junior78
12.11.12,11:11
Ahojte

Začal som robiť účto vo firme a potrebujem opraviť výsledok na viacerých účtoch. Na účet 311 a 321 mám zlé začiatočné stavy. Rok 2011 a rok 2012 je v poriadku ale rok 2009 a 2010 vykazuje zlé výsledky. Podľa informácií ktoré mi dali konatelia by mal byť 311 k 01.01.2012 vynulovaná. Všetko im bolo uhradené ale v účtovníctve majú zostatok 200 000 Eur. Neviem sa dopátrať k úhradám. Niektoré boli v hotovosti niektoré cez účet a niektoré faktúry som našiel aj dvojmo . Chcel som to opraviť tak, že všetko vyhľadám ale nejde to. Potrebujem to opraviť s jednoduchším spôsobom. Je možnosť opraviť každého odberateľa s jedným zápisom? Ako by som podložil a odôvodnil opravu? To isté ma čaká aj na 321 a tiež musím odôvodniť opravu len neviem ako.

Prosím skúste poradiť.

Ďakujem
veronikasad
12.11.12,10:14
A čo inventúra účtov, tá bola v poriadku , Alebo žiadna nebola ?
Braňo
12.11.12,10:17
rozdiel 200.000 EUR považujem za zásadný . podstatné budú inventarizácie ku koncu roka - ak ich máš. nerozumiem ako môžeš mať 2011 a 2012 v poriadku, keď máš rozdiel medzi 321 a faktúrami od dodávateľa 200.000 EUR. Odporúčam inventarizovať systémom historických výpisov účtov 321 a 311 s dodávateľom a odberateľom a rozdiely zlikvidovať. Samozrejme na bordel doplatí firma formou zvýšených výnosov .
junior78
12.11.12,10:28
Doteraz inventarizácia nebola robená nikdy. Rok 2011 a 2012 robila iná osoba a za tie roky poctivo priraďovala úhrady atď a preto saldo bolo vyrovnané. predch roky neriešila. Výsledky na účtoch som myslel saldo + navyše niektoré odoslané faktúry ktoré sú dvojmo a boli v tých rokoch zdanené( čo už nebudem spätne daňovo opravovať). To či boli aj na strane nákladov niektoré FA dvojmo som ešte nezistil. Dúfam, že sa nenájdu.
Braňo
12.11.12,10:56
to, že nebola robená inventarizácia robená doteraz pocíti firma a budeš musieť to vysporiadať daňovo - pri odpise záväzkov v hodnote 200 tisíc eur hovoríme o zvýšení dane o 38 tisíc EUR a od nového roku o 46 tisíc EUR. Penále a pokuty radšej nerátam. Nestálo za to robiť tie inventarizácie. Inak ako cez výnosy ich neodpíšeš, aj keď by sa jednalo o chybu.
junior78
12.11.12,11:07
prečo cez výnosy? už raz boli zdané , dokonca viac odviedli než koľko mali. Cez účty 428 a 429 sa nedá? inak náklady mám vo výške ca 300 000 eur
Braňo
12.11.12,11:48
potrebuješ odpísať záväzky, predpokladám, že oprávky tam neboli robené.
Braňo
12.11.12,12:31
prečo cez výnosy? už raz boli zdané , dokonca viac odviedli než koľko mali. Cez účty 428 a 429 sa nedá? inak náklady mám vo výške ca 300 000 eur

Máš pocit, že len zmeníš výsledok hospodárenia o 300 tisíc a nevysporiadaš daňovo, že je to ok?
Dáša_
12.11.12,12:44
Máš pocit, že len zmeníš výsledok hospodárenia o 300 tisíc a nevysporiadaš daňovo, že je to ok?

