durike1986
13.11.12,10:51
Ahojte.

Chcem sa spýtať na takúto vec:
Chcem objednať tovar z Číny za 500 dolarov a dodávateľ mi ponukol, že mi môže vystaviť faktúru aj s nižšou sumou (napr. 200 dolarov)
Z toho by mi vyplinulo, že pri preclievani balika by som nemusel platiť tak vysoku daň a clolen teraz neviem ako by sa to celé zaučtovalo...

Z podnikateľského účtu zaplatím 500 dolarov
Faktúra na balíku bude na 200 dolárov
Colny urad mi vyrúbi zaplatiť len dajme tomu 40 eur (30 eur daň a 10 eur clo)
Ostane mi vysieť 300 dolárov...
Čo s tým? Môžem požiadať dodávateľa o zaslanie faktúry na originál sumu, ktorú som zaplatil z účtu a dať ju do učtovníctva? (ale čo potom s colnými poplatkami? Tie už nebudú sedieť)

Som živnostník a neplatca dane.
Vyveďte ma z toho kruhu prosím ;)
Stanislav 1975
13.11.12,09:53
Ja by som do toho nešiel- a čo v prípade reklamácie? Prídeš o 300 babek...,to podla mna nestojí za tých ušetrených pár filérov...
Mila123
13.11.12,09:54
a určite si si neprečítal etiketu porady......
durike1986
13.11.12,09:58
Prečo?
srska
13.11.12,10:10
Ja by som do toho nešiel- a čo v prípade reklamácie? Prídeš o 300 babek...,to podla mna nestojí za tých ušetrených pár filérov...čína - reklamácia? stenly zabudni - taká je z 99% realita
durike1986
13.11.12,10:22
Jedná sa o šaty a tam reklamacia zbytočná, viacej by som zaplatil za dopravu späť ako za nové šaty :(
misomiso
13.11.12,10:34
Samozrejme, ze tu original fakturu nebudes moct dat do uctovnictva. Abebo budes, ale iba po prvu danovu kontrolu. Ved to, ze to nebude sediet uvidi aj male decko. Navyse, pokila viem, tak sa v sucasnosti pracuje na priamom prepojeni colnej a danovej spravy, takze to odhalenie moze byt aj velmi rychle.

Celkom sa ti cudujem, tie tovary z Ciny su takmer zadarmo a este aj spekukujes, nad tym, ako spravit podvod.
durike1986
13.11.12,10:48
Kto tu povedal, niečo o podvode? Mne len ponukol dodavatel takuto možnosť a davam si veci do kopy, aby som neurobil nejaku hluposť...
taiko
13.11.12,11:07
Kto tu povedal, niečo o podvode? Mne len ponukol dodavatel takuto možnosť a davam si veci do kopy, aby som neurobil nejaku hluposť...
hmm, priatelu, mal by si k sebe aj k nam mat trochu viac ucty a respektu.
Dodavatel Ti ponukol moznost ako podviest colnikov a danovakov a Ty hladas moznosti ako to osetrit. Ja to vidim, ako overovanie si moznosti podvodu, ci? Nic proti tomu, to je Tvoja karma, ale nerob z ludi mamelukov.
misomiso
13.11.12,11:13
Kto tu povedal, niečo o podvode? Mne len ponukol dodavatel takuto možnosť a davam si veci do kopy, aby som neurobil nejaku hluposť...

No zacal si tu o tom pisat ty. To, ze ti to ponukol tvoj cisnky dodavatel este nic nemeni na tom, ze sa jedna o podvod, vec by bola kvalifikovana ako trestny cin kratenia dane a cla.

Ani, to, ze to uz pred tebou niekdy skusal Ferko a Palko (a mozno mnohych z nich ani doteraz neodhalili) na tom nic nemeni.

