Gabr
23.09.04,09:40
Viete mi poradiť?
Oslovila nás jedna firma s tým, že všetky firmy pracujúce s osobnými údajmi osôb /zamestnanci, udchádzači o zamestnanie/ v účtovníctve, personalistike, atď., musia si vypracovať bezpečnostný projekt alebo audit a tak isto aj registráciu na úrade pre ochranu osobných údajov. Je to naozaj potrebné a povinné? Ak áno, nemáte niekto vypracované niečo podobné, bezp. projekt, smernicu? Dá sa preposlať? Ďakujem.
zeel
23.09.04,07:57
Ano, je to povinne ...
Projekt Ti urobi firma za peniaze ... sam asi tazko taky vytvoris ...
rosemary
23.09.04,08:13
Zaregistruješ sa na Úrade na ochranu osobných údajov Dúbravská cesta 3, 845 14 Bratislava. tel. 02/59379378. Zavolaj najprv na toto t.č. tam je jeden pán Ing. Michlík, veeeeeľmi milý človek, ten ti mejlom pošle čo budeš k registrácii potrebovať. Aspoň ja mám takú skúsennosť, registrovali sme sa ešte minulý rok, dúfam že tam ešte pracuje, lebo na úrade je jedna svetlá výnimka. Prajem pekný deň
Luba2
23.09.04,08:16
Bezpečnostný projekt má mať najneskôr od 28.2.2003 každá firma, ktorá spracúva osobné údaje, audit bezpečnostného projektu môže žiadať od firmy úrad na ochranu osobných údajov v prípade, že sú vážne pochybnosti o jeho bezpečnosti alebo o praktickom uplatňovaní opatrení uvedených v bezpečnostnom projekte. Môže ho ale vypracovať len osoba, ktorá sa nepodielala na vypracovaní bezpečnostného projektu. /§ 15,16 Zákona 428/2002 o ochrane osobných údajov/. Registrovaná na úrade každá firma byť nemusí, podmienky sú v § 25 Zákona.
My ten bezpečnostný projekt tiež ešte nemáme, ale ak by niekto poskytol nejakú pomôcku alebo vzor po internete, tiež by som sa tým už začala zaoberať. Zákon vlastne nezakazuje urobiť si ten projekt vo vlastnej réžii. V akých cenách sa pohybujú projekty, ktoré sú vypracované dodavateľom pre konkrétnu firmu?
koalko
23.09.04,10:56
Viete mi niekto povedať ako je to s nami čo robíme mzdy pre viacere firmy. ja musím zaregisrovať jednotlivé firmy (platí sa dačo za registráciu?). ALebo každá firma sa má sama zaregistrovať.
Magma
23.09.04,10:57
Nemusí sa každá firma zaregistrovať, iba musí mať spracovaný bezpečnostný projekt.
koalko
23.09.04,11:18
Čítala som vyššie uvedené príspevky, ale my sme vynaliezavý národ a neverím že už dakto si neurobil bezpečnosti projekt sám. Nevie dakto dať návod na to? A ešte ako je to s tou registráciou na Úrade na ochrannu osobných údajov. Kto sa musí a kto nie registrovať a platí sa za to?
Paula
23.09.04,11:37
Nuž teda priznám sa, že som z tejto témy mimo. Keď spracovávam mzdy, mám zaevidovaného človek a aj s jeho r.č., nezáleží na TPP alebo DOVP. Kontrolóri z DÚ a inšpektorátu práce si prezerajú mzdové listy, vysporiadanie daní, pracovné zmluvy, papiere o zodpovednosti , papiere o školení vrámci bezpečnosti práce, atd. a dávajú si pozor, aby rodné číslo sedelo. Tak potom kde je ochrana údajov, keď kontrolóri r.č. vyžadujú?
zuzana
23.09.04,12:14
Aké je prosím číslo toho zákona?
zeel
23.09.04,12:16
Zakon 428/2002
marianna
23.09.04,12:26
Ak vediete iba personálnu a mzdovú agendu, tak sa registrovať nemusíte, ak zamestnávate viac ako päť zamestnancov, musíte poveriť jednu osobu dohľadom nad ochranou osobných údajov, ktorá by mala byť vyškolená a mať certifikát. Bezpečnostný projekt ale asi musí mať každý (ja ho tiež ešte nemám). Toľko asi tak zhruba. Viac inf. na stráne Úradu na ochr. os. údajov www.dataprotection.gov.sk (http://www.dataprotection.gov.sk)
VieraM
23.09.04,12:47
§4 ods.3