mám pocit, že on hovorí, že mali v účtovníctve dvojmo vystavené faktúry, nie prijaté. Čiže to bolo v ich neprospech... Teda asi.
junior78
12.11.12,13:36
Skúsme znova. Možno som zle položil otázku a mám pocit, že obidvaja sa rozprávame o niečom inom. V roku 2009 a 2010 boli vystavené faktúry ktoré išli do výnosov a boli riadne zdanené.(Navyše tam išli aj také faktúry ktoré boli vystavené dvojmo a tiež boli zdanené už ich len chceme zlikvidovať z účtovníctva a z daňového hľadiska ich nebudeme nárokovať) .Faktúry boli riadne uhradené firme buď v hotovosti alebo cez účet. Účtovník tie úhrady nezaevidoval v účtovníctve takže ešte stále figurujú ako neuhradené. Máme neuhradené pohľadávky v účtovníctve, ktoré už v skutočnosti boli uhradené. Túto chybu potrebujem opraviť .
Paula
12.11.12,13:37
Ahojte

Začal som robiť účto vo firme a potrebujem opraviť výsledok na viacerých účtoch. Na účet 311 a 321 mám zlé začiatočné stavy. Rok 2011 a rok 2012 je v poriadku ale rok 2009 a 2010 vykazuje zlé výsledky. Podľa informácií ktoré mi dali konatelia by mal byť 311 k 01.01.2012 vynulovaná. Všetko im bolo uhradené ale v účtovníctve majú zostatok 200 000 Eur. Neviem sa dopátrať k úhradám. Niektoré boli v hotovosti niektoré cez účet a niektoré faktúry som našiel aj dvojmo . Chcel som to opraviť tak, že všetko vyhľadám ale nejde to. Potrebujem to opraviť s jednoduchším spôsobom. Je možnosť opraviť každého odberateľa s jedným zápisom? Ako by som podložil a odôvodnil opravu? To isté ma čaká aj na 321 a tiež musím odôvodniť opravu len neviem ako.

Prosím skúste poradiť.

Ďakujem


Prečo ?
Braňo
12.11.12,13:41
hovoríš o pohľadávkach a aj o záväzkoch. neviem, čo by si si mal nárokovať daňovo - nakoľko tieto faktúry zvyšujú výnosy a zároveň ak boli vystavené dvojmo zrejme aj vstupovali do evidencie dph. tu to nevieme posúdiť, ale ak boli vystavené, tak zrejme aj zaúčtované a spolu s nimi aj odvedená dph. ak to chceš opraviť, tak samozrejme budeš musieť otvoriť dp a upraviť daňovú povinnosť.
junior78
12.11.12,13:46
´veď som viac odviedol než koľko som mal aj dph. ale to ma netrápi , potrebujem opraviť úhrady aby som nemal 200 000 neuhrad. pohladávok
Braňo
12.11.12,13:50
neverím tomu, že firme je ľahostajných 19% z 200.000 EUR.
junior78
12.11.12,14:05
prosím Ťa neuraz sa ale nie je ti úplne jedno čo je ľahostajné nejakej firme? Skutočne si myslím, že všetko som napísal tak aby sa tomu dalo napísať nejaké riešenie ak ho poznáš. Ja nechápem prečo riešime také veci ako: prečo sa nedá, čo komu bude chýbať atď. Potrebuješ dokázať, že si skúsenejší nech sa páči môžeš sa tu rozpísať a uviesť riešenie a keď to bude ok tak máš moje uznanie a určite aj uznanie ostatných. Určite sa urazíš ale mám pocit ako keby som chatoval na zoznamke. Fakt čakám názor a skúsenosti človeka ktorý riešil niečo podobné a napíše niečo k veci. Po tomto príspevku sa asi nedočkám odpovede.
Braňo
12.11.12,14:15
nič si neodkazujem a ani na zoznamky nechodím. iba preto Ti nenapíšem, že si odpíš pohľadávky a vyrovnaj si 311, lebo ak to nevysporiadaš daňovo. Odpísať pohľadávky môžeš jednoducho 546/311 avšak to nie je Tvoj prípad, nakoľko Tvoje pohľadávky nevznikli a ani neboli vymáhané. Čiže Tvoj prípad je dopady na DPH na výstupe a zároveň si odviedol viac štátu na dani z príjmov.

