herinka
12.11.12,14:37
Dobry den,

som studentkov doktorandskeho studia a mala som uz 26 rokov (kedze student sa vacsinou rata do 26 rokov) popri studiu robim aj financne sprostredkovanie (mam registracne cislo a prihlasovala som sa aj v zdravotnej poistovni a na danovom urade) a brigadujem pre jednu kozmeticku firmu, mam narok na vratenie dani z primov z obidvoch cinnosti? Ake podmienky sa na mna stahuju?

Este ma stale trapi otazka... studentovi vratia dane ak nepresiahne nezdanitelnu cast zakladu dane, co je na rok 2012 suma 3644.74eur. Teda ak spravne ratam tak moze v cistom zarobit maximalne 2952.23 eur a vratia mu dan max. 692.50eur. Co sa vsak stane ak tuto sumu presiahne? :confused: Pride o moznost vratenia dani alebo mu bude vratena len max. mozna ciastka teda 692.5 eur.

Dakujem velmi pekne.
Katy a R
12.11.12,13:45
Dobry den,

som studentkov doktorandskeho studia a mala som uz 26 rokov (kedze student sa vacsinou rata do 26 rokov) popri studiu robim aj financne sprostredkovanie (mam registracne cislo a prihlasovala som sa aj v zdravotnej poistovni a na danovom urade) a brigadujem pre jednu kozmeticku firmu, mam narok na vratenie dani z primov z obidvoch cinnosti? Ake podmienky sa na mna stahuju?

Este ma stale trapi otazka... studentovi vratia dane ak nepresiahne nezdanitelnu cast zakladu dane, co je na rok 2012 suma 3644.74eur. Teda ak spravne ratam tak moze v cistom zarobit maximalne 2952.23 eur a vratia mu dan max. 692.50eur. Co sa vsak stane ak tuto sumu presiahne? :confused: Pride o moznost vratenia dani alebo mu bude vratena len max. mozna ciastka teda 692.5 eur.

Dakujem velmi pekne.
máš nárok na vrátenie preplatku na dani tak, ako každý iný daňovník. Vtedy - ak zaplatíš preddavkovo vyššiu daň, ako ti potom výjde v DP. V DP uvádzaš všetky svoje zdaniteľné príjmy - a môžeš si uplatniť výdavky. A možno ti výjde, že máš nulovú daňovú povinnosť. V tom prípade ti daň vrátia - ak si vôbec nejakú zaplatila :confused::confused::confused:.. platíš vôbec nejakú daň ??
ivka70
12.11.12,13:54
mimotemy je mi dost smutno, ked si studentka doktorantskeho studia napise "som studentkoV" ......
herinka
12.11.12,13:57
Ak zaplatim preddavkovo vyssiu dan??? strhavaju mi dane, teda co sa tyka brigady v kozmetickej firme urcite, co sa tyka finnancneho sprostredkovania neviem ako to je.
O vratenie dani mi ide hlavne o z brigady, kedze by tam by som k dnesnemu dnu mala mat zarobene cca 2000 eur.
Katy a R
12.11.12,14:05
Ak zaplatim preddavkovo vyssiu dan??? strhavaju mi dane, teda co sa tyka brigady v kozmetickej firme urcite, co sa tyka finnancneho sprostredkovania neviem ako to je.
O vratenie dani mi ide hlavne o z brigady, kedze by tam by som k dnesnemu dnu mala mat zarobene cca 2000 eur.
Si povinná podať DP - zrátaš, že koľko ti výjde;) (príjmy - výdaje). Uplatníš si NČZD ... To - ako ti to vyjde - záleží od tvojho príjmu. Zo sprostredkovania teraz neplatíš žiadne preddavky na daň.

možnože budeš mať nedoplatok na dani - ak máš veľký príjem ???? ;)
veronikasad
12.11.12,14:11
Dobry den,

som studentkov doktorandskeho studia a mala som uz 26 rokov (kedze student sa vacsinou rata do 26 rokov) popri studiu robim aj financne sprostredkovanie (mam registracne cislo a prihlasovala som sa aj v zdravotnej poistovni a na danovom urade) a brigadujem pre jednu kozmeticku firmu, mam narok na vratenie dani z primov z obidvoch cinnosti? Ake podmienky sa na mna stahuju?

Este ma stale trapi otazka... studentovi vratia dane ak nepresiahne nezdanitelnu cast zakladu dane, co je na rok 2012 suma 3644.74eur. Teda ak spravne ratam tak moze v cistom zarobit maximalne 2952.23 eur a vratia mu dan max. 692.50eur. Co sa vsak stane ak tuto sumu presiahne? :confused: Pride o moznost vratenia dani alebo mu bude vratena len max. mozna ciastka teda 692.5 eur.

Dakujem velmi pekne.
Herinka, finančné sprostredkovanie je príjem podľa § 6 ZoDzP. Ak nebudeš viesť účtovníctvo, môžeš si pri ňom uplatniť paušálne výdavky 40 %.

Podávaš DP typu B, do ktorého zahrnieš príjem zo zamestnania - ak pracuješ pre konzmetickú firmu na dohodu + príjem z finančného sprostredkovania.

Ak máš pri dohode podpísané Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, pri príjme ktorý uvádzaš ti žiadnu daň nevrátia. Tvoj príjem prekročil 1/2 NČZD - si povinná podať DP typu B. Ak vyhlásenie podpísané nemáš, zrazenú daň si v DP započítaš a príp. preplatok ti DU vráti.
matus7
13.11.12,18:20
Ako to je ale s prijmami za doktoranske studium - urcite dostava stipendium min. vo vyske 495 eur. Pocita sa aj toto stipendium do prijmov alebo nie?
Mila123
13.11.12,18:28
ak štipendium patrí do § 9 ods.2 pís. j zákona č. 595/2003 Z.z. v platnom znení je oslobodený...(nepatrí do DP)
j) štipendiá51) poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu alebo poskytované vysokými školami a obdobné plnenia poskytované zo zahraničia, štipendiá poskytované žiakom podľa osobitného predpisu, 51a) podpory a príspevky z prostriedkov nadácií a občianskych združení, 52) neziskových organizácií a neinvestičných fondov53) vrátane nepeňažného plnenia, podpory a príspevky54) poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu, rozpočtov obcí, vyšších územných celkov a štátnych fondov vrátane nepeňažného plnenia okrem platieb prijatých ako náhrada za stratu príjmu alebo v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 5 a 6,

odkaz 51 znie..... Napríklad vyhláška Ministerstva školstva, mládeže a telesnej výchovy Slovenskej republiky č. 326/1990 Zb. o poskytovaní štipendií študentom vysokých škôl v znení neskorších predpisov.
matus7
13.11.12,19:03
Mila123 dakujem!