janka
26.05.04,12:10
Ahojte, vie mi niekto poradiť ohľadne spotrebných daní, sme malá prevádzka poskytujúca reštauračné služby,podávame alko i nealko, ako podať DP o spotrebe vína,tabaku,liehu ......atd mám v tom trochu nejasno, je k tomu niekde nejaký "návod na použitie"???????
súrne dík.....
andrea
29.05.04,05:24
Na www.sk-dane (http://www.sk-dane) som nasla tlacivko "oznamenie o vyrobe,prijme a predaji......". Je to 5-strankove oznamenie ale mudra niesom ani trosku. A neviem si to ani v praxi predstavit ako to budem kazdy mesiac realizovat. Poprosila by som kazdeho kto nieco o tom vie nech sa vyjadri. Prosim, prosim..... Dakujem
juko
29.05.04,09:47
Andrea má na mysli prílohu č.1 k vyhláške č.231/2004, ktorou sa ustanovujú vzory tlačív oznámení o výrobe, príjme, výdaji a predaji liehu...na základe zákona č.105/2004 o spotrebnej dani z liehu.

Preštuduj si hlavne §44 oznamovacie povinnosti
Richard
29.05.04,14:55
Ak chcete tlačivá na daňové priznania: Skúste si pozrieť Finančný spravodajca č. 6/2004
Je aj tu na porade:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=160 (http://www.porada.sk/showthread.php?t=160)
pod zákonmi k dani z príjmu

V tom finančnom spravodajcovi je aj poučenie na vyplnenie...
andrea
30.05.04,07:10
Chcela by som vas poprosit este k tym spotrebnym daniam : nomenklatúra 2207 a 2208 t.j. obsah alkoholu viac ako 1,2% objemu. konkrétne to znamena, že tu patri: ...................................... neviem čo? Ďakujem - neznalec alkoholu.
juko
30.05.04,20:42
stiahol som ti z colného sadzobníka všetok alkohol, ktorého sa týka tá evidencia. Nakoľko sa to konvertovalo z html stránky do txt, je to trochu natlačené, ale dá sa z toho vyrozumieť o čo ide
juko
30.05.04,20:50
ak by mal niekto záujem si bližšie pozrieť colný sadzobník, uvádzam tu naň odkaz:

http://poprad.colnasprava.sk
andrea
31.05.04,04:49
Juko si super.Velmi si mi pomohol. Dakujem
Anulienka
01.06.04,05:55
Čaute, tlačivá sú vo Vyhláške č. 231/2004 - stiahnete si ich zo zbierky- originály nemajú. Číslo Colného úradu pre Trenčín je 6601, ostatné čísla si zavolajte na príslušný Colný úrad - oddielenie spotrebnej dane z liehu. Registračné číslo sa zatiaľ nevypisuje. / ešte ich nemajú, pýtala som sa osobne povedali, že sa zatiaľ nemá vypisovať / Stav zásob - 3. stĺpec - pozor je tam počiatočný stav,ale aj konečný stav v mesiaci. Príjem liehu - vypisujete VŠETKY NÁKUPY !!! Predaj liehu v SBL - odberateľ je v prípade obchodu a reštaurácie - zákazník- vypisujete len slovo zákazník. A píše sa aj predaj 0,2 litra - ak predáte s fľaše napr. 2 panákov. Kto to vymyslel je ......, lebo v tých veľkých prevádzkách sa zbláznia. A dajte si dobre pozor, aby ste si interne poznačili , ktorými faktúrami, pokl. dokladmi máte podložené zásoby. Lebo budú chodiť na kontroly ako besný. až budete chcieť ešte niečo vedieť napíšte.
andrea
01.06.04,18:20
Anulienka, tyka sa to len "tvrdeho alkoholu" a co vino a pivo to tam nejde do toho tlaciva vsak.?.

Prijemnu trpezlivu pracu prajem.
Anulienka
02.06.04,05:11
Víno nie, ani pivo, ale alkohol nad 22% t.j. asi dáke vermuty by tam už patrili. A píše sa tam obchodný názov alkoholu - čiže taký aký je na fľaši napr. Imperátor brandy - a nie iba brandy.
andrea
02.06.04,05:14
Tych 22% je tutovka? Urcite tam nepatri 21%,18%?? Dakujem, pekny den.