Hovorím, že pohľadávky nevznikli, nakoľko nikdy nebolo uskutočnené a dodaný obsah fakturácie.

V Tvojom prípade by sa určite jednalo o nedaňovú 546-čiže pripočítateľná položka.
Melnick
12.11.12,14:38
Skúsme znova. Možno som zle položil otázku a mám pocit, že obidvaja sa rozprávame o niečom inom. V roku 2009 a 2010 boli vystavené faktúry ktoré išli do výnosov a boli riadne zdanené.(Navyše tam išli aj také faktúry ktoré boli vystavené dvojmo a tiež boli zdanené už ich len chceme zlikvidovať z účtovníctva a z daňového hľadiska ich nebudeme nárokovať) .Faktúry boli riadne uhradené firme buď v hotovosti alebo cez účet. Účtovník tie úhrady nezaevidoval v účtovníctve takže ešte stále figurujú ako neuhradené. Máme neuhradené pohľadávky v účtovníctve, ktoré už v skutočnosti boli uhradené. Túto chybu potrebujem opraviť .

Budem odpovedať farebne, OK ?

Tak to je v poriadku.
Otvoriť účtovníctvo a tu treba robiť opravu tak účtovníctva ako aj DPH a "vyčistíš " si stôl ( podľa výšky duplicitných faktúr usudzujem, že sa riešila aj DPH)
A potom odpoveď na tretiu zdôraznenú vetu je bezpredmetná.
junior78
12.11.12,14:49
Ďakujem

Čo sa týka tých dvojmo vystavených FA neboli vo výške 200 000 eur len som už nemal silu to opraviť keď mi to niekto napísal. Čo sa týka tých pohľadávok sú tam hlavne riadne vystavené faktúry ktoré boli uhradené ale úhrada nezaúčtovaná a práve to ja potrebujem opraviť aby už v súvahe boli riadne čísla koncom roka. Nemôžem mať neuhradené pohľadávky vo výške 200 000 eur ak mám skutočnosti 0 . toto bolo zaúčtované 311/602 toto potrebujem ???/311 a keď zaúčtujem potom s čím to podložím.
Dáša_
12.11.12,15:05
Ďakujem

Čo sa týka tých dvojmo vystavených FA neboli vo výške 200 000 eur len som už nemal silu to opraviť keď mi to niekto napísal. Čo sa týka tých pohľadávok sú tam hlavne riadne vystavené faktúry ktoré boli uhradené ale úhrada nezaúčtovaná a práve to ja potrebujem opraviť aby už v súvahe boli riadne čísla koncom roka. Nemôžem mať neuhradené pohľadávky vo výške 200 000 eur ak mám skutočnosti 0 . toto bolo zaúčtované 311/602 toto potrebujem ???/311 a keď zaúčtujem potom s čím to podložím.

možno treba zisťiť, ako boli tie pohľadávky povodne uhradené. Zrejme v hotovosti a tak asi by mali byť v pokladni. Treba pozrieť, aký je stav v pokladni, stav pôžičiek od spoločníkov napríklad...
kukučka
12.11.12,15:34
prosím Ťa neuraz sa ale nie je ti úplne jedno čo je ľahostajné nejakej firme? Skutočne si myslím, že všetko som napísal tak aby sa tomu dalo napísať nejaké riešenie ak ho poznáš. Ja nechápem prečo riešime také veci ako: prečo sa nedá, čo komu bude chýbať atď. Potrebuješ dokázať, že si skúsenejší nech sa páči môžeš sa tu rozpísať a uviesť riešenie a keď to bude ok tak máš moje uznanie a určite aj uznanie ostatných. Určite sa urazíš ale mám pocit ako keby som chatoval na zoznamke. Fakt čakám názor a skúsenosti človeka ktorý riešil niečo podobné a napíše niečo k veci. Po tomto príspevku sa asi nedočkám odpovede.
Vôbec ti tú rekonštukciu nezávidím. Skúšal si získať kópie o úhradach? Azda si nepredstavuješ, že ti tu niekto poradí takto: veď to zaúčtuj k 1.1. 2012 na 201/311 a 321/201 a pri najbližšej kontrole nech to obhajujú šéfovia?
Dočkáš, čo by si sa nedočkal....
http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
junior78
12.11.12,16:59
Bohužiaľ musím uzatvoriť aj túto tému bez toho aby som mal vyriešenú problematiku. Ďakujem Melnick a Dáša pochopili ste o čo mi ide a určite ste mi chceli pomôcť. Nevideli ste vo mne iba El Diabla ktorý chce iba porušiť zákony.