Sprostredkovateľom je orgán štátnej správy, orgán územnej samosprávy, iný orgán verejnej moci alebo iná právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá spracúva osobné údaje vmene prevádzkovateľa.
Ak teda spracúvam účto a mzdy dodávateľsky pre iné firmy, podľa tohto by som sa
mala registrovať ? Čo si myslíte ?
Ruzickova
06.10.04,09:51
Ja som tomu p. Michlikovi volala a povedal,ze si to mam stiahnut z internetu. Ide o formular na registraciu a aktualizaciu udajov o inf. systeme.ako som pochopila,nemusim sa registrovat ak robim iba mzdy a zoznam ziadosti o zamestnanie.Staci podpis od pracovnikov.Vdaka
Hlinkovx
15.10.04,19:24
To ruzickova:
registrácia je nutná... pokiaľ máš vo svojom info systéme napr. rodné číslo dieťaťa svojho zamestanca..
Ruzickova
17.10.04,11:06
Ja nemam v inf. systeme osobne udaje rod. prislusnikov zamestnancov.Mam ich iba v osobnej karte zamestnanca.Takze nemam povinnosť registracie
M3G
17.10.04,11:12
Informačný systém je aj karta.
Hlinkovx
17.10.04,11:34
to ruzickova: tu je link..prečítaj si vyjadrenie úradu
http://www.porada.sk/showthread.php?t=2165&page=7&pp=10&highlight=z%E1kon+ochrane
registrácia je fakt nutná
Ruzickova
18.10.04,06:20
Ja som p. MIhalovi volala a povedal,ze pokial nemam osobne udaje v inf.systeme, iba na osobnej karte,tak sa nemusim registrovat.Keby sa muselo registrovat,tak by to bola povinnost uplne pre vsetky firmy. P. Mihal mi povedal, ze sa nemusim registrovat a ja si myslim,ze on vie o com hovori.Tak mu skuste zavolat a uvidete.Pekny den
Hlinkovx
18.10.04,06:29
Presne toto si myslela aj moja kolegyňa, tiež tam nakoniec zavolala a opýtala sa presne na toto a jasne jej povedali, že ak máš rodné číslo rodinných príslušníkov.. čo musíš mať / vzhľadom napr. na daňový bonus/ napr. vo vyhlásení..
tak musí byť registrácia...
však práve.. registrácia sa týka viac menej všetkých / pretože pri schvaľovaní tohto zákona sa zabudlo reps. ešte nebol v platnosti ..., že bude daňový bonus..a rodné číslo budeš musieť mať...
Ja som si celú dobu tiež myslela , že registrácia nie je nutná.. nakoľko to je výnimka zo zákona... ale môj dotaz na nich a odpoveď jasne uvádzajú, že registrácia je nutná..
toľko z mojej skúsenosti
Beata
18.10.04,06:33
Zaregistruješ sa na Úrade na ochranu osobných údajov Dúbravská cesta 3, 845 14 Bratislava. tel. 02/59379378. Zavolaj najprv na toto t.č. tam je jeden pán Ing. Michlík, veeeeeľmi milý človek, ten ti mejlom pošle čo budeš k registrácii potrebovať. Aspoň ja mám takú skúsennosť, registrovali sme sa ešte minulý rok, dúfam že tam ešte pracuje, lebo na úrade je jedna svetlá výnimka. Prajem pekný deň
Rosemary, nemôžeš mi poslať mailovú adresu na toho pána Michlíka? Rovno by som mu poslala mail s dotazom. Ďakujem
Hlinkovx
18.10.04,06:51
Ja som p. MIhalovi volala a povedal,ze pokial nemam osobne udaje v inf.systeme, iba na osobnej karte,tak sa nemusim registrovat.Keby sa muselo registrovat,tak by to bola povinnost uplne pre vsetky firmy. P. Mihal mi povedal, ze sa nemusim registrovat a ja si myslim,ze on vie o com hovori.Tak mu skuste zavolat a uvidete.Pekny denEšte... ohľadom toho..ma napadlo...
ja som debatovala s p. Boris Plášek a tiež som sa ho ohľadom toho pýtala..zamestnali sme totiž od 1.9.2004 zamestanca s dieťaťom, ktorý si uplatňuje daňový bonus.. dovtedy sme registráciu mať nemuseli... ale na základe toho prehlásenia...ho mať musíme...a keďže to mám písomne...tak sa toho držať budem.. nemám to rodné číslo dieťaťa v počítači..len na papieri vo vyhlásení ho mám
Ako si urobíš ty, to už je tvoja vec...ale aj tak si myslím, že registrácia je nutná..
výnimka zo zákona..platí, len na osobné údaje zamestnancov, nie ich rodinných príslušníkov... takto mi to bolo zdôvodnené...
ozaj... máš to písomne to, čo tvrdíš?!..
lebo to už by sme mali dve tvrdenia od jedného úradu... a každé iné..
Martula
18.10.04,07:20
Keď robíte mzdy pre viaceré firmy, zaregistrovať sa musíte vy, nie firmy, nakoľko s osobnými údajmi viacerých pracujete vy. Registrácia ostatných, ak nespracúvajú osobné údaje druhých (napr. reklamné agentúry), nie je potrebná.
borisp
18.10.04,10:57
Ak chcete písomné stanovisko úradu,otázku musíte formulovať presne a adresovať na statny.dozor@pdp.gov.sk. Úrad vypracuje stanovisko do 15 dní.
Ak Vám stačí ustna odpoveď, môžete zavolať na sekretariát úradu 02/502 39 418. Tam vás p. Bezáková prepojí na zamestnanca, ktorý má v ten deň službu na telefóne. Alebo zavolajte na p. Michlík 502 39 425, p.Korčeková 502 39 424.Títo dvaja majú na starosti registráciu, takže vám odpovedia najlepšie.

