misomiso
13.11.12,12:04
Uz som to tu obcas pisal do inych tem, ale napisem to este raz sem, pretoze uz ma dost s**** ze musim citat neustale otazky typu http://www.porada.sk/t204042-platba-za-tovar-z-ciny-na-500-dolarov-ale-faktura-na-200-dolarov-je-to-problem.html

Preco slovensky podnikatel vidi jedinu sancu na profit v tom, ze nakupi haraburdy z Ciny,, takmer zadarmo a potom, jedine cim sa zaobera je to, ako obist DPH a clo...

Pre par dnami som hovoril s jednym anglickym investorom, ktory k nam presunul vyrobu.

Stazoval sa mi na obrovsku byrokraciu na Slovensku (to by bola ina tema), na nefungujuci bankovy system, kde riaditel pobocky vam nieco ponukne, ale stracate s nim iba cas, pretoze potom o tom rozhoduje niekto na centrale (to by bola tiez ina tema) - ale co je na tom zaujimave je jeho pribeh.

Zacal niekedy pred 25 rokmi s vyrobou v UK. Zaciatok bol super, potom im postupne zacali klesat zisky aj obraty, kvoli konkrencii z Ciny. Jedneho dna mu uctovnik oznamil, ze koncia. Tak ako posledny pokus presunul vyrobu na Slovensko. Najprv oudsourcoval, potom celeho slovenskeho dodavatela kupil, aby mal nad vyrobou vacsiu kontrolu.

Setril naklady na vyrobu, no ani to by nestacilo, pretoze predaje stale klesali. Napokon pochopil ze Cina nie je hrozba, ale prilezitost. Zameral sa na azisky trh a zacal exportovat, najma do Ciny a Koreje. Prejavilo sa presne to, co som uz aj spominal. Aziati predavaju do celeho sveta ten svoj brak, ale za utzene peniaze si chcu kupit europsky tovar.

Teda momentale ho to zivi, rozsiruje vyrobu, do Europy predava minimum, ale v Azii sa na jeho dodavky caka. Samozrejme, chcel by expandovat aj na ine trhy, no stazoval si na slaby podporu exportu zo strany statu (nie je takmer ziadna v porovnani s inymi EU rajinami- ale to je tiez ina tema).

Preco u nas este nikto nepochopil, ze ist tovarom do Nemecka Rakuska alebo Britanie je pre slovensku formu problem, pretoze sme stale vnimani ako podradny, rozvojovy "Ost Blok", no v Azii nas vnimaju ako europsku kvalitu a su ochotni za to aj zaplatit?

Preco vsetci u nas zatial pochopili iba prvu polovicu tej Cinskej rovnice, a sice, ze Cinania su schopli vyrobit tovar (predovsetkym tovar nizsej kvality) v akomkolvek objeme za bezkonkurencne nizku cenu? Na tejto casti rovnice sa daju zarobit velke peniaze, iba ak predavate desiatky milionov vyrobkov, systemom, "halierik k halieriku", co na nasom trhu bohuzial nehrozi. Zatial co na na tej druhej strane Cinskej rovnice sa daju tocit peniaze v sumach radovo minimalne o dve nuly vyssie. Jedna nula vam hned pribudne tym, ze obchodujete s tovarom, ktory je destnasobne drahsi a dalsia nula pribudne tym, ze predavate na trh, ktory je minimalne 10 x vacsi ako ktorakolvek europska krajina (a to uz som v Cine odratal vsetkych chudobnych videcanov, ktori ziju stale iba z pestovania ryze).

