

Čítaj viac: http://ekonomika.sme.sk/c/6278544/veducim-firma-nadcasy-platit-nemusi.html#ixzz2BwZFF1PT
hnedoocka23
12.11.12,06:39
Ano, viem , som sa len zľakla má to takto len tento mesiac, aby to mal dobre v dochádzke, má tam vlastne odrobený každý deň aj soboty aj nedele.
Indeed
14.11.12,10:24
Ano, viem , som sa len zľakla má to takto len tento mesiac, aby to mal dobre v dochádzke, má tam vlastne odrobený každý deň aj soboty aj nedele.

Tak nech prejde "na živnosť" a nikto mu odpracované hodiny nad čas vyčítať nebude....

práve naopak , ak by sa prepúšťalo,tak jeho prepustia ako posledného.
stano_b
14.11.12,13:10
Paragraf 97 odst:
(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere 8 hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich

takze 60 hod mesacne je velmi velaaaa .....

Nechapem preco pri takejto potrebe prace nezamestnaju niekoho dalsieho cojaviem na polovicny uvazok ale jednemu otrokovi nakladaju na bedra 60 hod nadcasov ....
Indeed
15.11.12,09:05
stano_b vidno,že si nepochopil do hlbky tuto problematiku

nadčasy pracovníci MUSIA vykonávať z dovodu zabezpečenia splnenia naplánovaných výrobných úloh

najdu sa zamestnanci,ktorí OCHOTNE tieto nadčasy robia,lebo si takto zvyšujú svoj plat

potom sa najdu zamestnanci,ktorí odrobia nejaký nadčas "aby sa nepovedalo" zvačša tak 6-12 hodín mesačne

a potom su zamestnanci,ktorí ani neodpracujú celý fond pracovnej doby,lebo si vyberu "§" alebo inú ospravedlnenú nepritomnosť v práci

Na 1/2 uväzok by nikoho nenašli,lebo odmena za takýto výkon je veĺmi malá...
nehovoriac o produktivite takého zamestnanca,ktorý len čo by začal pracovať,hneď by mal nejakú prestávku a o
zopár desiatok minut by mu už končila pracovná doba a
to najdoležitejšie nakoniec
ODVODY by za takého zamestnanca museli zaplatiť tak-či-tak preto sa zamestnavanie na 1/2 uväzok neujalo
danushka
15.11.12,09:35
To je síce všetko pekné Indi, ale Ty si nepochopil zase Zákonník práce a ani to, čo je závislá práca a prečo živnosť nesmie obsahovať prvky závislosti.
S nedodržiavaním limitu pracovného času ide ruka v ruke hrozba vyčerpania zamestnanca, nedôslednosti jeho práce a potom sa divme, prečo takí kamionisti s veľkými autiskami ponarážajú tie malé v mikrospánku, v ktorých sedia celé rodiny, prečo nám možno padajú mosty na Slovesnku a prečo sa v konečnom dôsledku nezamôžu zamestnať ľudia, ktorí by sa tak radi zamestnali.
stano_b
15.11.12,10:12
Vazeny Indeed a Ty zase nechapes, ze nadcasy pri 14 % miere nezamestnanosti su somarina, jedni ludia makaju ja otroci a dalsi sedia doma na zadku a marne hladaju robotu ....
stano_b
15.11.12,10:19
mutant "zivnostnik -vykonavajuci zavislu pracu" je hadam najhorsie postavenie pracujuceho od cias zrusenia nevolnictva ... smutne
Indeed
16.11.12,08:20
Može sa zamestnať KAŽDY kto splńa určite predpoklady a je ochotný akceptovať ponúknuté podmienky,

ak nechce akceptovať podmienky za akých bude vykonávať prácu a vymýšĺa si nejaké svoje fantazmagórie
typu,že ja chcem robiť to a to a to zase robiť nechcem a má svoje predstavy tom akým platom by mal byť ocenený

tak ma 2 možnosti , bud si založí sám svoju firmu,kde bude klapať všetko podľa neho, alebo zabalí si do batožka
nejaké buchty a pojde na vandrovku do sveta hĺadať svoje vysnívané zamestnanie,kde bude po zásluhe ocenený...
Indeed
16.11.12,08:21
Stými kamionistami to nie je najlepší príklad, kamionisti musia dodržiavať režim práce a odpočinku a strážia ich technické zariadenia namontované v kamione
Indeed
16.11.12,08:23
P.S. Ja som sa už z tej vandrovky vrátil... a vytriezvel som... a chválim podmienky zamestnavania a práce na Slovensku.
Indeed
16.11.12,08:38
stano ,povedzme si to otvorene,nezamestnaný a hlavne dlhodobo nezamestnaný je ten, čo mu to takto vyhovuje
danushka
16.11.12,08:52
a napriek tomu to kamionisti porušujú, mňa raz taký čo zaspal na ceste skoro zabil v aute...
danushka
16.11.12,09:06
Može sa zamestnať KAŽDY kto splńa určite predpoklady a je ochotný akceptovať ponúknuté podmienky,

ak nechce akceptovať podmienky za akých bude vykonávať prácu a vymýšĺa si nejaké svoje fantazmagórie
typu,že ja chcem robiť to a to a to zase robiť nechcem a má svoje predstavy tom akým platom by mal byť ocenený

tak ma 2 možnosti , bud si založí sám svoju firmu,kde bude klapať všetko podľa neho, alebo zabalí si do batožka
nejaké buchty a pojde na vandrovku do sveta hĺadať svoje vysnívané zamestnanie,kde bude po zásluhe ocenený...

Zadávateľka nepísala o frfľaní zamestnanca, ako mzdárka má problém zoficiálniť takéto hodiny a dostať ich do výplatnej pásky.
Na Slovensku to je tak, že najzraniteľnejší sú tí, čo pracujú a tí, čo ich zamestnávajú. K nim si chodí zgustnúť každý.

To také predavačky v reťazcoch majú tých nadčasov ojojoj a nik im ich nepreplatí, resp. veľmi neradi im ich preplácajú, ale to už je o inom.

Ty si asi Indeed živnostník, taký bežný slovenský. No a z takých bežných náš štát veľa nemá, akurát to, že nesedia doma. Štát je už raz taký, žmýka tam, kde sa dá a keď sa dlho nedá, z času na čas múdre hlavy prinesú také zákony, že došklbú drobných živnostníkov aspoň na odovodoch a DPH.
Zato z takého zamestnanca štát dostane hodne na daniach a na odvodoch. Aj zato si práve tí zamestnanci zaslúžia mať zákonom stanovené limity, ktoré sa majú dodržiavať.
Darina1234
25.11.12,18:41
prosim o radu, mam v tom riadny chaos, ale skusim napisať, čo by som potrebovala vysvetlit, zamestnanec pracuje na skrateny pracovny uvazok, v mesiaci jun odpracoval o 30 hod viac, tieto hodiny, ale nadriadena nikde okrem knihy dochadzky nezaevidovala, takze na vyplanej paske nie su uvedene ani preplatene,, v mesiaci jul si ich zamestnanec vycerpal ako tzv. nahradne volno, teda do knihy dochadzky mu nadriadeny napisal hodiny, aj ked v praci nebol. Pytam sa, keby hodiny v juni boli zaevidovane ako nadcas, patril by mu priplatok za pracu nadcas, kedze on si cerpal len tzv. nahradne volno, nebol ukrateny o priplatok za nadcas?