Mgr. Plášek
Beata
18.10.04,14:28
Ak chcete písomné stanovisko úradu,otázku musíte formulovať presne a adresovať na statny.dozor@pdp.gov.sk. Úrad vypracuje stanovisko do 15 dní.
Ak Vám stačí ustna odpoveď, môžete zavolať na sekretariát úradu 02/502 39 418. Tam vás p. Bezáková prepojí na zamestnanca, ktorý má v ten deň službu na telefóne. Alebo zavolajte na p. Michlík 502 39 425, p.Korčeková 502 39 424.Títo dvaja majú na starosti registráciu, takže vám odpovedia najlepšie.

Mgr. Plášek
Presne takáto odpoveď došla aj mne.
Hlinkovx
18.10.04,15:25
Bei...borisp...ak sa nemýlim,je pán Mgr. Plášek z Úradu na ochranu osobných údajov..od ktorého som vtedy ja obdržala vyjadrenie ohľadom ochrany osobných údajov...
vladan
18.10.04,15:40
Ak chcete písomné stanovisko úradu,otázku musíte formulovať presne a adresovať na statny.dozor@pdp.gov.sk. Úrad vypracuje stanovisko do 15 dní.
Ak Vám stačí ustna odpoveď, môžete zavolať na sekretariát úradu 02/502 39 418. Tam vás p. Bezáková prepojí na zamestnanca, ktorý má v ten deň službu na telefóne. Alebo zavolajte na p. Michlík 502 39 425, p.Korčeková 502 39 424.Títo dvaja majú na starosti registráciu, takže vám odpovedia najlepšie.