Vždy keď otvorím novú tému čakám, kto a ako mi bude chcieť dokázať aký je dobrý aký je etický atď. V tomto smere ste ma nesklamali ostatný . Z 20 príspevkov bolo minimálne 5 mojich v ktorých som sa snažil vysvetliť ako som myslel otázku no nakoniec som skončil ako neetický kto chce obísť zákon. Keby som chcel tak by som obišiel a nepotrebujem k tomu odobrenie ani od teba kukučka lebo by to bolo také veľké nič ako tvoja rada. Prečo chceš odpovedať tak aby si porušoval zákon? Práve tým prináleží uznanie ktorý poradia v zákonom stanovených medziach . Nevadí aj tak to musím vyriešiť a potom Vám dám vedieť ako sa to robí . Prepáčte za môj surový štýl trošku som sa nahneval. Inak sú na porade ľudia ktorých poradenstvo veľmi uznávam. Bohužiaľ dnes som na nich nemal šťastie.
Takže pekný večer.

Dúfam, že som s týmto príspevkom zase neporušil ďalší bod etiky fakt by to bolo strašné. :rolleyes:
kukučka
13.11.12,13:06
Ty musíš najlepšie vedieť, prečo z toho vlaku nevystúpiš. Na mňa sa darmo hneváš a ani veľmi nechcem vedieť, ako to ty vyriešiš.
Paula
13.11.12,13:22
Píše, že to nejde. Možno vyhoreli, alebo sa len niekomu nechce.
Braňo
13.11.12,13:31
Poradil som Ti nedaňovú 546, a nemusíš nám dokazovať ako sa to robí. Veľmi som zvedavý ako to chceš "opraviť", keď nechceš upravovať daňovú povinnosť. Ja radím iba zákonné riešenia.
ondrejvla
13.11.12,14:12
Určite by som vstúpila do účtovníctva daného obdobia, urobila by som zápis, prečo nebolo o úhradách účtované a vystavila by som na to pokladničné doklady, v súvažných účtoch by sa ti zmenili len účty 311 a 211, vo VZaS by sa nemenilo nič. Ak ale boli skutočne 2x vystavené faktúry a tým aj 2 x odvedená DPH a zaúčtované vo výnosoch, tak by som to riešilo dodatočným DP a na základe overených dokladov by som vystornovala zmeny. DPH ti už nik nevráti, ale znížiš výnosy daného obdobia a znížiš aj rozdiel na účte DPH. Nič iné ako inventarizácia účtov tu nie je možné, ak nebola urobená, ja by som to riešila s konateľom firmy a vstúpila by som do opráv. Možno nájdeš ešte viac chýb, než sa ti ukazuje teraz, ale stojí to za poriadok v účtovníctve.
Adiks
13.11.12,14:43
K príspevku 23: To by si si mal dať patentovať, od dnešného dňa omylom vystavené faktúry nebudeme už musieť stornovať, ale budeme ich odpisovať cez účet 546. Treba si pozrieť § 68 ods.5 Postupov, v ktorých prípadoch sa účtuje na účte 546 Odpis pohľadávky.
Braňo
13.11.12,14:48
K príspevku 23: To by si si mal dať patentovať, od dnešného dňa omylom vystavené faktúry nebudeme už musieť stornovať, ale budeme ich odpisovať cez účet 546. Treba si pozrieť § 68 ods.5 Postupov, v ktorých prípadoch sa účtuje na účte 546 Odpis pohľadávky.

