fajnovka
24.02.06,13:10
Ahoj poraďáci
mám dilemu - prebrala som firmu ktorá exportuje do čiech a medzi odberateľmi má aj neplacov DPH - t.j. nemajú IČ v ČR.
DPH na Vyšlých faktúrach riešia tak že ho uplatnia ako keby to bolo dodanie v tuzemsku. Akosi sa mi to nevidí, je to správny postup? má s tým niekto skúsenosť?
Ď.
Anka
alušik
24.02.06,12:16
Ak vyvážajú tovar, je to správny postup. Iné by to bolo pri službách. Oslobodenie podľa § 43 môžeš uplatniť len v prípade, že tá firma, ktorá tovar od Vás kupuje, Ti poskytne IČ DPH.;)

§ 43
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru
z tuzemska do iného členského štátu

(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte.
ALBO
24.02.06,17:27
Ahoj poraďáci
mám dilemu - prebrala som firmu ktorá exportuje do čiech a medzi odberateľmi má aj neplacov DPH - t.j. nemajú IČ v ČR.
DPH na Vyšlých faktúrach riešia tak že ho uplatnia ako keby to bolo dodanie v tuzemsku. Akosi sa mi to nevidí, je to správny postup? má s tým niekto skúsenosť?
Ď.
Anka

Ano, pri dodaní tovaru do česka, fakturujete oslobodené dodanie voči platiteľovi ako je vyššie uvedené.Len upozorním (neviem v akých kvantách to robíte) ale aj odberateľ neplatiteľ v čechách sa môže stať povinne registrovanýn platiteľom len pre účel nadobudnutia tovaru, tak ako je to u nás, keď náš neplatiteľ pri nadobúdaní tovaru presiahne hranicu 420 tis. Takže si to treba priebežne overovať.