Mgr. Plášek
pán Plášek, a vy nemôžte odpovedať na naše otázky, resp. potvrdiť/vyvrátiť naše domnienky? Určite by nám to pomohlo :-)

Ing. Theiszová
Hlinkovx
18.10.04,16:04
Vladi..ja som to v našom telefonickom rozhovore s p. Plášekom navrhla, aby sa nejaká kompetentná osoba z Úradu za ochranu osobných údajov vyjadrila.. určite by nám to všetkým moc pomohlo...
Alebo by sme tu mali skonštruovať nejaký dotaz /kompletne sformulované naše otázky / a poslať ho priamo....za pokus by to stálo...
Každý , kto by mal nejakú otázku... by ju sem napísal..resp.. pripísal.. a keby bol náš dotaz kompletný, tak by sa to poslalo..a počkali by sme na vyjadrenie...
M3G
18.10.04,19:39
Nič si z toho nerobte p. Ružičkova, zákon je nedomyslený, podľa neho sa musí registrovať úplne každý, aj ten, ktorý nespracúva mzdy(viď moje príspevky dozadu).
Stačí ale, ak získate písomné vyjadrenie úradu, že sa nemusíme, a vyhrali sme...

Keby som mal tipovať, kto sa na tomto zákone podieľal, určite by som tipol pána P.Č. Tento už viacerým malým firmám znepríjemnil život zákonom o odpadoch....
Dada
19.10.04,04:11
Keď robíte mzdy pre viaceré firmy, zaregistrovať sa musíte vy, nie firmy, nakoľko s osobnými údajmi viacerých pracujete vy. Registrácia ostatných, ak nespracúvajú osobné údaje druhých (napr. reklamné agentúry), nie je potrebná.
Nie je to pravda. Zaregistrovať sa musí tá firma, pre ktorú robíte mzdy. Vy ste len sprostredkovateľom. Registrovať sa musí prevádzkovateľ. Telefonicky mi to potvrdil p. Plášek.
Ruzickova
19.10.04,08:45
Tak co budete robit.Napisali ste na urad na ochranu osobnych udajov a pockate na odpoved,alebo sa uz zaregistrujete.Ak tie formulare ma niekto vyplnene nemoze mi ich poslat.Dakujem :rolleyes:
Hlinkovx
19.10.04,09:31
Ja osobne som už formulár na registráciu odoslala... lebo z tej ich odpovede...mi vychádzalo... že som povinná firmu registrovať...
ak máš ICQ..ozvi sa mi ... môžeme to prekonzultovať... pretože každý máme niečo iné...jednoducho opísať sa to od niekoho nedá...je tam nutná konzultácia
Janca
19.10.04,10:52
Ako ziskam ICQ, aj ja chcem konzultovat /ale asi az po tej DPH a po tom vycuce zo zakona o bytoch/, alebo na tej kave.
Hlinkovx
19.10.04,11:01
TO JANCA:
http://www.download.com/ICQ-4/3000-2150-10284678.html?part=dl-icq4&subj=dl&tag=button