Storno by pripadalo vtedy, ak by pohľadávka vznikla a bolo niečo dodané, avšak nebolo, čiže nejedná sa o normálne storno. On žiaľ stornovať nemá čo, nakoľko pohľadávka (tá duplicitná neexistuje) - v účtovníctve platia aj zásady verného zobrazenia, vecnosti a úplnosti....
Adiks
13.11.12,14:55
S tým nesúhlasím a pokladám tento názor za najnesprávnejší, s akým som sa zatiaľ na porade ohľadom účtovníctva stretol.
Braňo
13.11.12,15:09
ja pokladám storno po dvoch rokoch za nesprávne, nakoľko mal tvoriť opravné položky a netvoril ich (opravná položka je 547 a riziko nezaplatenia tam bolo a prešlo viac ako 24 mesiacov), storno by pripadalo v úvahu keby riešil rok ten v ktorom vystavil Fa
Braňo
13.11.12,15:11
z kontextu je jasné, že nechce otvárať ten rok daňovo a riešiť to v aktuálnom roku, keby to riešil v tom roku tak -211AE/60xxxAE, ale on sa pýta na rok aktuálny
Adiks
13.11.12,15:18
Ak je faktúra vystavená omylom, tak o akých opravných položkách hovoríš? Hrozí tu riziko, že odberateľ faktúru neuhradí ? Nehrozí, lebo tú omylom vystavenú faktúru odberateľ pravdepodobne ani vôbec nemá.
Braňo
13.11.12,15:29
myslím, že tá pohľadávka má nulovú hodnotu, čiže musí vstúpiť do roku 2009 a stornovať alebo v aktuálnom roku urobiť opravu. Aj mne sa páči viac postup ondrejvla, ale nechce opravovať minulosť, čiže bude to musieť riešiť nedaňovo v aktuálnom roku. stornovať faktúru po troch rokoch???? to akože obojstranne tvrdíme, že dve uzávierky tie faktúry boli korektné a potom nesprávne?
KEJKA
13.11.12,21:39
ak nechce robiť dodatočné DPPO, tak musí opraviť výnosy nedaňovo.
RUZ 2009,2010,2011 sú za nami, ťažko môže vstupovať do uzavretých období. A "nejako" to opraviť musí. Vzhľadom na uplynulý čas súhlasím s "odpisom" pohľadávky, aj ked sa to tak korektne nazvať nedá. Nepoužila by som účet 546, ale zaúčtovala by som duplicitné faktúry 429/311 v bežnom období. neovplyvní to HV 2012, nič nemusí riešiť v DPPO 2012.
Faktúry ktoré sú platné, by som zaúčtovala vyrovnanie 355/311 spolu s ich zoznamom a vyhlásením konateľa, že tie peniaze prevzal.
Úhrady záväzkov je dosť problematické vyriešiť takto jednoducho, kedže je povinnosť záväzky 3 roky po splatnosti dodaniť /termín už je aj tak prešvihnutý/. V tejto oblasti už vzniká riziko dodanenia či už z dôvodu uplynulej lehoty, alebo ak by sa "odpísali" podobne ako pohľadávky.
Som toho názoru, že tu jednoduché vyhlásenie konateľa, že prijaté peniaze za pohľadávky ďalej použil na úhradu splatných záväzkov, nepostačí. /pre účtovníka áno, bude krytý, ale v prípade daňovej kontroly DU môže žiadať dôkazy od konateľa. pomohla by inventarizácia a následne získanie kopii dokladov od dodávateľov - tieto by zaúčtoval 321/365,
záväzky, ku ktorým kopiu dokladu nezíska by mal správne dodaniť - čiže sa zrejme dod.DPPO nevyhne, ak chce postupovať korektne.
Adiks
13.11.12,22:41
Ak by sme v roku 2012 k omylom vystaveným faktúram v rokoch 2009,2010 vystavili dobropisy, ktoré by sme účtovali 311-/6xx-, 343-, takéto výnosy použijúc § 17 ods.29 zákona o dani príjmov by boli súčasťou ZD za rok 2012 a znižovali by ho, DPH z týchto dobropisov by bolo súčasťou riadneho daň.priznania DPH za mesiac, v ktorom by sme dobropisy vystavili, použijúc § 25 ods.1 zákona o DPH o zrušení dodávky tovaru alebo služby. Nevidím dôvod, prečo by naviac uhradená daň z príjmov a naviac uhradená DPH nemala byť štátom v roku 2012 vrátená späť. Otázka, ktorú zadávateľ neobjasnil je, či sedí pokladňa: 1) pokladňa sedí, čo znamená, že odberatelia uhradili správne vystavené fa (samozrejme neuhradili tie omylom vystavené fa), niektoré tieto úhrady neboli zaúčtované a ak pokladňa sedí, chýbajúce nezaúčtované úhrady boli pravdepodobne zaúčtované ako záväzok voči spoločníkom 211/365, aby pokladňa nebola v mínuse, po odsúhlasení s odberateľmi, ktoré fa uhradili a zaslaní kópií dokladov o úhrade zaúčtujeme v roku 2012 365/211 a v rovnakej čiastke úhradu faktúr 211/311 2) pokladňa nesedí, čo znamená, že odberatelia uhradili správne vystavené fa, niektoré tieto úhrady neboli zaúčtované, po odsúhlasení s odberateľmi, ktoré fa uhradili a zaslaní kópií dokladov o úhrade zaúčtujeme v roku 2012 úhradu faktúr 211/311, čím sa pokladá vyrovná. Po vystavení dobropisov na omylom vystavené fa sa tieto vzájomne započítajú, pričom dátum započítania bude zhodný s dátumom vystavenia (ktorý je zhodný s dátumom dodania) dobropisov, čo bude, ako je uvedené vyššie v roku 2012.
Braňo
14.11.12,08:11
no ale tu daňovo znížiš výnosy v aktuálnom roku 2012, tieto dobropisy nesúvisia s rokom 2012 ale 2009 a 2010 o tom hovorím
junior78
18.02.13,08:55
ahojte
čo sa týka pohľadávok a záväzkov opravil som podĺa príspevku 30, ďakujem Kejka.

