bui
13.11.12,15:50
Chcela by som sa poradit, mam pravo ked sa stanem platitelom DPH spatne si narokovat DPH zo splatok? Mam na mysli financny leasing. Uctujem ho ako majetok, budem ho odpisovat, zaplatila som akontaciu, aj prve dve splatky ale platcom DPH som sa stala az teraz, po 3 mesiacoch ako som uzatvorila leasingovu zmluvu.. dakujem
KEJKA
13.11.12,20:28
nemôžeš si uplatniť DPH.
bui
14.11.12,08:17
nemôžeš si uplatniť DPH.


ani podla tohto paragrafu zakona o DPH?
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2012-a.html#hore)

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
KEJKA
14.11.12,09:52
skôr podľa toho, že ide o službu, nie o majetok.
bui
14.11.12,13:32
skôr podľa toho, že ide o službu, nie o majetok.

Ale pri financnom leasingu sa kupuje majetok, v nasom pripade vozidlo...uctujeme ho na 042/474,
a sluzbou je len urok, ktory platime. A toto vozidlo sa aj odpisuje.

Aj ked vlastnicke pravo bude prevedene az po splateni vsetkych splatok leasingu.
KEJKA
14.11.12,19:08
presne. odpočítať z majetku môžeš ak si vlastníkom majetku a nie si.
a v zadaní si sa pýtal na DPH zo splátok.
bui
16.11.12,11:47
presne. odpočítať z majetku môžeš ak si vlastníkom majetku a nie si.
a v zadaní si sa pýtal na DPH zo splátok.


dakujem. a kde presne je toto uvedene?
Aljok
16.11.12,12:46
dakujem. a kde presne je toto uvedene?

ZDPH § 55. Sama si ho citovala v príspevku 3.
Nadobudla si majetok? Nie. Vlastnícke právo prechádza na teba až po splatení všetkých splátok a zostatkovej kúpnej ceny. Že ZDP ti umožňuje takto prenajatý majetok odpisovať vôbec neznamená, že si aj jeho vlastníkom.
bui
18.11.12,21:38
ZDPH § 55. Sama si ho citovala v príspevku 3.
Nadobudla si majetok? Nie. Vlastnícke právo prechádza na teba až po splatení všetkých splátok a zostatkovej kúpnej ceny. Že ZDP ti umožňuje takto prenajatý majetok odpisovať vôbec neznamená, že si aj jeho vlastníkom.
ale tam je uvedene ze nadobudla, nie stala sa vlastnikom. A majetok, ktory som si obstarala formou finacneho leasingu som nadobudla...uz ked som si ho zaradila do majetku.
Aljok
19.11.12,07:03
Podľa teba si nadobudla majetok.
Podľa mňa si ho nenadobudla, len si ho prenajímaš. Prenájom = služba.
Tweety
19.11.12,07:05
Súhlasím a pripomeniem, čo už aj tak bolo popísané. Nadobudneš ho až po splatení poslednej splátky. Taký už je finančný lízing. Je to vlastne finačný prenájom, a ty platíš za službu. Preto nemôžeš uplatniť nárok na odpočet.
batorek
21.11.12,08:23
Dobrý deň.
Práve som hladala ohľadne fin. lízingu účtovanie DPH. A podľa toho čo sa tu píše z fin. lízingu nie je nárok na odpočet DPH z mesačných splátok???? Lebo vlastne mi to program ani neurobí a preto som ohľadne toho hladala. Účtujem v JU.
Som z toho už pomýlena. Ďakujem batorek
Zita5
21.11.12,08:58
Chcela by som sa poradit, mam pravo ked sa stanem platitelom DPH spatne si narokovat DPH zo splatok? Mam na mysli financny leasing. Uctujem ho ako majetok, budem ho odpisovat, zaplatila som akontaciu, aj prve dve splatky ale platcom DPH som sa stala az teraz, po 3 mesiacoch ako som uzatvorila leasingovu zmluvu.. dakujem

Spätne nemáte nárok.Jedine v období riadneho platiteľa DPH , v prípade , že predmet finančného prenájmu je využívaný na zdaniteľné plnenia platiteľa .
Tweety
21.11.12,09:07
Dobrý deň.
Práve som hladala ohľadne fin. lízingu účtovanie DPH. A podľa toho čo sa tu píše z fin. lízingu nie je nárok na odpočet DPH z mesačných splátok???? Lebo vlastne mi to program ani neurobí a preto som ohľadne toho hladala. Účtujem v JU.
Som z toho už pomýlena. Ďakujem batorek
ÁNo, je nárok. Ale v predch. príspevkoch ide o nárok na odpočet pri registrácii.
batorek
21.11.12,09:18
Ešte otázku ako to vlastne učtujete v JU lebo auto sa kúpilo ete v roku 2011 vtedy sa zaplatila akontácia z toho sa odpočítalo riadne dph a až teraz po roku sa začali platiť splátky to mal taký splátkový a teraz neviem ako s DPH z fa
keď dám 10 mesiac mi zoberrie celú DPH a mám DPH účtovať interným dokladom aby sa mi mesačne dostali do DPH????
Buď nemám dobre nastavený na to program preto sa pýtam lebo by som potom volala programátorov.
Ďakujem