juraj:-)
14.11.12,09:17
Zdravím, mám živnosť na projektovanie a konštruovanie el. zariadení. Nemám ERP teda vystavujem faktúry. Avšak stalo sa mi, že zákazník mi dal peniaze na ruku a nebol ochotný zaplatiť účtom. Ako toto môžem vyriešiť? Môžem si to ísť vložiť do banky a poslať na môj účet? Alebo stači napísať na faktúru platba v hotovosti? Nepotrebujem k tomu potom vystaviť PPD? Môžem ho vystaviť aj keď po novom by mal byť bloček z ERP?
veronikasad
14.11.12,08:22
Ak tvoja služba nepodlieha v zmysle zákona o ERP registrácii tržby cez ERP, môžeš naďalej prijímať platby za úhradu faktúr v hotovosti. K faktúre vystavíš príjmový pokl.doklad (originál si necháš ty, kopiu dáš odberatelovi). V JU to zaúčtuješ ako príjem do pokladne, v členení POZD - služby.
juraj:-)
14.11.12,08:50
Keby išlo o službu (napr.: montovanie elektoinštalácie), mohol by som to prevziať v hotovosti, ale ide o predaj nakúpeného materialu, na to potrebujem ERP. Ale nechcem kvoli desiatim prípadom za rok zriadovať pokladnu. Neda sa to vyriešiť inakšie?
szivics
15.11.12,07:09
Ak bude úhrada za tovar cez bankový účet, potom netreba pokladňu.
juraj:-)
15.11.12,08:38
Samozrejme, to je logicke, ale ak ja dam zakaznikovy faktúru a on povie, že mi 20€ nebude posielať účtom a da mi ich na ruku, čo mam spraviť? V dnešnej dobe vôbec môžem byť rád, že mi ich dá.
Teda mám faktúru so sposobom platby uhradou na účet a peniaze na ruke, čo spraviť?
veronikasad
15.11.12,08:42
Samozrejme, to je logicke, ale ak ja dam zakaznikovy faktúru a on povie, že mi 20€ nebude posielať účtom a da mi ich na ruku, čo mam spraviť? V dnešnej dobe vôbec môžem byť rád, že mi ich dá.
Teda mám faktúru so sposobom platby uhradou na účet a peniaze na ruke, čo spraviť?
Čítal si prísp. č. 2 ?
Letko
15.11.12,08:49
Ja osobne by som peniaze previedol zo svojho účtu na podnikateľský, normálne variabilný symbol a do poznámky by som dal jeho meno. Veď on môže z hociktorého účtu posielať peniaze, nie len zo svojho.
juraj:-)
15.11.12,08:54
ano čítal, ale ja niekedy predávam aj to čo nakúpim vo veľko sklade. Teda to už je predaj. a teda na faktúre mám rozpísane čo som im dodal.
Mám predmety podnikania:
Projektovanie a konštruovanie elektrických zariadení -netreba ERP
Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod) -treba ERP
dobre som to označil?
Žabinka
15.11.12,08:55
A ty si mu dal aký doklad o úhrade faktúry?
Mne sa to tiež raz stalo, že malú sumu zákazník odmietol poslať prevodom na účet a nechal mi hotovosť. Riešila som to zaslaním peňazí poštovým poukazom na môj účet, odosielateľa som vyplnila zákazníka, mne prišli peniaze na účet, zákazníkovi som dala ústrižok šeku.
veronikasad
15.11.12,08:56
ano čítal, ale ja niekedy predávam aj to čo nakúpim vo veľko sklade. Teda to už je predaj. a teda na faktúre mám rozpísane čo som im dodal.
Mám predmety podnikania:
Projektovanie a konštruovanie elektrických zariadení -netreba ERP
Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod) -treba ERP
dobre som to označil?
akonáhle faktúruješ predaj tovaru, máš povinnosť evidovať platbu faktúry cez ERP. Nie je možná iná forma úhrady v hotovosti.
juraj:-)
15.11.12,09:06
a možem to vyriešiť tak ako písala Žabinka?
veronikasad
15.11.12,09:12
a možem to vyriešiť tak ako písala Žabinka?
Ak by to boli ojedinelé prípady a odberatel mal aspoň sídlo v okrese dodávateľa - ano. Pri opakovaných prípadoch by to mohli kontrolori považovať ako obchádzanie zákona o ERP.
juraj:-)
15.11.12,10:54
ešte žiadny, pretože na faktúre je napísane bankovým prevodom. Pýtam sa lebo to chcem vyriešiť.
juraj:-)
15.11.12,10:56
ale mne by bolo divne, že meno dodávateľa je rovnaké ako meno prijímateľa