tu si daj Download Now..stiahne ti súbor, ktorý nainštaluješ, pridá ti icq číslo..potom sa ozvi... to číslo mi dáš.. a ja sa ti ozvem...
Ja už dorábam DPH....ešte to skontrolujem a kľudne sa môžeme aj stretnúť, aj cez ICQ to konzultovať, ako budeš chcieť....aj pri tej káve... ale nepijem ju...
luebchenko
19.10.04,11:15
to hlinkovx: nemohla by si to icq trochu bližšie popísať, čo to je za zázrak a ako to funguje? Nech som v obraze. Žiaľ moja angličtina je very little. Vopred ďakujem.
Ľuba
Hlinkovx
19.10.04,11:28
TO luebchenko:
moja angličtina je na úrovni PC...čo sa spýta program to viem, ale nič viac...ako ja hovorím je to počítačová angličtina...
toto ber s rezervou...neviem to celkom vysvetliť..
ale podľa mňa ICQ funguje na podobnom princípe ako chat...popr. email.. máš vlastne vytvorený zoznam ľudí /adresár/ s ktorými si môžeš písať.../samozrejme aj s inými/ .. hlavná výhoda je v tom, že vidíš, či ten človek je pripojený... takže sa dočkáš okamžitej odpovede na rozdiel od e-mailu...
Stiahni si to.. a uvidíš.. ak ti to bude vyhovovať, tak si to necháš a ak nie ešte je tu odinštalovanie...
Kessa
20.10.04,08:38
Prečítala som si všetky príspevky ohľadom registrácie, nedalo mi to a tak som pred par min. zavolala na Úrad na ochranu osobných údajov, priamo p. Mgr. Plášekovi, ktorý mi takpovediac "z mosta do prosta" vysvetlil, že je úplne zbytočné sa registrovať, nakoľko od 01.01.2005 sa aj tak chystá v súlade s podmienkami EÚ novelizácia tohto zákona, takže registrácia nebude potrebná. Čo sa týka kontroly z ich úradu, priebežne chodia a kontrolujú, avšak nepokutujú, až na výnimky, ako mi to sám dotyčný povedal, jednalo sa o bankové inštitúcie a poisťovne.

Hmm, tak a teraz mi povedzte svoj názor, na jednej strane podajú písomné stanovisko o nutnosti registrácie, na strane druhej telefonicky vysvetlia, že je to úplná zbytočnosť.
Hlinkovx
20.10.04,08:49
Od 1.1.2005..to je pekné... ale čo keď ti príde kontrola dnes..respektíve pred týmto termínom... a čo potom... písomne nemáš nič..a neviem, či by si si vystačila s tým, že si niekomu volala....náhoda je blbec...
Je to podľa mňa zbytočné tiež, lebo v tom ich zákone je zmienka o výnimke../keď to používaš na personálne a mzdové účely pre zamestnancov..ale zabudli podotknúť že aj pre rodinných príslušníkov / ......ale písomne mi bolo potvrdené niečo iné... takže som sa registrovala...radšej...a čakám na novelizáciu zákona...
Asi sme im tam s tými našimi otázkami riadne zavarili...ale čo chceli, to majú...možno a tak dočkáme skoršej novelizácicie.., ktorá túto nezmyslenú registráciu pre nás krpcov odstráni...
Kessa
20.10.04,08:56
Pýtala som sa aj na to, čo ak príde kontrola. Vraj je to nepravdepodobné, nakoľko chodia na kontrolu len bank.inštitúciám a poisťovniam, ale ak by už náhodou aj došli, vraj ma len upozornia na povinnosť registrácie, ale nebudú pokutovať. Hmm, tak teraz neviem.


Majú v tom zmätok a my potom na to len doplácame.
Dada
20.10.04,09:33
Zvláštne koľko rôznych odpovedí od jedného človeka na tom úrade výjde. Mne tvrdil, že sa treba registrovať a nič o novele platnej od 1.1.2005 nespomínal.
Martula
20.10.04,10:59
Netreba si mýliť registráciu s evidenciou! Evidovať by sa mali všetci, ktorých sa registrácia netýka!
M3G
20.10.04,21:13
Prečítala som si všetky príspevky ohľadom registrácie, nedalo mi to a tak som pred par min. zavolala na Úrad na ochranu osobných údajov, priamo p. Mgr. Plášekovi, ktorý mi takpovediac "z mosta do prosta" vysvetlil, že je úplne zbytočné sa registrovať, nakoľko od 01.01.2005 sa aj tak chystá v súlade s podmienkami EÚ novelizácia tohto zákona, takže registrácia nebude potrebná. Čo sa týka kontroly z ich úradu, priebežne chodia a kontrolujú, avšak nepokutujú, až na výnimky, ako mi to sám dotyčný povedal, jednalo sa o bankové inštitúcie a poisťovne.

Presne môj názor, a ani som sa nemusel nikoho pýtať. ----hneď ako začne chaos, ide sa novelizovať.
Kto sa to chcel so mnou staviť, či sa bude ten zákon novelizovať??