Mám teraz ´dalšiu otázku. Mzdy sú zaúčtované v roku 2011 nasledovne
IDV 521/331 hrubá mzda 5000 eur
331/336 odvody sp zp 700 eur
PD 521/211 úhrada mzdy 5000 eur
kvôli tomuto účtovaniu na účte 331 mám zostatok na začiatku roka sumu 50 000 eur.
Prosím poradte akým zápisom to viem zlikvidovať. Daňové hľadisko viem treba opravné daňové. Mňa zaujíma iba účtovné hľadisko potrebujem sumu dostať na úroveň december 2011 3000 Eur (čistá mzda už bez odvodov)

nepoužil som presné sumy, potrebujem len postup na opravu

Dakujem
Adiks
21.02.13,11:49
Úhrada mzdy namiesto 521/211 má byť 331/211.
KEJKA
21.02.13,22:22
ahojte
čo sa týka pohľadávok a záväzkov opravil som podĺa príspevku 30, ďakujem Kejka.

Mám teraz ´dalšiu otázku. Mzdy sú zaúčtované v roku 2011 nasledovne
IDV 521/331 hrubá mzda 5000 eur
331/336 odvody sp zp 700 eur
PD 521/211 úhrada mzdy 5000 eur
kvôli tomuto účtovaniu na účte 331 mám zostatok na začiatku roka sumu 50 000 eur.
Prosím poradte akým zápisom to viem zlikvidovať. Daňové hľadisko viem treba opravné daňové. Mňa zaujíma iba účtovné hľadisko potrebujem sumu dostať na úroveň december 2011 3000 Eur (čistá mzda už bez odvodov)

nepoužil som presné sumy, potrebujem len postup na opravu

Dakujem
aj v zmysle predchádzajúceho príspevku a kedže podľa mňa ide o významnú sumu, tak
zaúčtuješ 331/429.zisk 2011
a dodatočná daň 429/341
môžeš aj nákladovo, ale veľmi ti to skreslí rok 2012.
junior78
22.02.13,08:28
Ďakujem

nákladovo nie. radšej tak ako uvádzate. je to významná suma.
ešte raz ďakujem cením si Vaše odpovede
Ivenka
22.02.13,08:48
Poprosím Vás...
v roku 2011 sme prenajímali priestory a priajal som zálohu 600 Eur, na ktorú som vystavila daňový doklad+ DPH. Samozrejme som to blbo zlikvidovala a dala to hneď do výnosov.
V roku 2012 sme prenájom ukončili a potrebovala som urobiť dobropis k zálohe. Lenže ja mám už účet 324 nulový. Ako sa mám z toho vymotať? Nemôžem si znížiť výnosy v roku 2012 :}
KEJKA
22.02.13,08:59
môžeš, ak si mala v r. 2011 zisk
Ivenka
22.02.13,09:05
Učtovnú som mala stratu ale daňový zisk :) potom ....
KEJKA
22.02.13,14:49
Učtovnú som mala stratu ale daňový zisk :) potom ....
ˇano - ide o daňový zisk. Kludne to mozes nechat v r. 2012
cacka
04.03.13,08:53
Zdravím,
tiež by som potrebovala radu v tejto problematike. Prevzala som od 1.1.2012j jednu sro a samozrejme zostatky na niektorých účtoch nesedeli, bývalá účtovníčka absolútne odmietla spolupracovať, takže som si založila účet 429.90 a urobila som opravy min.období. Teraz mám na strane MD-841,19 EUR a DAL-4535,77 EUR. Ako to vysporiadať daňovo? Stranu MD zdaním v priznaní alebo to preúčtujem na nejaké výnosy? A DAL-ová bude pripoč.položka?
Ďakujem.
Ivenka
11.03.13,11:03
Ahojte...ani neviem či potrebujem niečo opraviť, ale.
