jandrobny
13.11.12,15:38
Zdravím poraďákov a prosím pomoc.

Kedysi sa pri výpočte normy spotreby pohonných hmôt používali technické súčinitele vozidla (podľa vyhlášky 60/1981 Zb.). Je možné používať tieto súčinitele, zvyšujúce normu spotreby, aj dnes, keď má vozidlo v TP uvedenú spotrebu podľa EHK pre mesto, mimo mesto a kombinovanú?

Ďakujem za odpoveď.
účtovníčka_prešov
14.11.12,08:12
Zákon o cestovných náhradách: § 7 Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách:

(6) Spotreba podľa technického preukazu sa použije takto:
a) ak je v technickom preukaze uvedená spotreba len podľa príslušnej slovenskej technickej normy, na výpočet sa použije spotreba podľa tejto normy; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba určená podľa slovenskej technickej normy zvýši o 40 %,
b) ak je v technickom preukaze uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu Európskej hospodárskej komisie alebo len podľa predpisu Európskej hospodárskej komisie, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu Európskej hospodárskej komisie vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,

c) ak je v technickom preukaze uvedená spotreba podľa osobitného predpisu8a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-283#f5940791) v členení na mestský cyklus, mimomestský cyklus a kombinovaný cyklus, na výpočet sa použije spotreba zodpovedajúca príslušnému cyklu premávky alebo kombinácii jednotlivých cyklov premávky, odvodených od konkrétneho režimu jazdy cestného motorového vozidla,

d) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa osobitného predpisu8a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-283#f5940791) bez členenia na cykly, na výpočet sa použije spotreba podľa tohto osobitného predpisu; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa spotreba zvýši o 20 %.
jandrobny
14.11.12,09:47
Ďakujem,
Zákon o CN ovládam, tak isto aj § 19 zákona o dani z príjmov, kde sa v ods. 2 v bode l) uvádza:
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky
1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok

Ale tieto súčinitele sa dnes niekde naďalej používajú a neviem, či oprávnene. Viď napr.

Smernica starostu obce Kanianka z roku 2012, kde sa uvádza:




VIII.
Výpočet spotreby PHM

Táto smernica určuje spotrebu PHM služobného vozidla Obecnej polície Kanianka a bola vpracovaná z dôvodov zrušenia Vyhlášky č. 60/81 Zb. a jej novely Vyhlášky č. 104/82 Zb., článok 2 - Vyhlášky č. 248/91 Federálneho ministerstva dopravy ako i z dôvodov neexistovania žiadneho iného predpisu pre určenie spotreby PHM.

IX.
Vymedzenie pojmov

ZPN - základná prevádzková norma
(vzorec pre výpočet) ZPN = S x k
S – je údaj o spotrebe pohonných hmôt, ktorý je určený v technickom preukaze
k – technický súčiniteľ vozidla vyjadrujúci jeho konštrukčné vyhotovenia a prípadne jeho skutočný
technický stav
M – prirážka zohľadňujúca prevádzkové vplyvy do + 1,2 na základe odôvodnenia so súhlasom starostu
ZO - zimné obdobie (október – marec) + 1,15, + 1,25
LO - letné obdobie (apríl – september) + 1,05, + 1,25
TP – technický preukaz
SP – spotreba paliva
PSM – priemerná spotreba mesto
PSMM - priemerná spotreba mimo mesto
PKS - priemerná kombinovaná spotreba mesto
X.
Určenie priemernej spotreby



Druh spotreby

SP-TP



M




ZO




LO




Priemerná spotreba podľa TP – mesto



9,4




1,2




1,15




1,05




Priemerná spotreba podľa TP - mimo mesto



5,5




1,2




1,15




1,05




Priemerná kombinovaná spotreba podľa TP



6,9




1,2




1,15




1,05






PD X 190 – Dácia Logan combi 1.4, ( 1390 ccm ) - benzín
Priemerná spotreba PHM v litroch - mesto v letnom období: ( apríl - september )
ZPN – 9,4 x 1,05
ZPN = 9,87
Priemerná spotreba PHM v litroch - mesto v zimnom období: (október - marec )
ZPN – 9,4 x 1,15
ZNP = 10,81

Priemerná spotreba PHM v litroch – mimo mesto v letnom období: ( apríl - september )
ZPN – 5,5 x 1,05
ZNP = 5,77
Priemerná spotreba PHM v litroch – mimo mesto v zimnom období: (október – marec )
ZPN – 5,5 x 1,15
ZNP = 6,33

Priemerná kombinovaná spotreba PHM v litroch v letnom období: ( apríl – september )
ZPN – 6,9 x 1,05
ZNP = 7,25
Priemerná kombinovaná spotreba PHM v litroch v zimnom období: ( október – marec )
ZPN – 6,9 x 1,15
ZNP = 7,94
misomiso
14.11.12,10:02
Ja by som naozaj rad videl pani a damy uctovnici, ako chcete uplatnovat tieto rozdielne sadzby spotreby pre prevadzku mimo mesta a v meste. Ak ja pojdem z Baredjova do Komarna, tak kolko km z toho bude mimo mesta a kolko z toho "v meste" - teda v obci?

Ved to nezisti ani sherlock holmes.
nikulik
15.11.12,08:08
No to je všetko pekne ako ste to tu rozpisali, ale ja by som mala takuto otazočku. Robim jazdy v programe Alfa, teda teraz uz Alfa plus a tam sa zadava spotreba podľa TP. V TP mám uvedenu kombinovanu 6 litrov. Mozem do programu zadat napr. spotrebu v meste aj ked to nie je uvedene v TP, lebo tym padom to nie je pravda nie? Ked v meste najazdi viac, mimo mesta menej a rata to priemerom 6 litrov. Mozem si ja uviest spotrebu v meste napr. 8?
účtovníčka_prešov
20.11.12,13:16
P. jandrobny aj keď si spíšu smernicu musí vychádzať z platnej legislatívy a musí im to umožňovať zákon.
účtovník 007
20.11.12,13:34
Ja by som naozaj rad videl pani a damy uctovnici, ako chcete uplatnovat tieto rozdielne sadzby spotreby pre prevadzku mimo mesta a v meste. Ak ja pojdem z Baredjova do Komarna, tak kolko km z toho bude mimo mesta a kolko z toho "v meste" - teda v obci?

Ved to nezisti ani sherlock holmes.

Ak budeme za mesto považovať iba Bratislavu a Košice, tak sa to dá celkom ľahko vyrátať.
misomiso
23.11.12,19:46
Ak budeme za mesto považovať iba Bratislavu a Košice, tak sa to dá celkom ľahko vyrátať.

A aku ma oporu v zakone povazovat za mesto prave Bratislavu a Kosice? V kazdej obci musis ist dnes na trojku, ak chces dorzat rychlostny limit.
Stefan2005
23.11.12,19:57
P. jandrobny aj keď si spíšu smernicu musí vychádzať z platnej legislatívy a musí im to umožňovať zákon.

... a z čoho takto dedukuješ ?

Nikde nie je napísané, že - v prípade, ak auto/autá má/majú inú skutočnú spotrebu (napr. aj na základe osobitostí jázd) ako je to deklarované - si nemôže firma vypracovať vlastné smernice sledovania spotreby PHL... Otázka daňovej uznateľnosti prípadnej nadspotreby a jej obhajoba je už iná otázka...