Nandrolon
12.11.12,12:18
Zdravím.

Moja otázka sa skladá z 2 častí:

Ako sa účtuje predaj budovy platiteľom DPH kupujúcemu, ktorý je tiež platiteľ DPH ak sa rozhodnem o DPH účtovať?

Keďže od 1.10.2012 platí nové ustanovenie že DPH na vstupe aj DPH na výstupe si účtuje KUPUJÚCI ??

Ja predám budovu, účtujem 311/641 - bez DPH

A kupujúci potom účtuje :

042/321 - BEZ DPH
343/343 - VSTUP a VÝSTUP DPH

?? Čo má obsahovať doklad napr. faktúra ?

ďalšia vec:

- aké sú momentálne lehoty na "sledovanie budov" kvôli ich odpredaji ?
1. po 5-tich rokoch od prvej kolaudácie sa môžem rozhodnúť či o DPH budem účtovať alebo nie....
-a ďalšie? Kdesi som čítal že 20 r. sa sleduje či bolo v súvislosti s obstaraním alebo TZ účtované o DPH...

- čo ak v roku 2012 budem predávať budovu, ktorú som nadobudol v roku 1980 a v roku 2005 som ju rekonštruoval, kde som si uplatnil DPH z materiálu a rekonštrukčných prác ?
Môžem ju predať v roku 2012 bez DPH a bez toho, aby som musel krátiť DPH o uplatnenú časť v tom roku 2005 ??

ďakujem, táto problematika je veľmi široká, dúfam že sa tu nájde pár odborníkov v tejto oblasti... ktorí mi to objasnia...
Nandrolon
14.11.12,06:25
... posúvam....
Nandrolon
14.11.12,17:10
posúvam, vidím že nielen ja sa vyznám, ale aj ostatní :-))))))))))))))))))
zuzana.š.
14.11.12,17:29
Ak platiteľ dane predáva stavbu po viac ako 5 rokoch od prvej kolaudácie, alebo po viac ako 5 rokov od začatia užívania stavby, môže sa podľa § 38 ods. 1 zákona o DPH rozhodnuť, že:
1. predaj stavby vrátane staveného pozemku, na ktorom stavba stojí oslobodí od dane,
2. Predaj stavby vrátane stavebného pozemku na ktorom stavba stojí zdaní a osobou platiť daň podľa § 69 ods. 12 písm. c/ zákona o DPH je kupujúci, ak je platieľom dane.
Predávajúci vystaví faktúru bez DPH a uvedie odvolávku, že daň z predaja platí kupujúci podľa toho a toho paragrafu.
Nandrolon
14.11.12,17:39
a čo s prípadom že budova bola kolaudovaná pred 10-timi rokmi, ale pred 6-timi tam bolo vykonané TZ s odpočtom DPH.... ???
- môže ju platiteľ aj tak predať ako oslobodenú bez DPH /a nemusí odviesť uplatnené DPH/

a čo s prípadom ako predchádzajúci, teda kolaudácia pred 10-timi rokmi akurát že TZ bolo vykonané pred 3-ma rokmi s odpočtom DPH. môže ju platiteľ predať ako oslobodenú bez DPH /bez vrátenia uplatnenej DPH/
zuzana.š.
14.11.12,17:58
môže ju predať ako oslobodenú podľa § 38 ods. 1, ale musí upraviť už uplatnenú DPH.
Nandrolon
14.11.12,18:43
to som si myslel a to predstavuje vo "veľkom účtovníctve" veľmi veľký problém.... Keď máte 1000 položiek nehnuteľností a každý to chce kúpiť za čo najmenej peňazí a nedá si vysvetliť že 343/343 = 0...