To je, ako keby to niekto ponukal, ze to zavrazdi manzelku, za ktoru by so mohol dostat vyplatenu poistku. Tiez by si sa "iba pytal" ze ti "niekto nieco ponuka". Ale policia a sud by to uz nevidal tak nevinne, z tvojej strany. Stacilo by, ak by odhalili mailovu komunikaciu medzi tebou a tym, co ti to ponuka a uz by zacali konat.
durike1986
13.11.12,11:38
No, pre ozrejmenie pre tých čo nechápu... Preveroval som si dodávateľa, či má DIČ a či vystavuje Originálne a oficiálne faktúry, lebo mal som už takú skúsenosť, že dodávateľ z Číny mi síce poslal faktúru za tovar, ale bol to obyčajný zdrap papiera (akože faktúra) A po spätnom oslovení mi povedal, že oni nie sú firma a nemajú žiadne DIČ.
Tak tu som pre istotu vyzvedal dopredu a dostal som odpoveď, že Áno, majú DIČ, sú origo FIRMA a že zasielajú aj origo faktúry a že sú schopný mi napísať cenu akú chcem (čo sa mi nepozdávalo a ani doteraz nepozdáva) A zaujímal ma len Váš názor, nič viac - nič menej...
misomiso
13.11.12,12:08
Apropos, mam pre teba lepsi napad.

Ked pochopis cinsku mentalitu a pomery zistis, ze Cinan ti s radostou preda tovat, ktory ti povodne ponukal za 500 USD za cenu 200 USD. Dokonca, si ta este bude ako obchodnika viac vazit.

Hovorim z vlastnej skusenosti, mozno nakoniec skoncite na 150 USD a on si bude madlit ruky, ako na tebe zarobil (co bude aj pravda, lebo ho nekupil za viac ako 30 - 40 - predpokladam).

Pokial mu das 500, tak to bude od teba dokonca nezdvorile, pretoze si si "nenasiel cas na komunikaciu s nim".

teda nakupis rovno za 200, potom budes platit male clo aj dan, a nebudes mat problem s podvodom.

Samozrejme, plati to aj opacne. Ak chces predat europsky tovar, ktory v Cine stoji 1 USD, mozes zan dostat 5 - 10 USD, ale pytat musis 15 - 20, aby ste na desiatich dolaroch sloncili. Je to folklor, podobne ako v Istambule...
misomiso
13.11.12,12:14
No, pre ozrejmenie pre tých čo nechápu... Preveroval som si dodávateľa, či má DIČ a či vystavuje Originálne a oficiálne faktúry, lebo mal som už takú skúsenosť, že dodávateľ z Číny mi síce poslal faktúru za tovar, ale bol to obyčajný zdrap papiera (akože faktúra) A po spätnom oslovení mi povedal, že oni nie sú firma a nemajú žiadne DIČ.
Tak tu som pre istotu vyzvedal dopredu a dostal som odpoveď, že Áno, majú DIČ, sú origo FIRMA a že zasielajú aj origo faktúry a že sú schopný mi napísať cenu akú chcem (čo sa mi nepozdávalo a ani doteraz nepozdáva) A zaujímal ma len Váš názor, nič viac - nič menej...

To, ze by ti dodavatel vystavil riadne vyzerajucu fakturu nema nic spolocne s tym, ze by si sa dopustil podvodu. Bol by to podvod dokonca aj v Cine, pretoze Cinan tym tiez klame cinske urady a simuluje nizsi prijem. To, ze Azia je v tomto dost benevolatna na tom noc nemeni.

Inak - DIC s tym nema nic spolocne. Ty nepotrebujes na ziadnej cinskej fakture ziadne DIC, to nema nic spolocne s tym, ci ide o nejaku "oficialnu" firmu alebo nie.

DIC riesis iba u nas a IC DPH v ramci Europskej Unie. Inak nikoho tvoje DIC nezaujiam a rovnako ani teba nezaujima, aku formu danovej registracie ma doma nejaky Cinan alebo American - aj tak ti vzdy predava bez dane.