V r.2010 sme si uplatnili DPH z nákupu OA - kontrola skončila v r.2012, kde nebol uznaný nárok na odpočet.
OA som zaradila v OC bez DPH a urobila odpisy. Ale ako to mám teraz opraviť? Opravky opravím oproti účtu 429 ? Firma mala stratu aj za 2010 aj za 2011.
Ďakujem, snáď som to napísala nie blbo.
KEJKA
11.03.13,11:09
Neviem prečo nebol uznaný narok na odpočet DPH ale budiž, je to tak.
O neiuznanú DPH zvýšǐš cenu auta upravíš odpisový plán ja by som 2010 2011 už uctovne nechala tak a upravila len rok 2012, to píšem o účtovných odpisoch. Takto sa vyhneš 429ke. Verím že aj metodicky je to správne.
DO tak tam treba vypočitat odpisy z ceny s DPH od r.2010 a ak chceš možeš podať za rok 2010 a aj 2011 dodatočné DPPO zvyšiš daňovú stratu ktoru v buducnosti umoríš.
KEJKA
11.03.13,11:13
Zdravím,
tiež by som potrebovala radu v tejto problematike. Prevzala som od 1.1.2012j jednu sro a samozrejme zostatky na niektorých účtoch nesedeli, bývalá účtovníčka absolútne odmietla spolupracovať, takže som si založila účet 429.90 a urobila som opravy min.období. Teraz mám na strane MD-841,19 EUR a DAL-4535,77 EUR. Ako to vysporiadať daňovo? Stranu MD zdaním v priznaní alebo to preúčtujem na nejaké výnosy? A DAL-ová bude pripoč.položka?
Ďakujem.
Za rok 2012 nerobíš nič ved to nemáš na r.100 v DPPO 2012.
429 DAL je vlastne zaúčtovaný výnos minulých období takže treba podať dodatočné DPPO. Otázka je za ktoré minulé obdobie, lebo to si nenapísala a teoreticky nemusí ísť iba o rok 2011.
Ivenka
11.03.13,11:16
Tú druhá časť DO chápem. Ale učtovné odpisy ak opravím iba v r.2012 resp.správne vypočítam, tak budem mať rozdiel v odpisoch, kedy účtovne ešte nebudem mať OA odpísaný a daňovo už áno. Nie je blbosť?
Nákupná cena b.DPH bola cca 25 000 Eur.
KEJKA
11.03.13,11:19
Tú druhá časť DO chápem. Ale učtovné odpisy ak opravím iba v r.2012 resp.správne vypočítam, tak budem mať rozdiel v odpisoch, kedy účtovne ešte nebudem mať OA odpísaný a daňovo už áno. Nie je blbosť?
Nákupná cena b.DPH bola cca 25 000 Eur.
Nuž nedalo mi pozrela som si tvoj profil.
Ty si naozaj ešte nepočula o UO DO a rozdiel medzi nimi?
A čo tabulka B v DPPO?
Nozaj berieš účtovníctvo vážne?
Ivenka
11.03.13,11:22
Ale áno...všetko platí...len ma práveže metú tie UO ??? A tabuľku jasné, že používam.Je mi jasné, že sa nemôžem vrátiť do starých rokov a otvárať knihy, ale doposiaľ som nemala taký veľký rozdiel medzi UO a DO.
PS: A viem, že ty si v tom odborník nakoľko si mi už niekoľko krát poradila. Vďaka
cacka
13.03.13,15:55
Za rok 2012 nerobíš nič ved to nemáš na r.100 v DPPO 2012.
429 DAL je vlastne zaúčtovaný výnos minulých období takže treba podať dodatočné DPPO. Otázka je za ktoré minulé obdobie, lebo to si nenapísala a teoreticky nemusí ísť iba o rok 2011.