Preco tak vela ludi vypisuje na Poradu, ze nema v com podnikat? No samozrejme je problem zacat podnikat na nasytenom trhu. Takze len pre info - Cina stale nie je nasytena europskym tovarom. Kto pride dostatocne skoro, moze si odhryznut z kolaca, o par rokov bude kolac rozdeleny.
srska
13.11.12,11:14
misomiso, čiastočnú pravdu máš.
lenže - ak číňan kúpi a zistí, že tovar uvedený na trh z európy ide, urobí všetko pre to aby ho čo najskôr vyrábal sám s výrobnými nákladmi, ktoré sú zlomkom nákupnej ceny (to len tak stručne)
misomiso
13.11.12,11:58
misomiso, čiastočnú pravdu máš.
lenže - ak číňan kúpi a zistí, že tovar uvedený na trh z európy ide, urobí všetko pre to aby ho čo najskôr vyrábal sám s výrobnými nákladmi, ktoré sú zlomkom nákupnej ceny (to len tak stručne)

Ano :), ale to nic nemeni na tomto obchodnom vzorci.

Ty vyvezies kvalitny EU tovar do Ciny, Cinan to v priebehu dvoch tyzdnov skopiruje, no ziadne riziko z toho pre teba nehorzi. Cinan tvoj vyrobok bude predavat s mierne zmeneym nazvom (Adidas - Adiodas, Nike - Mike...) na cinskom trhu a nebudete si konkurovat. Cinan, ktory patri do tvojej cielovej skupiny od neho v zivote nic nekupi, ani na neho nepozru, ako nim budu opovrhovat. Cim nizsiu cenu im Cinan bude za ten isty vyrobok (pripustime dokonca, ze by dosiahol uplne rovnaku kvalitu) ponukat, tym menej ho budu chciet kupit.

Tak to jednoducho funguje. Nie je ziadnym tajomstvom, ze mnohe Azijske auta su uz dnes minimalne take kvalitne ako napr. VW, na druhej strane VW nestiha vyrabat, buduje nove haly, hoci v Europe priznava, ze sa aut predava coraz menej. Teda taha ho export do Azie. Oni tam nekupuju preto, ze by svoje nemli, ale preto, ze chcu nase. Rovnake plati pre kazdu malu somarinu, hoci som spominal auta (ktore len tak niekto nemoze zacat vyrabat).

A mnohi ti najvacsi europski frajeri (nie je ich malo) sa jednoducho uz ani neobtazuju, aby vyrabali "europsky" tovar v Europe. Nechaju si to vyrobit v Cine, ani to neopusti Ciske uzemie, oni iba pridu na veltrh s europskym ksichtom, vyvesia europske logo, nasadia 10-nasobne ceny oproti robvnako kvalitnemu cinskemu vyrobku, a ludia sa tam idu o ten tovar potrhat. Samozrejme, ze tomu musi predchdzat vyber kvalitneho dodavatela v Cine, europsky dizajn a kontrola marketingu, ale to su naozaj detaily. Potom, takito frajeri maju nie o dve nuly navyse, ale podstatne viac, lebo dalsie nuly ziskavaju tym extremne lacnym nakupom.

My zatial nie sme na takejto urovni, pretoze podnikame v oblasti, ktoru Cinania este technologicky neovladli. Teda dodavatelia kvalitneho tovaru z nasej oblasti zatial v Cine nejestvuju, ak by som tam presunul vyrobu, tak by som ich to naucil. Tym by som pochopitelne zavaril nie len nam ale celemu odvetviu na celom svete, teda aj nasim konkurentom. Lenze toto tiez nebude trvat vecne, jedneho dna sa k tomu know-how Cinania dostanu. Ak vy sa dokzali techologicky vyrovnat Europe, potom sa naozaj pre mnohych vynori otazka, ci bude mat zmysel udrziavat vyrobu tu.

Ale po prve - my sme dost vynimka, pre drvivu vecsinu tovarov uz dnes v Cine jedtvuje kvalitny dodavatel, a po druhe - stale to nie je nutne outsourcovat tam, aj tovar vyrobeny v Europe, za europske naklady sa tam da predat so ziskom.
srska
13.11.12,13:47
bol som, videl som. tá istá firma vie vyrobiť tovar, ktorý sa predáva v brd za 200 eur (len pre brd - iso9xxxx), v cz podobný, dajme tomu za 50 eur a v sk za 20. je to len o kvalite materiálov. aký chceš a na aký máš love, taký ti vyrobia.