Anulienka
02.06.04,07:17
100 percent - máš to v § 4 zákona 105/2004.
andrea
02.06.04,08:56
§ 4 ods. 2 pism.a) sa hovori, ze viac ako 1,2% objemu ?
Som z toho .... alebo si to zle vysvetlujem ?Anulienka prosím vyjadri sa čo si mysliš?
andrea
04.06.04,04:10
Prosim o vyjadrenie sa k tlacivku - Oznamenie o vyrobe, prijme a predaji..........liehu> uz to niekto vyplnoval? ak ano - davali ste tam vsetok alkohol? Okrem vina a piva, ale z predchadzajucich prispevkov uz niesom si ista ci tam nejde aj liker (zaujima ma %). Prosim o nazor...
juko
05.06.04,12:47
pred chvíľou som napísal odpoveď a niekam sa mi zapatrošila, tak znova.
Chcel by som poopraviť Anulienku. Do výkazov alkohol skupiny 2007 a 2008 nad 1,2% a skupiny 2004,2005 a 2006 čiže víno, vermut, mušty s obsahom nad 22%. Aký alkohol patrí do tej ktorej skupiny som priložil ako prílohu do predošlej odpovede.
Pre zhrnutie: alkohol a likéry áno, Garone a podobné nad 22% áno, vína /vrátane šampanského/, pivá a spol. pod 22% nie.
andrea
05.06.04,14:06
Juko vdaka, to som potrebovala vediet. Lebo zakon hovori o 1,2%. Tak teraz mi je jasne. Bola som pomylena tymi 22%., ktoré uviedla Anulienka.
Richard
06.06.04,07:17
pred chvíľou som napísal odpoveď a niekam sa mi zapatrošila, tak znova.
hmm, odpoved sa nezapatrosila, ale prisla mi ako nahlásený príspevok, čiže ste namiesto tlačidla odpovedať stlačili talčidlo "nahlás"....
Tlačidlo nahlás slúži na nahlasovanie nevhnodných príspevkov, príspevkov porušujúcich pravidlá, prípadne príspevkov umiestnených mimo zamerania porady v ktorej sa nachádza...
EFA
07.06.04,10:47
V Hosp. novinách z 29.4.2004 (v článku Kontrola predaja liehu bude miernejšia) hovorca Min. financií Papánek povedal, že vznikla dohoda so Zväzom obchodu a obchodníci budú posielať hlásenia v skrátenej podobe (bude tam len nákup liehu v spotrebiteľskom balení, nie predaj) Mala by tomu predchádzať novela zákona o spotrebnej dani z liehu. Zatiaľ nevyšla, ani vzor skráteného hlásenia. Má o tom niekto bližšie informácie? Do podania hlásenia sú ešte 3 týždne !!
Anulienka
08.06.04,06:55
No k tomu alkoholu - priamo to mám z Colnej správy - alkohol tam ide tak ako uvádza JUKO, čiže nie nad 22 , ale aj napr. 18 percentný likér - napr. čokoláda.Predaj sa uvádza nasledovne - v reštauráciii až keď je predaná celá fľaša - napíše sa ten dátum predaja keď je už celá predaná. Pozor vo finančnom spravodaji sú niektoré veci chybne - upozornili ma na CÚ. Anulienka
Anulienka
08.06.04,06:56
O skrátenej verzii mi ani ešte nehovorili. Anulienka
Danielle369
13.06.04,19:07
to už vážne nemáme iné starosti, len sledovať predaj alkoholu,?
A ozaj sa tam budu zapisovať aj napr. vajcový likér?
:mad: :mad:
ikula
16.06.04,07:17
Ahojte,
nepáči sa mi odpoveď z colného úradu, že pri dovoze tichého vína, keďže je tam 0,- sadzba dane /spotrebnej/ nemusím viesť žiadnu evidenciu - teda k spotrebnej dani, ani sa tam zaregistrovať. Vždy to bolo tak, alebo len od 1.5.2004?
Ak sa k obchodu postavím ako sprostredkovateľ cez zmluvu, nebudem mať vrámci spotrebných daní žiadne povinnosti?
