Dáša_
13.11.12,17:04
Po pravde, ani presne neviem, čo sa spýtať :D:D
12 ročný syn nejak preinštalovával antivirák a od toho momentu sa mu nedá spustiť windows. Teda, pustil niečo z CD, dostala som sa do bodkového režimu a tam som zistila, že disk c: je prázdny, celý jeho obsah je na disku D: . To, čo bolo na disku D: je posunuté na E:
Takže je mi jasné, že windows nemôže naštartovať, leho hľadá súbory na C: a oni sú disku D:
Pomôže jedine reinštalácia? Alebo aj niečo iné? Obsah disku sa dá zachrániť?
Po pravde, posledný operačný systém, ktorý som inštalovala, sa tuším volal MSDOS 3.3 :cool::cool:
Tak neviem, či si na to trúfnuť, alebo radšej nie. Jediná vec, prečo by som to išla vyskúšať je to, že sa možno synátor na tom niečo naučí...

Aj by som išla niečo hľadať do googla, ale neviem, čo vlastne hľadať
Vlado40
13.11.12,16:07
Ono sa to zrejme nepresunulo iba sa zmenili písmena diskových oddielov.C je teraz čo ?Bodkový režim nepoznám.
Dáša_
13.11.12,16:20
Ono sa to zrejme nepresunulo iba sa zmenili písmena diskových oddielov.C je teraz čo ?Bodkový režim nepoznám.

c je momentalne prazdne.

da sa to nejak vrátiť naspäť?


bodkovy režim je taký, kde napíšem priamo dole na čiernej obrazovke za bodku príkaz dir a vyroluje mi obsah aktualného adresára. Napríklad.
misoft
13.11.12,23:24
Rada: nepúšťaj krpca k PC, aby preinštalovával.
misoft
13.11.12,23:31
Dáša_
14.11.12,06:22
http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows-vista/Change-add-or-remove-a-drive-letter
Ale jedná sa o systémový - no to bude sranda.
http://www.scribd.com/doc/91270205/78/Pride%C4%BEovanie-zmena-alebo-odstra%C5%88ovanie-pismena-jednotky-a-cesty

V´daka, ale ja ani len windows nenaštartujem - nemam ako, hľadá ho na c:, ale tam nič nie je
misoft
14.11.12,17:00
Tak skúsiť nabootovať z CD a skúsiť to ako opravu OS, prípadne inštaláciu - predtým by bolo však dobré cez iný PC - pripojením HDD, zachrániť z D dáta.
taiko
14.11.12,17:48
je aj dost mozne, ze syn nedopatrenim vytvoril prazdnu particiu, ktora je teraz C: ked to nabootujes z nejakeho CD, napr knoppix, alebo nejaky live ubuntu, alebo nejakeho ineho bootovatelneho media a odstranis partisiu, ktora je teraz oznacena ako C: tak z D sa stane C a moze sa to rozbehnut. Uz sa mi to raz takto stalo, ked som chcel robit multiboot. Je to ale cista alchymia, takze najprv zalohovat vsetky data, ktore vidime. Najlepsie by bolo pripojit disk k inemu pocitacu a vsetko zalohovat. Mozes to urobit pomocou PATA/SATA to USB adaptera. Pripojis disk na adapter a on sa bude chovat ako USB disk.

No a samozrejme po obnoveni systemu zobrat synovi admin prava :-)

BTW: aka velka je ta C: particia?
Vlado40
14.11.12,18:32
Treba skúsiť nabotovať z CD program na správu diskov ako je teraz rozloženie oddielov HDD.Ako som spomínal, možno stačí naspäť zmeniť označenie a zmeniť na C ten správny oddiel disku.Nato však treba trošku prax ,tak to radšej daj pozrieť tomu kto sa tomu rozumie.
Dáša_
14.11.12,19:25
Vďaka za rady, niečo z toho vyskúšame.
po pravde, mne nejak nevadí, že to syn urobil, svojim spôsobom to aj vítam. z dvoch dôvodov. jednak má celý tento týždeň nedobrovoľnú pauzu od PC :D

A druhý dôvod je možno nepochopiteľný :cool:, ale mňa teší, že sa do toho púšťa, lebo iba v praxi sa takéto veci naučí. Je to jeho PC, ak príde o dáta, tak sa poučí, že treba zálohovať ... Teraz vedieme siahodlhé úvahy o tom, či tam nainštalovať dva operačné systémy, alebo nechať iba jeden. Aj by sa mi páčilo, keby tam mal tie dva operačné systémy a zase sa učil.

S vytvorenim prázdnej partície je to zaujímavá myšlienka - skúsime na to pozrieť. Na sobotu má dohodnutého svojho dospelého kamoša, ktorý sa tomu rozumie, tak dám potom vedieť, čo tomu bolo...
taiko
14.11.12,19:39
Mozno este na dovazok.
az to bude mat rozchodene, tak nech si tu systemovu particiu zbackupuje pomocou programu co sa vola CloneZilla. Ten program dokazze celu particiu zbalit do image suboru " as is " a ked treba, da sa znovu restore na tu particiu a netreba znova instalovat system. Len by sa velkost particie nemala medzitym menit, lebo mozu nastat peripetie.

CloneZilla sa spusti z CD, alebo z USB a pozadovana particia sa zbackupuje ako image file na inu particiu, alebo na externy USB disk. A nie je to az take zlozite.
misoft
14.11.12,19:49
No vidíš, aj to zlé je na niečo dobré - pre neho! :D
Dáša_
17.11.12,18:56
No tak riešenie problému bolo nakoniec celkom jednoduché. Keď sa to teda vie :) . Obnovil stav dva kroky pred posledným inštalovaním - teda odinštalovaním esetu vlastne. lebo tým to začalo. A teraz, po návrate späť sa dal už ten eset odinštalovať v pohode.

Ďakujem všetkým za rady a snahu pomôcť.