Kejka, ale ja by som to chcela daňovo vysporiadať v roku 2012, lebo nikto mi nevie povedať, čo tie zostatky znamenajú a odkedy sa ťahajú. Konateľ nechce robiť DPPO. Je možné to urobiť aj v roku 2012?
Vopred ďakujem za odpoveď.
KEJKA
13.03.13,16:08
Kejka, ale ja by som to chcela daňovo vysporiadať v roku 2012, lebo nikto mi nevie povedať, čo tie zostatky znamenajú a odkedy sa ťahajú. Konateľ nechce robiť DPPO. Je možné to urobiť aj v roku 2012?
Vopred ďakujem za odpoveď.
pýtaš si radu - dostala si ju. Ak sa rozhodneš konať podľa svojho alebo konateľovho rozhodnutia, je to vaša vec.
Uvedom si, že isto nejde - podľa tvojho zadania - o výnosy roku 2012. Účet 429 DAL to jasne preukazuje.
Takže čo chceš a čo musíš - to sú dve rozdielne veci.
Chceš súhlas, či požehnanie? odo mňa ho nedostaneš.
cacka
13.03.13,16:52
Ďakujem za radu.
Bohužiaľ, nie vždy sa dá vybrať to správne. Rekonštrukciu účtovníctva spätne za niekoľko rokov robiť nebudem, lebo mi ju nikto nezaplatí a je to niekoľko šanónov za rok. Inventarizácie žiadne, ani karty majetku, neviem kedy bol kúpený, žiadne odpisy-ani účtovné.A predchádzajúca účtovníčka absolútne nekomunikuje. Takže nejako to musím vyčistiť.....