Ďakujem.
ekin
17.06.04,20:52
má z vás uz niekto ucelene info, ako ma správne vyzerat tlacivo..a ako ho vyplnit? Mam klientku, ktora na mna tlaci a ja som ju nechala, nech si to sama obeha. A čo sa stalo? Nikto jej nevie nič povedat, resp. ma info, ze toto neplati, tamto plati....a podobne. Aj vy mate taku skusenost?
andrea
18.06.04,03:48
Tlacivo ma nazov: Oznamenie o výrobe, príjme a predaji liehu v spotrebitelskom baleni liehu. Da sa kupit v papiernictve a je tam aj popis ako ho vyplnovat. Celkom slušne informacie mi poskytli aj ešte "zmätení" colníci. Podla najnovších informacii bude zakon novelizovaný. Pekny den. :)
NADEJKA
18.06.04,09:35
Dobrý deň poradcovia?
Prečítala som si všetky vaše príspevky ohľadom vyplnenia oznámenia o predaji alkoholu,ale veľmi "múdra" z toho nie som.Poradí mi prosím niekto,
čo musím vypísať,keď má môj klient malý bufet,v ktorom okrem iného predáva aj alkohol, víno,pivo aj tabakové výrobky? Je to iba oznámenie,ktoré slúži pre colný úrad na prípad kontroly "čiernych obchodov" alebo z toho pre ňu vyplývajú dáke platby spotrebnej dane? [B]Prosím, urobte mi v tom niekto aspoň trošku jasno!Srdečná vďaka.
NADEJKA
18.06.04,09:37
Ospravedlňujem sa za otáznik za slovom "poradcovia", patrila tam bodka.
ekin
22.06.04,09:08
ja lenivec:mad:

kto z vas uz teda pokročil dalej a zacal s vyplnovaním tlačiva? alebo aspon s pripravou podkladov? na čo si treba dat pozor? o novele som sa nedocitala nikde..asi uz to nestihnu..
žeby sme im ponukli flasu konaku na urýchlenie myslenia? ;)
Bredy
22.06.04,12:47
Vyplnenie tlačiva: stručne - nič zložité (ale mal by sedieť aspoň približne stav zo strany č.2 so stranami č.4 a č.5)http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif

str. 1) číslo: colného úradu - potrebné (zistíte na colnej správe)
str. 2) stav zásob k 01.dňu obdobia
stav zásob k poslednému dňu obdobia
str. 3) bufet určite neplní fľaše (prázdna strana)
str. 4) počet strán podľa dodávateľov (plus jednotlivé položky)
str. 5) pri bufete iba spotrebované celé balenia (po položkách)
(víno nad 22% alc, lieh nad 1,2% alc podľa zákona)
ekin
22.06.04,13:03
Bredy, díky...to je skutocne tak jednoduche? preco ten moj klient je taky nervozny z toho? ved to aspon tu vyzera lahko, ale asi na tlacive je vela udajov a jemu sa nechce studovat.......
počet strán podla dodávatelov - to treba vypisovat, hm,hm..zoznamy? to potom znamena prísne sledovat....je mi jasne, nic....som nepovedala:(
To sa mnohí potesia....:-)
juko
23.06.04,14:12
ja to už mám tiež za sebou a naozaj to chce iba dobrú evidenciu nákupu a predaja. Aby si sa menej narobila, musíš povedať majiteľovi prevádzky, aby alkohol nakupoval od čo najmenšieho počtu dodávateľov. Tým pádom budeš mať menej strán na vyplňovanie, nakoľko každého dodávateľa musíš evidovať na jednej strane
andrea
09.07.04,16:05
Neviem či ste si všimli Hospodárske noviny z 28.6.2004 - novelizácia zákona prešla prvým čítaním. Aj keď colné úrady zistia porušenie povinnosti vyplývajúcich zo zákona o spotrebnej dani z liehu, konanie začnú až po prijatí novely daného zákona. Tá prešla prvým čítaním v parlamente. Cieľom novely je zjednodušiť oznamovaciu povinnosť fyzických a právnických osôb. Každá právnická alebo fyzická osoba, ktorá v rámci podnikania vyrába, spracúva, prijíma alebo vydáva lieh, je totiž povinná mesačne oznamovať príslušnému colnému úradu zákonom stanovené údaje. Subjekty, ktorých sa uvedené povinnosti týkajú, však považujú (PRáVOM) tento spôsob za administratívne náročný. - Vyjadrenie hovorkyne Colného riaditeľstva Silvie Balázsikovej.
