1janka
12.11.12,17:59
Dobrý večer poradáci, chcem sa informovať ako to teda bude v roku 2013, bude možné sa zamestnať na živnosť na základe mandátnej zmluvy podla obchodného zákonníka alebo bude potrebné sa zamestnať klasicky na pracovný pomer?
Dakujem..:-)
Paula
12.11.12,18:29
Takáto, priam alpská trojkombinácia - zamestnanec / živnostník /mandátna zmluva - asi nikdy neprejde ;)
1janka
12.11.12,19:46
ale no tak akože nie...bežná prax dneska, že sú ludia zamesntaní na živnosť a od nového roku to ale majú nejako obmedziť..alebo dokonca zakázať...ale neviem ako to vlastne bude...preto sa pýtam....-)
tictac7
12.11.12,20:10
ale no tak akože nie...bežná prax dneska, že sú ludia zamesntaní na živnosť a od nového roku to ale majú nejako obmedziť..alebo dokonca zakázať...ale neviem ako to vlastne bude...preto sa pýtam....-)

nie sú, ani súčasná právna úprava tento stav nedovoľuje....
tictac7
12.11.12,20:10
...bermudský trojuholník :-))))
veronikasad
12.11.12,22:36
Dobrý večer poradáci, chcem sa informovať ako to teda bude v roku 2013, bude možné sa zamestnať na živnosť na základe mandátnej zmluvy podla obchodného zákonníka alebo bude potrebné sa zamestnať klasicky na pracovný pomer?
Dakujem..:-)
O výkon akej práce alebo činnosti ide ?
1janka
14.11.12,07:05
napríklad má niekto živnosť na účtovníctvo...tak robí túto činnosť na živnosť vo firme...tu čítam, že to ani teraz nie je možné, ale podla nového ZP to vraj nebude možné od nového roka, ako to teda je, vie mi niekto povedať?
Jana Motyčková
14.11.12,07:35
Byť zamestnaný na živnosť nie je zo zákona možné ani dnes. Že niekto vykonáva práce, ktoré by mal vykonávať v pracovnom pomere na živnosť je iná vec - ale je to v princípe nelegálne, akurát sa hľadajú skulinky v zákone ako ho obísť aby sme sa tvárili, že je to legálne.

Závislá práca po 1.1.2013 je práca vykonávaná :
- vo vzťahu nadriadenosti a podriadenosti
- osobne zamestnancom pre zamestnávateľa
- podľa pokynov zamestnávateľa
- v mene zamestnávateľa
- v pracovnom čase určenom zamestnávateľom
- za mzdu a odmenu.
Ak teda pre firmu vykonávaš prácu, ktorá má všetky takéto charakteristiky, nemôžeš to robiť na živnosť, musíš na to uzatvoriť so zamestnávateľom pracovný pomer alebo dohodu.
Ak niektorý zo znakov nespĺňaš, môžeš to robiť na živnosť.
JankaO
14.11.12,07:48
Spojenie zamestnaný na živnosť je také nelogické, ako guľatá kocka a drevené želiezko. Buď je človek zamestnaný alebo pracuje na živnosť. A princípy sú uvedené od Janky Motyčkovej.
daduc
14.11.12,08:00
Ja by som sa chcela opýtať, mám živnosť a v buducom roku by som chcela s dôchodcom urobiť jednorázovú zmluvu o dielo. Musí
tento dôchodca odviesť z tohto príjmu zdravotné a socialne poistenie, ked iný príjem v tom roku pravdepodobne mať nebude ?
veronikasad
14.11.12,08:23
Ja by som sa chcela opýtať, mám živnosť a v buducom roku by som chcela s dôchodcom urobiť jednorázovú zmluvu o dielo. Musí
tento dôchodca odviesť z tohto príjmu zdravotné a socialne poistenie, ked iný príjem v tom roku pravdepodobne mať nebude ?
Aká bude výška odmeny ? Vznikne mu povinnosť podať DP ?
daduc
14.11.12,08:54
výška odmeny cca 1000 Eur, povinnosť zdanenia asi nevznikne
Indeed
14.11.12,09:17
Spojenie zamestnaný na živnosť je také nelogické, ako guľatá kocka a drevené želiezko. Buď je človek zamestnaný alebo pracuje na živnosť. A princípy sú uvedené od Janky Motyčkovej.

Prečo by to nebolo logické ?

Firma može zadať vykon niektorých svojich činností,ktoré doteraz zabezpečovala svojimi zamestnancami externej firme.

napríklad, príprava a výdaj stravy, upratovacie služby, doprava materialu a odvoz hotových výrobkov a aj niektoré práce ktoré sú súčasťou výrobného procesu dodávateĺským sposobom

čo je na tom ?
Jana Motyčková
14.11.12,09:20
Je na tom iba to že to nie je zamestnanie na živnosť. Buď je niekto zamestnaný, alebo pracuje na živnosť. Byť zamestnaný na živnosť sa nedá.
Indeed
14.11.12,09:22
objavili ste Ameriku...
Indeed
14.11.12,09:30
samozrejme že slovná formulácia "byť zamestnaný na živnosť " je teoretický nezmysel

spravne sa to nazýva : "pracovník vykonáva práce podĺa Zmluvy o Dielo"
daduc
14.11.12,11:56
Aká bude výška odmeny ? Vznikne mu povinnosť podať DP ?

výška odmeny cca 1000 Eur, povinnosť zdanenia asi nevznikne
Zdenka175
14.11.12,12:03
U nás sa tiež zvykne takto hovoriť, pritom sú to dve odlišné veci :)
salsa
26.11.12,11:25
A môže prácu -služby, robiť na základe mandátnej zmluvy? Napr.zastupovanie zahraničnej firmy v obchodných rokovaniach na území SR podľa obchodného zákonníka . Ako je to s odvodmi so SP a ZP . Stačí príjem z mandátnej zmluvy uviesť v DP a zdaniť ho ? Alebo je potrebné mať aj živnosť na takúto činnosť.