Myslím, že svitá na lepšie časy. Aspoň takejto nezmyselnej práce (počítania každý deň predaj poldecákov) sa zbavíme.
Treba dúfať, že to schvalia.
Pekný vikend.
andrea
31.07.04,05:52
Ak vyplňujete nezmyselné tlačiva o príjme a predaji liehu na www.poprad.colnasprava.sk (http://www.poprad.colnasprava.sk) je verzia programu o spotrebnej dani z liehu.
Excise Duty
25.08.04,10:47
Vážení priatelia, prečítal som si so záujmom Vašu debatu o nezmyselnej oznamovacej povinnosti týkajúcej sa predaja alkoholu, ktorá nemá žiaden praktický význam z hľadiska správy spotrebných daní a je zbytočnou administratívnou príťažou nielen pre správcov dane ale i pre samotné daňové subjekty, pretože ide o sumarizáciu nezosumarizovateľných údajov. Neplnenie alebo nekorektné plnenie tejto povinnosti môže byť tvrdo sankcionované a nemožno sa ubrániť dojmu, že ide o veľmi účelovú povinnosť uloženú zákonom v snahe za každú cenu zamestnať colníkov ako správcov spotrebných daní, ktorí to robia len od 1. mája a väčšina z nich im tak aj rozumie, o čom sa už nepochybne presvedčil nejeden z Vás.
Oznamovacia povinnosť je uložená iba zákonom č. 105/2004 Z.z. o spotrebnej dani z liehu, konkrétne v § 44, pričom drvivej väčšiny daňových subjektov, v ktorých sa predáva alkohol v spotrebiteľskom balení na konečnú spotrebu alebo dochádza k jeho výčapu, týka sa ods. 2 uvedeného § 44, oznamovacia povinnosť sa teda nevzťahuje na ostatné tovary podliehajúce spotrebným daniam (víno, pivo, tabakové výrobky a logicky ani na minerálne oleje). Zákon v tomto ustanovení a nielen v ňom používa slovo lieh, resp. spotrebiteľské balenie liehu. Podľa ustanovenia § 4 ods. 2 zákona o spotrebnej dani z liehu sa na účely zákona rozumie liehom tovar kódu kombinovanej nomenklatúry
a) 2207 a 2208 s obsahom alkoholu viac ako 1,2 % objemu,
b) iného ako kapitoly 22, s obsahom alkoholu viac ako 1,2 % objemu,
c) 2204, 2205 a 2206 s obsahom alkoholu viac ako 22 % objemu.
Tovary uvedené v písmene b) možno z tejto oznamovacej povinnosti vylúčiť ihneď, pretože ide o také tovary, pri ktorých výrobe bol použitý lieh oslobodený od dane, keďže samotné tovary sú buď nekonzumovateľné vôbec alebo nekonzumovateľné pitnou formou. Teoreticky by sa oznamovacia povinnosť mala vzťahovať i na tovary uvedené v písmene c), avšak na základe Oznámenia MF SR č. 3553/2004-73 uverejneného vo Finančnom spravodajcovi č. 6/2004, str. 387 sa oznamovacia povinnosť vzťahuje iba na tovary kódu KN 2207 a 2208. Pre uľahčenie možno brať do úvahy to, že spotrebiteľské balenie len týchto tovarov musí byť podľa ustanovenia § 10 ods. 3 označené kontrolnou známkou, ktorá potom jednoznačne signalizuje, že tieto tovary je potrebné zahrnúť do oznamovacej povinnosti.
Excise Duty
13.10.04,11:00
Dňa 21. septembra 2004 schválila NR SR novelu zákona o spotrebnej dani z liehu (č. PT 726). Na základe tejto novely podľa nového znenia ustanovenia § 44 ods. 1 sa bude oznamovacia povinnosť vzťahovať iba na lieh uvedený v § 4 ods. 2 písm. a), teda na tovar kódu kombinovanej nomenklatúry 2207 a 2208, ako som uviedol vo svojom predchádzajúcom príspevku. Je ale pozoruhodné, že novela ešte stále nevyšla v Zbierke zákonov, možno preto, že jej účinnosť je až od 1. novembra a tak si Zbierka dáva čas, ako je u nás dobrým zvykom.